Computer GK Quiz in Assamese languageComputer Quiz in Assamese language

    তলৰ কম্পিউটাৰ সাধাৰণ জ্ঞান কুইজ সমূহ আমাৰ Assamese GK Team ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Computer GK Quiz in Assamese language

Computer GK in Assamese languageComputer GK Quiz in Assamese language 

প্ৰশ্ন ১। প্ৰায় ৪০,০০০ মাইক্ৰ’ কম্পিউটাৰৰ সমান কাম কৰাৰ ক্ষমতা থকা চুপাৰ কম্পিউটাৰ এটাৰ গতিক কোৱা হয়?
ক) মেগাফ্লপ
খ) য়হুফ্লপ
গ) টেক্সটফ্লপঅল
ঘ) ওপৰৰ সকলো কেইটাই শুদ্ধ

উত্তৰ:- ক) মেগাফ্লপ – প্ৰায় ৪০,০০০ মাইক্ৰ’ কম্পিউটাৰৰ সমান কাম কৰাৰ ক্ষমতা থকা চুপাৰ কম্পিউটাৰ এটাৰ গতিক মেগাফ্লপ বুলি কোৱা হয়। চুপাৰ কম্পিউটাৰবোৰ অত্যাধুনিক প্ৰযুক্তিৰে সজ্জিত কৰিব পাৰি আৰু ডাঙৰ গণনাৰ সৈতে দ্ৰুততাৰে সূক্ষ্ম গণনা কৰিব পাৰি।

প্ৰশ্ন ২। পৃথিৱীৰ প্ৰথম চুপাৰ কম্পিউটাৰ ক্ৰে. ক্ৰে. ১ কেতিয়া নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল?
ক) ১৯৭৫ চনত
খ) ১৯৭৯ চনত
গ) ১৯৮২ চনত
ঘ) ১৯৮৮ চনত

উত্তৰ:- খ) ১৯৭৯ চনত – বিশ্বৰ প্ৰথম চুপাৰ কম্পিউটাৰ হৈছে ইলিয়াক ৪/ক্ৰে ক্ৰে-১, যিটো ১৯৭৯ চনত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। এই কম্পিউটাৰে ৬৪ টা কম্পিউটাৰৰ সমান কাম কৰিব পাৰে। ইয়াৰ মে’মৰিত ৮০ লাখ টা শব্দ থাকিব পাৰে।

প্ৰশ্ন ৩। প্ৰথম চুপাৰ কম্পিউটাৰ ক্ৰে ক্ৰে ১ কোনখন দেশৰ গৱেষণা কোম্পানীৰ দ্বাৰা গঠন কৰা হৈছিল?
ক)জাপান
খ) চীন অষ্ট্ৰেলিয়া
গ) ইউ এচ এ
ঘ) জাৰ্মানী

উত্তৰ:- গ) ইউ এচ এ – ইউ এচ এ ৰ গৱেষণা কোম্পানীয়ে প্ৰথম চুপাৰ কম্পিউটাৰ ক্ৰে ক্ৰে ১ গঠন কৰিছিল। কিন্তু ১৯৬৪ চনত নিৰ্মিত চি ডি চি ৬৬০০ ক সাধাৰণতে প্ৰথম চুপাৰ কম্পিউটাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। এই চুপাৰ কম্পিউটাৰটো চিমোৰ ক্ৰেৰ দ্বাৰা ডিজাইন কৰিছিল। যিটো প্ৰায় ১ মেগাফ্লপত চলিছিল।

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনটো কম্পিউটাৰে ১ ছেকেণ্ডত ২০০ নিযুত দবা খেলৰ চালৰ কথা ভাবিব পাৰে?
ক) ডিপ ব্লু কম্পিউটাৰ
খ) চুপাৰকম্পিউটাৰ
গ) মিনি কম্পিউটাৰ
ঘ) মাইক্ৰ’ কম্পিউটাৰ

উত্তৰ:- ক) ডিপ ব্লু কম্পিউটাৰ – এইটো ডিপ ব্লু কম্পিউটাৰে বিশ্ব চেম্পিয়ন গেৰী কাৰ্স্পোৰোভাক দবা খেলত পৰাজিত কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোনটো বিশ্বৰ প্ৰথম ইলেক্ট্ৰনিক ডিজিটেল কম্পিউটাৰ আছিল?
ক) প্ৰত্যুষ
খ) ক্ৰে ক্ৰে ১
গ) টি-৩
ঘ) এনিয়ক

উত্তৰ:- ঘ) এনিয়ক – এনিয়ক কম্পিউটাৰক বিশ্বৰ প্ৰথম ইলেক্ট্ৰনিক ডিজিটেল কম্পিউটাৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বেলিষ্টিক ৰিচাৰ্চ লেবৰেটৰীৰ বাবে আৰ্টিলাৰী ফায়াৰিং টেবুল গণনা কৰাৰ বাবে এই কম্পিউটাৰটোক প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। ইণ্টাৰনেটত প্ৰকাশিত প্ৰথম ভাৰতীয় বাতৰি কাকত খনৰ নাম কি?
ক) দেনিক জাগৰণ
খ) দৈনিক ভাস্কৰ
গ) পত্ৰ দ্য হিন্দু
ঘ) নৱভাৰত টাইমছ

উত্তৰ:- গ) পত্ৰ দ্য হিন্দু – পত্ৰ দ্য হিন্দু হৈছে তামিলনাডুৰ চেন্নাইত প্ৰকাশিত এখন দৈনিক ইংৰাজী বাতৰি কাকত। এই বাতৰি কাকতখন ১৮৭৮ চনত সাপ্তাহিক হিচাপে মুকলি কৰা হৈছিল আৰু পিছৰ লৈ ১৮৮৯ চনৰ পৰা দৈনিক হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৭। ইণ্টাৰনেটত প্ৰকাশিত প্ৰথম ভাৰতীয় আলোচনী খনৰ নাম কি?
ক)দৈনিক জাগৰণ
খ) ইণ্ডিয়া টুডে
গ) পত্ৰ দ্য হিন্দু
ঘ) নৱভাৰত টাইমছ

উত্তৰ:- খ) ইণ্ডিয়া টুডে – ইণ্ডিয়া টুডে হৈছে লিভিং মিডিয়া ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত এখন ভাৰতীয় আলোচনী, ই হৈছে ভাৰতৰ সৰ্বাধিক প্ৰচাৰিত আলোচনী। ইয়াৰ পাঠকৰ সংখ্যা ৮ নিযুতৰ ওচৰত। ২০১৪ চনত, ইণ্ডিয়া টুডেয়ে ডেইলী নামৰ এটা নতুন অনলাইন মতামত-অভিমুখী ছাইট মুকলি কৰে।

প্ৰশ্ন ৮। ইণ্টাৰনেটত তথ্য বিচাৰিবলৈ ব্যৱহৃত আৰ্ক কোনখন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা হৈছিল?
ক) মৈকগিল বিশ্ববিদ্যালয়
খ) কেলিফৰ্নিয়া বিশ্ববিদ্যালয়
গ) নিউয়ৰ্ক বিশ্ববিদ্যালয়
জাপান বিশ্ববিদ্যালয়

উত্তৰ:- ক) মৈকগিল বিশ্ববিদ্যালয় – মেকগিল বিশ্ববিদ্যালয়ে ইণ্টাৰনেটত তথ্য বিচাৰিবলৈ ব্যৱহৃত আৰ্ক সৃষ্টি কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৯। ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰত কোনে প্ৰথম খন কিতাপ লিখিছিল?
ক) চাৰ্লচ ৱেবছ
খ) টেড নেলছন
গ) জেমছ কেলভিন
ঘ) এলিনা কাফ

উত্তৰ:- খ) টেড নেলচন – টেড নেলচন যি আমেৰিকাৰ তথ্য প্ৰযুক্তি, দাৰ্শনিক আৰু সমাজ বিজ্ঞানী সকলৰ মাজৰ এজন। তেওঁ ১৯৬৩ চনত হাইপাৰ টেক্সট আৰু হাইপাৰ মিডিয়া শব্দবোৰ প্ৰস্তুত কৰিছিল আৰু ১৯৬৫ চনত প্ৰকাশ কৰিছিল। তেওঁ প্ৰথমে ব্যক্তিগত কম্পিউটাৰত কিতাপ লিখিছিল।

প্ৰশ্ন ১০। কম্পিউটাৰত “ছ’ল অফ দ্য মেচিন” নামৰ কিতাপখন লিখা লেখক টেছি কিডাৰক কোনটো বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল?
ক) অস্কাৰ বঁটা
খ) পুলিৎজাৰ বঁটা
গ) আমেৰিকা ৰতন বঁটা
ঘ) ফালকে বঁটা

উত্তৰ:- খ) পুলিৎজাৰ বঁটা – কম্পিউটাৰত “ছ’ল অফ দ্য মেচিন” নামৰ কিতাপখনৰ লেখক টেছি কিডাৰক আমেৰিকাৰ আটাইতকৈ বিশিষ্ট বঁটা পুলিৎজাৰ বঁটা প্ৰদান কৰা হয়। যিসকলে বাতৰি কাকতৰ সাংবাদিকতা, সাহিত্য আৰু সংগীত ৰচনাৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য কাম কৰিছে তেওঁলোকক এই বঁটা প্ৰদান কৰা হয়।

• ভাৰতৰ ভূগোল কুইজ – India Geography Quiz in Assamese language

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here