Assamese Current Affairs 2021 – 9 AugustCurrent Affairs in Assamese language 

আমাৰ Assamese GK Team ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৯ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত (Assamese Current Affairs 2021 – 9 August) বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Assamese Current Affairs 2021

Assamese Current Affairs 2021 – 9 August

প্ৰশ্ন ১। টকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০ ত ১৩ বছৰৰ পিছত কোন ভাৰতীয় খেলুৱৈয়ে ভাৰতৰ হৈ সোণৰ পদক জিকিছিল?
ক)পি ভি সিন্ধু
খ) নীৰাজ চোপ্ৰা
গ) বজৰং সিং পুনিয়া
ঘ) ৰবি কুমাৰ দাহিয়া

উত্তৰ:- খ) নীৰাজ চোপ্ৰা – নীৰাজ চোপ্ৰাই ১৩ বছৰৰ পিছত ভাৰতৰ হৈ সোণৰ পদক জিকিছিল। টকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০ ত পুৰুষৰ জেভলিন থ্ৰো ফাইনেলত ৮৭.৫৮ মিটাৰ দলিয়াই শীৰ্ষস্থান লাভ কৰিছিল। তেওঁ ইতিহাসৰ ১২১ বছৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ট্ৰেক এণ্ড ফিল্ডত ভাৰতৰ হৈ সোণৰ পদক অৰ্জন কৰিছিল৷ তেওঁ ফিল্ডত স্বৰ্ণ পদক জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় আৰু ব্যক্তিগত ইভেণ্টত স্বৰ্ণ পদক অৰ্জন কৰা দ্বিতীয় ভাৰতীয়৷ Assamese Current Affairs 2021 – 9 August

প্ৰশ্ন ২। নিম্নলিখিত কোনখন উচ্চ ন্যায়ালয়ে অনলাইন গেম নিষিদ্ধ কৰা তামিলনাডু আইন বাতিল কৰিছে?
ক) দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়
খ) মুম্বাই উচ্চ ন্যায়ালয়
গ) পুনে উচ্চ ন্যায়ালয়
ঘ) মাদ্ৰাজ উচ্চ ন্যায়ালয়

উত্তৰ:- ঘ) মাদ্ৰাজ উচ্চ ন্যায়ালয় – মাদ্ৰাজ উচ্চ ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ অনলাইন গেম নিষিদ্ধ কৰা তামিলনাডুৰ আইন বাতিল কৰিছে। য’ত পোকাৰ, ৰমি আৰু অন্যান্য দক্ষতা – আধাৰিত অনলাইন গেম নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল। আদালতে কৈছে যে অনলাইন গেমৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ নিষেধাজ্ঞা অসামঞ্জস্যপূৰ্ণ আৰু অযৌক্তিক।

প্ৰশ্ন ৩। ৰাষ্ট্ৰীয় ঔদ্যোগিক কৰিডৰ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত এতিয়ালৈকে কিমানটা ঔদ্যোগিক কৰিডৰ অনুমোদিত হৈছে?
ক) ৭ টা
খ) ১১ ট‍া
গ) ১৫ টা
ঘ) ২২ টা

উত্তৰ:- খ) ১১ টা ৰাষ্ট্ৰীয় ঔদ্যোগিক কৰিডৰ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত, ভাৰতে শেহতীয়াকৈ ৩২ টা প্ৰকল্পৰ সৈতে ১১ টা ঔদ্যোগিক কৰিডৰৰ বিকাশত অনুমোদন জনাইছে। যিটো ঔদ্যোগিক কৰিডৰ কাৰ্যসূচীৰ অংশ হিচাপে চাৰিটা পৰ্যায়ত বিকশিত কৰা হ’ব। Assamese Current Affairs 2021 – 9 August

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনটো মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত প্ৰতিৰক্ষা চাইবাৰ সংস্থা স্থাপনৰ অনুমোদন দিয়া হৈছে?
ক) ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়
খ) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
গ) প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়
ঘ) সামাজিক মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- গ) প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয় – ভাৰত চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত দেশত চাইবাৰ ভাবুকি হ্ৰাস কৰিবলৈ এটা প্ৰতিৰক্ষা চাইবাৰ সংস্থা গঠনত অনুমোদন জনাইছে। যাৰ বাবে তিনিওটা সশস্ত্ৰ বাহিনী সেৱাই তেওঁলোকৰ নিজ নিজ চাইবাৰ জৰুৰীকালীন সঁহাৰি দল গঠন কৰিছে।

• World GK Quiz in Assamese language – বিশ্ব কুইজ

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোনটো প্ৰশাসনে ভাৰতীয় নাগৰিকৰ বাবে আভ্যন্তৰীণ লাইন পাৰ্মিটৰ প্ৰয়োজনীয়তা বাতিল কৰিছে?
ক) দিল্লী প্ৰশাসন
খ) জয়পুৰ প্ৰশাসন
গ) উত্তৰ প্ৰদেশই প্ৰশাসন
ঘ) লাডাখ প্ৰশাসন

উত্তৰ:- ঘ) লাডাখ প্ৰশাসন – লাডাখ প্ৰশাসনে শেহতীয়াকৈ লাডাখৰ সুৰক্ষিত এলেকাসমূহ ভ্ৰমণ কৰা ভাৰতীয় নাগৰিকসকলৰ বাবে আভ্যন্তৰীণ লাইন পাৰ্মিটৰ প্ৰয়োজনীয়তা বাতিল কৰিছে। যাৰ বাবে অধিসূচনা জাৰী কৰা হয়। এই প্ৰণালীৰ অধীনত সুৰক্ষিত ৰাজ্যবোৰত অনা-স্থানীয় লোকসকলে যোৱা বা বাস কৰাৰ বাবে এই আভ্যন্তৰীণ লাইন পাৰ্মিটৰ প্ৰয়োজন। Assamese Current Affairs 2021 – 9 August

প্ৰশ্ন ৬। ভাৰতত শেহতীয়াকৈ কোনটো কোম্পানীৰ একক পালিৰ কোভিড-19 অনুমোদিত হৈছে?
ক) স্পুটনিক ৱেই
খ) জনচন এণ্ড জনচন
গ) চিৰম ইনষ্টিটিউট
ঘ) অক্সফৰ্ড

উত্তৰ:- খ) জনছন এণ্ড জনছন – জনছন এণ্ড জনছন কোম্পানীৰ একক পালিৰ কোভিড-19 শেহতীয়াকৈ ভাৰতত অনুমোদিত হৈছে। একে সময়তে, ভাৰতত ৫ টা জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ কৰ্তৃপক্ষৰ ভেকছিন আছে। এই ভেকছিনটো হৈছে মানৱ এডেনো ভাইৰাছৰ আধাৰত বিকশিত এক ভাইৰেল ভেক্টৰ ভেকছিন

প্ৰশ্ন ৭। ড° বীৰেন্দ্ৰ কুমাৰে কোন খন চহৰৰ ড° আম্বেদকাৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কেন্দ্ৰত “পি এম – দক্ষ” পৰ্টেল আৰু মোবাইল এপ মুকলি কৰিছে?
ক) মুম্বাই
খ) দিল্লী
গ) পুনে
ঘ) জয়পুৰ

উত্তৰ:- খ) দিল্লীকেন্দ্ৰীয় সামাজিক ন্যায় আৰু সশক্তিকৰণ মন্ত্ৰী ড° বীৰেন্দ্ৰ কুমাৰে ভাৰতৰ দিল্লীৰ ড° আম্বেদকাৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কেন্দ্ৰপি এম – ডি এ এছ চি পৰ্টেল আৰু মোবাইল এপ মুকলি কৰিছে। যিটো ৰাষ্ট্ৰীয় ই-গভৰ্ণেন্স বিভাগৰ সহযোগত সামাজিক ন্যায় আৰু সশক্তিকৰণ মন্ত্ৰালয়ে বিকশিত কৰিছে। Assamese Current Affairs 2021 – 9 August

প্ৰশ্ন ৮। আয়কৰ আইনৰ ব্যৱস্থাসমূহ বাতিল কৰিবলৈ কোনে শেহতীয়াকৈ সংসদত এখন বিধেয়ক উত্থাপন কৰিছিল?
ক) মনমোহন সিং
খ) ৰাজনাথ সিং
গ) প্ৰকাশ জাভড়েকাৰ
ঘ) নিৰ্মলা সীতাৰমণ

উত্তৰ:- ঘ) নিৰ্মলা সীতাৰমণবিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে অলপতে আয়কৰ আইনৰ ব্যৱস্থাসমূহ বাতিল কৰিবলৈ সংসদত এখন বিধেয়ক উত্থাপন কৰিছে। যিয়ে বিতৰ্কিত পূৰ্বাৱৰ্তী কৰ আইন বাতিল কৰিছে। যিয়ে টেলিকম প্ৰতিষ্ঠান ভোডাফোন আৰু কেয়াৰ্ণৰ দৰে বিদেশী বিনিয়োগকাৰীৰ আত্মবিশ্বাসক প্ৰভাৱিত কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৯। ৯ আগষ্টত সমগ্ৰ বিশ্বতে কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?
ক) বিশ্ব পুৰুষ দিৱস
খ) বিশ্ব মহিলা দিৱস
গ) বিশ্ব জীৱন দিৱস
ঘ) বিশ্ব জনজাতীয় দিৱস

উত্তৰ:- ঘ) বিশ্ব জনজাতীয় দিৱস – বিশ্ব জনজাতীয় দিৱস ৯ আগষ্টত সমগ্ৰ বিশ্বতে পালন কৰা হয়। এই দিনটোক বিশ্ব জনজাতীয় দিৱস বুলিও কোৱা হয়। ইংৰাজীত জনজাতীয় শব্দটোৰ অৰ্থ হৈছে “ট্ৰাইবল“। Assamese Current Affairs 2021 – 9 August

• Assamese Current Affairs – 8 August, 2021

• Assamese Current Affairs – 7 August, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here