Assam Police General Knowledge Questions and Answers 2021 

Assam Police General Knowledge Questions and Answers 2021 

September Current Affairs in Assamese language – Current Affairs in Assamese language – Assam Police General Knowledge

প্ৰশ্ন ১। কোনটো বেংকৰ সৈতে ভাৰতীয় নৌ সেনাই ইয়াৰ সকলো কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা একাউণ্টৰ বাবে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) আইচিআইচিআই বেংক
খ) এইচডিএফচি বেংক
গ) কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংক
ঘ) বেংক অফ বৰোদা

উত্তৰ:- গ) কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংক – ভাৰতীয় নৌ সেনাই কোটাক (Assam Police General Knowledge) মহিন্দ্ৰা বেংকৰ সৈতে ইয়াৰ সকলো কৰ্মচাৰীৰ দৰমহাৰ হিচাপৰ বাবে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ২। ৰেজৰপে’য়ে কিহৰ সৈতে ‘MandateHQ’ ৰ মুকলি অংশীদাৰীত্ব কৰিছে?
ক) ভিছা
খ) মাষ্টাৰকাৰ্ড
গ) আমেৰিকান এক্সপ্ৰেছ
ঘ) মূলধন এক

উত্তৰ:- খ) মাষ্টাৰকাৰ্ডৰেজৰপে’য়ে ‘MandateHQ‘ মুকলি কৰিবলৈ মাষ্টাৰকাৰ্ডৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে। ই হৈছে এক পৰিশোধ আন্তঃপৃষ্ঠ যি কাৰ্ড জাৰী কৰা বেংকবোৰক তেওঁলোকৰ (Assam Police General Knowledge) গ্ৰাহকসকলৰ বাবে পুনৰাবৃত্তি পৰিশোধ সক্ষম কৰাত সহায় কৰিব।

প্ৰশ্ন ৩। U GRO কেপিটেল, এজন অনা বেংক ফাইনেন্সাৰে মাইক্ৰ’, ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগ (MSME) খণ্ডত সহ-ঋণ দিয়াৰ বাবে কোন বেংকৰ অংশীদাৰীত্ব কৰিছে?
ক) ফেডাৰেল বেংক
খ) আইচিআইচিআই বেংক
গ) বেংক অফ বৰোদা
ঘ) ইণ্ডিয়ান বেংক

উত্তৰ:- গ) বেংক অফ বৰোদাU GRO কেপিটেল, এজন বেংক বিত্তদাতা, আৰু ৰাজ্যিক মালিকানাধীন বেংক অফ বৰোদাক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগ (MSME) খণ্ডত সহ-ঋণ দিয়াৰ বাবে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনটোৱে উন্নত প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত বাহিনীৰ জনশক্তিক প্ৰশিক্ষণ দিবলৈ আৰু যুটীয়া প্ৰকল্প হাতত লোৱাৰ বাবে উন্নত কম্পিউটিং C-DAC বিকাশ কেন্দ্ৰৰ সৈতে বুজাবুজিচুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) ভাৰতীয় নৌসেনা
খ) চিআৰপিএফ
গ) আইটিবিপি
ঘ) এনএছজি

উত্তৰ:- খ) চিআৰপিএফকেন্দ্ৰীয় ৰিজাৰ্ভ আৰক্ষী বাহিনীয়ে উন্নত প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত বাহিনীৰ জনশক্তিক প্ৰশিক্ষণ দিবলৈ আৰু যুটীয়া প্ৰকল্প হাতত লোৱাৰ বাবে উন্নত কম্পিউটিং C-DAC বিকাশ কেন্দ্ৰৰ সৈতে এক বুজাবুজি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। Assam Police General Knowledge

প্ৰশ্ন ৫। পৰ্যটন মন্ত্ৰালয়ে পৰ্যটন আৰু আতিথ্য উদ্যোগক শক্তিশালী আৰু সক্ষম কৰাৰ বাবে নিম্নলিখিত কোনটোৰ সৈতে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) যাত্ৰা
খ) মেকমাইট্ৰিপ
গ) ইজমাইট্ৰিপ
ঘ) ইবিবো

উত্তৰ:- ক) যাত্ৰা – পৰ্যটন মন্ত্ৰালয়ে পৰ্যটন আৰু আতিথ্য উদ্যোগক শক্তিশালী আৰু সক্ষম কৰাৰ বাবে যাত্ৰাৰ সৈতে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে।

Current Affairs 2021 in Assamese language – 14 September, 2021

প্ৰশ্ন ৬। কোনটো অটোমোবাইল কোম্পানীয়ে মহাৰাষ্ট্ৰৰ সাবিত্ৰীবাই ফুলে পুনে বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে যুৱসকলক অটোমোবাইল খুচুৰা ব্যৱসায়ত প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ বাবে অংশীদাৰীত্ব ঘোষণা কৰিছে?
ক) মহিন্দ্ৰা এণ্ড মহিন্দ্ৰা
খ) হুণ্ডাই
গ) মাৰুতি চুজুকি
ঘ) টাটা মটৰ্চ

উত্তৰ:- গ) মাৰুতি চুজুকি – মাৰুতি চুজুকি ইণ্ডিয়া লিমিটেডে মহাৰাষ্ট্ৰৰ সাবিত্ৰীবাই ফুলে পুনে বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে যুৱসকলক অটোমোবাইল খুচুৰা ব্যৱসায়ত প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ বাবে অংশীদাৰীত্ব ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনটোৰ সৈতে ইণ্টেলে ভাৰতৰ সকলোৰে বাবে কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তাৰ (AI) মৌলিক বুজাবুজি সৃষ্টি কৰাৰ বাবে সহযোগিতা কৰিছিল?
ক) চিবিএছই
খ) আইআইটি মাদ্ৰাজ
গ) ইউজিচি
ঘ) শিক্ষা মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- ক) চিবিএছইশিক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ কেন্দ্ৰীয় মাধ্যমিক শিক্ষা পৰিষদ (CBSI) ৰ সহযোগত ছ’ল ইণ্টেলে ভাৰতৰ সকলোৰে বাবে কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তাৰ (AI) মৌলিক বুজাবুজি সৃষ্টি কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে এআই ফৰ অল উদ্যোগ আৰম্ভ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে।

প্ৰশ্ন ৮। বাংগালোৰ ইণ্টাৰনেচনেল এয়াৰপৰ্ট লিমিটেডে কোনটো কোম্পানীটোৰ সৈতে দহ বছৰীয়া অংশীদাৰীত্ব স্বাক্ষৰ কৰি ‘এয়াৰপৰ্ট ইন এ বক্স’ প্লেটফৰ্ম স্থাপন কৰিছে?
ক) ইনফোচিছ
খ) গুগল
গ) আইবিএম
ঘ) উইপ্ৰো

উত্তৰ:- গ) আইবিএমবাংগালোৰ ইণ্টাৰনেচনেল এয়াৰপৰ্ট লিমিটেডে (বিআইএএল) ‘এয়াৰপৰ্ট ইন এ বক্সপ্লেটফৰ্ম স্থাপনৰ বাবে আইবিএম কোম্পানীৰ সৈতে দহ বছৰীয়া অংশীদাৰীত্ব স্বাক্ষৰ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৯। কোন খন ৰাষ্ট্ৰই ভাৰতৰ সৈতে 679-megawatt ৰ নিম্ন অৰুণ জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্প বিকশিত কৰিবলৈ ১.৩ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) বাংলাদেশ
খ) চীন
গ) ভূটান
ঘ) নেপাল

উত্তৰ:- ঘ) নেপাল – নেপালে ভাৰতৰ সৈতে ১.৩ বিলিয়ন আমেৰিকান ডলাৰৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে, যাৰ দ্বাৰা পূৱ নেপালৰ সংখুৱাসভা আৰু ভোজপুৰ জিলাৰ মাজত অৱস্থিত ৬৭৯ মেগাৱাট (679-megawatt) ৰ নিম্ন অৰুণ জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্প (Arun Hydropower Project) এটা বিকশিত কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ১০। ফ্লিপকাৰ্টৰ পে-অন-ডেলিভাৰী অৰ্ডাৰৰ বাবে যোগাযোগবিহীন ‘স্কেন এণ্ড পে’ সুবিধা মুকলি কৰিবলৈ কোনটো ডিজিটেল পেমেণ্ট প্লেটফৰ্মে ফ্লিপকাৰ্টৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে?
ক) গুগল পে
খ) ফোনপে
গ) জিঅ’ পে
ঘ) পেটিএম

উত্তৰ:- খ) ফোনপেডিজিটেল পেমেণ্ট প্লেটফৰ্ম ফোনপে ফ্লিপকাৰ্টপে-অন-ডেলিভাৰী অৰ্ডাৰৰ বাবে এটা সম্পৰ্কহীন ‘স্কেন এণ্ড পে‘ (Scan and Pay) সুবিধা মুকলি কৰিবলৈ ফ্লিপকাৰ্টৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে।

• Assamese General Knowledge Questions and Answers

• আমাৰ Facebook 👈 ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ Telegram 👈 ক্লি’ক কৰক