Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 

Assam Current Affairs 2021 - Current Affairs of Assam 

Current Affairs of Assam – Assam Police GK Questions – Assam Police Constable Mock Test – Assam Police Important GK – Assam Police Quiz  Assam Police GK Questions – Assam Police Constable Mock Test  Assam Police Important GK

প্ৰশ্ন ১। শেহতীয়াকৈ সমগ্ৰ দেশতে ফিট ইণ্ডিয়া ফ্ৰীডম ৰান ২.০ আৰম্ভ কৰা ভাৰতৰ ক্ৰীড়া মন্ত্ৰীজনৰ নাম কি?
ক) পীযুষ গোৱেল
খ) অনুৰাগ ঠাকুৰ
গ) নিৰ্মলা সীতাৰমণ
ঘ) সঞ্জয় মজৰেকাৰ

উত্তৰ:- খ) অনুৰাগ ঠাকুৰভাৰতৰ ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী অনুৰাগ ঠাকুৰে শেহতীয়াকৈ সমগ্ৰ দেশতে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে ফিট ইণ্ডিয়া ফ্ৰীডম ৰান ২.০ মুকলি কৰিছে। ফিট ইণ্ডিয়া ফ্ৰীডম ৰান ১৩ আগষ্ট, ২০২১ ৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু ২ অক্টোবৰ, ২০২১ লৈকে চলিব, আনহাতে প্ৰথম সংস্কৰণ ১৫ আগষ্টৰ পৰা ২ অক্টোবৰ, ২০২০ লৈ অনুষ্ঠিত হৈছিল।

প্ৰশ্ন ২। নীতিন গাডকাৰীয়ে শেহতীয়াকৈ কোন খন ৰাজ্যত ১,০০০ কোটি টকাৰ পথ আৰু ঘাইপথ প্ৰকল্প ঘোষণা কৰিছে?
ক) কেৰালা
খ) গুজৰাট
গ) অসম
ঘ) উত্তৰাখণ্ড

উত্তৰ:- ঘ) উত্তৰাখণ্ডকেন্দ্ৰীয় পথ, পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে শেহতীয়াকৈ উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যত ১,০০০ কোটি টকাৰ পথ আৰু ঘাইপথ প্ৰকল্প ঘোষণা কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় পথ আন্তঃগাঁথনি পুঁজিৰ উপৰিও, ৩০০ কোটি টকা ঘোষণা কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। নীৰজ চোপ্ৰাই টকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০ ত সোণৰ পদক জয় কৰাৰ পিছত বিশ্ব এথলেটিকছ ৰেংকিং ২০২১ ত কোন স্থানলৈ আগবাঢ়িছে?
ক) প্ৰথম
খ) দ্বিতীয়
গ) তৃতীয়
ঘ) চতুৰ্থ

উত্তৰ:- খ) দ্বিতীয়জেভেলিন থ্ৰ’য়াৰ নীৰজ চোপ্ৰাটকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০সোণৰ পদক জয় কৰাৰ পিছত বিশ্ব এথলেটিকছ ৰেংকিং ২০২১ ত দ্বিতীয় স্থানলৈ উন্নীত হৈছে। তেওঁ মুঠ ১৩১৫ লৈ দ্বিতীয় স্থানত আছে। আনহাতে প্ৰথম স্থানত আছে জাৰ্মান এথলীট জোহানেচবিছ ৱেইটাৰচ যাৰ নম্বৰ ১৩৯৬।

প্ৰশ্ন ৪। ইছৰোৰ কোনটো মহাকাশ অভিযানে চন্দ্ৰপৃষ্ঠত পানীৰ অণু চিনাক্ত কৰিছে?
ক) মাৰ্চ অৰ্বিটাৰ মিছন
খ) এষ্ট্ৰোছেট মিছন
গ) আৰএলভি-টিডি মিছন
ঘ) চন্দ্ৰযান-২ অৰ্বিটাৰ

উত্তৰ:- খ) চন্দ্ৰযান-২ অৰ্বিটাৰভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাৰ (ইছৰো) চন্দ্ৰযান-২ অৰ্বিটাৰে শেহতীয়াকৈ চন্দ্ৰপৃষ্ঠত পানীৰ অণু চিনাক্ত কৰিছে। চন্দ্ৰই ২৯ ডিগ্ৰী উত্তৰ আৰু ৬২ ডিগ্ৰী উত্তৰ অক্ষাংশৰ মাজত বিস্তৃত চন্দ্ৰ হাইড্ৰেচন আৰু OH আৰু H2O চিনাক্ত কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ জৰুৰী কালীন অধিৱেশন বিচাৰিছে?
ক) পাকিস্তান চৰকাৰ
খ) জাপান চৰকাৰ
গ) তানজিস্তান চৰকাৰ
ঘ) আফগানিস্তান চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) আফগানিস্তান চৰকাৰ – আফগানিস্তানৰ কাবুলৰ মুৰব্বী আব্দুল্লাহ আব্দুল্লাই দোহাৰ আফগানিস্তান সম্পৰ্কীয় আঞ্চলিক সন্মিলনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ জৰুৰী কালীন অধিৱেশনৰ দাবী জনাইছে। যদিও সভাত উপস্থিত থকা লোকসকলে কোনো শাসন ব্যৱস্থাৰ বল পূৰ্বক গ্ৰহণক স্বীকৃতি নিদিবলৈ সন্মত হৈছে।

• Assam Police Important Question / Assam Police Question Answers 2021

প্ৰশ্ন ৬। ভাৰত চৰকাৰে ২০১৮ বৰ্ষৰ বাবে কিমান জন বিষয়াক প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰম বঁটা প্ৰদানৰ ঘোষণা কৰিছে?
ক) ২৯ জন বিষয়া
খ) ৩৯ জন বিষয়া
গ) ৫৯ জন বিষয়া
ঘ) ৬৯ জন বিষয়া

উত্তৰ:- ঘ) ৬৯ জন বিষয়া – ভাৰত চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ২০১৮ বৰ্ষৰ বাবে ৬৯ জন বিষয়াক প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰম বঁটা প্ৰদানৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। উদ্ভাৱন ক্ষমতা, বিশিষ্ট প্ৰদৰ্শন আৰু উৎপাদনশীলতাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ অসামান্য অৱদানৰ লগতে তেওঁলোকৰ অসাধাৰণ সাহস প্ৰদৰ্শনৰ বাবে এই বঁটা প্ৰদান কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৭। তালিবানে শেহতীয়াকৈ কান্দাহাৰ নামৰ চহৰ খন দখল কৰিছে, বৰ্তমান চহৰখন কোনখন দেশত অৱস্হিত?
ক) জাপান
খ) পাকিস্তান
গ) ইৰাণ
ঘ) আফগানিস্তান

উত্তৰ:- ঘ) আফগানিস্তান – তালিবানে শেহতীয়াকৈ আফগানিস্তানৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চহৰ কান্দাহাৰ দখল কৰিছে। তালিবানে এইমাত্ৰ কাবুল আৰু অন্যান্য অঞ্চল চৰকাৰৰ হাতত এৰি দিছে। কান্দাহাৰ কাবুলৰ পিছত আফগানিস্তানৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম চহৰ। আনহাতে কাবুলৰ পৰা কান্দাহাৰলৈ দূৰত্ব প্ৰায় ৫০০ কিলোমিটাৰ।

প্ৰশ্ন ৮। চলিত বৰ্ষৰ ২০২১ ছেপ্টেম্বৰত, ইয়াৰ প্ৰথম মন্ত্ৰী পৰ্যায়ৰ ২+২ বৈঠক ভাৰত আৰু কোন খন দেশৰ মাজত অনুষ্ঠিত হ’ব?
ক) চীন
খ) অষ্ট্ৰেলিয়া
গ) জাপান
ঘ) আফ্ৰিকা

উত্তৰ:- খ) অষ্ট্ৰেলিয়া – ইয়াৰ প্ৰথম মন্ত্ৰী পৰ্যায়ৰ ২+২ বৈঠক এই বছৰ ২০২১ ৰ ছেপ্টেম্বৰত ভাৰত আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াৰ মাজত অনুষ্ঠিত হ’ব। যাৰ বাবে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী মাৰিছ পেইন আৰু প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী পিটাৰে ছেপ্টেম্বৰত ভাৰত আৰু ইণ্ডোনেছিয়া ভ্ৰমণ কৰিব।

• Assam Current Affairs 2021 – 13 August, 2021

• Assam Current Affairs – 12 August, 2021

•  JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here