Assamese Current Affairs 2021 Current Affairs 2021 in Assamese language

Assamese Current Affairs 2021

Assamese Current Affairs 2021 – 24 AugustCurrent Affairs of Assam 2021 in Assamese languageCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs Assamese language 2021Assam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language 

Assamese Current Affairs 2021 – 24 August

প্ৰশ্ন ১। ইংলিছ চেনেলত আইএনএছ তবৰ আৰু কোনখন যুদ্ধজাহাজৰ মাজত কোঙ্কন অনুশীলন ২০২১ অনুষ্ঠিত হয়?
ক) আইএনএছ শিৱালিক
খ) আইএনএছ তৰ্কাশ
গ) এইচএমএছ ৱেষ্টমিনষ্টাৰ
ঘ) এইচএমএছ বাল্ক

উত্তৰ:- গ) এইচএমএছ ৱেষ্টমিনষ্টাৰকোঙ্কন অনুশীলন ২০২১ ইংলিছ চেনেলত আইএনএছ তবৰ আৰু এইচএমএছ ৱেষ্টমিনষ্টাৰৰ মাজত অনুষ্ঠিত হৈছে। অনুশীলনটোত ২ খন (Assamese Current Affairs 2021 – 24 August) জাহাজৰ সমন্বিত হেলিকপ্টাৰ আৰু ফালকন ইলেক্ট্ৰনিক ৱাৰফেয়াৰ বিমানৰ অংশগ্ৰহণ দেখা গৈছে। এই নৌ অনুশীলন কোঙ্কন ভাৰত আৰু যুক্তৰাজ্যৰ নৌসেনাৰ মাজত অনুষ্ঠিত হয়।

প্ৰশ্ন ২। ইউএছএআইডি (USAID), ডিএফচি (DFC) আৰু কোন বেংকে ভাৰতত মহিলা আৰু ক্ষুদ্ৰ, ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগৰ বাবে ৫০ নিযুত ডলাৰৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) ষ্টেট বেংক অফ ইণ্ডিয়া
খ) বেংক অফ বাৰোডা
গ) কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংক
ঘ) আইচিআইচিআই বেংক

উত্তৰ:- গ) কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংক – ভাৰতত মহিলা আৰু ক্ষুদ্ৰ, ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগৰ বাবে USAID (আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় উন্নয়ন সংস্থা), USDFC (আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় উন্নয়ন বিত্ত নিগম) আৰু কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংকে ৫০ নিযুত ডলাৰৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। এই চুক্তিৰ অধীনত, ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগবোৰে তেওঁলোকৰ ব্যৱসায় পুনৰ নিৰ্মাণ কৰাত আৰু বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব। Assamese Current Affairs 2021 – 24 August

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনখন চহৰত ভাৰতৰ প্ৰথম স্মগ টাৱাৰ উদ্বোধন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে?
ক) দিল্লী
খ) মুম্বাই
গ) কলকাতা
ঘ) চেন্নাই

উত্তৰ:- ক) দিল্লীদিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে কনট প্লেচত ভাৰতৰ প্ৰথমটো স্মগ টাৱাৰ উদ্বোধন কৰিব। ইয়াৰ এটা গাঁথনি ২০ মিটাৰতকৈ অধিক দীঘল আৰু বায়ুৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাৰ বাবে প্ৰায় ১ কিলোমিটাৰ ব্যাসাৰ্ধৰ ভিতৰত স্থাপন কৰা হৈছে। এই টাৱাৰটো ২০ কোটি টকা ব্যয়েৰে নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। প্ৰতিযোগিতা আয়োগে ভাৰতৰ কোনখন গাড়ী নিৰ্মাণ কোম্পানীক ২০০ কোটি টকাৰ জৰিমনা বিহা হৈছে?
ক) হুণ্ডাই
খ) টাটা
গ) টয়োটা
ঘ) মাৰুতি চুজুকি

উত্তৰ:- ঘ) মাৰুতি চুজুকি – প্ৰতিযোগিতা আয়োগে পুনৰ বিক্ৰী গাড়ীৰ মূল্যৰ ওপৰত ৰেহাই নিয়ন্ত্ৰণ নীতি আৰোপ কৰাৰ বাবে ভাৰতীয় গাড়ী নিৰ্মাতা মাৰুতি চুজুকিৰ ওপৰত ২০০ কোটি টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰিছে। প্ৰতিযোগিতা আয়োগে কোম্পানীটোক প্ৰতিযোগিতা বিৰোধী আচৰণ বুলি অভিহিত কৰি জৰিমনা আৰোপ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোনটো মন্ত্ৰালয়ে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি, এই বাৰিষা ঋতুত খৰিফ শস্যৰ এলেকা হ্ৰাস পাইছে?
ক) ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়
খ) শিক্ষা মন্ত্ৰালয়
গ) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
ঘ) কৃষি মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- ঘ) কৃষি মন্ত্ৰালয় – কৃষি মন্ত্ৰালয়ে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি, এই বাৰিষা ঋতুত খৰিফ শস্যৰ এলেকা হ্ৰাস পাইছে। পৰিসংখ্যা অনুসৰি, বাৰিষা ঋতুত ১,০৪৩.৮৭ লাখ হেক্টৰত ১.৫৫% হ্ৰাস হৈছে। আনহাতে ২০২০ চনত খৰিফ শস্যৰ মুঠ এলেকা আছিল একে সময়ৰ বাবে ১,০৬০.৩৭ লাখ হেক্টৰ।

প্ৰশ্ন ৬। অনুৰ্ধ-২০ বিশ্ব এথলেটিকছ চেম্পিয়নশ্বিপত লং জাম্পত ৰূপৰ পদক জিকি কোন গৰাকী ভাৰতীয় মহিলা খেলুৱৈয়ে ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে?
ক) সঞ্জনা সিং
খ) গুৰ্মিলা সিং
গ) সুমন সিং
ঘ) শাইলী সিং

উত্তৰ:- ঘ) শাইলী সিংঅনুৰ্ধ-২০ বিশ্ব এথলেটিকছ চেম্পিয়নশ্বিপত ভাৰতৰ ১৭ বছৰীয়া মহিলা খেলুৱৈ শাইলী সিঙে লং জাম্পত ৬.৫৯ মিটাৰ জাম্পৰ সৈতে লং জাম্পত ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰিছে। তেওঁ এই চেম্পিয়নশ্বিপৰ ইতিহাসত লং জাম্পত পদক জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় খেলুৱৈ হৈ পৰিছে। Assamese Current Affairs 2021 – 24 August

প্ৰশ্ন ৭। শেহতীয়াকৈ মৃত্যু হোৱা ভাৰতৰ প্ৰাক্তন ফুটবলা চৈয়দ শ্বাহিদ হাকিমে কোন বছৰৰ ৰোম অলিম্পিকত অন্তিম ৰাষ্ট্ৰীয় দলৰ হৈ খেলিছিল?
ক) ১৯৬০ চনৰ ৰোম অলিম্পিক
খ) ১৯৬৪ চনৰ ৰোম অলিম্পিক
গ) ১৯৬৮ চনৰ ৰোম অলিম্পিক
ঘ) ১৯৭২ চনৰ ৰোম অলিম্পিক

উত্তৰ:- ক) ১৯৬০ চনৰ ৰোম অলিম্পিকভাৰতৰ প্ৰাক্তন ফুটবলাৰ তথা ১৯৬০ চনৰ ৰোম অলিম্পিকত খেলা অন্তিম ৰাষ্ট্ৰীয় দলৰ সদস্য চৈয়দ শ্বাহিদ হাকিমৰ শেহতীয়াকৈ ৮২ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে। দ্ৰোণাচাৰ্য বঁটা বিজয়ী শ্বাহিদ হাকিম ১৯৮২ চনত দিল্লীত অনুষ্ঠিত এছিয়ান গেমছৰ সময়ত স্বৰ্গীয় পিকে বেনাৰ্জীসহকাৰী প্ৰশিক্ষক আছিল।

প্ৰশ্ন ৮। মালাবাৰ নৌ-মহড়া ২৬ আগষ্টত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া, ভাৰত আৰু কোন খন দেশৰ নৌসেনাৰ মাজত অনুষ্ঠিত হ’ব?
ক) শ্ৰীলংকা
খ) চীন
গ) জাপান
ঘ) টাইৱান

উত্তৰ:- গ) জাপান – ২৬ আগষ্টত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ গুয়াম দ্বীপৰ পৰা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া, ভাৰত আৰু জাপানৰ নৌসেনাৰ মাজত এক মালাবাৰ (Assamese Current Affairs 2021 – 24 August) নৌ মহড়া অনুষ্ঠিত হ’ব। ই গুয়াম দ্বীপ ফিলিপাইনছৰ পৰা ২,৫০০ কিলোমিটাৰ পূবত অৱস্থিত। এই অনুশীলন ৪ দিনৰ হ’ব। এই বাৰ্ষিক নৌ-অনুশীলন ভাৰত মহাসাগৰ আৰু প্ৰশান্ত মহাসাগৰত একেৰাহে অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

• Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 23 August, 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here