Assamese Current Affairs 8 August, 2021Current Affairs in Assamese language 

আমাৰ Assamese Current Affairs – 8 August ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৮ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Assamese Current Affairs

Assamese Current Affairs – 8 August

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনটো আই আই টি (IIT) য়ে উত্তৰাখণ্ডৰ বাবে ভূমিকম্পৰ আগতীয়া সতৰ্কবাণী মোবাইল এপ “EEW” আৰম্ভ কৰিছে?
ক) আই আই টি দিল্লী
খ) আই আই টি মাদ্ৰাজ
গ) আই আই টি খড়গপুৰ
ঘ) আই আই টি ৰুড়কী

উত্তৰ:- ঘ) আই আই টি ৰুড়কী – আই আই টি ৰুড়কীয়ে শেহতীয়াকৈ উত্তৰাখণ্ডৰ বাবে ভূমিকম্পৰ বাবে “EEW” আৰম্ভ কৰিছে। এই ভূমিকম্প আগতীয়া সতৰ্কবাণী মোবাইল এপ’টোৱে মানুহক দুৰ্যোগৰ আৰম্ভণিৰ বিষয়ে অৱগত কৰিব। এপ’টো উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যিক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা পৃষ্ঠপোষকতা কৰা হৈছিল। Assamese Current Affairs – 8 August

প্ৰশ্ন ২। খাদ্য বিতৰণ কোম্পানী চুইগিয়ে কোন খন চহৰত খাদ্য বিতৰণৰ বাবে বৈদ্যুতিক চাইকেল মুকলি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?
ক) দিল্লী
খ) গুৱাহাটী
গ) হায়দৰাবাদ
ঘ) চেন্নাই

উত্তৰ:- গ) হায়দৰাবাদ – খাদ্য বিতৰণ কোম্পানী চুইগিয়ে শেহতীয়াকৈ হায়দৰাবাদত খাদ্য বিতৰণৰ বাবে বৈদ্যুতিক চক্ৰৰ নায়ক লেক্ট্ৰো কাৰ্গো (HLC) মুকলি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। এইটো পাইলট প্ৰকল্পৰ অধীনত ২০২১ চনৰ আগষ্টত আৰম্ভ হ’ব। এই ই-চক্ৰবোৰ সস্তা আৰু কোম্পানীটোক ইয়াৰ কাৰ্বন পদ চিহ্ন হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম কৰে।

প্ৰশ্ন ৩। ড° ধৃতি বেনাৰ্জীক ভাৰতীয় জুলজিকেল চাৰ্ভেৰ কিমান তম মহিলা সঞ্চালক হিচাপে নিযুক্ত কৰিবলৈ অনুমোদন জনোৱা হৈছে?
ক) প্ৰথম
খ) তৃতীয়
গ) চতুৰ্থ
ঘ) পঞ্চম

উত্তৰ:- ক) প্ৰথম – ড° ধৃতি বেনাৰ্জীক ভাৰত চৰকাৰে ভাৰতৰ জুলজিকেল জৰীপৰ প্ৰথম গৰাকী মহিলা সঞ্চালক নিযুক্ত কৰিবলৈ অনুমোদন জনাইছে। তেওঁ এজন বিজ্ঞানী। তাই ভূগোল, ব্যাধি, ৰূপতত্ত্ব আৰু আণৱিক প্ৰণালীত গৱেষণা কৰি আছিল। তাই এই সপ্তাহত আগষ্টত ভাৰতৰ প্ৰাণী বিজ্ঞান জৰীপ হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিব। Assamese Current Affairs – 8 August

প্ৰশ্ন ৪। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৰাজীৱ গান্ধী খেল ৰত্ন বঁটা কাৰ নামেৰে পুনৰ নামকৰণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?
ক) শচীন তেণ্ডুলকাৰ
খ) কপিল দেৱ
গ) মেজৰ ধ্যান চান্দ
ঘ) এম এছ ধোনী

উত্তৰ:- গ) মেজৰ ধ্যান চান্দ – কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ৰাজীৱ গান্ধী খেল ৰত্ন বঁটাৰ নাম মেজৰ ধ্যান চান্দৰ নামেৰে পুনৰ নামাকৰণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে, যাক হকীৰ “যাদুকৰ” বুলি কোৱা হয়। খেল ৰত্ন সন্মানৰ অধীনত ২৫ লাখ টকাৰ নগদ পুৰস্কাৰ দিয়া হয়। মেজৰ ধ্যান চান্দে তেওঁৰ অন্তিম অলিম্পিক বাৰ্লিন ১৯৩৬ ত মুঠ ১৩ টা গ’ল কৰিছিল।

• Olympics GK Quiz

প্ৰশ্ন ৫। ৮ আগষ্টত বিশ্বজুৰি কি দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়?
ক) আন্তৰ্জাতিক মেকুৰী দিৱস
খ) আন্তৰ্জাতিক হাতৰ কাম দিৱস
গ) আন্তৰ্জাতিক বাঘ দিৱস
ঘ) আন্তৰ্জাতিক বিজ্ঞান দিৱস

উত্তৰ:- ক) আন্তৰ্জাতিক মেকুৰী দিৱস – আন্তৰ্জাতিক মেকুৰী দিৱস ৮ আগষ্টত বিশ্বজুৰি উদযাপন কৰা হয়। দিনটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০০২ চনত উদযাপন কৰা হৈছিল। যেতিয়া পশু কল্যাণৰ বাবে স্থাপিত আন্তৰ্জাতিক পুঁজিৰ দ্বাৰা মেকুৰী সুৰক্ষাৰ কথা কোৱা হৈছিল। এই দিনটোৰ উদ্দেশ্য হ’ল মেকুৰীটোক সুৰক্ষা আৰু সহায় প্ৰদান কৰা। লগতে মানুহক মেকুৰী সচেতন কৰি তোলা। Assamese Current Affairs – 8 August

প্ৰশ্ন ৬। ইছৰোৱে কেতিয়া সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ “EOS-03” উৎক্ষেপণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?
ক) ৮ আগষ্ট, ২০২১
খ) ১০ আগষ্ট, ২০২১
গ) ১২ আগষ্ট, ২০২১
ঘ) ১৫ আগষ্ট, ২০২১

উত্তৰ:- গ) ১২ আগষ্ট – ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই (ইছৰো) ১২ আগষ্টত শ্ৰীহৰিকোটাৰ সতীশ ধাৱান মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা পৃথিৱী পৰ্যৱেক্ষণ উপগ্ৰহ “EOS-03” উৎক্ষেপণৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। উপগ্ৰহটো GSLV-F10 ৰ চতুৰ্দশ উৰণলৈ লৈ যোৱা হ’ব যিয়ে উপগ্ৰহটোক ভূ-সমকালীন স্থানান্তৰ কক্ষপথত স্থাপন কৰিব।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ মহিলা আৰু শিশুসকলৰ বাবে পুষ্টি কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে?
ক) কেৰালা চৰকাৰ
খ) গুজৰাট চৰকাৰ
গ) অসম চৰকাৰৰ
ঘ) ৰাজস্থান চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) ৰাজস্থান চৰকাৰ – ৰাজস্থান চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ এই ব্যাঘাতৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত মহিলা আৰু শিশুসকলৰ সুবিধাৰ বাবে পুষ্টি কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে। Assamese Current Affairs – 8 August এই কাৰ্যসূচীৰ অধীনত, ইন্দিৰা কিচেন আঁচনিয়ে দৰিদ্ৰ আৰু দৰিদ্ৰ লোকসকলক দিনত দুবাৰকৈ খাদ্য প্ৰদান কৰিব।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে ইয়াৰ সকলো সামুদ্ৰিক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ পৰা প্ৰবাল ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰা ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থকা চান স্ক্ৰীণ নিষিদ্ধ কৰিছে?
ক) ছিংগাপুৰ
খ) থাইলেণ্ড
গ) ইংলেণ্ড
ঘ) কানাডা

উত্তৰ:- খ) থাইলেণ্ড – থাইলেণ্ডে শেহতীয়াকৈ ইয়াৰ সকলো সামুদ্ৰিক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ পৰা প্ৰবাল বা প্ৰবাল ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰা ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থকা চানস্ক্ৰীণ নিষিদ্ধ কৰিছে। থাইলেণ্ডে কৈছে যে চান ক্ৰীমত পোৱা চাৰিটা উপাদানে প্ৰবালৰ লাৰ্ভা ধ্বংস কৰি আছে, প্ৰবাল প্ৰজননত বাধা দিছে আৰু ৰিফ ব্লিচিং সৃষ্টি কৰিছে।

• Current Affairs in Assamese language – 7 August, 2021

• Current Affairs in Assamese language – 6 August, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here