Assam Current Affairs 2021 in Assamese language 

Current Affairs 2021 in Assamese language

Assam Current Affairs 2021 in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনখন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বায়ু প্ৰদূষণৰ ফলত ভাৰতীয়সকলৰ জীৱন ৯ বছৰ হ্ৰাস হ’ব পাৰে?
ক) কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়
খ) অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়
গ) লণ্ডন বিশ্ববিদ্যালয়
ঘ) চিকাগো বিশ্ববিদ্যালয়

উত্তৰ:- ঘ) চিকাগো বিশ্ববিদ্যালয় – চিকাগো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত বায়ু মানদণ্ড জীৱন সূচকৰ (AQLI) প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বায়ু প্ৰদূষণে ভাৰতীয়সকলৰ জীৱন ৯ বছৰলৈকে হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ আটাইতকৈ প্ৰদূষিত দেশ য’ত ৪৮০ নিযুতৰো অধিক লোক বা দেশৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৪০ শতাংশ উত্তৰৰ গংগাৰ সমভূমিত বাস কৰে।

প্ৰশ্ন ২। জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ বিচ্ছিন্নতাবাদী নেতা চৈয়দ আলী শ্বাহ গিলানিৰ অলপতে কিমান বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল?
ক) ৭১ বছৰ
খ) ৮১ বছৰ
গ) ৯১ বছৰ
ঘ) ৯৫ বছৰ

উত্তৰ:- গ) ৯১ বছৰ – জম্মু-কাশ্মীৰৰ বিচ্ছিন্নতাবাদী নেতা চৈয়দ আলী শ্বাহ গিলানিৰ শেহতীয়াকৈ শ্ৰীনগৰত ৯১ বছৰ বয়সত মৃত্যু হয়। তেওঁ ১৫ বছৰ ধৰি জম্মু-কাশ্মীৰৰ প্ৰাক্তন ৰাজ্যৰ ৮৭ জনীয়া বিধানসভাৰ সদস্য আছিল। তেওঁ ১৯৭২, ১৯৭৭ আৰু ১৯৮৭ চনত সোপোৰৰ পৰা তদানীন্তন জম্মু আৰু কাশ্মীৰ বিধানসভাৰ সদস্য আছিল।

প্ৰশ্ন ৩। ৰাজ্যসভাৰ প্ৰাক্তন সাংসদ আৰু কোনটো বৃত্তিৰ সৈতে জড়িত চন্দন মিত্ৰৰ শেহতীয়াকৈ ৬৫ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল?
ক) উকীল
খ) কবি
গ) সাংবাদিক
ঘ) লেখক

উত্তৰ:- গ) সাংবাদিক – ৰাজ্যসভাৰ প্ৰাক্তন সাংসদ তথা সাংবাদিক চন্দন মিত্ৰৰ অলপতে ৬৫ বছৰ বয়সত দিল্লীত মৃত্যু হয়। ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দ, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীকে ধৰি কেইবাজনো জ্যেষ্ঠ নেতাই তেওঁৰ মৃত্যুত শোক প্ৰকাশ কৰিছে। চন্দন মিত্ৰ অগ্ৰগামীৰ মুখ্য সম্পাদক আৰু পৰিচালনা সঞ্চালক আছিল আৰু ২ বাৰ ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ আছিল।

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ৰাজীৱ গান্ধী ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ নাম ওৰাং ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে নামাকৰণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?
ক) কেৰালা চৰকাৰ
খ) গুজৰাট চৰকাৰ
গ) মধ্য প্ৰদেশ চৰকাৰ
ঘ) অসম চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) অসম চৰকাৰ – অসম চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ৰাজীৱ গান্ধী ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ নাম ওৰাং ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে নামাকৰণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। স্থানীয় চাহ বাগিচাৰ সৈতে জড়িত জনজাতিৰ চাহিদা অনুসৰি এই নামটো সলনি কৰা হৈছে। এই ওৰাং ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান খন দেশৰ এখন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। উদ্যানখন দৰঙ জিলাৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ উত্তৰ পাৰ আৰু অসমৰ শোণিতপুৰ জিলাৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ উত্তৰ পাৰত অৱস্হিত।

প্ৰশ্ন ৫। বিশ্বৰ প্ৰথম “উদ্ভিদ আধাৰিত স্মাৰ্ট এয়াৰ পিউৰিফায়াৰ” আইআইটি ৰোপাৰ আৰু কানপুৰৰ বিজ্ঞানী আৰু কোনখন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ব্যৱস্থাপনা অধ্যয়ন অনুষদৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছে?
ক) পঞ্জাৱ বিশ্ববিদ্যালয়
খ) জেএনইউ বিশ্ববিদ্যালয়
গ) গুজৰাট বিশ্ববিদ্যালয়
ঘ) দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়

উত্তৰ:- ঘ) দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয় – আইআইটি ৰোপাৰ আৰু কানপুৰৰ বিজ্ঞানী আৰু দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ব্যৱস্থাপনা অধ্যয়ন অনুষদৰ দ্বাৰা বিশ্বৰ প্ৰথম “উদ্ভিদ আধাৰিত স্মাৰ্ট এয়াৰ পিউৰিফায়াৰ” “উব্ৰেথ লাইফ” (Ubreathe Life) বিকশিত কৰা হৈছে। যি বিদ্যালয়, চিকিৎসালয়, কাৰ্যালয় আৰু ঘৰৰ দৰে ভিতৰৰ স্থানত বিমান চিকিৎসা প্ৰক্ৰিয়া বৃদ্ধি কৰে।

প্ৰশ্ন ৬। এন.পি.চি.আই.-ৰ মতে, কোন মাহত ইউ.পি.আই.-য়ে এই বছৰ ৩.৫৫ বিলিয়ন লেনদেন নথি ভুক্ত কৰিছে?
ক) জুন
খ) জুলাই
গ) জানুৱাৰী
ঘ) আগষ্ট

উত্তৰ:- ঘ) আগষ্ট – ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিশোধ নিগমৰ (এনপিচিআই) মতে, এই বছৰৰ আগষ্টত ইউ.পি.আই.-ৰ দ্বাৰা ৩.৫৫ বিলিয়ন লেনদেন নথিভুক্ত কৰা হৈছে। আনহাতে এই বছৰ ২০২১ চনত ই একেৰাহে দ্বিতীয় মাহত ৩ বিলিয়নতকৈও অধিক লেনদেন নথি ভুক্ত কৰিছে। আনহাতে ইউপিআইয়ে ২০১৯ চনৰ অক্টোবৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১ বিলিয়ন লেনদেনৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৭। কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ “উদ্ভাৱন মিছন পাঞ্জাৱ” (Innovation Mission Punjab) আৰম্ভ কৰিছে?
ক) গুজৰাট চৰকাৰ
খ) পঞ্জাৱ চৰকাৰ
গ) দিল্লী চৰকাৰ
ঘ) অসম চৰকাৰ

উত্তৰ:- খ) পঞ্জাৱ চৰকাৰ – পঞ্জাৱ চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ “উদ্ভাৱন মিছন পাঞ্জাৱ” (Innovation Mission Punjab) আৰম্ভ কৰিছে। এই অভিযান হৈছে এক ৰাজহুৱা ব্যক্তিগত অংশীদাৰিত্ব অভিযান যি বিশ্বব্যাপী বিনিয়োগকাৰী আৰু বিশেষজ্ঞসকলক ষ্টাৰ্ট-আপবোৰ অনুপ্ৰেৰিত কৰিবলৈ আনিব। ই ৰাজ্যখনৰ উন্নয়নৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব।

প্ৰশ্ন ৮। শেহতীয়াকৈ বিজ্ঞান ভৱনত “ৱাই-ব্ৰেক” মোবাইল এপ মুকলি কৰা কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰীজনৰ নাম কি?
ক) হৰদীপ সিং পুৰি
খ) সৰ্বানন্দ সোণোৱাল
গ) সঞ্জয় কুমাৰ মাথুৰ
ঘ) সুনীল পত্নী

উত্তৰ:- খ) সৰ্বানন্দ সোণোৱাল – কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে শেহতীয়াকৈ ৪ জন কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীৰ সহযোগত বিজ্ঞান ভৱনত “ৱাই-ব্ৰেক” মোবাইল এপ মুকলি কৰিছে। এই “ৱাই-ব্ৰেক” ম’বাইল এপ অনুসৰি, মন্ত্ৰীসহ সকলো লোকে যোগ আসন প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰিব।

• Current Affairs Questions in Assamese language – 2 September, 2021

• আমাৰ ফেচবুক :- ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ টেলিগ্ৰাম :- ক্লি’ক কৰক