Assam Police Current Affairs 2021 in Assamese language

Assam Police Current Affairs 2021 in Assamese language

Assam Police Current Affairs 2021 – Current Affairs Mock Test in Assamese language 

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনটোৱে এক অনন্য ডিজিটেল ক্ৰেডিট কাৰ্ড মুকলি কৰিছিল যিয়ে ইউপিআই (ইউনিফাইড পেমেণ্টইণ্টচ ইণ্টাৰফেচ) আৰু বাই-নাও-পে-লেটাৰ ধাৰণা একত্ৰিত কৰে?
ক) ষ্ট্ৰাইপ
খ) লেজিপে
গ) বিলডেস্ক
ঘ) ৰেজৰপে

উত্তৰ:- খ) লেজিপে – পেইউ ফাইনেন্সৰ জনপ্ৰিয় পে-লেটাৰ প্ৰডাক্ট লেজিপে-য়ে এক অনন্য ডিজিটেল ক্ৰেডিট কাৰ্ড মুকলি কৰে যি ইউ.পি.আই. আৰু লেজিইউ.পি.আই. নামৰ বাই-নাও-পে-লেটাৰ ধাৰণাএকত্ৰিত কৰে।
সমাধানটো হৈছে অনলাইন আৰু অফলাইন প্লেটফৰ্মত ক্ৰেডিট সহজে (Assam Police Current Affairs 2021) প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে বজাৰৰ চাহিদাৰ প্ৰতি এক বিচক্ষণ সঁহাৰি আৰু উচ্চতৰ টিকট-আকাৰৰ পে-লেটাৰ বিকল্প।

প্ৰশ্ন ২। কোনখন বিশ্ববিদ্যালয়ে ‘ইংলিছ প্ৰ’ নামৰ এটা মোবাইল এপ বিকশিত কৰিছে যিটো দেশৰ যিকোনো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা এনে ধৰণৰ প্ৰথম পদক্ষেপ আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলক অনন্য “ভাৰতীয়” উপায়েৰে ভাৰতীয় ইংৰাজী উচ্চাৰণ বিকাশ কৰাত সহায় কৰিব?
ক) ওচমানিয়া বিশ্ববিদ্যালয়
খ) কেৰালা ইংৰাজী ভাষা বিশ্ববিদ্যালয়
গ) ইংৰাজী আৰু বিদেশী ভাষা বিশ্ববিদ্যালয়
ঘ) ছেইণ্ট থমাছ কলেজ অৱ টিচাৰ এডুকেচন

উত্তৰ:- গ) ইংৰাজী আৰু বিদেশী ভাষা বিশ্ববিদ্যালয় – কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰী ড০ ৰমেশ পোখৰিয়াল ‘নিশাংক’য়ে হায়দৰাবাদৰ ইংৰাজী আৰু বিদেশী ভাষা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ (ইএফএলইউ) দ্বাৰা বিকশিত এক বিনামূলীয়া মোবাইল এপ ‘ইংলিছ প্ৰ” মুকলি কৰে।
বিশ্ববিদ্যালয় সামাজিক দায়বদ্ধতা (ইউএছআৰ)ৰ অধীনত বিকশিত এই এপটো হৈছে দেশৰ যিকোনো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা এনে ধৰণৰ প্ৰথম পদক্ষেপ আৰু ই শিক্ষাৰ্থীসকলক অনন্য “ভাৰতীয়” উপায়েৰে (Assam Police Current Affairs 2021) ভাৰতীয় ইংৰাজী উচ্চাৰণ বিকাশ কৰাত সহায় কৰিব।

প্ৰশ্ন ৩। ৰাজ্যখনৰ প্ৰায় ২ লাখ যুৱক-যুৱতীক স্ব-নিযুক্তি প্ৰদান কৰাৰ বাবে কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে স্বয়ম (SWAYEM) নামৰ আঁচনিখন পুনৰ আৰম্ভ কৰিছিল?
ক) অসম
খ) নাগালেণ্ড
গ) ছিকিম
ঘ) মিজোৰাম

উত্তৰ:- ক) অসম – অসম চৰকাৰে ৰাজ্যখনৰ প্ৰায় ২ লাখ যুৱক-যুৱতীক স্ব-নিযুক্তি প্ৰদান কৰাৰ বাবে পুনৰ এক আঁচনি আৰম্ভ কৰে। স্বামী বিবেকানন্দ অসম যুৱ সশক্তিকৰণ (এছ.ভি.এ.ৱাই.ই.এম.) নামেৰে জনাজাত, ই ব্যৱসায়িক উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ নিৰ্বাচিত যুৱক-যুৱতীসকলক বীজ ধন হিচাপে ৫০ হাজাৰ টকা প্ৰদান কৰিব।
চৰকাৰে ১০ কোটি টকাৰ বাজেটেৰে পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা এছ.ৱাই.ৱাই.ই.এম. (SWAYEM) আৰম্ভ কৰিছে যিটো অহা তিনি মাহত কোনো বেংকিং সংযোগ অবিহনে ব্যয় কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৪। কেন্দ্ৰৰ উচ্চাভিলাষী আঁচনি এক ভাৰত শ্ৰেষ্ঠ ভাৰত অভিযান ৰূপায়ণৰ বাবে মধ্য প্ৰদেশক কোন দুখন ৰাজ্যৰ সৈতে যুটীয়া কৰা হৈছে?
ক) ত্ৰিপুৰা আৰু অসম
খ) অসম আৰু নাগালেণ্ড
গ) মিজোৰাম আৰু মণিপুৰ
ঘ) মণিপুৰ আৰু নাগালেণ্ড

উত্তৰ:- ঘ) মণিপুৰ আৰু নাগালেণ্ড – কেন্দ্ৰৰ উচ্চাভিলাষী আঁচনি এক ভাৰত শ্ৰেষ্ঠ ভাৰত অভিযান ৰূপায়ণৰ বাবে মধ্য প্ৰদেশক মণিপুৰ আৰু নাগালেণ্ডৰ সৈতে যুটি বদ্ধ কৰা হৈছে।
তিনিখন ৰাজ্যৰ লোকসকল কলা আৰু সংস্কৃতি, শিক্ষা, সাহিত্য আৰু ইজনে সিজনৰ পৰম্পৰা বুজাৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যকলাপত জড়িত হৈ আছে।

September 2021 Current Affairs – Assam Current Affairs 2021 in Assamese 

প্ৰশ্ন ৫। এছ.বি.ও.টি.ও.পি. (SBOTOP) -য়ে কাক ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে নিযুক্তি দিছে?
ক) ডোৱেন ব্ৰাভো
খ) কাইৰন প’লাৰ্ড
গ) ডাৰেন ছেমি
ঘ) সুনীল নাৰিন

উত্তৰ:- ক) ডোৱেন ব্ৰাভো – স্বোটপে ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে ডোৱেন ব্ৰাভোৰ সৈতে ইয়াৰ নতুন অংশীদাৰীত্ব ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৬। ছেপ্টেম্বৰ ২০২০ ত ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে (RBI) মুকলি কৰা সংশোধিত অগ্ৰাধিকাৰ খণ্ডৰ ঋণ (PSL) নিৰ্দেশনা অনুসৰি, ষ্টাৰ্ট-আপবোৰক বেঙ্ক বিত্ত হিচাপে কিমান পৰিমাণ দিব পাৰি?
ক) ২০ কোটি টকা
খ) ৫০ কোটি টকা
গ) ৩০ কোটি টকা
ঘ) ৬০ কোটি টকা

উত্তৰ:- খ) ৫০ কোটি টকা – ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে (RBI) কোভিড-19 প্ৰভাৱিত কোম্পানীবোৰৰ বাবে পুঁজি বৃদ্ধিৰ বাবে সংশোধিত অগ্ৰাধিকাৰ খণ্ডৰ ঋণ (PSL) নিৰ্দেশনা মুকলি কৰিছে।
ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে অগ্ৰাধিকাৰ খণ্ডৰ অধীনত বিত্তৰ বাবে যোগ্য কিছুমান নতুন শ্ৰেণী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে সৌৰ শক্তি প্ৰকল্প স্থাপনৰ বাবে কৃষকসকলক ঋণ, সংকুচিত জৈৱ গেছ (CBG) প্ৰকল্প স্থাপনৰ বাবে ঋণ, আৰু বেঙ্ক ফাইনেন্সে ৫০ কোটি টকালৈকে ষ্টাৰ্ট-আপ কৰিব।

প্ৰশ্ন ৭। ভাৰতীয় নৌ সেনাই কোন খন দেশৰ নৌ সেনাৰ সৈতে এক বৃহৎ সামৰিক অনুশীলন ‘ইন্দ্ৰ’ চলাইছিল?
ক) ৰাছিয়া
খ) ৰৱাণ্ডা
গ) জাপান
ঘ) ইটালী

উত্তৰ:- ক) ৰাছিয়া – ভাৰত আৰু ৰাছিয়াৰ নৌ সেনাই বিভিন্ন নিৰাপত্তা প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলাত তেওঁলোকৰ আন্তঃকাৰ্যকৰীতা অধিক শক্তিশালী কৰাৰ বাবে বংগোপসাগৰত দুদিনীয়া বৃহৎ সামৰিক অনুশীলন আৰম্ভ কৰে।
এইটো দ্বিবাৰ্ষিক অনুশীলন ইন্দ্ৰ নৌসেনাৰ ১১ তম সংস্কৰণৰ অংশ।

প্ৰশ্ন ৮। কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে নেটিজেনসকলক ‘সেউজীয়া উদ্ধাৰকৰ্তা’ হোৱাত সহায় কৰিবলৈ ‘আই ৰাখৱালী’ আবেদন আৰম্ভ কৰিছিল (পৰিৱেশ সংৰক্ষণ আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণ)?
ক) কেৰালা
খ) মধ্য প্ৰদেশ
গ) পাঞ্জাৱ
ঘ) উৰিষ্যা

উত্তৰ:- গ) পাঞ্জাৱ – পঞ্জাৱত পৰিৱেশ সংৰক্ষণ আৰু ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে ইয়াৰ অভিযান অধিক শক্তিশালী কৰিবলৈ আৰু এই প্ৰক্ৰিয়াত লোকসকলক অংশীদাৰ কৰি তুলিবলৈ, ৰাজ্যিক বন বিভাগে নেটিজেনসকলক ‘সেউজীয়া উদ্ধাৰকৰ্তা’ হোৱাত সহায় কৰিবলৈ ‘আই ৰাখৱালী’ আবেদন আৰম্ভ কৰে।

প্ৰশ্ন ৯। নিম্নলিখিত কোনখন কিতাপ “দ্য লিটল বুক অফ গ্ৰীণ নজ” শীৰ্ষক, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সমগ্ৰ বিশ্বৰ ২০০ নিযুত শিক্ষাৰ্থীক পৰিৱেশ অনুকূল অভ্যাস আৰু সেউজীয়া জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰা?
ক) গ্ৰীণপীচ
খ) প্ৰকৃতি সংৰক্ষণৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক সংঘ
গ) ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ কাৰ্যসূচী
ঘ) প্ৰকৃতিৰ বাবে বিশ্বব্যাপী পুঁজি

উত্তৰ:- গ) ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ কাৰ্যসূচী – ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ কাৰ্যসূচীয়ে “দ্য লিটল বুক অফ গ্ৰীণ নজ” নামৰ এখন নতুন প্ৰকাশন মুকলি কৰে, যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে বিশ্বজুৰি ২০০ নিযুত শিক্ষাৰ্থীক পৰিৱেশ অনুকূল অভ্যাস আৰু সেউজীয়া জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰা।

• Current Affairs in Assamese language – 6th September, 2021

• আমাৰ ফেচবুক:- ইয়াত ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ টেলিগ্ৰাম:- ইয়াত ক্লি’ক কৰক