Assam Police GK Questions and Answers 2021 

Assam Police GK Questions and Answers 2021 

Assam Police GK Questions & Answer 2021 – Assam Police AB and UB Important Questions 2021

প্ৰশ্ন ১। ফেডাৰেল বেংকৰ অংশীদাৰসকলে পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াৰ হিচাপে কাক পুনৰ নিযুক্তি দিয়াৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে।
ক) সন্দীপ বখশী
খ) ৰাকেশ শৰ্মা
গ) চন্দ্ৰ শেখৰ ঘোষ
ঘ) শ্যাম শ্ৰীনিবাসন

উত্তৰ:- ঘ) শ্যাম শ্ৰীনিবাসন – ফেডাৰেল বেংকৰ অংশীদাৰসকলে শ্যাম শ্ৰীনিবাসনক তিনি বছৰৰ বাবে ঋণদাতাৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে পুনৰ নিযুক্তি দিয়াৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে। Assam Police GK Questions and Answers 2021

প্ৰশ্ন ২। নিম্নলিখিত কোনটো আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানীয়ে বিনয় প্ৰকাশক ভাৰতৰ বাবে আৱাসিক অভিযোগ বিষয়া (Resident Grievance Officer) হিচাপে নামাকৰণ কৰিছে?
ক) ফেচবুক
খ) হোৱাটছএপ
গ) টুইটাৰ
ঘ) গুগল

উত্তৰ:- গ) টুইটাৰ – টুইটাৰে বিনয় প্ৰকাশক ভাৰতৰ বাবে আৱাসিক অভিযোগ বিষয়া (Resident Grievance Officer) হিচাপে নামাকৰণ কৰিছে, ইয়াৰ ৱেবছাইটত আপডেট কৰা তথ্য অনুসৰি।

প্ৰশ্ন ৩। ৱাজৰ CEO হিচাপে নিযুক্ত হোৱা ভাৰতীয়-আমেৰিকানজনৰ নাম কি?
ক) নেহা পাৰিখ
খ) টিনা পেটেল
গ) নীৰা টণ্ডন
ঘ) গ্ৰীষ্মা শ্বাহ

উত্তৰ:- ক) নেহা পাৰিখ – ভাৰতীয়-আমেৰিকান নেহা পাৰিখক ৱাজৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে, যি হৈছে এক ক্ৰাউড-উৎসৰ জিপিএছ নেভিগেশ্বন (Assam Police GK Questions and Answers 2021 ) এপ আৰু টেক জায়ান্ট গুগলৰ এটা সহায়ক সংস্থা।

প্ৰশ্ন ৪। ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ প্ৰাধিকৰণৰ অধ্যক্ষৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব কাক দিয়া হৈছে?
ক) সুখবীৰ সিং সান্ধু
খ) অৰমনে গিৰিধৰ
গ) ৰসমী ৰঞ্জন দাস
ঘ) নাছিৰ আগৰাৱাল

উত্তৰ:- খ) অৰমনে গিৰিধৰপথ পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ মন্ত্ৰালয়ৰ (Ministry of Road Transport and Highways) সচিব, অৰমনে গিৰিধৰ (IAS) ক ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথ প্ৰাধিকৰণ (National Highways Authority of India) ৰ অধ্যক্ষৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। কেবিনেটৰ নিযুক্তি সমিতিয়ে কিমান বছৰ ধৰি নীতি আয়োগৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অমিতাভ কান্তৰ কাৰ্যকাল বৃদ্ধি কৰিছে?
ক) এবছৰ
খ) দুবছৰ
গ) তিনি বছৰ
ঘ) চাৰি বছৰ

উত্তৰ:- ক) এবছৰ – কেবিনেটৰ নিযুক্তি সমিতিয়ে নীতি আয়োগৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া অমিতাভ কান্তৰ কাৰ্যকাল এবছৰৰ বাবে ৩০ জুন, ২০২২ লৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৬। অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ৰ কোনে সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে দায়িত্ব ভাৰ গ্ৰহণ কৰে?
ক) মায়াংক কুমাৰ আগৰৱাল
খ) অজয় গুপ্তা
গ) শশী শেখৰ ভেম্পতি
ঘ) এন বেণুধৰ ৰেড্ডী

উত্তৰ:- ঘ) এন বেণুধৰ ৰেড্ডী – ১৯৮৮ চনৰ আইআইএছ বিষয়া (Indian Information Service) এন বেণুধৰ ৰেড্ডীয়ে অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ৰ সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে দায়িত্ব ভাৰ গ্ৰহণ কৰে।

প্ৰশ্ন ৭। অসামৰিক বিমান পৰিবহন সুৰক্ষা Bureau of Civil Aviation Security ৰ সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) এম এ গণপতি
খ) নাছিৰ কামাল
গ) কুলদেইপ সিং
ঘ) সুধীৰ কুমাৰ চাক্সেনা

উত্তৰ:- খ) নাছিৰ কামালজ্যেষ্ঠ আইপিএছ বিষয়া নাছিৰ কামালঅসামৰিক বিমান পৰিবহন সুৰক্ষা Bureau of Civil Aviation Security ৰ সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। সীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনী (BSF) ৰ সঞ্চালক প্ৰধান (DG) ৰাকেশ আস্থানাক কোন খন কেন্দ্ৰীয় শাসিত ৰাজ্যৰ আৰক্ষী আয়ুক্ত হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) দিল্লী
খ) উত্তৰ প্ৰদেশ
গ) লেহ
ঘ) বিহাৰ

উত্তৰ:- ক) দিল্লীসীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনী (BSF) ৰ সঞ্চালক প্ৰধান (DG) ৰাকেশ আস্থানাদিল্লী আৰক্ষী আয়ুক্ত হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৯। ভাৰতীয় সেনাই কাশ্মীৰত বনোৱা ফায়াৰিং ৰেঞ্জটোৰ কোন গৰাকী বলীউড অভিনেত্ৰীৰ নাম দিছে?
ক) মাধুৰী দীক্ষিত
খ) দীপিকা পাডুকন
গ) বিদ্যা বালান
ঘ) হেমা মালিনী

উত্তৰ:- গ) বিদ্যা বালান – ভাৰতীয় সেনাই বলীউডৰ অভিনেত্ৰী বিদ্যা বালানৰ নামেৰে কাশ্মীৰত ইয়াৰ এটা ফায়াৰিং ৰেঞ্জৰ নাম দিছে। বিদ্যা বালান ফায়াৰিং ৰেঞ্জ জম্মু আৰু কাশ্মীৰৰ বাৰামুলা জিলাগুলমাৰ্গত অৱস্থিত।

প্ৰশ্ন ১০। এয়াৰ মাৰ্শ্বেল হৰজিৎ সিং অৰোৰাৰ পিছত ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ নতুন উপ-প্ৰধান কোন হ’ব?
ক) প্ৰমোদ বসন্ত আঠৱালে
খ) বিবেক ৰাম চৌধুৰী
গ) সন্দীপ সিং
ঘ) ইন্দ্ৰজিৎ কুমাৰ চাক্সেনা

উত্তৰ:- খ) বিবেক ৰাম চৌধুৰীএয়াৰ মাৰ্শ্বেল হৰজিৎ সিং অৰোৰাৰ পিছত এয়াৰ মাৰ্শ্বেল বিবেক ৰাম চৌধুৰী ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ নতুন উপ-প্ৰধান হ’ব।

• Assam Police General Knowledge Questions and Answers

• আমাৰ Facebook 👈 ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ Telegram 👈 ক্লি’ক কৰক