Assamese Current Affairs 2021New Assam Current Affairs in Assamese language 

Assamese Current Affairs 2021

Assamese Current Affairs 2021 – 13 August – 2021

প্ৰশ্ন ১। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৪ লাখ মহিলা স্ব-সহায়ক গোটৰ বাবে কিমান কোটি টকা মুকলি কৰিছে?
ক) ৬২৫ কোটি টকা
খ) ১৬২৫ কোটি টকা
গ) ২৬২৫ কোটি টকা
ঘ) ৩৬২৫ কোটি টকা

উত্তৰ:- খ) ১৬২৫ কোটি টকা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ দীনদয়াল অন্তোদয় যোজনা-ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাম্য জীৱিকা অভিযানৰ অধীনত পদোন্নতি লাভ কৰা ৪ লাখ মহিলা স্ব-সহায়ক গোটৰ বাবে ১৬২৫ কোটি টকা মুকলি কৰিছে। তেওঁ লগতে ঘোষণা কৰিছে যে স্বাস্থ্য গোটে ১০ লাখ টকাৰ পৰিৱৰ্তে গেৰাণ্টি অবিহনে ২০ লাখ টকাৰ ঋণ লাভ কৰিব।

প্ৰশ্ন ২। ২০২১ চনৰ জৰীপৰ অধীনত ভাৰতৰ কোনখন চহৰক দেশৰ প্ৰথম ‘ৱাটাৰ প্লাছ’ চহৰ হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে?
ক) পুনে
খ) চেন্নাই
গ) মুম্বাই
ঘ) ইন্দোৰ

উত্তৰ:- ঘ) ইন্দোৰ – ভাৰতৰ ইন্দোৰ মহানগৰ জৰীপ ২০২১ এ দেশৰ প্ৰথম ‘ৱাটাৰ প্লাছ‘ চহৰ ঘোষণা কৰিছে। মধ্যপ্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানে কৈছে যে ইন্দোৰ সমগ্ৰ দেশৰ সন্মুখত ইয়াৰ নিষ্ঠা আৰু পৰিষ্কাৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ প্ৰতি তীব্ৰ আকাংক্ষাৰ বাবে এক উদাহৰণ হৈ আহিছে। এই ‘ৱাটাৰ প্লাছ’ প্ৰমাণপত্ৰ খন এখন চহৰক দিয়া হয় যিয়ে সকলো ODF ডাবল প্লাছ মানদণ্ড পূৰণ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে সিংহৰ প্ৰকল্পৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পৰা ২,০০০ কোটি টকা বিচাৰিছে?
ক) বিহাৰ চৰকাৰ
খ) কেৰালা চৰকাৰ
গ) উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰ
ঘ) গুজৰাট চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) গুজৰাট চৰকাৰ – গুজৰাট চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ বৰ্তমানৰ প্ৰকল্প সিংহৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পৰা ২,০০০ কোটি টকা বিচাৰিছে। প্ৰকল্পটোৰ লক্ষ্য হৈছে অনাগত বছৰবোৰত সিংহ সংৰক্ষণ আৰু প্ৰজননৰ মাজৰ সম্পৰ্ক শক্তিশালী কৰা। এইটো প্ৰকল্প হাতী আৰু প্ৰকল্প বাঘৰ আধাৰত প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব।

প্ৰশ্ন ৪। ভাৰতৰ ৭৫ তম স্বাধীনতা দিৱসৰ মূল বিষয়বস্তু কি?
ক) নেশ্যন ফাৰ্ষ্ট, অলৱেজ ফাৰ্ষ্ট
খ) ইউনাইটেড ফাৰ্ষ্ট, অলৱেজ ফাৰ্ষ্ট
গ) ইণ্ডিয়া ফাৰ্ষ্ট, অলৱেজ ফাৰ্ষ্ট
ঘ) নেচন ফাৰ্ষ্ট, গেট ফাৰ্ষ্ট

উত্তৰ:- ক) নেশ্যন ফাৰ্ষ্ট, অলৱেজ ফাৰ্ষ্টভাৰতৰ 75 তম স্বাধীনতা দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে “নেশ্যন ফাৰ্ষ্ট, অলৱেজ ফাৰ্ষ্ট“। পৰম্পৰা অনুসৰি, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ১৫ আগষ্টত স্বাধীনতা দিৱসলালকিল্লাৰ পৰা দেশবাসীক সম্বোধন কৰিব। অনুষ্ঠানটো আগৰ বছৰৰ দৰে এই বছৰতো ৰাইজৰ বাবে নিষিদ্ধ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। বিজ্ঞানীসকলে শেহতীয়াকৈ কৰ্কট ৰোগৰ টিউমাৰৰ কোনটো পুষ্টি আৱিষ্কাৰ কৰিছে?
ক) কাৰ্বোহাইড্ৰেট
খ) কেলচিয়াম
গ) প্ৰ’টিন
ঘ) অক্সিজে

উত্তৰ:- গ) প্ৰ’টিন – বিজ্ঞানীসকলে শেহতীয়াকৈ কৰ্কট ৰোগৰ অষ্টুমাৰত এটা প্ৰ’টিন আৱিষ্কাৰ কৰিছে। যি স্বাভাৱিক কোষ কলাক কৰ্কট-প্ৰৱণ কৰি তোলাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। এতিয়া প্ৰ’টিনক লক্ষ্য কৰি কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসা কৰা সম্ভৱ হ’ব পাৰে। এই গৱেষণাটো মলিকিউলাৰ চেল জাৰ্নেলত প্ৰকাশিত হৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। ১৩ আগষ্টত সমগ্ৰ বিশ্বত কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?
ক) বিশ্ব অংগ দান দিৱস
খ) বিশ্ব জ্ঞান দিৱস
গ) বিশ্ব ডাক দিৱস
ঘ) বিশ্ব সুৰক্ষা দিৱস

উত্তৰ:- ক) বিশ্ব অংগ দান দিৱস – ১৩ আগষ্ট বিশ্ব ব্যাপী বিশ্ব অংগ দান দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। এই দিনটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে মানুহক ইয়াৰ বাবে সজাগ আৰু অনুপ্ৰাণিত কৰা। এনে কৰাৰ দ্বাৰা আপুনি একে সময়তে বহুতো লোকৰ জীৱন অৰ্থপূৰ্ণ কৰিব পাৰে। অংগ দান দুই প্ৰকাৰৰ হয়। এক অংগ দান আৰু কলা দান।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে তথ্য প্ৰযুক্তিত উৎকৃষ্টতাৰ বাবে ৰাজীৱ গান্ধী বঁটা ঘোষণা কৰিছে?
ক) দিল্লী চৰকাৰ
খ) কেৰালা চৰকাৰ
গ) অসম চৰকাৰ
ঘ) মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ – মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ তথ্য প্ৰযুক্তিৰ উৎকৰ্ষতাৰ বাবে ৰাজীৱ গান্ধী বঁটা ঘোষণা কৰিছে। প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰাজীৱ গান্ধীৰ জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে তথ্য প্ৰযুক্তি খণ্ডত তেওঁলোকৰ উৎকৃষ্ট প্ৰদৰ্শনৰ বাবে প্ৰতিষ্ঠান আৰু কোম্পানীসমূহক এই বঁটা প্ৰদান কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৮। কোন খন চহৰত ১৩০ তম ডুৰাণ্ড কাপ অনুষ্ঠিত হ’ব?
ক) পুনে
খ) চণ্ডিগড়
গ) বাংগালোৰ
ঘ) কলকাতা

উত্তৰ:- ঘ) কলকাতা – বিশ্বৰ তৃতীয় আটাইতকৈ পুৰণি ডুৰাণ্ড কাপ আৰু এছিয়াৰ আটাইতকৈ পুৰণি ফুটবল টুৰ্ণামেণ্ট ডুৰাণ্ড কাপৰ ১৩০ তম সংস্কৰণ ৫ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা ২১ অক্টোবৰ, ২০২১ ৰ ভিতৰত পশ্চিম বংগৰ কলকাতাত অনুষ্ঠিত হ’ব। এই কাপটো ভাৰতীয় ফুটবল ফেডাৰেচন, আইএফএ আৰু পশ্চিম বংগ চৰকাৰৰ সহযোগত অনুষ্ঠিত হ’ব।

প্ৰশ্ন ৯। স্কাইট্ৰেকছ ৱৰ্ল্ড এয়াৰপৰ্ট এৱাৰ্ড ৰেংকিং ২০২১ ভাৰতৰ কোনটো বিমানবন্দৰ শীৰ্ষ ৫০ টা শ্ৰেষ্ঠ বিমানবন্দৰৰ ভিতৰত এটা হৈ পৰিছে?
ক) মুম্বাই আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ
খ) হায়দৰাবাদ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ
গ) বেংগালুৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ
ঘ) দিল্লী আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ

উত্তৰ:- ঘ) দিল্লী আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰস্কাইট্ৰেকছ বিশ্ব বিমানবন্দৰ বঁটা ৰেংকিং ২০২১ ভাৰতৰ দিল্লী আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ শীৰ্ষ ৫০ টা শ্ৰেষ্ঠ বিমানবন্দৰৰ ভিতৰত এটা হৈ পৰিছে। ই বিশ্বৰ শীৰ্ষ ৫০ টা শ্ৰেষ্ঠ বিমানবন্দৰৰ ভিতৰত আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। আনহাতে মুম্বাই, হায়দৰাবাদ আৰু বেংগালুৰুয়ে বিশ্বৰ ১০০ টা শ্ৰেষ্ঠ বিমানবন্দৰত স্থান পাইছে।

প্ৰশ্ন ১০। ভাৰত আৰু কোন খন দেশে শেহতীয়াকৈ বতৰৰ পূৰ্বানুমান উন্নত কৰিবলৈ বাৰিষাৰ তথ্য বিশ্লেষণৰ ওপৰত এখন চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) জাপান
খ) ৰাছিয়া
গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
ঘ) অষ্ট্ৰেলিয়া

উত্তৰঃ গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ – আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰদূত তৰঞ্জিত সিং সান্ধু আৰু সহকাৰী বাণিজ্য সচিব আৰু NOAA ৰ কাৰ্যকৰী প্ৰশাসক ড° নীল এ জেকবছে শেহতীয়াকৈ বতৰৰ পূৰ্বানুমান উন্নত কৰাৰ বাবে বাৰিষাৰ তথ্য বিশ্লেষণৰ ওপৰত এক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় সামুদ্ৰিক আৰু বায়ুমণ্ডলীয় প্ৰশাসন (NOAA) হৈছে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বাণিজ্য বিভাগৰ অধীনত এক আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বৈজ্ঞানিক আৰু নিয়ামক সংস্থা

• Assamese Current Affairs – 12 August, 2021

• Assamese Current Affairs 2021 – 11 August, 2021

• Assamese Current Affairs 2021 – 10 August, 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL :- Click Here