অসমীয়া বিশ্ব কুইজ ২০২১-২০২২ PDF

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আজিৰ আমাৰ এই পোষ্টটিত অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞানৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি মুঠ ১০ টা অসমীয়া বিশ্ব কুইজ ২০২-২০২২ সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’ব বিচৰা প্ৰাৰ্থী সকলৰ সুবিধাৰ্থে আগবঢ়োৱা হৈছে। আশা কৰোঁ আমাৰ এই অসমীয়া বিশ্ব কুইজ কেইটা আপোনালোকৰ UPSC, APSC, SSC, APDCL, Assam TET পৰীক্ষাসমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এনেধৰণৰ অসমীয়া Mock Test আমাৰ টেলিগ্ৰামৰ গ্ৰুপৰটো সময় মতে হৈ থাকে। যদিহে আপুনি এতিয়ালৈকে আমাৰ টেলিগ্ৰামৰ গ্ৰুপত জৈন হোৱা নাই তেনেহ’লে তলত দিয়া লিংকৰ সহায়ত জৈন হয় ল’ব পাৰে।

অসমীয়া বিশ্ব কুইজ ২০২১

Current Affairs in Assamese language –  18 October Current Affairs PDF Download

প্ৰশ্ন ১। কোন খন ৰাজ্যই বলীউড অভিনেতা চনু সুদক ‘Desh Ke Mentors’ কাৰ্যসূচীৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে নামাকৰণ কৰিছে?
ক) মহাৰাষ্ট্ৰ
খ) পাঞ্জাৱ
গ) দিল্লী
ঘ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ

উত্তৰ:- গ) দিল্লীদিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে ঘোষণা কৰিছে যে বলীউড অভিনেতা চনু সুদ দিল্লী চৰকাৰৰ ‘দেশ কে মেন্টৰ (Desh Ke Mentors)’ কাৰ্যসূচীৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হ’ব।

প্ৰশ্ন ২। দেশৰ প্ৰথম ইভি-অনুকূল ঘাইপথ তথা সৌৰ আধাৰিত বৈদ্যুতিক বাহন চাৰ্জিং ষ্টেচনৰ নেটৱৰ্কৰ সৈতে স্হাপন হোৱা দিল্লী-চণ্ডিগড় ঘাইপথটো কোনটো কোম্পানীয়ে স্থাপন কৰিছে?
ক) NALCO
খ) BHEL
গ) NTPC
ঘ) PCIL

উত্তৰ:- খ) BHELগধুৰ উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ৰ FAME-1 আঁচনিৰ অধীনত ভাৰত হেভি ইলেকট্ৰিকেলছ লিমিটেড (Bharat Heavy Electricals Limited) য়ে ষ্টেচনৰ নেটৱৰ্ক স্থাপন কৰিছিল। অসমীয়া বিশ্ব কুইজ ২০২১-২০২২ PDF

প্ৰশ্ন ৩। কোন খন দেশত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ তাৰকা নীলমণি গোট পোৱা গৈছে?
ক) ভাৰত
খ) অষ্ট্ৰেলিয়া
গ) ফিনলেণ্ড
ঘ) শ্ৰীলংকা

উত্তৰ:- ঘ) শ্ৰীলংকা – শ্ৰীলংকাৰ ৰত্নপুৰাত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ তাৰকা নীলমণি (অসমীয়া বিশ্ব কুইজ ২০২১-২০২২ PDF) গোট পোৱা গৈছে। শিলটো শেঁতা নীলা ৰঙৰ।

প্ৰশ্ন ৪। পৰিষ্কাৰ পানীৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে গাওঁবাসীক অৱগত কৰিবলৈ ৰাজ্য বা কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ কোনখনত ‘পানী মাহ’ আৰম্ভ কৰা হৈছে?
ক) জামু আৰু কাশ্মীৰ
খ) পুডুচেৰী
গ) তেলেংগানা
ঘ) লাডাখ

উত্তৰ:- ঘ) লাডাখগাওঁবাসীসকলক পৰিষ্কাৰ পানীৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে অৱগত কৰিবলৈ লাডাখত ‘পানী মাহ (Pani Maah)’ আৰম্ভ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। গিৰ, কাংক্ৰেজ, চাহিৱাল, অংগোলেৰ দৰে বিশুদ্ধ প্ৰকাৰৰ থলুৱা গৰুৰ প্ৰজাতিৰ সংৰক্ষণৰ বাবে ড° জিতেন্দ্ৰ সিঙে মুকলি কৰা ভাৰতৰ () প্ৰথম গৰু জিনোমিক চিপৰ নাম কি?
ক) হিন্দগাউ
খ) ইণ্ডিগাউ
গ) ইণ্ডগাউ
ঘ) হিন্দীগাউ

উত্তৰ:- খ) ইণ্ডিগাউড° জিতেন্দ্ৰ সিঙে গিৰ, কাংক্ৰেজ, চাহিৱাল, অংগোল আদিৰ দৰে থলুৱা গৰুৰ প্ৰজাতিৰ বিশুদ্ধ প্ৰকাৰৰ সংৰক্ষণৰ বাবে ভাৰতৰ প্ৰথম গৰু জিনোমিক চিপ ‘ইণ্ডিগাউ’ মুকলি কৰিছে। চিপটো হায়দৰাবাদৰ নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ এনিমেল বায়োটেকন’লজী (National Institute of Animal Biotechnology) ৰ বিজ্ঞানীসকলে বিকশিত কৰিছে।

বিশ্ব কুইজ ২০২১-২০২২ / World Assamese GK Quiz

প্ৰশ্ন ৬। জম্মু-কাশ্মীৰত লেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰ মনোজ সিনহাই শাসন ব্যৱস্থাত অধিক স্বচ্ছতা আৰু দায়বদ্ধতা অনাৰ বাবে কোনটো মোবাইল এপ্লিকেচন উন্মোচন কৰিছে?
ক) ভেটুনাট
খ) কু
গ) প্ৰুফ
ঘ) টিকি

উত্তৰ:- গ) প্ৰুফজম্মু-কাশ্মীৰলেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰ মনোজ সিনহাই শাসন ব্যৱস্থাত অধিক স্বচ্ছতা আৰু দায়বদ্ধতা (অসমীয়া বিশ্ব কুইজ ২০২১-২০২২ PDF) অনাৰ বাবে প্ৰুফ নামৰ মোবাইল এপ্লিকেচনটো উন্মোচন কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। NTPC য়ে চিমহাদ্ৰীত তাপ কেন্দ্ৰৰ জলাশয়ত ২৫ মেগাৱাট শক্তিৰ ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ফ্লোটিং সৌৰ পিভি প্ৰকল্পটো আৰম্ভ কৰিছে। এই চিমহাদ্ৰী তাপ কেন্দ্ৰটো ভাৰতৰ কোনখন ৰাজ্যত অৱস্থিত?
ক) কৰ্ণাটক
খ) উৰিষ্যা
গ) তেলেংগানা
ঘ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ

উত্তৰ:- ঘ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ – NTPC য়ে চিমহাদ্ৰীত তাপ কেন্দ্ৰৰ জলাশয়২৫ মেগাৱাট শক্তিভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ফ্লোটিং সৌৰ পিভি প্ৰকল্পটো আৰম্ভ কৰিছে। এই চিমহাদ্ৰী তাপ কেন্দ্ৰটো ভাৰতৰ অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যত অৱস্থিত।

অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২২ / Assamese GK 2022

প্ৰশ্ন ৮। সীমান্ত পথ সংস্থাই পূৱ লাডাখৰ উমলিংলা পাছত নিৰ্মাণ কৰা বিশ্বৰ সৰ্বোচ্চ মটৰযোগ্য পথটোৰ উচ্চতা কিমান?
ক) ১৯,৩০০ ফুট
খ) ১৮,১০০ ফুট
গ) ১৯,৮০০ ফুট
ঘ) ১৮,৯০০ ফুট

উত্তৰ:- ক) ১৯,৩০০ ফুটসীমান্ত পথ সংস্থা (Border Roads Organisation) য়ে পূৱ লাডাখৰ উমলিংলা পাছত নিৰ্মাণ কৰা বিশ্বৰ সৰ্বোচ্চ মটৰযোগ্য পথটোৰ উচ্চতা হৈছে ১৯,৩০০ ফুট।

প্ৰশ্ন ৯। National Commodity and Derivatives Exchange Limited য়ে মুকলি কৰা কৃষি সামগ্ৰীৰ বাস্কেটত ভাৰতৰ প্ৰথম খণ্ড সূচকৰ নাম কি?
ক) এনইউগ্ৰেক্স
খ) এগুৰেক্স
গ) গুয়াৰেক্স
ঘ) এজিচিআৰএক্স

উত্তৰ:- গ) গুয়াৰেক্সNational Commodity and Derivatives Exchange Limited য়ে মুকলি কৰা কৃষি সামগ্ৰীৰ বাস্কেটত ভাৰতৰ প্ৰথম খণ্ড সূচকৰ নাম হৈছে গুয়াৰেক্স (GUAREX)।

প্ৰশ্ন ১০। বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে যুদ্ধ বিধ্বস্ত আফগানিস্তানৰ পৰা ভাৰতৰ নাগৰিকসকলক স্থানান্তৰ কৰাৰ ভাৰতৰ জটিল অভিযানৰ নামটো কি?
ক) অপাৰেচন সংকট মোচন
খ) অপাৰেচন মেঘদুট
গ) অপাৰেচন ৰাহাট
ঘ) অপাৰেচন দেৱী শক্তি

উত্তৰ:- ঘ) অপাৰেচন দেৱী শক্তি – বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে যুদ্ধ বিধ্বস্ত আফগানিস্তানৰ পৰা ভাৰতৰ নাগৰিকসকলক স্থানান্তৰ কৰাৰ ভাৰতৰ জটিল অভিযানৰ নামটো হৈছে ‘অপাৰেচন দেৱী শক্তি’।

• 17 October 2021 Current Affairs in Assamese language 

• খেল জগতৰ কুইজ ২০২১

প্ৰতিদিন Free Mock Test দিবলৈ আমাৰ গ্ৰুপত জইন হৈ লওক 👇👇

JOIN NOW

TODAY ASSAMESE CURRENT AFFAIRS FREE PDF DOWNLOAD

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰ লৈ সকলো প্ৰশ্ন আৰু প্ৰদান কৰা উত্তৰবোৰ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনাকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল। লগতে, আমি ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলওঁ। ইয়াত, সকলো তথ্যসমূহ কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।