Assamese Current Affairs 20215 August Current Affairs in Assamese language 

আমাৰ Assamese Current Affairs 2021 – 5 August ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৫ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Assamese Current Affairs 2021

Assamese Current Affairs 2021 – 5 August

প্ৰশ্ন ১। ৭ বছৰ আগতে আৰম্ভ হোৱা অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ষ্টাৰ্টআপ “আফটাৰ পে”, শেহতীয়াকৈ কিমান বিলিয়ন ডলাৰত বিক্ৰী হৈছে?
ক) ৯ বিলিয়ন ডলাৰ
খ) ১৯ বিলিয়ন ডলাৰ
গ) ২৯ বিলিয়ন ডলাৰ
ঘ) ৩৯ বিলিয়ন ডলাৰ

উত্তৰ:- গ) ২৯ বিলিয়ন ডলাৰ – ৭ বছৰ আগতে আৰম্ভ হোৱা অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ষ্টাৰ্টআপ “আফটাৰ পে” শেহতীয়াকৈ ২৯ বিলিয়ন ডলাৰত বিক্ৰী হৈছে, টুইটাৰৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া (Assamese Current Affairs 2021 – 5 August) জেক ডাৰ্চিৰ কোম্পানী স্কোৱেৰে ক্ৰয় কৰিছে। “আফটাৰ পে” – এ আপোনাক এতিয়া ক্ৰয় কৰিবলৈ আৰু পিছত পৰিশোধ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, যাৰ বাবে ই ইমান বিখ্যাত হৈ পৰে যে লাখ লাখ লোকে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ২। ভাৰতীয় পাৱাৰ গ্ৰিড কৰ্পোৰেশ্যনে লাডাখৰ আৰ্য উপত্যকাত কিমান কিলোমিটাৰ সফলতাৰে এটা ট্ৰেন্স মিচন লাইন মুকলি কৰিছে?
ক) ১০ কিলোমিটাৰ
খ) ২০ কিলোমিটাৰ
গ) ৩০ কিলোমিটাৰ
ঘ) ৪০ কিলোমিটাৰ

উত্তৰ:- ঘ) ৪০ কিলোমিটাৰ – ভাৰতীয় পাৱাৰ গ্ৰিড কৰ্পোৰেশ্যনে শেহতীয়াকৈ লাডাখৰ আৰ্য উপত্যকাত ৪০ কিলোমিটাৰ ট্ৰেন্সমিচন লাইন সফলতাৰে মুকলি কৰিছে। ইয়াৰ ফলস্বৰূপে, কাৰ্গিল (Assamese Current Affairs 2021 – 5 August) জিলাৰ আৰ্য উপত্যকাৰ সকলো গাওঁ এতিয়া ২২০ কেভি শ্ৰীনগৰ-লেহ ট্ৰেন্স মিচন লাইনৰ জৰিয়তে ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰিডৰ সৈতে সংযোগ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই কোন মূলৰ লোকসকলৰ এটা স্থায়ী মঞ্চ স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে?
ক) আমেৰিকান মূল
খ) ভাৰতীয় মূল
গ) অষ্ট্ৰেলিয়ান মূল
ঘ) আফ্ৰিকান মূল

উত্তৰ:- ঘ) আফ্ৰিকান মূল – ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই শেহতীয়াকৈ আফ্ৰিকান মূলৰ লোকসকলৰ এক স্থায়ী মঞ্চ স্থাপনৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে। এই স্থায়ী মঞ্চই বৰ্ণবাদ, বিদ্বেষ, বৰ্ণবৈষম্য আৰু অসহিষ্ণুতাৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰিব। Assamese Current Affairs 2021 – 5 August

প্ৰশ্ন ৪। ২০২১-২০২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ বাবে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মুদ্ৰা ঋণৰ লক্ষ্য কিমান লাখ কোটি টকালৈ হ্ৰাস কৰিছে?
ক) ১ লাখ কোটি টকা
খ) ২ লাখ কোটি টকা
গ) ৩ লাখ কোটি টকা
ঘ) ৪ লাখ কোটি টকা

উত্তৰ:- গ) ৩ লাখ কোটি টকা – কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ২০২১-২০২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ মুদ্ৰা ঋণৰ লক্ষ্য হ্ৰাস কৰি আবেলি মুদ্ৰা যোজনাৰ অধীনত ৩ লাখ কোটি টকা লৈ হ্ৰাস কৰিছে। যিটো আগতে ৩.২১ লাখ কোটি টকা আছিল। আঁচনিখনৰ অধীনত, উদ্যোগমূলক (Assamese Current Affairs 2021 – 5 August) কাৰ্যকলাপৰ বাবে বেংক আৰু অনা-বেঙ্কিং বিত্তীয় কোম্পানীবোৰে ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়িক গোটবোৰক ১০ লাখ টকালৈকে ঋণ প্ৰদান কৰে।

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোন কেবিনেটে চিকিৎসা অক্সিজেন উৎপাদন প্ৰচাৰ নীতি অনুমোদিত কৰিছে?
ক) উত্তৰ প্ৰদেশ কেবিনেট
খ) কেৰালা কেবিনেট
গ) গুজৰাট কেবিনেট
ঘ) দিল্লী কেবিনেট

উত্তৰ:- ঘ) দিল্লী কেবিনেট – দিল্লী কেবিনেটে চিকিৎসা অক্সিজেন উৎপাদনৰ প্ৰচাৰ আৰু ব্যক্তিগত খণ্ডক চিকিৎসা অক্সিজেনৰ বাবে উৎপাদন প্ৰকল্প, টেংকাৰ আৰু সংৰক্ষণ সুবিধাত বিনিয়োগ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ বাবে ইয়াৰ নীতিত অনুমোদন জনাইছে। ই দিল্লীত অক্সিজেনৰ উপলব্ধতা উন্নত কৰাত সহায় কৰিব।

• World GK 2021 in Assamese language

প্ৰশ্ন ৬। শেহতীয়াকৈ কোনে অত্যাৱশ্যকীয় প্ৰতিৰক্ষা সেৱা বিধেয়ক, ২০২১ গৃহীত কৰিছে?
ক) লোকসভা
খ) ৰাজ্যসভা
গ) নীতি আয়োগ
ঘ) উচ্চতম ন্যায়ালয়

উত্তৰ:- ক) লোকসভা – লোকসভাই শেহতীয়াকৈ প্ৰতিৰক্ষা সেৱা বিধেয়ক, ২০২১ গৃহীত কৰিছে, যিটো চৰকাৰী মালিকানাধীন অৰ্ডনেন্স কাৰখানাৰ শ্ৰমিকসকলক গোটসমূহৰ নিগমীকৰণৰ বিৰোধিতা কৰিবলৈ ধৰ্মঘট কৰাত বাধা দিয়াৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়। বিধেয়কখনে ঔদ্যোগিক (Assamese Current Affairs 2021 – 5 August) প্ৰতিষ্ঠান বা অত্যাৱশ্যকীয় প্ৰতিৰক্ষা সেৱাত নিয়োজিত গোটসমূহত ধৰ্মঘট আৰু লকডাউন নিষিদ্ধ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। ভাৰতীয় মহিলা বক্সাৰ লাভলিনা বৰগোহাঁইয়ে টকিঅ’ ২০২০ অলিম্পিকত কিমান কেজি শাখাত ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছে?
ক) ৫২ কেজি শাখাত
খ) ৫৮ কেজি শাখাত
গ) ৬৯ কেজি শাখাত
ঘ) ৭২ কেজি শাখাত

উত্তৰ:- গ) ৬৯ কেজি শাখাত – ভাৰতীয় মহিলা বক্সাৰ লাভলিনা বৰগোহাঁইয়ে টকিঅ’ ২০২০ অলিম্পিকত ৬৯ কেজি শাখাত ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰিছে। ছেমি ফাইনেলত তেওঁ বিশ্ব চেম্পিয়ন বক্সাৰ বুচেনাজ সুৰমেনেলীৰ হাতত পৰাজিত হয়। কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত লাভলিনা বৰগোহেনে প্ৰাক্তন চেম্পিয়ন নিয়েন চিন চেনক ৪-১ গ’লত পৰাস্ত কৰি এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰে।

প্ৰশ্ন ৮। কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে ভাৰতীয় মহাকাশ বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানৰ মাজত স্বাক্ষৰিত বুজা বুজি চুক্তিত কোনখন বিশ্ববিদ্যালয়ক অনুমোদন জনাইছে?
ক) কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়
খ) টেক্সাছ প্ৰযুক্তিবিদ্যা বিশ্ববিদ্যালয়
গ) ডাফ্ট ইউনিভাৰ্চিটি অফ টেকনলজী
ঘ) লণ্ডন ইউনিভাৰ্চিটি অৱ টেকনলজী

উত্তৰ:- গ) ডাফ্ট ইউনিভাৰ্চিটি অৱ টেকন’লজী – কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে শেহতীয়াকৈ ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ স্পেচ চাইন্স এণ্ড টেকন’লজী (আই আই এছ টি) আৰু ডাফ্ট ইউনিভাৰ্চিটি অৱ টেকন’লজী (টিইউ ডেফ্ট)ৰ মাজত স্বাক্ষৰিত বুজা বুজি চুক্তিত অনুমোদন জনাইছে। যাৰ অধীনত প্ৰতিটো প্ৰতিষ্ঠানৰ সৈতে জড়িত শিক্ষাৰ্থী আৰু শিক্ষক সকলৰ শৈক্ষিক কাৰ্যসূচী আৰু গৱেষণাৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰা হ’ব।

• Assamese Current Affairs 2021 – 4 August, 2021

• Assamese Current Affairs – 3 August, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here