Assam Current Affairs 2021 MCQ in Assamese language Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language 

Assam Current Affairs MCQ 2021

Assamese Current Affairs 2021 MCQCurrent Affairs of Assam 2021 in Assamese languageCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। ভাৰতৰ ঔৰঙ্গাবাদৰ পৰা কিমান বছৰীয়া দীক্ষা শিন্দেক শেহতীয়াকৈ নাছাৰ পেনেলিষ্ট হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে?
ক) ১২ বছৰীয়া
খ) ১৩ বছৰীয়া
গ) ১৪ বছৰীয়া
ঘ) ১৫ বছৰীয়া

উত্তৰ:- গ) ১৪ বছৰীয়া – ভাৰতৰ ঔৰঙ্গাবাদৰ ১৪ বছৰীয়া দীক্ষা চিন্দেআমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাৰ এমএছআই ফেলোশ্বিপৰ ভাৰ্চুৱেল পেনেলপেনেলিষ্ট হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে। ১৪ বছৰীয়া দীক্ষা চিন্দে আন্তৰ্জাতিক জ্যোতিৰ্বিজ্ঞান অনুসন্ধান সহযোগিতা (International Astronomical Search Collaboration) ৰ দ্বাৰা আয়োজিত এক গৱেষণা প্ৰতিযোগিতাত বিজয়ী হৈছে।

প্ৰশ্ন ২। ডিজিচিআই (DGCI) য়ে জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ কৰ্তৃপক্ষৰ বাবে কোনটো কোম্পানীৰ জাইকোভি-ডি (ZyCoV-D) ভেকছিন অনুমোদন কৰিছে?
ক) জাইডাছ কৈডিলা
খ) চিৰম ইনষ্টিটিউট
গ) জিডাছ কেডিলা
ঘ) জনচন এণ্ড জনচন

উত্তৰ:- ক) জাইডাছ কৈডিলাভাৰতীয় ঔষধ নিয়ন্ত্ৰক জেনেৰেলে শেহতীয়াকৈ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ কৰ্তৃপক্ষৰ বাবে জাইডাছ কৈডিলাৰ জাইকোভি-ডি (ZyCoV-D) ভেকছিন অনুমোদন জনাইছে। বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, ভেকছিন কৰোনা ভাইৰাছৰ বাবে ই হৈছে বিশ্বৰ প্ৰথম স্বদেশীভাৱে বিকশিত ডিএনএ-আধাৰিত ভেকছিন। এই ভেকছিনটো ১২ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ শিশু আৰু প্ৰাপ্তবয়স্কলোকৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি।

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে সহায়ক, গাড়ী চালক আৰু পুৰোহিতসকলৰ বাবে কোভিড সাহায্য পেকেজ ঘোষণা কৰিছে?
ক) কেৰালা চৰকাৰ
খ) গুজৰাট চৰকাৰ
গ) মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ
ঘ) অসম চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) অসম চৰকাৰ – অসম চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ সহায়ক, গাড়ী চালক আৰু পুৰোহিতসকলৰ বাবে এটা কোভিড ৰিলিফ পেকেজ ঘোষণা কৰিছে। ব্যক্তিগত বাছৰ চালক আৰু সহায়কসকলক একমুঠ ১০,০০০/- টকা, মন্দিৰৰ পুৰোহিত আৰু নামঘৰৰ মুৰব্বীক ১৫,০০০/- টকা। একে সময়তে, ৰাজ্য চৰকাৰে বিদ্যালয়সমূহত ইতিহাস আৰু ভূগোল শিকোৱাটো বাধ্যতামূলক কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৪। ইণ্ডিফাই কোম্পানী আৰু কোনটো ছ’চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীয়ে অংশীদাৰীত্বত এটা নতুন “ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায় ঋণ উদ্যোগ” (Small Business Loans Initiative) উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিছে?
ক) টুইটাৰ
খ) ফেচবুক ইণ্ডিয়া
গ) গুগল ইণ্ডিয়া
ঘ) মাইক্ৰছফ্ট ইণ্ডিয়া

উত্তৰ:- খ) ফেচবুক ইণ্ডিয়া – ফেচবুক ইণ্ডিয়া আৰু অনলাইন ঋণ প্ৰদান মঞ্চ ইণ্ডিফাই শেহতীয়াকৈ অংশীদাৰীত্বত এক নতুন “ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায় ঋণ উদ্যোগ” (Small Business Loans Initiative) প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ কৰিছে। যিয়ে ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া ব্যৱসায়ক সহায় আগবঢ়াব। ভাৰতত এইটো ফেচবুকৰ প্ৰথম পদক্ষেপ। এই সুবিধাটো ভাৰতৰ ২০০ খন চহৰ আৰু চহৰত পঞ্জীয়ন কৰা ব্যৱসায়ৰ বাবে মুকলি।

প্ৰশ্ন ৫। সমগ্ৰ বিশ্বতে “ধৰ্ম্ম বা বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত হিংসাত্মক কাৰ্য্যৰ ভুক্তভোগীসকলৰ স্মৃতিত আন্তৰ্জাতিক দিৱস” কেতিয়া পালন কৰা হয়?
ক) ২১ আগষ্ট
খ) ২২ আগষ্ট
গ) ২৩ আগষ্ট
ঘ) ২৭ আগষ্ট

উত্তৰ:- খ) ২২ আগষ্ট – ২২ আগষ্টত সমগ্ৰ বিশ্বতে “ধৰ্ম বা বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত হিংসাত্মক কাৰ্য্যৰ ভুক্তভোগীসকলৰ স্মৃতিত আন্তৰ্জাতিক দিৱস” পালন কৰা হয়। এই দিৱসটো ধৰ্মীয় হিংসা বা বিশ্বাসৰ আধাৰত পালন কৰা হয়, হিংসা আৰু সন্ত্ৰাসবাদক লক্ষ্য কৰি কৰা কাৰ্যক তীব্ৰ গৰিহণা দিয়াৰ বাবে।

প্ৰশ্ন ৬। নিম্নলিখিত কোনখন দেশৰ ৰজা আল-চুলতান আব্দুল্লাই ইছমাইল চাবৰি জেকবক দেশৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিছে?
ক) ইণ্ডোনেচিয়া
খ) মালয়েচিয়া
গ) আফগানিস্তান
ঘ) ইৰাণ

উত্তৰ:- খ) মালয়েছিয়ামালয়েছিয়াৰ ৰজা আল-চুলতান আব্দুল্লাই শেহতীয়াকৈ প্ৰাক্তন উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী ইছমাইল চাবৰি জেকবদেশৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিছে। তেওঁ এই পদত ৩ বছৰ ধৰি অব্যাহত থাকিব। তেওঁৰ ২২২ জন সংসদৰ ১১৪ জন সদস্যৰ সমৰ্থন আছে। তেওঁ এতিয়া ইছমাইল মুহিদিন য়াছিনৰ স্থান ল’ব।

প্ৰশ্ন ৭। কোনখন দেশে শেহতীয়াকৈ এটা নতুন অনলাইন গোপনীয়তা আইন গৃহীত কৰিছে?
ক) জাপান
খ) চীন
গ) ইউএছএ
ঘ) অষ্ট্ৰেলিয়া

উত্তৰ:- খ) চীন – চীনে শেহতীয়াকৈ ব্যৱসায়সমূহক কোনো সংবেদনশীল ব্যক্তিগত তথ্য সংগ্ৰহ কৰাত বাধা দিয়াৰ লক্ষ্যৰে এক নতুন অনলাইন গোপনীয়তা আইন গৃহীত কৰিছে। যোৱা কেই মাহমানত, ৰাইড হাইলিং কোম্পানী দিদি আৰু গেমিং কোম্পানী টেনচেণ্টৰ দৰে কোম্পানীবোৰৰ ওপৰত ব্যক্তিগত তথ্যৰ অপব্যৱহাৰ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে মণ্ট্ৰিয়েল প্ৰটোকলৰ বাবে কিগালি চুক্তিৰ অনুমোদন অনুমোদন জনাইছে?
ক) চীন
খ) ভাৰত
গ) অষ্ট্ৰেলিয়া
ঘ) পাকিস্তান

উত্তৰ:- খ) ভাৰত – ভাৰতে শেহতীয়াকৈ হাইড্ৰফ্লুৰো কাৰ্বন পৰ্যায়ক্ৰমে বন্ধ কৰাৰ বাবে মণ্ট্ৰিয়েল প্ৰটোকলৰ বাবে কিগালি চুক্তিৰ অনুমোদনত অনুমোদন জনাইছে। সেয়েহে, দেশখনে এতিয়া ২০৪৭ চনৰ ভিতৰত এইচ.এফ.চি. (HFC) ৰ ব্যৱহাৰ ৮০% হ্ৰাস কৰিব লাগিব।

প্ৰশ্ন ৯। বিশ্ব খাদ্য কাৰ্যসূচী অনুসৰি, কোন খন দেশত বৰ্তমান ৩৯ নিযুত লোকৰ ভিতৰত ১৪ নিযুত লোকে তীব্ৰ অনাহাৰৰ সন্মুখীন হৈছে?
ক) উগাণ্ডা
খ) পাকিস্তান
গ) আফগানিস্তান
ঘ) ইণ্ডোনেছিয়া

উত্তৰ:- গ) আফগানিস্তানবিশ্ব খাদ্য কাৰ্যসূচী অনুসৰি, আফগানিস্তানৰ ৩৯ নিযুত লোকৰ ভিতৰত ১৪ নিযুত লোক বৰ্তমান তীব্ৰ অনাহাৰৰ সন্মুখীন হৈছে। আফগানিস্তানত ভোক দ্ৰুতগতিত বাঢ়ি আহিছে। ৩ বছৰত আফগানিস্তানে সন্মুখীন হোৱা এইটো দ্বিতীয় খৰাং। তালিবানে ১৫ আগষ্টত দেশখন দখল কৰাৰ বহু আগতে খৰাং প্ৰভাৱিত আফগানিস্তানত।

• Assam Current Affairs MCQ 2021 – 21 August, 2021 

• Assam History and Geography Assam Police Quiz 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here