Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021

Assam Current Affairs 2021

Assam Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs GK in Assamese languageAssam Current Affairs MCQAssamese Current Affairs 2021

Assam Current Affairs 2021

প্ৰশ্ন ১। কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্যত উপগ্ৰহ ফোনেৰে সজ্জিত ভাৰতৰ প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হৈ পৰিছে?
ক) কেৰালা
খ) অসম
গ) গুজৰাট
ঘ) পাঞ্জাৱ

উত্তৰ:- ক) অসম – অসম ৰাজ্যৰ কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ প্ৰথমখন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে উপগ্ৰহ ফোনেৰে সজ্জিত হৈছে। অসমৰ মুখ্য সচিব জিষ্ণু বৰুৱাই কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বনকৰ্মীসকলক ১০ টা উপগ্ৰহ ফোন প্ৰদান কৰিছে। বৰ্তমান কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ৪৩০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ বিস্তীৰ্ণ অঞ্চলত বিয়পি আছে।

প্ৰশ্ন ২। নিম্নলিখিত কোনখন বিধানসভাই “গৰু সুৰক্ষা বিধেয়ক, ২০২১” গৃহীত কৰিছে?
ক) কেৰালা বিধানসভা
খ) গুজৰাট বিধানসভা
গ) অসম বিধানসভা
ঘ) পঞ্জাৱ বিধানসভা

উত্তৰ:- গ) অসম বিধানসভা – অসম বিধানসভাই শেহতীয়াকৈ “গৰু সুৰক্ষা বিধেয়ক, ২০২১” গৃহীত কৰিছে। ই গোমাংস খোৱা সম্প্ৰদায়ৰ বাসস্থানত গোমাংস বিক্ৰী আৰু ক্ৰয় নিষিদ্ধ কৰে। বিধেয়কখনে ইতিমধ্যে গৃহীত অসম গৰু সুৰক্ষা আইন, ১৯৫০ বাতিল কৰিব।

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনটো পেট্ৰ’লিয়াম কোম্পানীয়ে ঘৰে ঘৰে ডিজেল বিতৰণ আৰম্ভ কৰিছে?
ক) হিন্দুস্তান পেট্ৰ’লিয়াম
খ) ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন পেট্ৰ’লিয়াম
গ) গেইল
ঘ) ভাৰত পেট্ৰ’লিয়াম কৰ্পোৰেচন লিমিটেড

উত্তৰ:- ঘ) ভাৰত পেট্ৰ’লিয়াম কৰ্পোৰেচন লিমিটেড – ভাৰত পেট্ৰ’লিয়াম কৰ্পোৰেচন লিমিটেডে শেহতীয়াকৈ বৰ্ধিত চাহিদা পূৰণৰ বাবে ‘হাই স্পীড ডিজেল‘ৰ ঘৰে ঘৰে ডেলিভাৰী আৰম্ভ কৰিছে। ইয়াৰ ফলত মোবাইল ডিচপেন্সাৰ ব্যৱহাৰ কৰি ঘৰে ঘৰে ডেলিভাৰী প্ৰচেষ্টাৰ ফলস্বৰূপে ২ বছৰৰ ভিতৰত সমগ্ৰ উদ্যোগটোত ১৫৮৮ খন ইন্ধনকাৰ্ট আৰু ১২৯ টা ইন্ধনদায়ক হ’ব। Assam Current Affairs 2021

প্ৰশ্ন ৪। কোন বছৰৰ ভিতৰত ভাৰতে “শক্তি স্বতন্ত্ৰ” হোৱাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে?
ক) ২০২২ চনত
খ) ২০২৫ চনত
গ) ২০৩০ চনত
ঘ) ২০৪৭ চনত

উত্তৰ:- ঘ) ২০৪৭ চনতপ্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ ঘোষণা কৰিছে যে ভাৰতে ২০৪৭ চনৰ ভিতৰত “শক্তি স্বাধীন” হোৱাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। ভাৰতে পেট্ৰ’লত বৈদ্যুতিক গতিশীলতা, গেছ আধাৰিত অৰ্থনীতি আৰু ইথানলৰ মিশ্ৰণৰ জৰিয়তে শক্তি স্বতন্ত্ৰ হোৱাৰ লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

প্ৰশ্ন ৫। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ শক্তি সুৰক্ষা বৃদ্ধিৰ বাবে কোনটো অভিযান আৰম্ভ কৰিছে?
ক) ৰাষ্ট্ৰীয় হাইড্ৰজেন মিছন
খ) ৰাষ্ট্ৰীয় ইলেক্ট্ৰন মিছন
গ) ৰাষ্ট্ৰীয় হিলিয়াম মিছন
ঘ) ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি অভিযান

উত্তৰ:- ক) ৰাষ্ট্ৰীয় হাইড্ৰজেন মিছন – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ শক্তি সুৰক্ষা বৃদ্ধিৰ বাবে “ৰাষ্ট্ৰীয় হাইড্ৰজেন মিছন” আৰম্ভ কৰিছে। ভাৰতে বৰ্তমান ইয়াৰ ৮৫% তেল আৰু ৫৩% গেছ চাহিদা আমদানি কৰে। দেশত শক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ বছৰি ১২ বিলিয়ন টকা ব্যয় কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৬। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ কিমান লাখ কোটি টকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গতিশীলতা উদ্যোগৰ বাবে ঘোষণা কৰিছে?
ক) ৫০ লাখ কোটি টকা
খ) ১০০ লাখ কোটি টকা
গ) ১.৫০ লাখ কোটি টকা
ঘ) ২.০০ লাখ কোটি টকা

উত্তৰ:- খ) ১০০ লাখ কোটি টকা – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ ১০০ লাখ কোটি টকাৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গতিশীলতা উদ্যোগৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। ই ভাৰতৰ যুৱসকলৰ বাবে নিযুক্তিৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিব আৰু আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ বাবেও উদগনি দিব।

প্ৰশ্ন ৭। পৰৱৰ্তী কোন বছৰৰ ভিতৰত, সকলো আঁচনিৰ অধীনত দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ বাবে সুৰক্ষিত চাউল উপলব্ধ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে?
ক) ২০২২ চনত
খ) ২০২৩ চনত
গ) ২০২৪ চনত
ঘ) ২০২৫ চনত

উত্তৰ: গ) ২০২৪ চনত – ২০২৪ চনলৈ, সকলো আঁচনিৰ অধীনত দৰিদ্ৰ লোকসকলক সুৰক্ষিত চাউল প্ৰদান কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে। ই ভাৰতত পুষ্টিহীনতাৰ সমস্যা সমাধানত সহায় কৰিব। দেশৰ প্ৰতিজন দৰিদ্ৰ ব্যক্তিক পুষ্টি প্ৰদান কৰাটো চৰকাৰৰ বাবে অগ্ৰাধিকাৰ।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে বিজু স্বাস্থ্য কল্যাণ যোজনাৰ অধীনত স্মাৰ্ট হেল্থ কাৰ্ড ঘোষণা কৰিছে?
ক) কেৰালা চৰকাৰ
খ) গুজৰাট চৰকাৰ
গ) মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ
ঘ) উৰিষ্যা চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) উৰিষ্যা চৰকাৰ – উৰিষ্যা চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ বিজু স্বাস্থ্য কল্যাণ যোজনাৰ অধীনত স্মাৰ্ট হেল্থ কাৰ্ড প্ৰদান কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। ই উৰিষ্যাৰ ৯৬ লাখ পৰিয়ালৰ ৩.৫ কোটি লোকক স্মাৰ্ট হেল্থ কাৰ্ড প্ৰদান কৰিব। এই স্মাৰ্ট কাৰ্ডৰ জৰিয়তে, মহিলাসকলে বছৰি ১০ লাখ টকালৈকে চিকিৎসা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

• Current Affairs of Assam 2021 – 16 August, 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here