Assam Current Affairs in Assamese language 2021 – অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আশা কৰোঁ আপোনালোকে আজিৰ আমাৰ “Assam Current Affairs” ৰ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰৰ তথ্য ৰাজিৰ পৰা সামান্য হ’লেও উপকৃত হ’ব। বিশেষভাৱে এই প্ৰশ্নোত্তৰবোৰ Assam Police ৰ লিখিত পৰীক্ষা, অসমৰ TET পৰীক্ষা, APSC পৰীক্ষা, UPSC পৰীক্ষা, SSC GD পৰীক্ষা আদি সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিশেষভাৱে লাভজনক। যদি আমাৰ আজিৰ এই সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটা পঢ়ি আপোনাৰ সঁচাকৈয়ে ভাল লাগে তেন্তে আপুনি যিমান পাৰে সিমানেই শ্বেয়াৰ কৰক, যাতে অইন লোকসকলেও এই তথ্য ৰাজিৰ পৰা কিবা এটা নজনা কথা জানি উপকৃত হ’ব পাৰে। লগতে প্ৰতিদিনে Free Assamese Online Mock Test দিবলৈ এই লিংকত ক্লি’ক কৰক:- JOIN NOW

Assamese GK 2021-2022 / অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১-২০২২

Assam Current Affairs (3 December) /অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান

APSC Assam Current Affairs – Today Current Affairs in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। আন্তৰ্জাতিক মুদ্ৰা নিধি (International Monetary Fund) ৰ নতুন উপ পৰিচালনা সঞ্চালক হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

উত্তৰ:- আন্তৰ্জাতিক মুদ্ৰা নিধি (International Monetary Fund) ৰ নতুন উপ পৰিচালনা সঞ্চালক হিচাপে অৰ্থনীতিবিদ গীতা গোপীনাথক নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ২। কোন দৌৰবিদক বিশ্ব এথলেটিকছৰ দ্বাৰা শ্ৰেষ্ঠ মহিলা এথলীট বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে?

উত্তৰ:- জামাইকাৰ ১০০ মিটাৰ চেম্পিয়ন এলেন থম্পচনক বিশ্ব এথলেটিকছৰ দ্বাৰা শ্ৰেষ্ঠ মহিলা এথলীট বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। কোনটো বস্তি প্ৰকল্পক ইউনেস্কো এছিয়া-পেচিফিক বঁটা (উৎকৃষ্টতা আৰু বহনক্ষম উন্নয়ন শ্ৰেণী) ৰ দুটা শ্ৰেণীত ইউনেস্কো ঐতিহ্য বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে?

উত্তৰ:- নিজামুদ্দিন বস্তি প্ৰকল্পক ইউনেস্কো এছিয়া-পেচিফিক বঁটা (উৎকৃষ্টতা আৰু বহনক্ষম উন্নয়ন শ্ৰেণী) ৰ দুটা শ্ৰেণীত ইউনেস্কো ঐতিহ্য বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। লোক কল্যাণ পাৰ্টিৰ সভাপতি ইন্দ্ৰপ্ৰীত সিঙে তেওঁৰ দলক কোন দলৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিছে?

উত্তৰ:- লোক কল্যাণ পাৰ্টিৰ সভাপতি ইন্দ্ৰপ্ৰীত সিঙে তেওঁৰ দলক নেচনেলিষ্ট কংগ্ৰেছ পাৰ্টি দলৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৫। ভাৰতীয় কৃষক সাৰ সমবায় ( Indian Farmer Fertilizer Cooperative) নামৰ সাৰ নিৰ্মাণকাৰী কোম্পানীয়ে বিশ্বৰ ৩০০ টা সমবায় কোম্পানীৰ ভিতৰত কোনটো স্থান লাভ কৰিছে?

উত্তৰ:- ভাৰতীয় কৃষক সাৰ সমবায় ( Indian Farmer Fertilizer Cooperative) নামৰ সাৰ নিৰ্মাণকাৰী কোম্পানীয়ে বিশ্বৰ ৩০০ টা সমবায় কোম্পানীৰ ভিতৰত প্ৰথম স্থান লাভ কৰিছে।

Assam Current Affairs in Assamese language 2021-2022

প্ৰশ্ন ৬। ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি বিনিয়োগৰ নিৰন্তৰ উন্নতি আৰু ব্যৱসায় কৰাৰ সহজতাৰ বাবে কোনখন ৰাজ্যই মহাৰাষ্ট্ৰক অতিক্ৰম কৰি দেশৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদন কেন্দ্ৰ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে?

উত্তৰ:- ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি বিনিয়োগৰ নিৰন্তৰ উন্নতি আৰু ব্যৱসায় কৰাৰ সহজতাৰ বাবে গুজৰাট ৰাজ্যই মহাৰাষ্ট্ৰক অতিক্ৰম কৰি দেশৰ সৰ্ববৃহৎ উৎপাদন কেন্দ্ৰ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

প্ৰশ্ন ৭। ৰাজ্যখনৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক সন্মান “অসম বৈভৱ” (Assam Vaibhav) প্ৰদান কৰিবলৈ অসম ৰাজ্য চৰকাৰে কাক ঘোষণা কৰিছে?

উত্তৰ:- ৰাজ্যখনৰ সৰ্বোচ্চ অসামৰিক সন্মান “অসম বৈভৱ” (Assam Vaibhav) প্ৰদান কৰিবলৈ অসম ৰাজ্য চৰকাৰে ৰতন টাটাক ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৮। ৱাল্ট ডিজনীয়ে ইয়াৰ ৯৪ বছৰৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে নিযুক্তি দিয়া মহিলা ৰাষ্ট্ৰপতি গৰাকীৰ নাম কি?

উত্তৰ:- ৱাল্ট ডিজনীয়ে ইয়াৰ ৯৪ বছৰৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে নিযুক্তি দিয়া মহিলা ৰাষ্ট্ৰপতি গৰাকীৰ নাম হৈছে প্ৰদাহ আৰ্নল্ড।

প্ৰশ্ন ৯। ভাৰত পৰ্যটন উন্নয়ন নিগমৰ নতুন অধ্যক্ষ হিচাপে কেবিনেট কমিটিয়ে কাক নিযুক্তি দিছে?

উত্তৰ:- ভাৰত পৰ্যটন উন্নয়ন নিগমৰ নতুন অধ্যক্ষ হিচাপে কেবিনেট কমিটিয়ে সম্বিত পাত্ৰক নিযুক্তি দিছে।

প্ৰশ্ন ১০। বিশ্বজুৰি আজিৰ দিনটোত অৰ্থাৎ ৩ ডিচেম্বৰত কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?

উত্তৰ:- বিশ্বজুৰি আজিৰ দিনটোত অৰ্থাৎ ৩ ডিচেম্বৰত বিশ্ব অক্ষম দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক