অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২২ / Assamese GK 2022 with PDF

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আজিৰ আমাৰ এই পোষ্টটিত অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২২ (Assamese GK 2022) ৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰয়োজনী প্ৰশ্নোত্তৰসমূহ সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’ব বিচৰা প্ৰাৰ্থী সকলৰ সুবিধাৰ্থে আগবঢ়োৱা হৈছে। আশা কৰোঁ আমাৰ এই ভাৰতৰ সাধাৰণ জ্ঞানৰ ২০২২ কেইটা আপোনালোকৰ UPSC, APSC, SSC, APDCL, Assam TET, Assam Police পৰীক্ষাসমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এনেধৰণৰ অসমীয়া Mock Test আমাৰ টেলিগ্ৰামৰ গ্ৰুপৰটো সময় মতে হৈ থাকে। যদিহে আপুনি এতিয়ালৈকে আমাৰ টেলিগ্ৰামৰ গ্ৰুপত জৈন হোৱা নাই তেনেহ’লে তলত দিয়া লিংকৰ সহায়ত জৈন হয় ল’ব পাৰে। আমাৰ টেলিগ্ৰাম – ইয়াত ক্লি’ক কৰক

অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২২ / Assamese GK 2022 with PDF

Current Affairs in Assamese language with PDF Assamese Current Affairs PDF

প্ৰশ্ন ১। 2021 Mercer CFS Global Pension Index জৰীপত ভাৰতৰ স্থান কিমান?
ক) ৩০ তম
খ) ৩৫ তম
গ) ৪০ তম
ঘ) ৪৫ তম

উত্তৰ:- গ) ৪০ তম২০২১ চনৰ মাৰ্চাৰ চিএফএছ গ্লোবেল পেঞ্চন ইণ্ডেক্স (2021 Mercer CFS Global Pension Index) জৰীপত ৪৩ খন দেশৰ ভিতৰত ভাৰত ৪০ তম স্থানত আছে।

প্ৰশ্ন ২। বিশ্ব অষ্টিওপোৰোচিছ দিৱস কোন তাৰিখত পালন কৰা হয়?
ক) ১৮ অক্টোবৰ
খ) ১৯ অক্টোবৰ
গ) ২০ অক্টোবৰ
ঘ) ২১ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ২০ অক্টোবৰ – বিশ্ব অষ্টিওপোৰোচিছ দিৱস (World Osteoporosis Day) বাৰ্ষিক 20 অক্টোবৰত পালন কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ৩। ভাৰতীয় খেলুৱৈ ভৱানী দেৱী কোনবিধ খেলৰ সৈতে জড়িত?
ক) জিমনাষ্টিকচ
খ) আৰ্চাৰী
গ) ভাৰোত্তোলন
ঘ) ফেন্সিং

উত্তৰ:- ঘ) ফেন্সিং – ভাৰতীয় খেলুৱৈ ভৱানী দেৱী ফেন্সিং খেলৰ সৈতে জড়িত। শেহতীয়াকৈ ইণ্ডিয়ান ফেঞ্চাৰ ভৱানী দেৱীয়ে ব্যক্তিগত মহিলা ৰক্ষী প্ৰতিযোগিতাত ফ্ৰান্সত চাৰ্লেলভিল ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিযোগিতাত বিজয়ী হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। আন্তৰ্জাতিক ৰান্ধনী দিৱস কোন তাৰিখত পালন কৰা হয়?
ক) ১৭ অক্টোবৰ
খ) ১৮ অক্টোবৰ
গ) ১৯অক্টোবৰ
ঘ) ২০ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- ঘ) ২০ অক্টোবৰআন্তৰ্জাতিক ৰান্ধনী দিৱস প্ৰতি বছৰে ২০ অক্টোবৰত পালন কৰা হয়। আন্তৰ্জাতিক ৰান্ধনী দিৱস ২০০৪ চনত এজন প্ৰখ্যাত ৰান্ধনী আৰু ৱৰ্ল্ড এছ’চিয়েচন অফ চেফচ চ’চাইটিজৰ প্ৰাক্তন সভাপতি ড° বিল গালাগাৰে সৃষ্টি কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৫। গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে উত্তৰ প্ৰদেশৰ কোনখন জিলাত ‘Five Mobile Medical Vans’ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত মোডী ভান মুকলি কৰিছিল?
ক) কৌশাম্বী
খ) ৰায়বৰেলী
গ) কুশীনগৰ
ঘ) আলিগড়

উত্তৰ:- ক) কৌশাম্বীকেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে উত্তৰ প্ৰদেশৰ কৌশাম্বী জিলাত ১৯ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে মোডী ভান বুলি অভিহিত কৰা “Five Mobile Medical Vans“ৰ শুভাৰম্ভ কৰিছিল।

সাধাৰণ জ্ঞান কুইজ ২০২২ – Quiz 2022 in Assamese language

প্ৰশ্ন ৬। “Actually… I Met Them: A Memoir” কিতাপ খনৰ লেখক কোন?
ক) এ আৰ ৰহমান
খ) শাবানা আজমী
গ) গুলজাৰ
ঘ) শংকৰ মহাদেৱন

উত্তৰ:- গ) গুলজাৰ – “Actually… I Met Them: A Memoir” কিতাপ খনৰ লেখক হৈছে কিংবদন্তী ভাৰতীয় কবি, গীতিকাৰ পৰিচালক গুলজাৰ

প্ৰশ্ন ৭। কোন খন ৰাজ্যই দূৰৱৰ্তী গাওঁসমূহক চৰকাৰী সেৱা প্ৰদান কৰিবলৈ ‘Prashasan Gaon ke Sang’ নামৰ অভিযান খন আৰম্ভ কৰিছিল?
ক) বিহাৰ
খ) উত্তৰ প্ৰদেশ
গ) ৰাজস্থান
ঘ) পশ্চিম বংগ

উত্তৰ:- গ) ৰাজস্থান – ৰাজস্থানে দূৰৱৰ্তী গাওঁসমূহক চৰকাৰী সেৱা প্ৰদান কৰিবলৈPrashasan Gaon ke Sang‘ নাম অভিযান খন আৰম্ভ কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৮। কোনটো জীৱন বীমা কোম্পানীয়ে ”IndiaFirst Life Saral Bachat Bima Plan” প্ৰৱৰ্তন কৰিছে?
ক) ৰেলিগেয়াৰ স্বাস্থ্য বীমা
খ) ইণ্ডিয়াফাৰ্ষ্ট লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী
গ) আইচিআইচিআই প্ৰুডেন্সিয়েল লাইফ বীমা
ঘ) এইচ.ডি.এফ.চি. জীৱন বীমা

উত্তৰ:- খ) ইণ্ডিয়াফাৰ্ষ্ট লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানীবেংক অফ বৰোদা আৰু ইউনিয়ন বেংক অফ ইণ্ডিয়াৰ যুটীয়া উদ্যোগ ইণ্ডিয়াফাৰ্ষ্ট লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী লিমিটেড (IndiaFirst Life) য়ে ”IndiaFirst Life Saral Bachat Bima Plan” প্ৰৱৰ্তন কৰে। এইটো গোটেই পৰিয়ালটোৰ বাবে এটা সঞ্চয় আৰু সুৰক্ষা আৱৰণ পৰিকল্পনা

প্ৰশ্ন ৯। ভাৰতীয় ভাৰোত্তোলন ফেডাৰেচনৰ সভাপতি হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) পেনপা চেৰিং
খ) টি ভি নৰেন্দ্ৰন
গ) উজ্জ্বলা সিংঘানিয়া
ঘ) সাহদেৱ যাদৱ

উত্তৰ:- ঘ) সাহদেৱ যাদৱআইডব্লিউএলএফৰ প্ৰাক্তন মহাসচিব সহদেৱ যাদৱ সৰ্বসন্মতি ক্ৰমে ভাৰতীয় ভাৰোত্তোলন ফেডাৰেচন (Indian Weightlifting Federation) ৰ সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হয়।

প্ৰশ্ন ১০। ৰাষ্ট্ৰীয় গৱেষণা উন্নয়ন নিগমৰ নতুন অধ্যক্ষ আৰু পৰিচালনা সঞ্চালক হিচাপে নিযুক্ত হোৱা ব্যক্তিজনৰ নাম কি?

ক) পৱন কুমাৰ গোয়েঙ্কা
খ) অমিত ৰাস্টোগী
গ) প্ৰতিভা মহাপাত্ৰ
ঘ) এম বেণুগোপাল

উত্তৰ:- খ) অমিত ৰাস্টোগীকমোডৰ অমিত ৰাস্তোগীৰাষ্ট্ৰীয় গৱেষণা উন্নয়ন নিগম (National Research Development Corporation) ৰ নতুন অধ্যক্ষ আৰু পৰিচালনা সঞ্চালক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

• যদি আপুনি জীৱনত প্ৰকৃত অৰ্থত সফল হ’বলৈ বিচাৰিছে তেন্তে এই পোষ্টটো পঢ়ক।

TODAY ASSAMESE CURRENT AFFAIRS PDF DOWNLOAD

সাধাৰণ জ্ঞান 2022 – বিশ্ব কুইজ ২০২২

প্ৰশ্ন ১১। কোন গ্ৰহাণু অধ্যয়ন কৰিবলৈ নাছাৰ দ্বাৰা ‘লুচি মিছন’ উৎক্ষেপণ কৰা হৈছে?
ক) হাৰ্মিচ
খ) বেন্নু
গ) ইকাৰাছ
ঘ) ট্ৰজান গ্ৰহাণু

উত্তৰ:- ঘ) ট্ৰজান গ্ৰহাণু – আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাবৃহস্পতিৰ ট্ৰজান গ্ৰহাণু অধ্যয়নৰ বাবে ‘লুচি মিছন‘ নামৰ এক প্ৰথম প্ৰকাৰৰ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। লুচিৰ মিছন জীৱন হৈছে ১২ বছৰ, যাৰ সময়ত মহাকাশযানখনে সৌৰজগতৰ বিৱৰ্তনৰ বিষয়ে অধ্যয়ন কৰিবলৈ মুঠ আঠটা প্ৰাচীন গ্ৰহাণুৰ দ্বাৰা উৰিব। ইয়াত এটা মুখ্য বেল্ট গ্ৰহাণু আৰু সাতটা জুপিটাৰ ট্ৰজান গ্ৰহাণু অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব।

প্ৰশ্ন ১২। কোন খন ৰাজ্যই স্বত্বাধিকাৰ প্ৰদানৰ বাবে ‘মেৰা ঘৰ মেৰে নাম’ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে?
ক) গুজৰাট
খ) পাঞ্জাৱ
গ) মধ্য প্ৰদেশ
ঘ) ৰাজস্থান

উত্তৰ:- খ) পাঞ্জাৱ – পঞ্জাৱত, মুখ্যমন্ত্ৰী চৰণজিৎ চান্নীয়ে ১৭ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে ‘মেৰা ঘৰ মেৰে নাম‘ শীৰ্ষক এক নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰে যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে গাওঁ আৰু চহৰসমূহৰ ‘লাল লাকিৰ‘ৰ ভিতৰত থকা ঘৰবোৰত বাস কৰা লোকসকলক মালিকানাধীন অধিকাৰ প্ৰদান কৰা

প্ৰশ্ন ১৩। খাৰুৱা তেল ক্ৰয় কৰিবলৈ ভাৰতৰ পৰা শ্ৰীলংকা চৰকাৰে কিমান পৰিমাণৰ ক্ৰেডিট লাইন বিচাৰিছে?
ক) ১০০ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ
খ) ২০০ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ
গ) ৪০০ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ
ঘ) ৫০০ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ

উত্তৰ:- গ) ৫০০ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰশ্ৰীলংকা চৰকাৰে ইয়াৰ খাৰুৱা তেল ক্ৰয়ৰ বাবে পৰিশোধ কৰিবলৈ ভাৰতৰ পৰা ৫০০ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ ক্ৰেডিট লাইন বিচাৰিছে, কিয়নো মহামাৰীটোৱে পৰ্যটন আৰু প্ৰেৰণৰ পৰা দেশৰ উপাৰ্জনত আঘাত কৰাৰ পিছত দেশখনে দ্বীপৰাষ্ট্ৰখনত তীব্ৰ বৈদেশিক মুদ্ৰা সংকটৰ সন্মুখীন হৈছে।

World GK 2022 in Assamese language

প্ৰশ্ন ১৪। নীতি আয়োগে ভাৰতৰ ভূ-স্থানিক শক্তি মানচিত্ৰ মুকলি কৰিবলৈ কোনটো সংগঠনৰ সৈতে সহযোগিতা কৰিছে?
ক) গুগল
খ) ফেচবুক
গ) ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা
ঘ) ডিআৰডিঅ’

উত্তৰ:-গ) ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা – নীতি আয়োগে ভাৰতৰ ভূ-স্থানিক শক্তি মানচিত্ৰ মুকলি কৰিছে যিয়ে দেশৰ সকলো শক্তি সম্পদৰ এক সামগ্ৰিক ছবি প্ৰদান কৰিব। ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা (Indian Space Research Organisation) আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ শক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ সহযোগত নীতি আয়োগে এই মানচিত্ৰখন বিকশিত কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১৫। কৃষি আৱৰ্জনাক জৈৱ সামগ্ৰীলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ বাবে প্ৰযুক্তি বিকাশৰ বাবে ২০২১ বৰ্ষৰ বাবে উদ্বোধনী ‘আৰ্থশ্বট পুৰস্কাৰ’ কোনে লাভ কৰিছে?
ক) বিদ্যুৎ মোহন
খ) ৰোশন শৰ্মা
গ) শফালি বিষ্ট
ঘ) প্ৰীতি কুমাৰী

উত্তৰ:- ক) বিদ্যুৎ মোহন – ‘তাকাচাৰ‘ নামৰ তেওঁৰ প্ৰযুক্তিৰ বাবে বিদ্যুত মোহনক ক্লিন আৱাৰ এয়াৰ শ্ৰেণীত পুৰস্কৃত কৰা হৈছে। এক সৰু আৰু বহনযোগ্য সঁজুলি যিয়ে ধোঁৱা নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু বায়ু প্ৰদূষণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ ইয়াক ইন্ধন আৰু সাৰৰ দৰে জৈৱ-সামগ্ৰীলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ শস্যৰ অৱশিষ্ট হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে।

প্ৰশ্ন ১৬। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ নিৰ্দেশনা পালন নকৰাৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ষ্টেট বেংক অফ ইণ্ডিয়াৰ ওপৰত কিমান পৰিমাণৰ জৰিমনা আৰোপ কৰিছে?
ক) ১ কোটি টকা
খ) ২ কোটি টকা
গ) ৩ কোটি টকা
ঘ) ৪ কোটি টকা

উত্তৰ:- ক) ১ কোটি টকা – ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজহুৱা ঋণদাতা ষ্টেট বেংক অফ ইণ্ডিয়াৰ ওপৰত ১ কোটি টকাৰ আৰ্থিক জৰিমনা আৰোপ কৰিছে।

Mock Test 2022 in Assamese language

প্ৰশ্ন ১৭। ২০২১ চনৰ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ গ্লোবেল টিবি প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যক্ষ্মা নিৰ্মূলৰ ক্ষেত্ৰত কোনখন দেশ আটাইতকৈ বেছি ক্ষতি গ্ৰস্ত দেশ?
ক) আফগানিস্তান
খ) অষ্ট্ৰেলিয়া
গ) ভাৰত
ঘ) বাংলাদেশ

উত্তৰ:- গ) ভাৰত – ২০২১ চনৰ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ গ্লোবেল টিবি প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যক্ষ্মা নিৰ্মূলৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত আটাইতকৈ বেছি ক্ষতি গ্ৰস্ত দেশ। ১৪ অক্টোবৰ ২০২১ তাৰিখে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই ২০২১ চনৰ বাবে ‘গোলকীয় যক্ষ্মা প্ৰতিবেদন‘ মুকলি কৰে, য’ত ই কোভিড-19 ৰ প্ৰভাৱৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। যাৰ ফলত যক্ষ্মা (Tuberculosis) নিৰ্মূলৰ প্ৰগতিত এক বৃহৎ বিপৰীত পৰিস্থিতিৰ সন্মিলিত হয়।

প্ৰশ্ন ১৮। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে শেহতীয়াকৈ কোনটো বেংক কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদৰ হৈ পোনপটীয়া কৰ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰিছে?
ক) ইয়েছ বেংক
খ) আৰবিএল বেংক
গ) লক্ষ্মী বিলাস বেংক
ঘ) কাৰুৰ বৈশ্য বেংক

উত্তৰ:- ঘ) কাৰুৰ বৈশ্য বেংকভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক (Reserve Bank of India) য়ে কেন্দ্ৰীয় প্ৰত্যক্ষ কৰ পৰিষদ (Central Board of Direct Taxes) ৰ হৈ প্ৰত্যক্ষ কৰ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ কাৰুৰ বৈশ্য বেংক (Karur Vysya Bank) ক কৰ্তৃত্ব প্ৰদান কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১৯। কোনখন দেশে লং মাৰ্চ-২ ডি ৰকেট (Long March-2D Rocket) ত সফলতাৰে মহাকাশলৈ ইয়াৰ প্ৰথম সৌৰ অন্বেষণ উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰিছে?
ক) জাপান
খ) চীন
গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
ঘ) ভিয়েটনাম

উত্তৰ:- খ) চীন – চীন দেশে উত্তৰ চাংচি প্ৰদেশটাইয়ুৱান উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কেন্দ্ৰৰ পৰা লং মাৰ্চ-২ডি ৰকেট (Long March-2D Rocket) ত সফলতাৰে মহাকাশলৈ ইয়াৰ প্ৰথম সৌৰ অন্বেষণ উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ২০। শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে এক্সিছ বেংকৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়াত অনুমোদন জনাইছে?
ক) অমিতাভ চৌধুৰী
খ) সন্দীপ বখশী
গ) দীপক পাৰেখ
ঘ) ৰাণা কাপুৰ

উত্তৰ:- ক) অমিতাভ চৌধুৰী – শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে এক্সিছ বেংকৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে অমিতাভ চৌধুৰীক নিযুক্তি দিয়াত অনুমোদন জনাইছে।

TODAY ASSAMESE CURRENT AFFAIRS PDF DOWNLOAD

নতুন অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২২ / Assam GK Quiz 2022

প্ৰশ্ন ২১। Joint Sea 2021 কোন দুখন দেশৰ মাজত এক যৌথ নৌ-অনুশীলন হৈছিল?
ক) চীন আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
খ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু ৰাছিয়া
গ) চীন আৰু ৰাছিয়া
ঘ) ভাৰত আৰু জাপান

উত্তৰ:- গ) চীন আৰু ৰাছিয়া – চীন আৰু ৰাছিয়াৰ যুটীয়া নৌ-অনুশীলনJoint Sea 2021” ১৪ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে জাপান সাগৰৰ ৰাছিয়াৰ পিটাৰ দ্য গ্ৰেট উপসাগৰত আৰম্ভ হৈছিল।

প্ৰশ্ন ২২। ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ ২০২১ ৰ খিতাপ চেন্নাই চুপাৰ কিংছে জিকিছে। এই জয়ৰ খিতাপৰ সৈতে চেন্নাই চুপাৰ কিংছ দলে ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰা কিমান বাৰ ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ ২০২১ ৰ খিতাপ জিকিছে?
ক) ৩ বাৰ
খ) ৪ বাৰ
গ) ৫ বাৰ
ঘ) ৬ বাৰ

উত্তৰ:- খ) ৪ বাৰইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ ২০২১ ৰ খিতাপ চেন্নাই চুপাৰ কিংছে জিকিছে। এই জয়ৰ খিতাপৰ সৈতে চেন্নাই চুপাৰ কিংছ দলে ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰা ৪ বাৰ ইণ্ডিয়ান প্ৰিমিয়াৰ লীগ ২০২১ ৰ খিতাপ জিকিছে। যি আগতে ২০১০, ২০১১ আৰু ২০১৮ চনত জিকিছিল।

প্ৰশ্ন ২৩। ছেবিয়ে নিষ্পত্তিৰ আদেশ আৰু অপৰাধ ৰক্ষাৰ ওপৰত চাৰি জনীয়া উচ্চ ক্ষমতা সম্পন্ন পৰামৰ্শদাতা সমিতি গঠন কৰিছে। এই সমিতিৰ মুৰব্বী কোন?
ক) পিআৰ ৰমেশ
খ) বিজয় চি দাগা
গ) পিকে মালহোত্ৰা
ঘ) ডি এন ৰাভাল

উত্তৰ:- খ) বিজয় চি দাগা – চিকিউৰিটিজ এণ্ড এক্সচেঞ্জ ব’ৰ্ড অফ ইণ্ডিয়া (Securities and Exchange Board of India) য়ে চাৰিজনীয়া নিষ্পত্তি আদেশ আৰু অপৰাধ জটিল কৰাৰ ওপৰত উচ্চ ক্ষমতা সম্পন্ন পৰামৰ্শদাতা সমিতি গঠন কৰিছে। সমিতিখনৰ অধ্যক্ষ হ’ব বোম্বাই উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ অৱসৰ প্ৰাপ্ত ন্যায়াধীশ বিজয় চি দাগা

ভাৰতৰ সাধাৰণ জ্ঞান ২০২২ / Assam GK 2022

প্ৰশ্ন ২৪। নৱৰং চাইনীক কোনবোৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ অধ্যক্ষৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব দিয়া হৈছে?
ক) বীমা নিয়ামক আৰু উন্নয়ন কৰ্তৃপক্ষ
খ) পেঞ্চন পুঁজি নিয়ামক আৰু উন্নয়ন কৰ্তৃপক্ষ
গ) ভাৰতীয় টেলিকম নিয়ামক কৰ্তৃপক্ষ
ঘ) ভাৰতৰ দেউলিয়া আৰু দেউলিয়া পৰিষদ

উত্তৰ:- ঘ) ভাৰতৰ দেউলিয়া আৰু দেউলিয়া পৰিষদ – নৱৰং চাইনীক ভাৰতৰ দেউলিয়া আৰু দেউলিয়া পৰিষদৰবোৰৰ প্ৰতিষ্ঠানৰ অধ্যক্ষৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ২৫। দৰিদ্ৰতা নিৰ্মূলৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক দিৱস কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?
ক) ১৫ অক্টোবৰ
খ) ১৬ অক্টোবৰ
গ) ১৭ অক্টোবৰ
ঘ) ১৮ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ১৭ অক্টোবৰ – দৰিদ্ৰতা নিৰ্মূলৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক দিৱস প্ৰতি বছৰে বিশ্বজুৰি ১৭ অক্টোবৰত পালন কৰা হয়।

Current Affairs in Assamese language 2022

প্ৰশ্ন ২৬। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা আৰক্ষী বাহিনীয়ে ১৬ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে প্ৰতিষ্ঠা দিৱসৰ কিমান তম সংস্কৰণ পালন কৰিছিল?
ক) ১৯ তম
খ) ২৫ তম
গ) ৩০ তম
ঘ) ৩৭ তম

উত্তৰ:- ঘ) ৩৭ তম – ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা ৰক্ষী বাহিনীয়ে প্ৰতি বছৰে ১৬ অক্টোবৰত ৰাষ্ট্ৰীয় সুৰক্ষা আৰক্ষীৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস পালন কৰে। ২০২১ বৰ্ষটোৱে এনএছজি স্থাপনৰ ৩৭ তম বাৰ্ষিকী উদযাপন কৰে।

প্ৰশ্ন ২৭। কৰ্ণাটক বেংক লিমিটেডৰ নতুন অধ্যক্ষ হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) বালকৃষ্ণ আলচে এছ
খ) কেশৱ কৃষ্ণৰাও দেশাই
গ) প্ৰদীপ কুমাৰ পাঞ্জা
ঘ) উমা শংকৰ

উত্তৰ:- গ) প্ৰদীপ কুমাৰ পাঞ্জা – ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে প্ৰদীপ কুমাৰ পাঞ্জাক কৰ্ণাটক বেংক লিমিটেডৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিয়াত অনুমোদন জনাইছে।

প্ৰশ্ন ২৮। ভাৰতে ২০২১ চনৰ SAFF Championship জিকিবলৈ কোনটো দলক পৰাস্ত কৰিছিল?
ক) শ্ৰীলংকা
খ) নেপাল
গ) মালয়েছিয়া
ঘ) জাপান

উত্তৰ:- খ) নেপালমালদ্বীপৰ মালেৰ নেচনেল ফুটবল ষ্টেডিয়ামত ১৬ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে অনুষ্ঠিত হোৱা SAFF Championship ৰ চূড়ান্ত খিতাপ জয় কৰিবলৈ ভাৰতে নেপালক ৩-০ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰে।

প্ৰশ্ন ২৯। জোনাছ গহৰ ষ্টোৰে কোন খন দেশৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছে?
ক) নৰৱে
খ) চুইডেন
গ) আয়াৰলেণ্ড
ঘ) জাৰ্মানী

উত্তৰ:- ক) নৰৱে – নৰৱেৰ লেবাৰ পাৰ্টিৰ নেতা জোনাছ গহৰ ষ্টোৰে ১৪ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ নৰৱেৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩০। ভাৰতীয় সেনাই এক্সাৰচাইজ কেম্ব্ৰিয়ান পেট্ৰ’ল ২০২১ ত সোণৰ পদক জিকিছিল। অনুশীলনটো কোন খন দেশত অনুষ্ঠিত হৈছিল?
ক) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
খ) ইউকে
গ) ছিংগাপুৰ
ঘ) ভিয়েটনাম

উত্তৰ:- খ) ইউকে – শেহতীয়া কেম্ব্ৰিয়ান পেট্ৰ’ল অনুশীলন (Cambrian Patrol Exercise) ত, ৪/৫ গোৰ্খা ৰাইফলছ (ফ্ৰণ্টিয়াৰ ফ’ৰ্চ) ৰ এটা দলে ভাৰতীয় সেনাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল আৰু সোণৰ পদক প্ৰদান কৰিছিল। কেম্ব্ৰিয়ান পেট্ৰ’ল অনুশীলন ইউকেৰ ৱেলছৰ ব্ৰেকনত আয়োজন কৰা হৈছিল।

সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১-২২ / GK 2021-22 in Assamese language

প্ৰশ্ন ৩১। ইউএই আৰু ওমানত 2021 চনৰ পুৰুষৰ টি-20 বিশ্বকাপৰ আগতে, আন্তৰ্জাতিক ক্ৰিকেট পৰিষদ আৰু কোনটো সংস্থাই শিশু আৰু কিশোৰসকলৰ মানসিক সুস্থতাৰ বাবে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে?
ক) ইউনেস্কো
খ) বিশ্ব বেংক
গ) বিশ্ব অৰ্থনৈতিক মঞ্চ
ঘ) ইউনিচেফ

উত্তৰ:- ঘ) ইউনিচেফ – ২০২১ চনত ইউএই আৰু ওমানত অনুষ্ঠিত হোৱা পুৰুষৰ টি-২০ বিশ্বকাপৰ আগতে, আন্তৰ্জাতিক ক্ৰিকেট পৰিষদ (International Cricket Council) আৰু ইউনিচেফে শিশু আৰু কিশোৰসকলৰ মানসিক সুস্থতাৰ বাবে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩২। নিম্নলিখিত কোনজনক ২০২৩ চনৰ বিশ্বকাপলৈকে টীম ইণ্ডিয়াৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) শচীন তেণ্ডুলকাৰ
খ) ৰাহুল দ্ৰাবিড়
গ) অনিল কুম্বলে
ঘ) জাৱাগল শ্ৰীনাথ

উত্তৰ:- খ) ৰাহুল দ্ৰাবিড়প্ৰাক্তন ভাৰতীয় বেটাৰ ৰাহুল দ্ৰাবিড়টীম ইণ্ডিয়াৰ মুখ্য প্ৰশিক্ষক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। তেওঁ ৰবি শাস্ত্ৰীৰ উত্তৰাধিকাৰী হ’ব, যাৰ কাৰ্যকাল ইউএই’ত অনুষ্ঠিত টি-২০ বিশ্বকাপৰ ২০২১ সংস্কৰণৰ পিছত সমাপ্ত হ’ব। টীম ইণ্ডিয়াই ভাৰত অৰুণৰ ঠাইত লেফটেনেণ্ট পাৰস মাম্ব্ৰেকো তেওঁলোকৰ বলিং প্ৰশিক্ষক হিচাপে নিযুক্তি দিছে।

প্ৰশ্ন ৩৩। কোন ভাৰতৰ ২১ তম মহিলা গ্ৰেণ্ড মাষ্টাৰ হৈছে?
ক) দিব্যা দেশমুখ
খ) তানিয়া সচদেৱ
গ) পদ্মিনী ৰাউত
ঘ) সৌম্য স্বামীনাথন

উত্তৰ:- ক) দিব্যা দেশমুখ – ১৪ অক্টোবৰত হাংগেৰীৰ বুদাপেষ্টত প্ৰথম শনিবাৰে গ্ৰেণ্ড মাষ্টাৰ (Grand Master) ত দ্বিতীয় আন্তৰ্জাতিক মাষ্টাৰ (International Master) অৰ্জন কৰাৰ পিছত পোন্ধৰ বছৰীয়া দিব্যা দেশমুখ ভাৰতৰ ২১ তম মহিলা গ্ৰেণ্ড মাষ্টাৰ (India’s 21st Woman Grand Master) হয়।

প্ৰশ্ন ৩৪। আই পি এল ২০২১ ৰ বেঙুনীয়া কেপৰ বিজয়ী কোন?
ক) আকাশ দীপ
খ) মহম্মদ চিৰাজ
গ) হৰ্ষল পেটেল
ঘ) যশপ্ৰীত বুমৰাহ

উত্তৰ:- গ) হৰ্ষল পেটেলআই পি এল ২০২১ ৰ বেঙুনীয়া কেপৰ বিজয়ী হৈছে হৰ্ষল পেটেল। আই পি এল’ত সৰ্বাধিক উইকেট সংগ্ৰহকাৰীক এই বেঙুনীয়া টুপী প্ৰদান কৰা হয়। এইখন খেলত হৰ্ষল পেটেলৰ মুঠ উইকেট আছিল ৩২ টা।

সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১ PDF (18 October, 2021)

TODAY ASSAMESE CURRENT AFFAIRS PDF DOWNLOAD

অসমৰ সাধাৰণ জ্ঞান 2021-22

প্ৰশ্ন ৩৫। ভাৰত চৰকাৰে অৰ্ডনেন্স ফেক্টৰী ব’ৰ্ড (Ordnance Factory Board)ক ‍১০০ শতাংশ চৰকাৰী মালিকানাধীন প্ৰতিষ্ঠানলৈ পুৰ্নগঠন কৰিবলৈ কিমানটা নতুন প্ৰতিৰক্ষা PSUs স্থাপন কৰিছে?
ক) ৫ টা
খ) ৬ টা
গ) ৭ টা
ঘ) ৮ টা

উত্তৰ:- গ) ৭ টা – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ১৫ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে দেশবাসীক সাতটা নতুন প্ৰতিৰক্ষা PSUs উৎসৰ্গা কৰে৷ ২০০ বছৰ পুৰণি অৰ্ডনেন্স ফেক্টৰী ব’ৰ্ড (Ordnance Factory Board) বিলুপ্ত হোৱাৰ পিছত এই ৭ টা নতুন কোম্পানী গঠন কৰা হৈছে৷

প্ৰশ্ন ৩৬। গ্লোবেল হাংগাৰ ইণ্ডেক্স (Global Hunger Index) ২০২১ ত ভাৰতৰ স্থান কিমান?
ক) ৮১ তম
খ) ১০১ তম
গ) ১১৬ তম
ঘ) ১২৫ তম

উত্তৰ:- খ) ১০১ তমগ্লোবেল হাংগাৰ ইণ্ডেক্স (Global Hunger Index) ২০২১ ত ১১৬ খন দেশৰ ভিতৰত ভাৰতৰ স্থান ১০১ তম স্থানলৈ হ্ৰাস পাইছে। ২০২০ চনত, ভাৰতক ১০৭ খন দেশৰ ভিতৰত ৯৪ তম স্থানত ৰখা হৈছিল। ভাৰতৰ ২০২১ Global Hunger Index স্ক’ৰ ৫০ ৰ ভিতৰত ২৭.৫ ৰেকৰ্ড কৰা হৈছে, যি গুৰুতৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আহে।

প্ৰশ্ন ৩৭। বিশ্ব খাদ্য দিৱস কেতিয়া পালন কৰা হয়?
ক) ১৩ অক্টোবৰ
খ) ১৪ অক্টোবৰ
গ) ১৫ অক্টোবৰ
ঘ) ১৬ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- ঘ) ১৬ অক্টোবৰ – আমাৰ জীৱনকালৰ পৰা বিশ্বব্যাপী ক্ষুধা নিৰ্মূল কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে ১৬ অক্টোবৰত বিশ্বব্যাপী খাদ্য দিৱস (World Food Day) পালন কৰা হয়।

কুইজ ২০২২ / নতুন কুইজ ২০২২

প্ৰশ্ন ৩৮। কোনটো ভাৰতীয় কোম্পানীয়ে ভাৰতীয় কৰ্পোৰেটবোৰৰ ভিতৰত ফৰ্বছৰ বিশ্বৰ শ্ৰেষ্ঠ নিয়োগকৰ্তা ২০২১ ৰেংকিঙত শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে?
ক) জীৱন বীমা নিগম
খ) টাটা পৰামৰ্শ সেৱাসমূহ
গ) ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ
ঘ) ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক

উত্তৰ:- গ) ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিমুকেশ আম্বানী নেতৃত্বাধীন ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে ফৰ্বছৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত বিশ্বৰ শ্ৰেষ্ঠ নিয়োগকৰ্তা ২০২১ ৰেংকিঙ (World’s Best Employers 2021) ত ভাৰতীয় কৰ্পোৰেটৰ শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে। বিশ্বব্যাপী, ৰিলায়েন্স ৭৫০ টা গোলকীয় কৰ্পোৰেটৰ ভিতৰত ৫২ তম স্থানত আছে।

প্ৰশ্ন ৩৯। কোনটো কোম্পানীয়ে UFill নামৰ এটা স্বয়ংক্ৰিয় ইন্ধন প্ৰযুক্তি মুকলি কৰিছে?
ক) এইচপিচিএল
খ) বিপিচিএল
গ) বিএইচইএল
ঘ) অ’এনজিচি

উত্তৰ:- খ) বিপিচিএল – ভাৰত পেট্ৰ’লিয়াম কৰ্পোৰেচন লিমিটেড (BPCL) য়ে “UFill” নামৰ এক স্বয়ংক্ৰিয় ইন্ধন প্ৰযুক্তি মুকলি কৰিছে, যাতে ইয়াৰ গ্ৰাহকসকলক ইন্ধনৰ নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰদান কৰি আউটলেটবোৰত দ্ৰুত, সুৰক্ষিত আৰু স্মাৰ্ট অভিজ্ঞতা প্ৰদান কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ৪০। ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে ইণ্ডিয়ান বেংক এছ’চিয়েচন (Indian Bank’s Association) ৰ নৱনিযুক্ত অধ্যক্ষজনৰ নাম কি?
ক) ৰাজেন্দ্ৰ মাল লোধা
খ) আদৰ্শ ছেইন আনন্দ
গ) এ কে গোৱেল
ঘ) পি সথাশিবম

উত্তৰ:- গ) এ কে গোৱেল – ইউচিঅ’ বেংকৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী (এমডি আৰু চিইঅ’) এ কে গোৱেলক ২০২১-২২ বৰ্ষৰ বাবে ইণ্ডিয়ান বেংক এছ’চিয়েচন (Indian Bank’s Association) ৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে।

সাধাৰণ জ্ঞান 2022  / Assamese GK 2021-2022

প্ৰশ্ন ৪১। কোনটো পৌৰ নিগমৰ দ্বাৰা ‘মাইপাৰ্কিংছ’ এপটো মুকলি কৰা হৈছে?
ক) নতুন দিল্লী পৌৰ পৰিষদ
খ) বৃহন্মুম্বাই পৌৰ নিগম
গ) আগৰতলা পৌৰ নিগম
ঘ) দক্ষিণ দিল্লী পৌৰ নিগম

উত্তৰ:- ঘ) দক্ষিণ দিল্লী পৌৰ নিগমকেন্দ্ৰীয় তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰী শ্ৰী অনুৰাগ সিং ঠাকুৰে ১৪ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে দক্ষিণ দিল্লী পৌৰ নিগমৰ দ্বাৰা ‘মাইপাৰ্কিংছ (MyParkings)’ এপটো মুকলি কৰে।

প্ৰশ্ন ৪২। “হুনাৰ হাট” ত প্ৰথম “বিশ্বকৰ্মা বটিকা” কোন ঠাইত স্থাপন কৰা হৈছে?
ক) পাটনা
খ) ৰাঁচী
গ) ৰামপুৰ
ঘ) কোটা

উত্তৰ:- গ) ৰামপুৰ – ভাৰত চৰকাৰে শিল্পী আৰু শিল্পীসকলৰ শতিকা পুৰণি দক্ষতাৰ ভাৰতৰ গৌৰৱময় উত্তৰাধিকাৰীক সুৰক্ষা, সংৰক্ষণ আৰু প্ৰচাৰ ৰখাৰ বাবে প্ৰতিটো “হুনাৰ হাট” ত “বিশ্বকৰ্মা বটিকা” স্থাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। ২০২১ চনৰ ১৬ ৰ পৰা ২৫ অক্টোবৰলৈ আয়োজিত উত্তৰ প্ৰদেশৰ ৰামপুৰত “হুনাৰ হাট” ত এনেধৰণৰ প্ৰথম “বিশ্বকৰ্মা বটিকা” স্থাপন কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪৩। ৰাজহুৱা পৰিবহনত ৰ’পৱে সেৱা ব্যৱহাৰ কৰা ভাৰতৰ প্ৰথমখন চহৰ কোনখন?
ক) চিমলা
খ) বাৰাণসী
গ) ডেৰাডুন
ঘ) চুৰাট

উত্তৰ:- খ) বাৰাণসী – উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসী ৰাজহুৱা পৰিবহনত ৰ’পৱে সেৱা ব্যৱহাৰ কৰা ভাৰতৰ প্ৰথম খন চহৰ। সামগ্ৰিকভাৱে, বলিভিয়া আৰু মেক্সিকো চিটিৰ পিছত বাৰাণসী বিশ্বৰ তৃতীয় খন চহৰ যিয়ে ৰাজহুৱা পৰিবহনত ৰছী পথ ব্যৱহাৰ কৰিব।

প্ৰশ্ন ৪৪। বিশ্ব শিক্ষাৰ্থী দিৱস (World Students’ Day) কোন তাৰিখত পালন কৰা হয়?
ক) ১৩ অক্টোবৰ
খ) ১৪ অক্টোবৰ
গ) ১৫ অক্টোবৰ
ঘ) ১৬ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ১৫ অক্টোবৰপ্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি এ পি জে আব্দুল কালামৰ জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে প্ৰতি বছৰে ১৫ অক্টোবৰত বিশ্ব শিক্ষাৰ্থী দিৱস (World Students’ Day) পালন কৰা হয়।

• Assam Police Constable Mock Test

TODAY CURRENT AFFAIRS PDF DOWNLOAD

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰ লৈ সকলো প্ৰশ্ন আৰু প্ৰদান কৰা উত্তৰবোৰ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনাকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল। লগতে, আমি ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলওঁ। ইয়াত, সকলো তথ্যসমূহ কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।