Assamese General Knowledge Questions and Answers

 Assamese General Knowledge Questions and Answers

Assamese General Knowledge Questions and Answers 

প্ৰশ্ন ১। খণ্ড শৃংখলা প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি শৈক্ষিক নথি পত্ৰ জাৰী কৰা দেশৰ প্ৰথম খন ৰাজ্য কোনখন হ’ব?
ক) তামিলনাডু
খ) কৰ্ণাটক
গ) তেলেংগানা
ঘ) মহাৰাষ্ট্ৰ

উত্তৰ:- ঘ)মহাৰাষ্ট্ৰ – মহাৰাষ্ট্ৰ হ’ব দেশৰ প্ৰথম খন ৰাজ্য যিয়ে ব্লকচেইন প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰি শৈক্ষিক নথিপত্ৰ জাৰী কৰিব।

প্ৰশ্ন ২। কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে নিজা অভাৰ-দ্য-টপ (Over-The-Top) প্লেটফৰ্ম ৰখাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে?
ক) কেৰালা ৰাজ্য চৰকাৰে
খ) মহাৰাষ্ট্ৰ ৰাজ্য চৰকাৰে
গ) উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্য চৰকাৰে
ঘ) পাঞ্জাৱ ৰাজ্য চৰকাৰে

উত্তৰ:- ক) কেৰালা – কেৰালা চৰকাৰে নিজা অভাৰ-দ্য-টপ (Over-The-Top) প্লেটফৰ্ম ৰখাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে। ৰাজ্য চৰকাৰে ইয়াক ১ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। Assamese General Knowledge Questions and Answers

প্ৰশ্ন ৩। দেশৰ প্ৰথম ‘গ্ৰেইন এটিএম’ (Grain ATM) কোন ঠাইত পাইলট প্ৰকল্প হিচাপে স্থাপন কৰা হৈছে?
ক) লক্ষ্ণৌ
খ) ইন্দোৰ
গ) পুনে
ঘ) গুৰুগ্ৰাম

উত্তৰ:- ঘ) গুৰুগ্ৰাম – হাৰিয়ানাৰ গুৰুগ্ৰামত দেশৰ প্ৰথম ‘গ্ৰেইন এটিএম’ (Grain ATM) পাইলট প্ৰকল্প হিচাপে স্থাপন কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। কোন খন ৰাজ্যই ৰাজ্যখনৰ “জনজাতি আৰু থলুৱা সম্প্ৰদায়ৰ বিশ্বাস, সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰা” সুৰক্ষিত আৰু সংৰক্ষণ কৰিবলৈ এটা স্বতন্ত্ৰ বিভাগ গঠন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে?
ক) নাগালেণ্ড ৰাজ্য
খ) অসম ৰাজ্য
গ) জন্মু আৰু কাশ্মীৰ ৰাজ্য
ঘ) হিমাচল প্ৰদেশ ৰাজ্য

উত্তৰ:- খ) অসম ৰাজ্য – অসম কেবিনেটে ৰাজ্যখনৰ “জনজাতি আৰু থলুৱা সম্প্ৰদায়ৰ বিশ্বাস, সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰা” সুৰক্ষিত আৰু সংৰক্ষণৰ বাবে এখন স্বতন্ত্ৰ বিভাগ গঠন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৫। কৰ্ণাটক ৰাজ্য চৰকাৰে কোন উদ্দেশ্যৰ বাবে ৪৬ টা কেম্পেগৌড়া (Kempegowda) ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ বিকশিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে?
ক) পৰ্যটনৰ প্ৰচাৰ কৰা
খ) ঐতিহ্যৰ প্ৰচাৰ কৰা
গ) সংস্কৃতিৰ প্ৰচাৰ কৰা
ঘ) নিযুক্তি সৃষ্টি কৰা

উত্তৰ:- ক) পৰ্যটনৰ প্ৰচাৰ কৰা – কৰ্ণাটক ৰাজ্য চৰকাৰে পৰ্যটনৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বেংগালুৰু নগৰ, বেংগালুৰু গ্ৰাম্য, ৰামনগৰ, চিকবাল্লাপুৰা আৰু টুমাকুৰু জিলাত অৱস্থিত ৪ টা কেম্পেগৌড়া (Kempegowda) ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ বিকশিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। গৱেষকসকলে ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ________ অৰণ্যত ক’লা-বেলিড প্ৰবাল সাপ আৱিষ্কাৰ কৰিছে।
ক) কেৰালা
খ) অৰুণাচল প্ৰদেশ
গ) উত্তৰাখণ্ড
ঘ) আন্দামান আৰু নিকোবৰ

উত্তৰ:- গ) উত্তৰাখণ্ড – গৱেষকসকলে ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে উত্তৰাখণ্ডৰ অৰণ্যত ক’লা-বেলিড প্ৰবাল সাপ আৱিষ্কাৰ কৰিছে। সাপটো এলাপিডি পৰিয়াল আৰু চিনোমিক্ৰুৰাছ গণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

প্ৰশ্ন ৭। কোন খন ৰাজ্যত প্ৰতি বছৰে এটা পৰম্পৰাগত লোক উৎসৱ ‘বোনালু’ উদযাপন কৰে?
ক) ত্ৰিপুৰা
খ) হাৰিয়ানা
গ) ছিকিম
ঘ) তেলেংগানা

উত্তৰ:- ঘ) তেলেংগানা – ‘বোনালু’ হৈছে তেলেগু মাহ আশাধাম (জুন/জুলাইত পৰা), হায়দৰাবাদ আৰু চেকেন্দ্ৰাবাদৰ যমজ চহৰ আৰু তেলেংগানা ৰাজ্যৰ আন কিছু অংশত প্ৰতি বছৰে উদযাপন কৰা এক পৰম্পৰাগত লোক উৎসৱ।

প্ৰশ্ন ৮। কৰ্ণাটক ইলেক্ট্ৰিক বাইক টেক্সি আঁচনি-2021 কোনে উন্মোচন কৰিছে?
ক) থাৱাৰ চান্দ গেহলট
খ) নীতিন গাডকাৰী
গ) বি এছ য়েদিয়ুৰাপ্পা
ঘ) বাজুভাই ভালা

উত্তৰ:- গ) বি এছ য়েদিয়ুৰাপ্পা – কৰ্ণাটকৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বি এছ য়েদিয়ুৰাপ্পাই কৰ্ণাটক বৈদ্যুতিক বাইক টেক্সি আঁচনি-২০২১ (Karnataka Electric Bike Taxi scheme-2021) উন্মোচন কৰিছে। ই ৰাজহুৱা পৰিবহন আৰু দৈনিক যাত্ৰীসকলৰ মাজত দলং হিচাপে কাম কৰিব।

প্ৰশ্ন ৯। অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে কাপু সম্প্ৰদায় আৰু অন্যান্য অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ (Economically Weaker Sections) বাবে _______ সংৰক্ষণ ঘোষণা কৰিছে।
ক) ১০%
খ) ২৭%
গ) 22%
ঘ) ১২%

উত্তৰ:- ক) ১০% – অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে সংবিধান (১০৩ তম সংশোধনী) আইন, ২০১৯ অনুসৰি ৰাজ্য চৰকাৰৰ প্ৰাৰম্ভিক পদ আৰু সেৱাত নিযুক্তিৰ বাবে কাপু সম্প্ৰদায় আৰু অন্যান্য অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীৰ (Economically Weaker Sections) বাবে ১০% সংৰক্ষণ ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১০। প্ৰায় ৫০ টা বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ সৈতে ভাৰতৰ প্ৰথম ক্ৰিপ্টোগেমিক বাগিচা খন কোনঠাইত উদ্বোধন কৰা হৈছে?
ক) চিমলা
খ) ডেৰাডুন
গ) কোচি
ঘ) গুৱাহাটী

উত্তৰ:- খ) ডেৰাডুন – প্ৰায় ৫০ টা বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ সৈতে ভাৰতৰ প্ৰথম ক্ৰিপ্টোগেমিক বাগিচা (First Cryptogamic Garden) উত্তৰাখণ্ডৰ ডেৰাডুনৰ দেওবান অঞ্চলত উদ্বোধন কৰা হৈছে।

• Assam Police Question Answer in Assamese language

• আমাৰ Facebook 👈 ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ Telegram 👈 ক্লি’ক কৰক