Assam Police Question Answer in Assamese language 

Assam Police Question Answer in Assamese language 

Assam Police Current Affairs Questions Answers 2021 – 12 September Cutternt Affairs – Assam Police Question Answer in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে শেহতীয়াকৈ ব্ৰিকছ সন্মিলন ২০২১ (BRICS Summit 2021) ৰ সভাপতিত্ব কৰিছিল। সন্মিলনখন বাৰ্ষিক কাৰ্যসূচীৰ কোনটো সংস্কৰণ আছিল?

ক) ১২ তম
খ) ১৩ তম
গ) ১৫ তম
ঘ) ১১ তম

উত্তৰ:- খ) ১৩ তমভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে ০৯ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ১৩ তম ব্ৰিকছ সন্মিলনৰ সভাপতিত্ব কৰে।

প্ৰশ্ন ২। ফিনটেক আৰু বেংকৰ বাবে কোনটো কোম্পানীৰ দ্বাৰা nFiNi ক্ৰেডিট কাৰ্ড সুবিধা আৰম্ভ কৰা হৈছে?
ক) এনপিচিআই
খ) পাঞ্জাৱ নেচনেল বেংক
গ) এছবিআই
ঘ) আইচিআইচিআই বেংক

উত্তৰ:- ক) এনপিচিআইনেচনেল পেমেণ্টচ কৰ্পোৰেচন অফ ইণ্ডিয়াই (National Payments Corporation of India) Fiserv Inc. ৰ সৈতে অংশীদাৰীত্বত প্লাগ-এণ্ড-প্লে ৰুপে ক্ৰেডিট কাৰ্ড ষ্টেক, ‘nFiNi‘ মুকলি কৰিব।

প্ৰশ্ন ৩। কাৰ্বন ডাই অক্সাইড পোনপটীয়াকৈ বায়ুৰ পৰা ধৰিবলৈ নিৰ্মাণ কৰা পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ উদ্ভিদটো কোন খন দেশত উদ্বোধন কৰা হৈছে?
ক) ফিনলেণ্ড
খ) চুইজাৰলেণ্ড
গ) নেডাৰলেণ্ড
ঘ) আইচলেণ্ড

উত্তৰ:- ঘ) আইচলেণ্ডবায়ুৰ পৰা কাৰ্বন ডাই অক্সাইড ধৰিবলৈ নিৰ্মাণ কৰা পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ প্ৰকল্পটোৱে আইচলেণ্ডত ৮ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ আৰম্ভ কৰিছিল। উদ্ভিদটোৰ নাম অৰ্কা, যাৰ অৰ্থ হৈছে আইচলেণ্ডীয় শব্দত ‘শক্তি‘। ই প্ৰতি বছৰে ৪,০০০ টন লৈকে CO2 চুহি উলিয়াব।

প্ৰশ্ন ৪। উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যত বছৰি কোন তাৰিখে হিমালয় দিৱস পালন কৰা হয়?
ক) ৯ ছেপ্টেম্বৰ
খ) ৮ ছেপ্টেম্বৰ
গ) ৭ ছেপ্টেম্বৰ
ঘ) ১১ ছেপ্টেম্বৰ

উত্তৰ:- ক) ৯ ছেপ্টেম্বৰনেচনেল মিছন ফৰ ক্লিন গংগাই নৌলা ফাউণ্ডেচনৰ সহযোগত ৯ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে হিমালয় দিৱস (Himalayan Diwas) আয়োজন কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৫। পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ, Gaofen-5 02, কোন খন দেশৰ দ্বাৰা উৎক্ষেপণ কৰা হৈছে?
ক) ফ্ৰান্স
খ) জাপান
গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
ঘ) চীন

উত্তৰ:- ঘ) চীন – চীনে উত্তৰ চীনৰ শ্যানক্সি প্ৰদেশটাইয়ুৱান উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কেন্দ্ৰৰ পৰা ৭ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে এটা দীঘল March-4C ৰকেটত উঠি মহাকাশলৈ Gaofen-5 02 নামৰ এটা নতুন পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ সফলতাৰে উৎক্ষেপণ কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৬। এছিয়ান অৰ্গেনাইজেচন অফ চুপ্ৰিম অডিট ইনষ্টিটিউচনচ (Asian Organization of Supreme Audit Institutions) ৰ বিধানসভাৰ অধ্যক্ষ হিচাপে কাক নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে?
ক) তুষাৰ মেহতা
খ) দীপক দাস
গ) সুৰেশ এন পেটেল
ঘ) গণেশ চন্দ্ৰ মুৰ্ম

উত্তৰ:- ঘ) গণেশ চন্দ্ৰ মুৰ্ম – ৭ ছেপ্টেম্বৰত ভাৰতৰ কম্পট্ৰ’লাৰ এণ্ড অডিটৰ জেনেৰেল (The Comptroller and Auditor General) গণেশ চন্দ্ৰ মুৰ্ম ২০২৪ চনৰ পৰা ২০২৭ চনলৈ তিনি বছৰৰ বাবে এছিয়ান অৰ্গেনাইজেচন অৱ চুপ্ৰিম অডিট ইনষ্টিটিউচন (Asian Organization of Supreme Audit Institutions)ৰ বিধানসভাৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৭। শেহতীয়াকৈ, নিম্নলিখিত কাক ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু আয়োগ (National Commission for Minorities) ৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) ইকবাল সিং লালপুৰা
খ) সুৰেশ এন পেটেল
গ) যশবৰ্ধন কুমাৰ সিনহা
ঘ) কে এন ব্যাস

উত্তৰ:- ক) ইকবাল সিং লালপুৰা – প্ৰাক্তন আইপিএছ বিষয়া ইকবাল সিং লালপুৰাক ৰাষ্ট্ৰীয় সংখ্যালঘু আয়োগৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। তেওঁ পঞ্জাৱৰ পৰা আহিছে আৰু শিখ দৰ্শনৰ ওপৰত কেইবাখনো কিতাপ ৰচনা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৮। “Bullets Over Bombay: Satya and the Hindi Film Gangster” কিতাপখন কোনে ৰচনা কৰিছে?
ক) গোপাল বাৰ্মা
খ) বিশাল ভৰদ্বাজ
গ) উদয় ভাটিয়া
ঘ) মনোজ বাজপেয়ী

উত্তৰ:- গ) উদয় ভাটিয়া – উদয় ভাটিয়াৰ দ্বাৰা ৰচিত “Bullets Over Bombay: Satya and the Hindi Film Gangster” শীৰ্ষক এখন নতুন কিতাপ। কিতাপখনত ৰাম গোপাল বৰ্মা, অনুৰাগ কাশ্যপ, মনোজ বাজপেয়ী, বিশাল ভৰদ্বাজ, সৌৰভ শুক্লাৰ সাক্ষ্যৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৯। ব্ৰিকছ সন্মিলন ২০২১ (BRICS Summit 2021) ৰ বিষয়বস্তু কি আছিল?
ক) [email protected]: এক উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ বাবে শক্তিশালী অংশীদাৰীত্ব
খ) [email protected]: ধাৰাবাহিকতা, একত্ৰীকৰণ আৰু সহমতৰ বাবে আন্তঃ-ব্ৰিকছ সহযোগিতা
গ) [email protected]: চতুৰ্থ ঔদ্যোগিক বিপ্লৱত সামগ্ৰিক বিকাশ আৰু অংশীদাৰী সমৃদ্ধিৰ বাবে সহযোগিতা
ঘ) [email protected]: এক অভিনৱ ভৱিষ্যতৰ বাবে অৰ্থনৈতিক বিকাশ

উত্তৰ:- খ) [email protected]: ধাৰাবাহিকতা, একত্ৰীকৰণ আৰু সহমতৰ বাবে আন্তঃ-ব্ৰিকছ সহযোগিতা – ভাৰতৰ নেতৃত্বত অনুষ্ঠিত সন্মিলনৰ বিষয়বস্তু আছিল “[email protected]: ধাৰাবাহিকতা, একত্ৰীকৰণ আৰু সহমতৰ বাবে আন্তঃ-ব্ৰিকছ সহযোগিতা।”

• Assam Police Important GK in Assamese language

আমাৰ Facebook 👈 ইয়াত ক্লি’ক কৰক!

• আমাৰ Telegram 👈 ইয়াত ক্লি’ক কৰক!