Assamese GK 2021 – অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আশা কৰোঁ আপোনালোকে আজিৰ আমাৰ এই Assamese GK 2021 ৰ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰৰ তথ্য ৰাজিৰ পৰা সামান্য হ’লেও উপকৃত হ’ব। বিশেষভাৱে এই প্ৰশ্নোত্তৰবোৰ সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিশেষভাৱে লাভজনক। যদি আমাৰ আজিৰ এই সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটা পঢ়ি আপোনাৰ সঁচাকৈয়ে ভাল লাগে তেন্তে আপুনি যিমান পাৰে সিমানেই শ্বেয়াৰ কৰক, যাতে অইন লোকসকলেও এই তথ্য ৰাজিৰ পৰা কিবা এটা নজনা কথা জানি উপকৃত হ’ব পাৰে। প্ৰতিদিনে Free Assamese Online Mock Test দিবলৈ আমাৰ টেলিগ্ৰাম গ্ৰুপত জৈন হয় ল’ব পাৰে – JOIN NOW

Assamese GK 2021 - অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১

Assamese GK 2021 – Assamese World GK Quiz 2021

প্ৰশ্ন ১। শেহতীয়াকৈ ইজিপ্তৰ কোন ঠাইত পুৰাতত্ত্ববিদসকলে ৪,৫০০ বছৰৰ পুৰণি সূৰ্য মন্দিৰ আৱিষ্কাৰ কৰিছে?

উত্তৰ:- শেহতীয়াকৈ ইজিপ্তৰ ৰাজধানী কায়ৰোৰ দক্ষিণে অৱস্থিত আবুগোৰাবৰ মৰুভূমিত পুৰাতত্ত্ববিদসকলে ৪,৫০০ বছৰৰ পুৰণি সূৰ্য মন্দিৰ আৱিষ্কাৰ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ২। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কোন প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয় (ED) পৰিচালকৰ কাৰ্যকাল এবছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিছে?

উত্তৰ:- কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয় (ED) পৰিচালক সঞ্জয় কুমাৰ মিশ্ৰৰ কাৰ্যকাল এবছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটৰ অৰ্থনৈতিক পৰিক্ৰমা সমিতিয়ে পাঁচখন ৰাজ্যৰ ৪৪ খন জিলাত আটাইতকৈ পিছপৰা ই-গভৰ্ণেন্সৰ লাভালাভ প্ৰদান কৰিবলৈ কিমান কোটি টকাৰ আঁচনিত অনুমোদন জনাইছে?

উত্তৰ:- কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটৰ অৰ্থনৈতিক পৰিক্ৰমা সমিতিয়ে পাঁচখন ৰাজ্যৰ ৪৪ খন জিলাত আটাইতকৈ পিছপৰা ই-গভৰ্ণেন্সৰ লাভালাভ প্ৰদান কৰিবলৈ ৬৪.৬৬ কোটি টকাৰ আঁচনিত অনুমোদন জনাইছে।

প্ৰশ্ন ৪। ১৮ নৱেম্বৰত লাডাখৰ ৰেজংলা ভ্ৰমণত প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙে কি উদ্বোধন কৰিছিল?

উত্তৰ:- ১৮ নৱেম্বৰত লাডাখৰ ৰেজংলা ভ্ৰমণত প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙে War Memorial উদ্বোধন কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৫। ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে বৃহস্পতি গ্ৰহত এটা ডাঙৰ ঘৰ নিৰ্মাণ কৰি ৭২৫ আলোক বৰ্ষ দূৰত প্ৰদক্ষিণ কৰি থকা পুৰণি তৰাটোৰ নাম কি?

উত্তৰ:- ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলে বৃহস্পতি গ্ৰহত এটা ডাঙৰ ঘৰ নিৰ্মাণ কৰি ৭২৫ আলোক বৰ্ষ দূৰত প্ৰদক্ষিণ কৰি থকা পুৰণি তৰাটোৰ নাম এক্সো প্লেনেট।

Assamese GK 2021 / অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১

প্ৰশ্ন ৬। কোন তিনিজন আইপিএছ বিষয়াক যুটীয়াভাৱে চিবিআইৰ সঞ্চালক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

উত্তৰ:- আইপিএছ বিষয়া ঘনশ্যাম উপাধ্যায়, নৱল বাজাজ আৰু বিদ্যা জয়ন্ত কুলকাৰ্ণীক যুটীয়াভাৱে চিবিআইৰ সঞ্চালক হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৭। প্ৰাক্তন খেলুৱৈ অনিল কুম্বলেৰ ঠাইত কাক আইচিচি ক্ৰিকেট সমিতিৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?

উত্তৰ:- প্ৰাক্তন খেলুৱৈ অনিল কুম্বলেৰ ঠাইত সৌৰভ গাংগুলীক আইচিচি ক্ৰিকেট সমিতিৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। পশ্চিম বংগ চৰকাৰে ঘৰে ঘৰে ৰেচন প্ৰদান কৰাৰ বাবে এখন নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে, সেই আঁচনিখনৰ নাম কি?

উত্তৰ:- পশ্চিম বংগ চৰকাৰে ঘৰে ঘৰে ৰেচন প্ৰদান কৰাৰ বাবে এখন নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে, সেই আঁচনিখনৰ নাম হৈছ “দুয়াৰে ৰেচন আঁচনি”।

প্ৰশ্ন ৯। ব্যৱসায়িক উৎকোচৰ বিপদাশংকা মূল্যাঙ্কন কৰি বিশ্বৰ মুঠ ১৯৪ খনৰ দেশৰ ভিতৰত ভাৰতে কিমান তম স্হান লাভ কৰিছে?

উত্তৰ:- ব্যৱসায়িক উৎকোচৰ বিপদাশংকা মূল্যাঙ্কন কৰি বিশ্বৰ মুঠ ১৯৪ খনৰ দেশৰ ভিতৰত ভাৰতে ৮২ তম স্হান লাভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১০। বিশ্বজুৰি ১৮ নৱেম্বৰত কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?

উত্তৰ:- বিশ্বজুৰি ১৮ নৱেম্বৰত বিশ্ব প্ৰাপ্তবয়স্ক দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰলৈ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰসমূহ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰি প্ৰদান কৰোঁ। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনালোকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল।