Assam Current Affairs 2021 MCQCurrent Affairs of Assam 2021 in Assamese language

 

 

Current Affairs of Assam Questions and Answers

Assamese Current Affairs  Current Affairs of Assam 2021 in Assamese – Current Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language 

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনটো ৰেটিং কোম্পানীয়ে ভাৰতীয় উদ্যোগৰ ক্ৰেডিট দৃষ্টিভংগী ইতিবাচকলৈ উন্নীত কৰিছে?
ক) ক্ৰিচিল
খ) ইউনেস্কো
গ) ৱৰ্ল্ড বেংক
ঘ) পলিচী কমিছন

উত্তৰ:- ক) ক্ৰিচিলক্ৰিচিল ৰেটিং কোম্পানীয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় উদ্যোগৰ ঋণ দৃষ্টিভংগী ইতিবাচকলৈ উন্নীত কৰিছে। যিটো বৰ্তমান ভাৰতীয় উদ্যোগৰ বাবে এক বহল আধাৰিত পুনৰুদ্ধাৰ আনহাতে আগতে ভাৰতীয় উদ্যোগৰ ঋণৰ দৃষ্টিভংগী “সাৱধানে আশাবাদী” আছিল।

প্ৰশ্ন ২। আয়ুষ্মান ভাৰত মিছনৰ অধীনত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ সংখ্যা এতিয়ালৈকে কিমান কোটি অতিক্ৰম কৰিছে?
ক) ২ কোটি
খ) ৩ কোটি
গ) ৫ কোটি
ঘ) ৮ কোটি

উত্তৰ:- ক) ২ কোটিআয়ুষ্মান ভাৰত মিছনৰ অধীনত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ সংখ্যা এতিয়ালৈকে ২ কোটি অতিক্ৰম কৰিছে। যদিও ই ৫৩ কোটিতকৈও অধিক হিতাধিকাৰীৰ ১০.৭৪ কোটিতকৈও অধিক দুৰ্বল পৰিয়ালক সামৰি লৈছে। আঁচনিখন ২০১৮ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত আৰম্ভ কৰা হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৩। ২০ আগষ্টত বিশ্বজুৰি কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়? Current Affairs 2021 MCQ 
ক) বিশ্ব হাতৰ কাম দিৱস
খ) বিশ্ব পৃথিৱী দিৱস
গ) বিশ্ব মহ দিৱস
ঘ) বিশ্ব উৰণ দিৱস

উত্তৰ:- ঘ) বিশ্ব মহ দিৱস – ২০ আগষ্ট বিশ্ব মহ দিৱস হিচাপে বিশ্বব্যাপী পালন কৰা হয়। এই দিনটো ব্ৰিটিছ চিকিৎসক ছাৰ ৰোনাল্ড ৰছৰ স্মৃতিত উদযাপন কৰা হয়। ১৮৯৭ চনত, ছাৰ ৰোনাল্ড ৰছে প্ৰমাণ কৰিছিল যে, মানুহলৈ মেলেৰিয়া সংক্ৰমণৰ বাবে মাইকী মহ দায়বদ্ধ।

প্ৰশ্ন ৪। ২০ আগষ্টত সমগ্ৰ ভাৰতত কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?
ক) নৱীকৰণযোগ্য শক্তি দিৱস
খ) বিজ্ঞান দিৱস
গ) জ্ঞান দিৱস
ঘ) বিজয় দিৱস

উত্তৰ:- নৱীকৰণযোগ্য শক্তি দিৱস – নৱীকৰণযোগ্য ঔৰ্বেদিক দিৱস সমগ্ৰ ভাৰততে ২০ আগষ্টত উদযাপন কৰা হয়। ভাৰতত নৱীকৰণযোগ্য শক্তি সম্পদৰ গুৰুত্ব চিহ্নিত কৰিবলৈ এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়। দিনটো ২০০৪ চনত নৱীকৰণযোগ্য শক্তি বিকাশ কাৰ্যসূচীত সহায় কৰিবলৈ আৰু শক্তিৰ পৰম্পৰাগত উৎসৰ পৰিৱৰ্তে ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰচাৰৰ বাবে আৰম্ভ হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৫। শেহতীয়াকৈ ভাৰতত ভুৱা কোভিকশ্বিল্ড ভেকছিনৰ ওপৰত কোনে চিকিৎসা সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছিল?
ক) বিশ্ব বিজ্ঞান সংস্থা
খ) বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা
গ) ইউনেস্কো
ঘ) বিশ্ব জ্ঞান সংস্থা

উত্তৰ:- খ) বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা – যি অলপতে ভাৰতত ভুৱা কোভিকশ্বিল্ড ভেকছিনৰ ওপৰত চিকিৎসা সতৰ্কতা জাৰি কৰিছে। ভাৰতে অক্সফৰ্ড-এষ্ট্ৰজেনেকাৰ দ্বাৰা বিকশিত কোভিড-19 ভেকছিনৰ ভুৱা ভাইলৰ প্ৰচলনৰ বিষয়ে প্ৰতিবেদন দিছে।

প্ৰশ্ন ৬। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে শেহতীয়াকৈ ইণ্টাৰনেট কোম্পানীবোৰৰ দ্বাৰা প্ৰতিযোগিতা বিৰোধী প্ৰথাৰ ওপৰত নতুন খচৰা নিয়ম জাৰী কৰিছে?
ক) ইংলেণ্ড
খ) চীন
গ) অষ্ট্ৰেলিয়া
ঘ) আফ্ৰিকা

উত্তৰ:- খ) চীন – চীনে শেহতীয়াকৈ ইণ্টাৰনেট কোম্পানীসমূহৰ দ্বাৰা প্ৰতিযোগিতা বিৰোধী প্ৰথাৰ ওপৰত নতুন খচৰা নিয়ম জাৰী কৰিছে। য’ত নতুন নিয়মে ইণ্টাৰনেট কোম্পানীবোৰক প্ৰতিযোগিতা বিৰোধী প্ৰথাত লিপ্ত হোৱাত বাধা দিব। এইটো প্ৰযুক্তি খণ্ডত লাগাম পতাৰ বাবে দেশৰ প্ৰচেষ্টাৰ এক সম্প্ৰসাৰণ।

প্ৰশ্ন ৭। কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে ভূ-বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতাৰ বাবে ভাৰত আৰু কোন খন দেশৰ মাজত বুজা বুজি চুক্তিত অনুমোদন জনাইছে? Current Affairs 2021 MCQ 
ক) জাপান
খ) চীন
গ) ইংলেণ্ড
ঘ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ

উত্তৰ:- ঘ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ – কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে ভূ-বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতাৰ বাবে ভাৰত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মাজত বুজা বুজিৰ চুক্তিত অনুমোদন জনাইছে। ই পূব হিমালয় অঞ্চল আৰু লাডাখৰ বিতৰণ শিলাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ভূতাত্ত্বিক জ্ঞানক প্ৰচাৰ কৰিব।

প্ৰশ্ন ৮। কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে ভাৰত আৰু কোন খন দেশৰ মাজত দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা, সহনশীলতা আৰু প্ৰশমনৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতাৰ ক্ষেত্ৰত বুজা বুজি চুক্তিত অনুমোদন জনাইছে?
ক) চীন
খ) জাপান
গ) বাংলাদেশ
ঘ) শ্ৰীলংকা

উত্তৰ:- গ) বাংলাদেশ – কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে শেহতীয়াকৈ দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা, সহনশীলতা আৰু প্ৰশমনৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত আৰু বাংলাদেশৰ মাজত বুজা বুজিৰ চুক্তিত অনুমোদন জনাইছে। এই চুক্তিৰ অধীনত ভাৰত আৰু বাংলাদেশক সক্ষম কৰিব পৰা এক ব্যৱস্থা স্থাপনৰ প্ৰচেষ্টা কৰা হ’ব; দুয়োখন দেশে ইজনে সিজনৰ দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা প্ৰণালীৰ পৰা লাভান্বিত হ’ব।

• Current Affairs of Assam Questions and Answers 2021 -19 August, 2021

• Assam Police Question Answer 2021 

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here