Assam TET Questions and Answers in Assamese language 

Assam TET Questions and Answers in Assamese language 

Assam TET Questions and Answers

প্ৰশ্ন ১। ষ্টাৰ্টআপ ব্লিংকৰ দ্বাৰা গ্লোবেল ষ্টাৰ্টআপ ইক’চিষ্টেম ইণ্ডেক্স 2021 ত স্থান পোৱা শীৰ্ষ ১০০ খন দেশৰ ভিতৰত ভাৰত কোনটো স্থানত আছে?
ক) ৫১ তম
খ) ৭৮ তম
গ) ৩২ তম
ঘ) ২০ তম

উত্তৰ:- ঘ) ২০ তম – ষ্টাৰ্টআপ ব্লিংকৰ দ্বাৰা গ্লোবেল ষ্টাৰ্টআপ ইক’চিষ্টেম ইণ্ডেক্স ২০২১ (Global Startup Ecosystem Index 2021) ত স্থান লাভ কৰা শীৰ্ষ ১০০ খন দেশৰ ভিতৰত ইণ্ডিয়া ২০ তম স্থানত আছে।

প্ৰশ্ন ২। ভাৰতে ২০১৯ চনত কৃষিজাত সামগ্ৰী ৰপ্তানিকৰ্তাৰ তালিকাৰ শীৰ্ষ দহখনত প্ৰৱেশ কৰিছে আৰু চাউল, চয়াবিন, কপাহ আৰু মাংস ৰপ্তানিৰ ভিতৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ লাভ কৰিছে। কোনটো সংগঠন/প্ৰতিষ্ঠানে এই প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছে?
ক) ৰাষ্ট্ৰসংঘ
খ) বিশ্ব বাণিজ্য সংস্থা
গ) আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক সংগঠন
ঘ) খাদ্য আৰু কৃষি সংস্থা

উত্তৰ:- খ) বিশ্ব বাণিজ্য সংস্থা – শেহতীয়া ২৫ বছৰত বিশ্ব কৃষি বাণিজ্যৰ প্ৰৱণতা সম্পৰ্কে বিশ্ব বাণিজ্য সংস্থা (World Trade Organization) ৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি চাউল, চয়াবিন, কপাহ (Assam TET Questions and Answers) আৰু মাংসৰ ৰপ্তানিৰ ভিতৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশৰ সৈতে ২০১৯ চনত কৃষিজাত সামগ্ৰী ৰপ্তানিকৰ্তাৰ তালিকাত ভাৰত শীৰ্ষ দহখনত প্ৰৱেশ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। জৱাহৰলাল নেহৰু চেণ্টাৰ ফৰ এডভান্সড চাইণ্টিফিক ৰিচাৰ্ছ (JNCASR) ক সন্মানীয় প্ৰকৃতি সূচকৰ দ্বাৰা সামগ্ৰী বিজ্ঞানৰ অগ্ৰগতিৰ বাবে বিশ্বব্যাপী শীৰ্ষ ৫০ টা প্ৰতিষ্ঠানত স্থান দিয়া হৈছে। ই কোন খন চহৰত অৱস্থিত?
ক) নতুন দিল্লী
খ) পুনে
গ) বেংগালুৰু
ঘ) হায়দৰাবাদ

উত্তৰ:- গ) বেংগালুৰু –  জৱাহৰলাল নেহৰু চেণ্টাৰ ফৰ এডভান্সড চাইণ্টিফিক ৰিচাৰ্ছ (JNCASR), বেংগালুৰুক সন্মানীয় প্ৰকৃতি সূচকৰ দ্বাৰা সামগ্ৰী বিজ্ঞানৰ অগ্ৰগতিৰ বাবে বিশ্বব্যাপী শীৰ্ষ ৫০ টা প্ৰতিষ্ঠানত স্থান দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। দেশৰ বাকী অংশৰ তুলনাত কোনখন ৰাজ্যৰ বিদ্যালয় উচ্চতৰ মাধ্যমিক পৰ্যায়ত লিংগ সমতা সূচকত (GPI) অন্তিম স্থানত আছে?
ক) বিহাৰ
খ) ৰাজস্থান
গ) উত্তৰ প্ৰদেশ
ঘ) তেলেংগানা

উত্তৰ:- খ) ৰাজস্থান – দেশৰ বাকী অংশৰ তুলনাত উচ্চতৰ মাধ্যমিক পৰ্যায়ত লিংগ সমতা সূচক (Gender Parity Index) ত ৰাজস্থানৰ বিদ্যালয়সমূহ অন্তিম স্থানত আছে। Assam TET Questions and Answers

প্ৰশ্ন ৫। ডিজিটেল আৰু বহনক্ষম বাণিজ্য সুবিধাৰ ওপৰত ২০২১ চনৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ গোলকীয় জৰীপত কোন ৰাষ্ট্ৰই ৯০.৩২ শতাংশ নম্বৰ লাভ কৰিছে?
ক) ভাৰত
খ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
গ) ফ্ৰান্স
ঘ) অষ্ট্ৰেলিয়া

উত্তৰ:- ক) ভাৰত – ২০২১ চনত ডিজিটেল আৰু বহনক্ষম বাণিজ্য সুবিধাৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ গোলকীয় জৰীপত ইণ্ডিয়াই ৯০.৩২ শতাংশ নম্বৰ লাভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৬। ষ্টাৰ্টআপ ব্লিংকৰ দ্বাৰা গ্লোবেল ষ্টাৰ্টআপ ইক’চিষ্টেম ইণ্ডেক্স 2021 ত কোনখন দেশে প্ৰথম স্থান লাভ কৰিছে?
ক) ভাৰত
খ) চীন
গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
ঘ) ছিংগাপুৰ

উত্তৰ:- গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ – ষ্টাৰ্টআপ ব্লিংকৰ দ্বাৰা গ্লোবেল ষ্টাৰ্টআপ ইক’চিষ্টেম ইণ্ডেক্স 2021 ত আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য প্ৰথম স্থানত আছে। Assam TET Questions and Answers

প্ৰশ্ন ৭। WWF-UNEP ৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি ভাৰতৰ বাঘৰ পৰিসৰৰ কিমান শতাংশ সুৰক্ষিত এলেকাৰ বাহিৰত?
ক) ২৫ শতাংশ
খ) ৬৫ শতাংশ
গ) ৭৫ শতাংশ
ঘ) ৩৫ শতাংশ

উত্তৰ:- ঘ) ৩৫ শতাংশWWF-UNEP ৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি ভাৰতৰ ৩৫ শতাংশ বাঘৰ পৰিসৰ সুৰক্ষিত এলেকাৰ বাহিৰত আছে।

প্ৰশ্ন ৮। ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য সমিতিয়ে ভাৰতক ৰুদ্ৰেশ্বৰ/ৰামাপ্পা মন্দিৰৰ ৰূপত এক নতুন বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ প্ৰদান কৰিছে। ই কোন কোন ৰাজ্যত অৱস্থিত?
ক) মধ্য প্ৰদেশ
খ) উৰিষ্যা
গ) তেলেংগানা
ঘ) কৰ্ণাটক

উত্তৰ:- গ) তেলেংগানা – ইউনেস্কোবিশ্ব ঐতিহ্য সমিতিয়ে ইতিমধ্যে তেলেংগানা ৰাজ্যৰ ৰুদ্ৰেশ্বৰ/ৰামাপ্পা মন্দিৰৰ ৰূপত ভাৰতক এক নতুন বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ প্ৰদান কৰিছে। Assam TET Questions and Answers

প্ৰশ্ন ৯। নিউজঅনএয়াৰ ৰেডিঅ’ লাইভ-ষ্ট্ৰীম গ্লোবেল ৰেংকিং মুকলি কৰা হৈছিল। নিউজঅনএয়াৰ এপত লাইভ ষ্ট্ৰীমত দেশৰ কোনটো প্ৰথম স্থানত আছে (ভাৰতৰ বাহিৰে)?
ক) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
খ) ফিজি
গ) কুৱেইট
ঘ) যুক্তৰাজ্য

উত্তৰ:- ক) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰনিউজঅনএয়াৰ এপঅল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ’ লাইভ-ষ্ট্ৰীমৰ (Assam TET Questions and Answers) তালিকাত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ ১ নম্বৰত আছে।

প্ৰশ্ন ১০। আন্তৰ্জাতিক দূৰসংযোগ সংঘ অনুসৰি গ্লোবেল চাইবাৰ সুৰক্ষা সূচক (Global Cyber security Index) ২০২০ ত ভাৰতৰ স্থান কিমান?
ক) ৫ তম
খ) ১১ তম
গ) ১৮ তম
ঘ) ২৪ তম

উত্তৰ:- খ) ১১ তমআন্তৰ্জাতিক টেলিকমিউনিকেচন ইউনিয়ন (ITU)ৰ দ্বাৰা মুকলি কৰা গ্লোবেল চাইবাৰ চিকিউৰিটি ইণ্ডেক্স (Global Cyber security Index) 2020 ত ভাৰতক বিশ্বৰ দশম শ্ৰেষ্ঠ দেশ হিচাপে স্থান দিয়া হৈছে।

• Assam Police Important Questions and Answers

• Assam History GK Question and Answer in Assamese language

• আমাৰ Facebook 👈

• আমাৰ Telegram 👈