Assam Police Important GK in Assamese language

Assam Police Important GK in Assamese language

Current Affairs in Assamese language – Assam Police GK 2021 – Assam Police Important GK in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। পুৰুষৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ফুটবলত সৰ্বাধিক গ’ল কৰি বিশ্ব অভিলেখ কোনে ভংগ কৰিছে?
ক) নেইমাৰ
খ) লিয়োনেল মেছি
গ) জাভি
ঘ) ক্ৰিষ্টিয়ানো ৰোনাল্দো

উত্তৰ:- ঘ) ক্ৰিষ্টিয়ানো ৰোনাল্দোপৰ্তুগীজ অধিনায়ক ক্ৰিষ্টিয়ানো ৰোনাল্ডোৱে পুৰুষৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ফুটবলত সৰ্বাধিক গ’ল কৰি বিশ্ব অভিলেখ ভংগ কৰিছে। ৰোনাল্ডোৱে বিশ্বকাপ কোৱালিফায়াৰত আয়াৰলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে ব্ৰেছ অৰ্জন কৰি ইৰানী ষ্ট্ৰাইকাৰ আলী দাইৰ দীৰ্ঘ দিন ধৰি ধৰি থকা ১০৯ টা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় গ’লৰ অভিলেখ অতিক্ৰম কৰে।

প্ৰশ্ন ২। টাটা এআইএ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে ভাৰতীয় এথলীট আৰু অলিম্পিকস্বৰ্ণ পদক বিজয়ী __ ৰ সৈতে ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে বহু বছৰীয়া ব্ৰেণ্ড অংশীদাৰীত্ব স্বাক্ষৰ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।
(ক) ৰবি কুম দাহিয়া
(খ) নীৰজ চোপ্ৰা
(গ) বজৰং পুনিয়া
(ঘ) পি ভি সিন্ধু

উত্তৰ:- খ) নীৰজ চোপ্ৰা – টাটা এআইএ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে ভাৰতীয় এথলীট আৰু অলিম্পিকৰ স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী নীৰজ চোপ্ৰাৰ সৈতে ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে বহু বছৰীয়া ব্ৰেণ্ড অংশীদাৰীত্ব স্বাক্ষৰ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। LIC ৰ প্ৰাৰম্ভিক ৰাজহুৱা প্ৰস্তাৱ (Initial Public Offering) পৰিচালনা কৰিবলৈ চৰকাৰে কিমানজন ব্যৱসায়ী বেংকাৰ নিযুক্ত কৰিছে?
ক) ১২ জন
খ) ৭ জন
গ) ১০ জন
ঘ) ৯ জন

উত্তৰ:- গ) ১০ জন – ভাৰত চৰকাৰে ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগম (LIC) ৰ প্ৰাৰম্ভিক ৰাজহুৱা প্ৰস্তাৱ পৰিচালনাৰ বাবে ১০ জন ব্যৱসায়ী বেংকাৰ নিযুক্ত কৰিছে। LIC ৰ IPO (Initial Public Offering) ২০২২ চনৰ জানুৱাৰী-মাৰ্চ তিনিমাহত মুকলি কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

প্ৰশ্ন ৪। কোনটো প্ৰতিষ্ঠানে এনআইআৰএফ ইণ্ডিয়া ৰেংকিং ২০২১ ৰ সামগ্ৰিক শ্ৰেণীৰ ৰেংকিঙত শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে?
ক) আইআইটি মাদ্ৰাজ
খ) আইআইএছচি বেংগালুৰু
গ) এইমছ দিল্লী
ঘ) আইআইটি দিল্লী

উত্তৰ:- ক) আইআইটি মাদ্ৰাজ – আইআইটি মাদ্ৰাজে এনআইআৰএফ ইণ্ডিয়া ৰেংকিং ২০২১ (NIRF India Rankings 2021) ৰ সামগ্ৰিক শ্ৰেণীৰ ৰেংকিঙত শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে।

September Current Affairs in Assamese language – 11 September 2021 Current Affairs in Assamese language 

প্ৰশ্ন ৫। বিশ্বব্যাপী বিশ্ব আত্মহত্যা প্ৰতিৰোধ দিৱস হিচাপে কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?
ক) ০৯ ছেপ্টেম্বৰ
খ) ০৮ ছেপ্টেম্বৰ
গ) ১০ ছেপ্টেম্বৰ
ঘ) ১১ ছেপ্টেম্বৰ

উত্তৰ:- গ) ১০ ছেপ্টেম্বৰ – ইণ্টাৰনেচনেল এছ’চিয়েচন ফৰ ছুইচাইড প্ৰিভেনচন (International Association for Suicide Prevention)য়ে প্ৰতি বছৰে ১০ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্ব আত্মহত্যা প্ৰতিৰোধ দিৱস (World Suicide Prevention Day) পালন কৰে। এই দিনটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে বিশ্বজুৰি সজাগতা বৃদ্ধি কৰা যে আত্মহত্যা প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি।

প্ৰশ্ন ৬। IDFC First Bank ৰ MD আৰু CEO ৰ নাম কি, যাক RBI য়ে আৰু তিনি বছৰৰ বাবে এই পদত পুনৰ নিযুক্তি দিছে?
ক) শ্যাম শ্ৰীনিবাসন
খ) ৰৱনীত গিল
গ) জে পেকিৰিচামি
ঘ) ভি বৈদ্যনাথন

উত্তৰ:- ঘ) জে পেকিৰিচামিভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক (RBI) আইডিএফচি ফাৰ্ষ্ট বেংকৰ পৰিচালনা সঞ্চালক আৰু মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া (‘MD & CEO‘) হিচাপে ভি. বৈদ্যনাথনক পুনৰ নিযুক্তি দিয়াৰ বাবে অনুমোদন জনাইছে।

প্ৰশ্ন ৭। BHEL য়ে কোন খন চহৰত ভাৰতৰ প্ৰথমটো স্বদেশী ভাৱে ডিজাইন কৰা High Ash Coal Gasification Based Methanol Production প্ৰকল্প স্থাপন কৰিছে?
ক) চেন্নাই
খ) হায়দৰাবাদ
গ) কলকাতা
ঘ) পুনে

উত্তৰ:- খ) হায়দৰাবাদ – ভাৰতত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ডিজাইন কৰা উচ্চ ছাই কয়লা গেছিফিকেচন আধাৰিত মিথানল উৎপাদন প্ৰকল্পটো হায়দৰাবাদৰ BHEL R&D কেন্দ্ৰত উদ্বোধন কৰা হৈছে। নীতি আয়োগ, পিএমঅ’-ইণ্ডিয়া (PMO-India) আৰু কয়লা মন্ত্ৰালয়ৰ উদ্যোগত এই প্ৰকল্পটো বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তি বিভাগৰ দ্বাৰা পুঁজি যোগান ধৰা হৈছিল, যিয়ে ১০ কোটি টকাৰ অনুদান প্ৰদান কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৮। ঝাৰখণ্ডত পানী যোগানৰ আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰাৰ বাবে কোন বিত্তীয় সংস্থাই শেহতীয়াকৈ ১১২ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ ঋণ অনুমোদন কৰিছে?
ক) এছিয়ান ডেভেলপমেণ্ট বেংক
খ) আন্তৰ্জাতিক মুদ্ৰা নিধি
গ) বিশ্ব বেংক
ঘ) নতুন উন্নয়ন বেংক

উত্তৰ:- ক) এছিয়ান ডেভেলপমেণ্ট বেংক – এছিয়ান ডেভেলপমেণ্ট বেংক (ADB) আৰু ভাৰত চৰকাৰে ঝাৰখণ্ড ৰাজ্যৰ চাৰিখন চহৰত উন্নত সেৱা প্ৰদানৰ বাবে পানী যোগানৰ আন্তঃগাঁথনি বিকাশ আৰু নগৰীয় স্থানীয় সংস্থা (ULB) সমূহৰ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাৰ বাবে ১১২ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ ঋণ স্বাক্ষৰ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৯। ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত ভাৰতৰ প্ৰথম জৰুৰী অৱতৰণ সুবিধা কোন খন ৰাজ্যত উদ্বোধন কৰা হৈছে?
ক) বিহাৰ
খ) উত্তৰ প্ৰদেশ
গ) ৰাজস্থান
ঘ) পশ্চিম বংগ

উত্তৰ:- গ) ৰাজস্থানকেন্দ্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিং আৰু কেন্দ্ৰীয় ঘাইপথ মন্ত্ৰী নীতিন গাডকাৰীয়ে ৰাজস্থানৰ এখন ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথত জৰুৰী অৱতৰণ সুবিধা উদ্বোধন কৰে।

• Today Assam Current Affairs in Assamese language – 10 September 2021

• আমাৰ Facebook 👈 ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ Facebook 👈 ক্লি’ক কৰক