Assamese Current Affairs 20214 August, 2021 Current Affairs in Assamese language

আমাৰ Assamese GK Team ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৪ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Assamese Current Affairs 2021

Assamese Current Affairs 2021 – Today Assamese Current Affairs

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনটো শক্তি কেন্দ্ৰই এমাহত সৰ্বাধিক শক্তি উৎপাদন কৰাৰ অভিলেখ স্থাপন কৰিছে?
ক) ৰামপুৰ জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ
খ) নাপথা ঝাকৰি জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ
গ) ধৌলিগঙ্গা জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ
ঘ) কিষাণগংগা জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ

উত্তৰ:- খ) নাপথা ঝাকৰি জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ – সতলজ জলবিদ্যুৎ নিগমৰ নাপথা ঝাকৰি জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰই শেহতীয়াকৈ ১২১৬.৫৬ নিযুত ইউনিট বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰি ২১২.১০ নিযুত ইউনিটৰ পূৰ্বৰ অভিলেখ ভংগ কৰি এক নতুন অভিলেখ গঢ়িছে। ৰামপুৰ জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰই জুলাই মাহত ৩৩৪.৯০ নিযুত ইউনিট বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰি এক অভিলেখ গঢ়িছে।

প্ৰশ্ন ২। অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰালয়ে কোন খন ৰাজ্যৰ নগৰীয় স্থানীয় সংস্থা সঞ্চালকালয়ক ড্ৰোন ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিছে?
ক) অসম
খ) কেৰালা
গ) হাৰিয়ানা
ঘ) মহাৰাষ্ট্ৰ

উত্তৰ:- গ) হাৰিয়ানা – অসামৰিক বিমান পৰিবহন মন্ত্ৰালয়ে শেহতীয়াকৈ হাৰিয়ানাৰ নগৰস্থানীয় সংস্থাসঞ্চালকালয়ক ১ বছৰৰ বাবে ড্ৰোন ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিছে। ইয়াৰ পিছত অমৃত চহৰসমূহৰ বিকাশৰ বাবে ডাটা অধিগ্ৰহণ, মেপিং আৰু ৱেব-আধাৰিত জি আই এছ (GIS) প্লেটফৰ্ম ৰ দ্বাৰা ড্ৰোন ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব আৰু হিচাৰ, পঞ্চকুলা, আম্বালাৰ নগৰ অঞ্চলত সম্পত্তি কৰ জৰীপ কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৩। আৰ এম আই ইণ্ডিয়া আৰু কোন আয়োগে শেহতীয়াকৈ বিদ্যুৎ বিতৰণ খণ্ডৰ ওপৰত এটা প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছে?
ক)পৰিকল্পনা আয়োগ
খ) নীতি আয়োগ
গ) নিৰ্বাচন আয়োগ
ঘ) ৰাষ্ট্ৰীয় মানৱ অধিকাৰ আয়োগ

উত্তৰ:- খ) নীতি আয়োগ – আৰ এম আই ইণ্ডিয়া আৰু নীতি আয়োগে শেহতীয়াকৈ বিদ্যুৎ বিতৰণ খণ্ডৰ ওপৰত এক প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছে। শক্তি বিতৰণ খণ্ডৰ চাৰিওফালে ঘূৰি ফুৰা শীৰ্ষক। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাৰতৰ বেছিভাগ বিদ্যুৎ বিতৰণ কোম্পানীয়ে প্ৰতি বছৰে লোকচান বহন কৰে। ২০২১ বিত্তীয় বৰ্ষত তেওঁ মুঠ ৯০,০০০ কোটি টকাৰ লোকচান বহন কৰিছে বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। ভাৰতৰ কোনখন চহৰ কোভিড-19 ৰ বিৰুদ্ধে ১০০% টিকাকৰণ কৰা দেশৰ প্ৰথম খন চহৰ হৈ পৰিছে?
ক) দিল্লী
খ) গুৱাহাটী
গ) পুণে
ঘ) ভুৱনেশ্বৰ

উত্তৰ:- ঘ) ভূৱনেশ্বৰ – উৰিষ্যাৰ ৰাজধানী ভুৱনেশ্বৰ কোভিড-19 ৰ বিৰুদ্ধে ১০০% টিকাকৰণ কৰা দেশৰ প্ৰথম খন চহৰ হৈ পৰিছে। লগতে, ভুৱনেশ্বৰত প্ৰায় এক লাখ প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকক কোভিড ভেকছিনৰ প্ৰথম পালি দিয়া হৈছে। ভুৱনেশ্বৰৰ টিকাকৰণ কাৰীসকলৰ ভিতৰত আছে ১৮ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ প্ৰায় ৯ লাখ লোক।

প্ৰশ্ন ৫। কোনে প্ৰকাশ কৰা শেহতীয়া প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নিবনুৱাৰ বাবে আত্মহত্যাৰ ঘটনা ২৪% বৃদ্ধি হৈছে?
ক) নীতি আয়োগ
খ) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
গ) ৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধ ৰেকৰ্ড ব্যুৰো
ঘ) নিৰ্বাচন আয়োগ

উত্তৰ:- গ) ৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধ ৰেকৰ্ড ব্যুৰো – NCRB ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত শেহতীয়া প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ২০১৬ চনৰ পৰা ২০১৯ চনলৈ নিবনুৱাৰ বাবে আত্মহত্যাৰ ঘটনা ২৪% বৃদ্ধি হৈছে। যদিও ২০১৯ চনত নিবনুৱাৰ বাবে ২,৮৫১ জন লোকে আত্মহত্যা কৰিছিল, ২০১৬ চনত এই সংখ্যা আছিল ২,২৯৮ জন। কৰ্ণাটক ৰাজ্যত ২০১৯ চনত নিবনুৱাৰ বাবে সৰ্বাধিক সংখ্যক আত্মহত্যা হৈছে আৰু ৫৫৩ জন লোকে আত্মহত্যা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৬। আই এম এফ (IMF) য়ে দৰিদ্ৰ দেশসমূহক কোভিডৰ সৈতে যুঁজ কৰিবলৈ কিমান বিলিয়ন ডলাৰ সাহায্য ৰখাৰ অনুমোদন জনাইছে?
ক) ২৫০ বিলিয়ন ডলাৰ
খ) ৪৫০ বিলিয়ন ডলাৰ
গ) ৬৫০ বিলিয়ন ডলাৰ
ঘ) ৮৫০ বিলিয়ন ডলাৰ

উত্তৰ:- গ) ৬৫০ বিলিয়ন ডলাৰ – আন্তৰ্জাতিক মুদ্ৰা নিধি (IMF) ৰ সদস্য ৰাষ্ট্ৰসমূহে দৰিদ্ৰ দেশসমূহক কোভিডৰ সৈতে যুঁজ কৰিবলৈ ৬৫০ বিলিয়ন ডলাৰ সাহায্য অনুমোদন জনাইছে। ই বিশ্বব্যাপী অৰ্থনৈতিক স্থিৰতা বৃদ্ধিত সহায় কৰিব। আইএমএফে সকলো ১৯০ জন সদস্যক তেওঁলোকৰ কোটা অনুপাতত সংৰক্ষণ আৱণ্টন কৰে।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনে সাধাৰণ বীমা ব্যৱসায় (ৰাষ্ট্ৰীয়কৰণ) সংশোধনী বিধেয়ক গৃহীত কৰিছে?
ক) উচ্চতম ন্যায়ালয়
খ) উচ্চ ন্যায়ালয়
গ) লোকসভা
ঘ) ৰাজ্যসভা

উত্তৰ:- গ) লোকসভা – লোকসভাই শেহতীয়াকৈ সাধাৰণ বীমা ব্যৱসায় (ৰাষ্ট্ৰীয়কৰণ) সংশোধনী বিধেয়ক গৃহীত কৰিছে য’ত ৰাজ্যিক মালিকানাধীন সাধাৰণ বীমা কোম্পানীবোৰে ৰাজ্যিক মালিকানাধীন সাধাৰণ বীমা কোম্পানীবোৰত তেওঁলোকৰ অংশীদাৰীত্ব হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু ধ্বনি ভোটৰ দ্বাৰা প্ৰয়োজনীয় সম্পদ সৃষ্টি কৰিবলৈ অনুমতি দিছে। যিয়ে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ সাধাৰণ বীমাকৰ্তাসকলক নতুন সামগ্ৰী ডিজাইন কৰাত সহায় কৰিব।

প্ৰশ্ন ৮। শেহতীয়া এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আম্বানী পৰিয়াল বিশ্বৰ কিমান স্হানৰ ধনী পৰিয়াল?
ক) প্ৰথম
খ) তৃতীয়
গ) চতুৰ্থ
ঘ) পঞ্চম

উত্তৰ:- ঘ) পঞ্চম – শেহতীয়াকৈ প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আম্বানী আৰু তেওঁৰ কোম্পানীয়ে এক মিনিটত ১.১ কোটি টকা উপাৰ্জন কৰে। আম্বানী পৰিয়ালৰ বৰ্তমান ৭৭
৩ বিলিয়ন ডলাৰ অৰ্থাৎ ৫.৭৪ লাখ কোটি টকাৰ সম্পত্তি আছে, আম্বানী পৰিয়াল হৈছে বিশ্বৰ পঞ্চম ধনী পৰিয়াল। আনহাতে ৱালমাৰ্টৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক ৱাল্টনৰ পৰিয়ালে ২৪৪ বিলিয়ন ডলাৰৰ সৈতে প্ৰথম স্থানত আছে।

প্ৰশ্ন ৯। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ ডিজিটেল পৰিশোধ সমাধানৰ প্ৰচাৰৰ বাবে কোনটো ইলেক্ট্ৰনিক ভাউচাৰ মুকলি কৰিছে?
ক) e-MONEY
খ) e-PAISA
গ) e-CURRENCY
ঘ) e-RUPI

উত্তৰ:- ঘ) e-RUPI – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ দেশত ডিজিটেল পৰিশোধ সমাধানৰ প্ৰচাৰৰ বাবে এটা ইলেক্ট্ৰনিক ভাউচাৰ “ই-ৰুপি (e-RUPI)” মুকলি কৰিছে। এই ই-ৰুপি (e-RUPI) কেৱল চৰকাৰেহে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা উপৰিও এনে যিকোনো বেচৰকাৰী সংগঠনে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ই-ৰুপি (e-RUPI) হৈছে ডিজিটেল পৰিশোধৰ বাবে এক প্ৰিপেইড, নগদ বিহীন আৰু যোগাযোগ বিহীন উপায়।

• Current Affairs in Assamese language – 3 August, 2021

• Current Affairs in Assamese language – 2nd August, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here