Assam Current Affairs MCQ 2021 – Assamese Current Affairs

Assam Current Affairs MCQ 2021

Assam Current Affairs MCQ 2021 Current Affairs of Assam 2021 in Assamese languageCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ কোন খন ৰাজ্যৰ ঐতিহাসিক সোমনাথ মন্দিৰৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰকল্প উদ্বোধন কৰিছে?
ক) মহাৰাষ্ট্ৰ
খ) পাঞ্জাৱ
গ) গুজৰাট
ঘ) কেৰালা

উত্তৰ:- গ) গুজৰাট – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ ভাৰ্চুৱেল উপায়েৰে গুজৰাটৰ ঐতিহাসিক সোমনাথ মন্দিৰৰ বাবে পৃথক প্ৰকল্প উদ্বোধন কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ৰিজৰ্ট নিৰ্মাণ, প্ৰদৰ্শনী কেন্দ্ৰ আৰু পাৰ্বতী মন্দিৰ নিৰ্মাণ। একে সময়তে, মন্দিৰৰ পিছফালে থকা সাগৰৰ পাৰত এক কিলোমিটাৰ দীঘল সাগৰীয় দৃশ্য পথ নিৰ্মাণ কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ২। ভাৰতীয় বৈদেশিক মন্ত্ৰীজনৰ নাম কি, যিয়ে শেহতীয়াকৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তিৰক্ষীসকলক সুৰক্ষা দিয়াত সহায় কৰিবলৈ “ইউনাইট এৱাৰ” প্ৰযুক্তি প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?
ক) অনিল বেজল
খ) ৰাজনাথ সিং
গ) পীয়ুষ গোৱেল
ঘ) এছ জয়শংকৰ

উত্তৰ:- ঘ) এছ. জয়শংকৰভাৰতৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে শেহতীয়াকৈ নিউয়ৰ্কৰাষ্ট্ৰসংঘৰ চতুৰ্থ মুখ্য কাৰ্যালয়ত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শান্তি ৰক্ষীসকলক সুৰক্ষা দিয়াত সহায় কৰিবলৈ “ইউনাইট এৱাৰ” (UNITE Aware) প্ৰযুক্তি মুকলি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। ভাৰতীয় নৌসেনা আৰু ভিয়েটনাম পিপলছ নেভিৰ মাজত কোন সাগৰত সামুদ্ৰিক অনুশীলন কৰা হৈছে?
ক) আৰৱ সাগৰ
খ) দক্ষিণ চীন সাগৰ
গ) অন্ধ মহাসাগৰ
ঘ) লোহিত সাগৰ

উত্তৰ:- খ) দক্ষিণ চীন সাগৰ – শেহতীয়াকৈ দক্ষিণ চীন সাগৰত ভাৰতীয় নৌসেনা আৰু ভিয়েটনাম পিপলছ নেভিৰ মাজত এক সামুদ্ৰিক অনুশীলন অনুষ্ঠিত হৈছে য’ত আইএনএছ ৰণবিজয় আৰু আইএনএছ কোৰাই ভাৰতৰ ফালে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল আনহাতে ভিয়েটনামৰ ফ্ৰিগেট VPNS Ly Thai To (HQ-012) য়ে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৪। শেহতীয়াকৈ ইনষ্টিটিউট অৱ ইকনমিক গ্ৰোথ চ’চাইটিৰ নতুন সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱা পঞ্চদশ বিত্ত আয়োগৰ অধ্যক্ষৰ নাম কি?
ক) সঞ্জয় জে মহতা
খ) এন কে সিং
গ) ভি কে আহলুৱালিয়া
ঘ) সনজিৎ জী সিং

উত্তৰ:- খ) এন কে সিংপঞ্চদশ বিত্ত আয়োগৰ অধ্যক্ষ এন কে সিঙক অলপতে ইনষ্টিটিউট অৱ ইকনমিক গ্ৰোথ চছাইটিৰ নতুন সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে। তেওঁ প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ড° মনমোহন সিঙৰ স্থান লয়, যি ১৯৯২ চনৰ পৰা আই ই জি (IEG) ৰ অধ্যক্ষ আছিল। তেওঁৰ নামটো ড° মনমোহন সিঙে পৰামৰ্শ দিছিল।

প্ৰশ্ন ৫। এছিয়ান ডেভেলপমেণ্ট বেংক আৰু ইণ্ডিয়াই বেংগালুৰু মেট্ৰ’ৰ বাবে কিমান মিলিয়ন ডলাৰ ঋণ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) ২০০ নিযুত ডলাৰ
খ) ৩০০ নিযুত ডলাৰ
গ) ৪০০ নিযুত ডলাৰ
ঘ) ৫০০ নিযুত ডলাৰ

উত্তৰ:- ঘ) ৫০০ নিযুত ডলাৰএছিয়ান ডেভেলপমেণ্ট বেংক আৰু ভাৰতে শেহতীয়াকৈ বেংগালুৰুত মেট্ৰ’ ৰে’ল নেটৱৰ্ক সম্প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ ৫০০ নিযুত ডলাৰৰ ঋণ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। যাৰ অধীনত দুটা নতুন ৫৬ কিলোমিটাৰ মেট্ৰ’ লাইন নিৰ্মাণ কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৬। প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙে শেহতীয়াকৈ ডিফেন্স ইণ্ডিয়া ষ্টাৰ্টআপ চেলেঞ্জৰ কোনটো সংস্কৰণ মুকলি কৰিছে?
ক) পঞ্চম সংস্কৰণ
খ) সপ্তম সংস্কৰণ
গ) অষ্টম সংস্কৰণ
ঘ) দ্বাদশ সংস্কৰণ

উত্তৰ:- ক) পঞ্চম সংস্কৰণভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙে শেহতীয়াকৈ DISC প্ৰতিৰক্ষা উৎকৰ্ষতাৰ বাবে প্ৰতিৰক্ষা উদ্ভাৱন সংস্থাৰ অধীনত প্ৰতিৰক্ষা ভাৰত ষ্টাৰ্টআপ চেলেঞ্জৰ পঞ্চম সংস্কৰণ মুকলি কৰিছে। ইয়াৰ ফলত প্ৰতিৰক্ষা আৰু মহাকাশ খণ্ডত আত্মনিৰ্ভৰশীলতা আৰু উদ্ভাৱন আৰু প্ৰযুক্তিবিকাশ হ’ব।

প্ৰশ্ন ৭। মিছাইল আক্ৰমণৰ পৰা ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ যুঁজাৰু বিমানক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ শেহতীয়াকৈ কোনে “উন্নত মুখ্য প্ৰযুক্তি” বিকশিত কৰিছিল?
ক) ইছৰো
খ) ডি আৰ ডি অ’
গ) ইউনেস্কো
ঘ) নাছা

উত্তৰ:- খ) ডি আৰ ডি অ’ প্ৰতিৰক্ষা গৱেষণা আৰু উন্নয়ন সংস্থাই (ডি আৰ ডি অ’) শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ যুঁজাৰু বিমানমিছাইল আক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ “উন্নত মুখ্য প্ৰযুক্তি” বিকশিত কৰিছে। এই প্ৰযুক্তিটো শত্ৰুৰ ৰাডাৰ নিৰ্দেশিত মিছাইল বিলাক বিচলিত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে শেহতীয়াকৈ তিনি সন্তান নীতি অনুমোদিত কৰিছে?
ক) জাপান
খ) ইণ্ডিয়া
গ) চীন
ঘ) আমেৰিকা

উত্তৰ:- গ) চীন – চীনে শেহতীয়াকৈ তিনিটা সন্তানৰ নীতি অনুমোদিত কৰিছে, যিয়ে দম্পতীসকলক তিনিটা সন্তান জন্ম দিয়াৰ অনুমতি দিছে। এই নীতিৰ উদ্দেশ্য হৈছে দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস হোৱা জন্মহাৰ প্ৰতিহত কৰা। নীতি নিৰ্মাতাসকলে দেশৰ জনগাঁথনিগত সংকটৰ মোকাবিলা কৰাৰ বাবে এটা শিশুৰ নীতিক দোষাৰোপ কৰিছিল।

• Assam Current Affairs 2021 MCQ – 20 August, 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here