Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam Assam Current Affairs 2021 – 15 August

Assam Current Affairs 2021 - Current Affairs of Assam

Assam Current Affairs 2021 – 15 August

প্ৰশ্ন ১। বৰ্তমান স্থাপিত নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতে বিশ্বব্যাপী কোন স্থানত স্থান লাভ কৰিছে?
ক) প্ৰথম
খ) দ্বিতীয়
গ) তৃতীয়
ঘ) চতুৰ্থ

উত্তৰ:- ঘ) চতুৰ্থ – বৰ্তমান স্থাপন কৰা নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত বিশ্বব্যাপী চতুৰ্থ স্থানত আছে। আনহাতে ভাৰত সৌৰ শক্তিৰ ক্ষেত্ৰত পঞ্চম আৰু স্থাপিত বায়ু শক্তি ক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত চতুৰ্থ স্থানত আছে। দেশৰ মুঠ স্থাপিত নৱীকৰণযোগ্য শক্তি ক্ষমতাই ১০০ গিগাৱাটৰ এটা মুখ্য লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিছে। Assam Current Affairs 2021 – 15 August

প্ৰশ্ন ২। সমবায় ৰাবোবেংক ইউএৰ ওপৰত আৰ বি আই (RBI) য়ে শেহতীয়াকৈ কিমান কোটি টকা আৰোপ কৰিছে?
ক) ১ কোটি টকা
খ) ২ কোটি টকা
গ) ৩ কোটি টকা
ঘ) ৪ কোটি টকা

উত্তৰ:- ক) ১ কোটি টকা – ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে শেহতীয়াকৈ নিয়ন্ত্ৰক অনুপালনৰ অভাৱৰ বাবে সমবায় ৰাবোবেংক ইউএৰ ওপৰত ১ কোটি টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰিছে। বেঙ্কিং নিয়ন্ত্ৰণ আইন, ১৯৪৯ ৰ কিছুমান ব্যৱস্থাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নিৰ্দেশনা উলংঘন কৰাৰ বাবে ইয়াক জৰিমনা বিহা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনটো মন্ত্ৰালয়ে স্ব-সহায়ক গোটৰ সামগ্ৰীৰ বজাৰৰ বাবে “চোন চিৰৈয়া” নামৰ এটা ব্ৰেণ্ড মুকলি কৰিছে?
ক) শিক্ষা মন্ত্ৰালয়
খ) ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়
গ) গৃহ আৰু নগৰ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়
ঘ) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- গ) গৃহ আৰু নগৰ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়গৃহ আৰু নগৰ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে শেহতীয়াকৈ স্ব-সহায়ক গোটৰ সামগ্ৰীৰ বজাৰৰ বাবে “চোন চিৰৈয়া” নামৰ এটা ব্ৰেণ্ড আৰু লোগো মুকলি কৰিছে। ই মহিলাসকলক আৰ্থিকভাৱে শক্তিশালী কৰাত আৰু সন্মানীয় জীৱন যাপন কৰাত সহায় কৰিব।

প্ৰশ্ন ৪। আৱৰ্জনা সংগ্ৰহৰ বাবে অভিযোগ পঞ্জীয়ন কৰাত সহায় কৰিবলৈ উত্তৰ দিল্লী পৌৰ নিগমে শেহতীয়াকৈ কোনটো এপ মুকলি কৰিছে?
ক) Cleancity App
খ) Clity App
গ) Cleany App
ঘ) Ccity App

উত্তৰ:- ক) Cleancity App – উত্তৰ দিল্লী পৌৰ নিগমে শেহতীয়াকৈ “ক্লিনচিটি এপ (Cleancity App)” মুকলি কৰিছে যাতে আৱাসীসকলক সেই অঞ্চলত আৱৰ্জনা উঠোৱাৰ বাবে অভিযোগ দাখিল কৰাত সহায় কৰে। এই সুবিধা চিভিল লাইনচ জোন, কেশৱপুৰম জোন আৰু ৰোহিণী জোনৰ বাসিন্দাসকলে লাভ কৰিব পাৰে। Assam Current Affairs 2021 – 15 August

প্ৰশ্ন ৫। ভাৰতৰ “যানবাহনৰ জনসংখ্যা” আধুনিকীকৰণৰ উদ্দেশ্যৰে শেহতীয়াকৈ কোনে ৰাষ্ট্ৰীয় বাহন স্ক্ৰেপেজ নীতি আৰম্ভ কৰিছে?
ক) অনুপম কুমাৰ
খ) নৰেন্দ্ৰ মোডী
গ) হৰদীপ সিং পুৰি
ঘ) সঞ্জয় মাথুৰ

উত্তৰ:- খ) নৰেন্দ্ৰ মোদী – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ “যানবাহনৰ জনসংখ্যা” আধুনিকীকৰণৰ উদ্দেশ্যৰে ৰাষ্ট্ৰীয় বাহন স্ক্ৰেপেজ নীতি আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াক “স্বেচ্ছামূলক বাহন-নৌবাহনৰ আধুনিকীকৰণ কাৰ্যসূচী” বুলিও অভিহিত কৰা হৈছে। এই নীতিয়ে গতিশীলতাত আধুনিকতা ভ্ৰমণ আৰু পৰিবহনৰ বোজা হ্ৰাস কৰিব।

প্ৰশ্ন ৬। নিম্নলিখিত কিমানজন আৰক্ষী বিষয়াক শেহতীয়াকৈ কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰীৰ অনুসন্ধানত উৎকৃষ্টতাৰ পদক প্ৰদান কৰা হৈছে?
ক) ৫০১ জন
খ) ২০১ জন
গ) ৫২২ জন
ঘ) ১৫২ জন

উত্তৰ:- ঘ) ১৫২ জন – ১৫২ জন আৰক্ষী বিষয়াক দেশত অপৰাধ অনুসন্ধানৰ উচ্চ পেছাদাৰী মানদণ্ডৰ বাবে অনুসন্ধানত উৎকৃষ্টতাৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰীৰ পদক প্ৰদান কৰা হৈছে। বঁটা বিজয়ীসকলৰ তালিকাত ২৮ গৰাকী মহিলা আৰক্ষী বিষয়া অন্তৰ্ভুক্ত আছে। Assam Current Affairs 2021 – 15 August

প্ৰশ্ন ৭। ৰামচাৰ সচিবালয়ৰ পৰা ভাৰতৰ আৰু কিমানটা আৰ্দ্ৰভূমিক ৰামচাৰ স্থান হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে?
ক) এটা
খ) দুটা
গ) তিনিটা
ঘ) চাৰিটা

উত্তৰ:- ঘ) চাৰিটা – ভাৰতৰ আৰু চাৰিটা আৰ্দ্ৰভূমিক ৰামচৰ সচিবালয়ৰ পৰা ৰামচাৰ স্থান হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে। ঠাইখন গুজৰাটৰ থোল আৰু ৱাধৱানা আৰু হাৰিয়ানাৰ চুলতানপুৰ আৰু ভিন্দাৱত অৱস্থিত। একে সময়তে, ভাৰতত ৰামচাৰ স্থানৰ সংখ্যা ৪৬ লৈ বৃদ্ধি হৈছে আৰু এই স্থানবোৰে আৱৰি থকা পৃষ্ঠৰ এলেকা এতিয়া ১,০৮৩,৩২২ হেক্টৰলৈ বৃদ্ধি হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। ভাৰত আৰু কোন খন ৰাজ্যৰ গৱেষকসকলৰ মতে, ভাৰতৰ দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ বোজাই কোভিড তৰংগক ইন্ধন যোগাইছে?
ক) লণ্ডন
খ) ডুবাই
গ) কেলিফৰ্নিয়া
ঘ) টেক্সাছ

উত্তৰ:- গ) কেলিফৰ্ণিয়া – ভাৰত আৰু কেলিফৰ্ণিয়াৰ গৱেষকসকলৰ মতে, ভাৰতৰ দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ, ডায়েবেটিচ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপই কোভিড তৰংগক প্ৰচাৰ কৰিছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাৰতত এক সমৃদ্ধ জীৱনশৈলীয়ে তেওঁলোকক ডায়েবেটিচ আৰু হৃদৰোগৰ দৰে ৰোগৰ প্ৰতি আক্ৰান্ত কৰে। Assam Current Affairs 2021 – 15 August

• Assam Current Affairs – 14 August, 2021 

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here