Assamese GK 2021 with PDF

Assamese GK 2021 with PDF

Current Affairs 2021 in Assamese language – Assamese Current Affairs with PDF – Assamese GK 2021 with PDF

প্ৰশ্ন ১। পুৰুষৰ একক প্ৰতিযোগিতাত কোন জন খেলুৱৈয়ে ২০২১ চনৰ বি এন পি পাৰিবাছ অপেন টেনিছ টুৰ্ণামেণ্টত বিজয়ী হৈছে?
ক) ফিলিপ পোলাছেক
খ) আন্দ্ৰে ৰুবেলভ
গ) নিকোলোজ বাচিলাশ্ভিলি
ঘ) কেমেৰুন নৰি

উত্তৰ:- ঘ) কেমেৰুন নৰি – কেমেৰুন নৰিয়ে পুৰুষৰ একক প্ৰতিযোগিতাত ২০২১ চনৰ বি এন পি পাৰিবাছ অপেন টেনিছ টুৰ্ণামেণ্টত বিজয়ী হৈছে।

প্ৰশ্ন ২। গ্লোবেল ফুড চিকিউৰিটি (Global Food Security) তালিকাৰ মতে ২০২১ ত ভাৰতৰ স্থান কিমান?
ক) ৫৫ তম
খ) ৭১ তম
গ) ৬৪ তম
ঘ) ৮৫ তম

উত্তৰ:- খ) ৭১ তম – ১১৩ খন দেশৰ ভিতৰত গ্লোবেল ফুড চিকিউৰিটি (Global Food Security) ৰ তালিকা মতে ২০২১ চনত ভাৰতে ৭১ তম স্থান অৰ্জন কৰিছে। Global Food Security সূচকটো লণ্ডনস্থিত ইকনমিষ্ট ইম্পেক্টৰ দ্বাৰা ডিজাইন আৰু নিৰ্মাণ কৰা হৈছে আৰু কৰ্টেভা এগ্ৰিচাইন্সৰ দ্বাৰা পৃষ্ঠপোষকতা কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। কোন তাৰিখে আৰক্ষী স্মৰণ দিৱস পালন কৰা হয়?
ক) ১৯ অক্টোবৰ
খ) ২০ অক্টোবৰ
গ) ২১ অক্টোবৰ
ঘ) ২২ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ২১ অক্টোবৰ – ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২১ অক্টোবৰত আৰক্ষী স্মৰণ দিৱস পালন কৰা হয়। Assamese GK 2021 with PDF

প্ৰশ্ন ৪। ভাৰতত এছ’চিয়েচন অফ মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ নতুন অধ্যক্ষ হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) নীলেশ শ্বাহ
খ) এ বালাসুব্ৰমনিয়াম
গ) সৌৰভ নানাৱতী
ঘ) আশুতোষ বিষ্ণোই

উত্তৰ:- খ) এ বালাসুব্ৰমনিয়াম – এ বালাসুব্ৰমনিয়ামক এছ’চিয়েচন অফ মিউচুৱেল ফাণ্ডছ ইন ইণ্ডিয়া (Association of Mutual Funds in India) ৰ নতুন অধ্যক্ষ হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে শেহতীয়াকৈ কোন খন ৰাজ্যত কুশীনগৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ উদ্বোধন কৰিছিল?
ক) মধ্য প্ৰদেশ
খ) বিহাৰ
গ) উত্তৰ প্ৰদেশ
ঘ) গুজৰাট

উত্তৰ:- গ) উত্তৰ প্ৰদেশ – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে উত্তৰ প্ৰদেশৰ কুশীনগৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ উদ্বোধন কৰিছিল। Assamese GK 2021 with PDF

প্ৰশ্ন ৬। “The Stars in My Sky: Those Who Brightened My Film Journey” কিতাপখনৰ লেখক কোন?
ক) দিয়া মিৰ্জা
খ) বিদ্যা বালান
গ) শাবানা আজমী
ঘ) দিব্যা দত্ত

উত্তৰ:- ঘ) দিব্যা দত্ত – ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটা বিজয়ী অভিনেত্ৰী দিব্যা দত্তই তেওঁৰ দ্বিতীয় খন কিতাপ “The Stars in My Sky: Those Who Brightened My Film Journey” শীৰ্ষক কিতাপখন ৰচনা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। কুং ফু নানছে বিজয়ী হোৱা ২০২১ চনৰ মাৰ্শাল আৰ্ট শিক্ষা বঁটাটো কোনটো সংস্থাৰ দ্বাৰা মুকলি কৰা হৈছে?
ক) ইউনেস্কো
খ) বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা
গ) গ্ৰীণপীচ
ঘ) ইউনিচেফ

উত্তৰ:- ক) ইউনেস্কো – বৌদ্ধ ধৰ্মৰ দ্ৰুকপা অৰ্ডাৰৰ প্ৰখ্যাত কুং ফু নানসকলে ইউনেস্কোৰ মাৰ্শাল আৰ্ট শিক্ষা বঁটা 2021 ৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত বিজয়ী হৈছে। তেওঁলোকৰ সাহসী আৰু বীৰত্বপূৰ্ণ সেৱা আৰু সমগ্ৰ হিমালয়ত লিংগ সমতাৰ চেম্পিয়ন হোৱাৰ বাবে এই বঁটা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। Assamese GK 2021 with PDF

প্ৰশ্ন ৮। হিংসাত্মক ড্ৰাগৰ অপৰাধ বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে কোন খন দেশে ৬০ দিনৰ জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰিছে?
ক) পেৰু
খ) ইকুৱেডৰ
গ) স্পেইন
ঘ) ইটালী

উত্তৰ:- খ) ইকুৱেডৰ – ইকুৱেডৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি গিলেৰ্মো লাচোৱে হিংসাত্মক ড্ৰাগৰ অপৰাধ বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে ২০২১ চনৰ ১৮ অক্টোবৰত দক্ষিণ আমেৰিকাৰ দেশখনত ৬০ দিনৰ জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৯।শেহতীয়াকৈ মৃত্যু হোৱা বন্দুলা ৱাৰনাপুৰাৰ কোনটো খেলৰ সৈতে জড়িত আছিল?
ক) ফুটবল
খ) হকী
গ) বেডমিণ্টন
ঘ) ক্ৰিকেট

উত্তৰ:- ঘ) ক্ৰিকেট – শ্ৰীলংকা দলৰ প্ৰথম টেষ্ট ক্ৰিকেট অধিনায়ক বান্দুলা ৱাৰনাপুৰা শেহতীয়াকৈ মৃত্যু হৈছে। মৃত্যুৰ সময়ত তেওঁৰ বয়স আছিল ৬৮ বছৰ।

প্ৰশ্ন ১০। ভাৰতত ৰাছিয়ান চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱৰ এম্বেচেডৰ হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) চৰফৰাজ আলম
খ) অমিতাভ বচ্চন
গ) আমিৰ খান
ঘ) ইমতিয়াজ আলী

উত্তৰ:- ঘ) ইমতিয়াজ আলী – পৰিচালক আৰু প্ৰযোজক ইমতিয়াজ আলীক ভাৰতত ৰাছিয়ান চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱৰ এম্বেচেডৰ হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছে। মহোৎসৱৰ অংশ হিচাপে, ১৬ অক্টোবৰৰ পৰা ২৭ নৱেম্বৰলৈ Disney+ Hotstar ত ভাৰতীয় দৰ্শকৰ বাবে বিভিন্ন ধৰণৰ দহখন উল্লেখযোগ্য ৰাছিয়ান চলচ্চিত্ৰৰ প্ৰিমিয়াৰ কৰা হৈছে।

• অসমীয়া সাধাৰণ জ্ঞান ২০২১ ৰ ২১ অক্টোবৰৰ প্ৰশ্নোত্তৰসমূহ

• Culture and literature of Assam MCQ in Assamese language

প্ৰতিদিন Free Mock Test দিবলৈ আমাৰ টেলিগ্ৰাম গ্ৰুপত জইন হৈ লওঁক 👉👇

JOIN NOW

TODAY ASSAMESE CURRENT AFFAIRS FREE PDF DOWNLOAD

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰ লৈ সকলো প্ৰশ্ন আৰু প্ৰদান কৰা উত্তৰবোৰ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনাকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল। লগতে, আমি ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলওঁ। ইয়াত, সকলো তথ্যসমূহ কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।