Assamese Current Affairs (9 December 2021)

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আশা কৰোঁ আপোনালোকে আজিৰ আমাৰ “Assamese Current Affairs” ৰ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰৰ তথ্য ৰাজিৰ পৰা সামান্য হ’লেও উপকৃত হ’ব। বিশেষভাৱে এই প্ৰশ্নোত্তৰবোৰ Assam Police ৰ লিখিত পৰীক্ষা, অসমৰ TET পৰীক্ষা, APSC পৰীক্ষা, UPSC পৰীক্ষা, SSC GD পৰীক্ষা আদি সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিশেষভাৱে লাভজনক।

যদি আমাৰ আজিৰ এই সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটা পঢ়ি আপোনাৰ সঁচাকৈয়ে ভাল লাগে তেন্তে আপুনি যিমান পাৰে সিমানেই শ্বেয়াৰ কৰক, যাতে অইন লোকসকলেও এই তথ্য ৰাজিৰ পৰা কিবা এটা নজনা কথা জানি উপকৃত হ’ব পাৰে। লগতে আপোনাৰ সাধাৰণ জ্ঞানৰ ফলাফল যদি বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিচাৰিছে, তেনেহ’লে এদিনত কমেও এবাৰ হ’লেও আপোনাক আমাৰ ৱেবছাইটলৈ আহিবলৈ অনুৰোধ জনাইছোঁ। তলত আমাৰ টেলিগ্ৰাম গ্ৰুপৰ লিংকো শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে। তাতো নিতৌ কুইজ প্ৰচাৰ কৰি থকা হয়, আগ্ৰহী হ’ল যোগদান কৰিব পাৰে।

প্ৰতিদিনে Free অসমীয়া Online Mock Test দিবলৈ এই লিংকত ক্লি’ক কৰক:- JOIN NOW

Assamese Current Affairs (9 December 2021)

Assamese Current Affairs – অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান

প্ৰশ্ন ১। তামিলনাডুৰ কুনুৰত বায়ু সেনাৰ হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাত কোনজন চিফ অফ ডিফেন্স ষ্টাফ (CDS)ৰ মৃত্যু হৈছিল?

উত্তৰ:- তামিলনাডুৰ কুনুৰত বায়ু সেনাৰ হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাত চিফ অফ ডিফেন্স ষ্টাফ জেনেৰেল বিপিন ৰাৱাটৰ মৃত্যু হৈছিল।

প্ৰশ্ন ২। বিৰাট কোহলীৰ ঠাইত বিচিচিআইৰ জ্যেষ্ঠ বাছনি সমিতিয়ে কাক এদিনীয়া দলৰ নতুন অধিনায়ক হিচাপে নিযুক্তি দিছে?

উত্তৰ:- বিৰাট কোহলীৰ ঠাইত বিচিচিআইৰ জ্যেষ্ঠ বাছনি সমিতিয়ে ৰোহিত শৰ্মাক এদিনীয়া দলৰ নতুন অধিনায়ক হিচাপে নিযুক্তি দিছে।

প্ৰশ্ন ৩। ডটে সকলো মোবাইল সেৱা প্ৰদানকাৰী কোম্পানীক এজন ব্যক্তিক সৰ্বাধিক কিমানটা চিমতকৈ বেছি জাৰী নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে?

উত্তৰ:- ডটে সকলো মোবাইল সেৱা প্ৰদানকাৰী কোম্পানীক এজন ব্যক্তিক সৰ্বাধিক ৯ টা চিমতকৈ (জম্মু আৰু কাশ্মীৰ, অসম আৰু উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ বাবে ৬ টা চিম) বেছি জাৰী নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে।

প্ৰশ্ন ৪। উৰিষ্যাৰ চান্দিপুৰৰ পৰা ডিআৰডিঅ’ (DRDO) ৰ দ্বাৰা কাক সফলতাৰে পৰীক্ষা কৰা হৈছে?

উত্তৰ:- উৰিষ্যাৰ চান্দিপুৰৰ পৰা ডিআৰডিঅ’ (DRDO) ৰ দ্বাৰা চুপাৰচনিক ক্ৰুজ মিছাইল ব্ৰহ্মোছৰ বায়ু সেনা সংস্কৰণক সফলতাৰে পৰীক্ষা কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। সেনা কৰ্মচাৰীৰ উপ-প্ৰধান লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল চিপি মোহান্তিয়ে দুদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে কোনখন দেশ ভ্ৰমণ কৰিছে য’ত তেওঁ উৎকৃষ্ট প্ৰতিৰক্ষা সহযোগিতা আগবঢ়াব?

উত্তৰ:- সেনা কৰ্মচাৰীৰ উপ-প্ৰধান লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল চিপি মোহান্তিয়ে দুদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে কাটাৰ দেশখন ভ্ৰমণ কৰিছে য’ত তেওঁ উৎকৃষ্ট প্ৰতিৰক্ষা সহযোগিতা আগবঢ়াব।

সাধাৰণ জ্ঞান ২০২২ / Assamese GK 2022

প্ৰশ্ন ৬। কমনৱেলথ চেম্পিয়নশ্বিপত ভাৰোত্তোলনৰ ৪৯ কিলোগ্ৰাম ওজন শ্ৰেণীত কোনে ৰূপৰ পদক জিকিছে?

উত্তৰ:- কমনৱেলথ চেম্পিয়নশ্বিপত ভাৰোত্তোলনৰ ৪৯ কিলোগ্ৰাম ওজন শ্ৰেণীত ঝিলি দালাবেহৰাই ৰূপৰ পদক জিকিছে।

প্ৰশ্ন ৭। কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষত ৬ বাৰ শূন্য ৰাণত আউট হোৱা কোনজন খেলুৱৈ প্ৰথম খেলুৱৈ হৈছে?

উত্তৰ:- কেলেণ্ডাৰ বৰ্ষত ৬ বাৰ শূন্য ৰাণত আউট হোৱা খেলুৱৈ জো বাৰ্ণছয়ে প্ৰথম খেলুৱৈ হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। এঞ্জেলা মাৰ্কেলৰ ঠাইত জাৰ্মান সংসদৰ দ্বাৰা কাক দেশৰ চাঞ্চেলৰ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

উত্তৰ:- এঞ্জেলা মাৰ্কেলৰ ঠাইত জাৰ্মান সংসদৰ দ্বাৰা ওলাফ শ্বুল্জক দেশৰ চাঞ্চেলৰ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৯। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পিছত, কেইখন দেশে বেইজিংত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া চীনৰ শীতকালীন অলিম্পিকৰ কূটনৈতিক স্বাক্ষৰ ঘোষণা কৰিছে?

উত্তৰ:- আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পিছত, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু কানাডা দেশে বেইজিংত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া চীনৰ শীতকালীন অলিম্পিকৰ কূটনৈতিক স্বাক্ষৰ ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১০। গাম্বিয়া দেশৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি কোন হৈছে?

উত্তৰ:- গাম্বিয়া দেশৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি আদমা বেৰো হৈছে।

লগতে পঢ়ক

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰলৈ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰসমূহ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰি প্ৰদান কৰোঁ। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনালোকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল।