Assamese Current Affairs 20216 August Current Affairs in Assamese language 

আমাৰ Assamese Current Affairs 2021 – 6 August ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৬ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Assamese Current Affairs 2021

Assamese Current Affairs 2021 – 6 August

প্ৰশ্ন ‍১। শ্ৰী ৰাম জন্মভূমি তীৰ্থক্ষেত্ৰ ন্যাসে কেতিয়াৰ পৰা ভক্তসকলক ৰাম মন্দিৰত আকৰ্ষণীয় ৰামলীলা দৰ্শন কৰিবলৈ অনুমতি দিছে?
ক) জানুৱাৰী ২০২৩
খ) মাৰ্চ ২০২৩
গ) আগষ্ট ২০২৩
ঘ) ডিচেম্বৰ ২০২৩

উত্তৰ:- ঘ) ডিচেম্বৰ ২০২৩ – শ্ৰী ৰাম জন্মভূমি তীৰ্থক্ষেত্ৰ ট্ৰাষ্টে শেহতীয়াকৈ ঘোষণা কৰিছে যে ভক্তসকলে ডিচেম্বৰ ২০২৩ ৰ পৰা ৰাম মন্দিৰত তেওঁলোকৰ আকৰ্ষণীয় ৰামলীলা দৰ্শন কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। এই মন্দিৰটো ১১০ একৰত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। সমগ্ৰ ৰাম মন্দিৰ কমপ্লেক্সৰ নিৰ্মাণৰ বাবে ৯০০ ৰ পৰা ১০০০ কোটি (Assamese Current Affairs 2021 – 6 August) টকা ব্যয় হ’ব আৰু প্ৰকল্পটো ২০২৫ চনৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হ’ব।

প্ৰশ্ন ২। ভাৰত চৰকাৰৰ মুখ্য বৈজ্ঞানিক উপদেষ্টাই শেহতীয়াকৈ কোন খন ৰাজ্যৰ বাক্সাৰত এক ভাৰ্চুৱেল বিকেন্দ্ৰীকৃত জৈৱ চিকিৎসা আৱৰ্জনা চুল্লি উদ্বোধন কৰিছে?
ক) কেৰালা
খ) পাঞ্জাৱ
গ) বিহাৰ
ঘ) হাৰিয়ানা

উত্তৰ:- গ) বিহাৰ – ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰধান বৈজ্ঞানিক উপদেষ্টাই শেহতীয়াকৈ গণেশ ইঞ্জিনিয়াৰিং ৱৰ্কছৰ দ্বাৰা বিকশিত বিহাৰৰ বাক্সাৰত এক ভাৰ্চুৱেল বিকেন্দ্ৰীকৃত জৈৱ চিকিৎসা আৱৰ্জনা চুল্লি উদ্বোধন কৰিছে। ইয়াক ২০২০ চনৰ জুন মাহত ৱেষ্ট টু ৱেলথ মিছনৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা জৈৱ চিকিৎসা আৱৰ্জনা চিকিৎসা উদ্ভাৱন প্ৰত্যাহ্বানৰ জৰিয়তে বিকশিত কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। বান্ধ পুনৰ্সংস্থাপন আৰু উন্নয়ন প্ৰকল্পৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ বাবে কিমান নিযুত আমেৰিকান ডলাৰ ঋণ চুক্তি স্বাক্ষৰিত হৈছে?
ক) ৫০ নিযুত ডলাৰ
খ) ১৫০ নিযুত ডলাৰ
গ) ২৫০ নিযুত ডলাৰ
ঘ) ৩৩০ নিযুত ডলাৰ

উত্তৰ:- গ) ২৫০ নিযুত ডলাৰ – ভাৰতত পানীৰ সুৰক্ষা বৃদ্ধি আৰু দীৰ্ঘম্যাদী উন্নয়নত সহায় কৰাৰ বাবে, চৰকাৰে বান্ধ পুনৰ্সংস্থাপন আৰু সংস্কাৰ প্ৰকল্পৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ বাবে ২৫০ নিযুত আমেৰিকান ডলাৰৰ ঋণ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। সংস্কাৰ প্ৰকল্পটো হৈছে দ্বিতীয় পৰ্যায় আৰু তৃতীয় পৰ্যায়ৰ প্ৰথম পৰ্যায়, (Assamese Current Affairs 2021 – 6 August) যি হৈছে অক্টোবৰ ২০২০-ত চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা পুৰণি ড্ৰিপ পৰ্যায়-২।

প্ৰশ্ন ৪। কেবিনেটে শেহতীয়াকৈ ১ এপ্ৰিল, ২০২১ ৰ পৰা ৩১ মাৰ্চ, ২০২৬ লৈ বিদ্যালয় শিক্ষাৰ বাবে কোনটো আঁচনি অব্যাহত ৰখাত অনুমোদন জনাইছে?
ক) সৰ্বশিক্ষা অভিযান যোজনা
খ) জিগ্যসা যোজনা
গ) সমগ্ৰ শিক্ষা যোজনা
ঘ) শিক্ষা বিকাশ যোজনা

উত্তৰ- গ) সমগ্ৰ শিক্ষা যোজনা – অৰ্থনৈতিক পৰিক্ৰমা বিষয়ক কেবিনেট কমিটিয়ে শেহতীয়াকৈ সংশোধিত সমগ্ৰ শিক্ষা যোজনা ১ এপ্ৰিল, ২০২১ ৰ পৰা ৩১ মাৰ্চ, ২০২৬ লৈ ৫ বছৰৰ বাবে অব্যাহত ৰাখিবলৈ অনুমোদন জনাইছে। মুঠ বিত্তীয় ব্যয় হৈছে ২,৯৪,২৮৩.০৪ কোটি টকা। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ১,৮৫,৩৯৮.৩২ কোটি টকাৰ কেন্দ্ৰীয় অংশ।

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোনটো সংগঠনে পূৱ লাডাখত পৃথিৱীৰ সৰ্বোচ্চ স্থানত বাহনৰ চলাচল কৰিব পৰা পথটো নিৰ্মাণ কৰিছে?
ক) ব্যৱসায়িক সংগঠন
খ) সমন্বয় সংস্থা
গ) ভাৰত সেৱাশ্ৰম সংঘ সংগঠন
ঘ) সীমান্ত পথ সংস্থা

উত্তৰ:- ঘ) সীমান্ত পথ সংস্থা – সীমান্ত পথ সংস্থাই শেহতীয়াকৈ পূব লাডাখৰ উমলিংগালা পাহৰৰ ওচৰত ১৯,৩০০ ফুটতকৈও অধিক উচ্চতাত এখন বাহন চলাচল কৰিব পৰা পথ নিৰ্মাণ কৰিছে। (Assamese Current Affairs 2021 – 6 August) ই বলিভিয়াৰ ১৮,৯৫৩ ফুট উচ্চতাত পথ নিৰ্মাণৰ অভিলেখ ভংগ কৰা হৈছে। উমলিংলা পাহৰৰ মাজেৰে যোৱা ৫২ কিলোমিটাৰ দীঘল পথটো ওপৰৰ পৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। কৃষি ৰপ্তানিৰ প্ৰচাৰৰ বাবে কোনখন চহৰত অৱস্থিত কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে এ পি ইডি এ-য়ে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) পুনে কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়
খ) চেন্নাই কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়
গ) দিল্লী কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়
ঘ) বেংগালুৰু কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়

উত্তৰ- ঘ) বেংগালুৰু কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয় – কৃষি আৰু সংসাধিত খাদ্য সামগ্ৰী ৰপ্তানি উন্নয়ন প্ৰাধিকৰণে শেহতীয়াকৈ দেশত কৃষি জাত ৰপ্তানিৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বেংগালুৰুৰ কৃষি বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সৈতে বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। যাৰ অধীনত সামগ্ৰী নিৰ্দিষ্ট গোট সৃষ্টি কৰি ৰপ্তানিৰ প্ৰচাৰ কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৭। ভাৰতৰ কোনখন থলুৱা বিমান বাহকে শেহতীয়াকৈ ইয়াৰ প্ৰথম সাগৰীয় পৰীক্ষা কৰিছে?
ক) প্ৰথম
খ) তৃতীয়
গ) চতুৰ্থ
ঘ) পঞ্চম

উত্তৰ:- ক) প্ৰথম – ভাৰতৰ প্ৰথম খন থলুৱা বিমান বাহক বিক্ৰান্তে শেহতীয়াকৈ ইয়াৰ প্ৰথম সাগৰীয় পৰীক্ষা সম্পন্ন কৰিছে। যিটো আটাইতকৈ ডাঙৰ আৰু জটিল যুদ্ধ জাহাজ। ই হৈছে এক স্বদেশী ভাৱে ডিজাইন কৰা, নিৰ্মিত আৰু একত্ৰিত অত্যাধুনিক বিমান বাহক। এই বিক্ৰান্ত বিমান বাহকৰ ওজন হৈছে ৪০,০০০ টন। ৫০ বছৰ আগতে ১৯৭১ চনৰ যুদ্ধত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰা জাহাজখনৰ নাম ইয়াক দিয়া হৈছে। Assamese Current Affairs 2021 – 6 August

প্ৰশ্ন ৮। ভাৰতীয় পুৰুষ হকী দলে শেহতীয়াকৈ কিমান বছৰৰ পিছত অলিম্পিকত পদক জিকি ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে?
ক) ৪১ বছৰ
খ) ৫২ বছৰ
গ) ৫৫ বছৰ
ঘ) ৭১ বছৰ

উত্তৰ- ক) ৪১ বছৰ – ভাৰতীয় পুৰুষ হকী দলে শেহতীয়াকৈ ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে আৰু ৪১ বছৰৰ পিছত অলিম্পিকত পদক জিকিছে। পুৰুষ হকী দলে খেলখনত জাৰ্মানীক ৫-৪ গ’লত পৰাস্ত কৰি ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে, টীম ইণ্ডিয়াই শেষবাৰৰ বাবে ১৯৮০ চনত হকীত অলিম্পিক পদক জিকিছিল। ভাৰতীয় দলটোৱে ইয়াৰ পূৰ্বে ১৯৬৮ আৰু ১৯৭২ চনত ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছিল। Assamese Current Affairs 2021 – 6 August

•  5 August Assamese Current Affairs

• 4 August Assamese Current Affairs

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here