Current Affairs 2021 in Assamese languageToday Current Affairs 2021 in Assamese language 

Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language – 29 August

প্ৰশ্ন ১। ২৯ আগষ্টত ভাৰতত কোনটো দিৱস উদযাপন কৰা হয়?
ক) ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি দিৱস
খ) ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষক দিৱস
গ) ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস
ঘ) ৰাষ্ট্ৰীয় শিশু দিৱস

উত্তৰ:- গ) ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱসহকী খেলুৱৈ মেজৰ ধ্যান চান্দৰ জন্ম জয়ন্তীত ২৯ আগষ্টত ভাৰতত ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া দিৱস পালন কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ২। মহাৰাষ্ট্ৰ কংগ্ৰেছৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে, কিমানজন ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰোক গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব দিয়া হৈছে?
ক) দুই জন
খ) চাৰি জন
গ) আঠ জন
ঘ) দহ জন

উত্তৰ:- ক) দুই জন – মহাৰাষ্ট্ৰ কংগ্ৰেছৰ ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে দুজন ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰোক গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। তেওঁলোকৰ নাম হৈছে ছালমা খান চকেৰেকাৰ আৰু পাৰ্বতী যোগী। দুয়োজনৰকেই ৰাজ্যিক কংগ্ৰেছৰ সম্পাদক পদত নিযুক্তি প্ৰদান দিছে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 29 August

প্ৰশ্ন ৩। ১৬ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ – 16FF 2021 ত কোনে ‘শ্ৰেষ্ঠ গীত’ বঁটা লাভ কৰিছিল?
ক) The Girl with the Goat
খ) A pilgrim into tibet .
গ) I bow to the o mother .
ঘ) ওপৰৰ কোনোটোৱেই শুদ্ধ নহয়

উত্তৰ:- গ) I bow to the o mother – ভাৰতৰ আশীষ ৰেগোৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ‘I bow to the o mother এই গীতটোৱে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ 16FF 2021 ত ‘শ্ৰেষ্ঠ গীত’ বঁটা লাভ কৰে।

প্ৰশ্ন ৪। ২০৩২ অলিম্পিকলৈকে কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে মল্লযোদ্ধাসকলৰ সমৰ্থন আৰু আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে ১৭০ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰিব বুলি আশা দিছে?
ক) উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰ
খ) দিল্লী চৰকাৰৰ
গ) মুম্বাই চৰকাৰ
ঘ) হাৰিয়ানা চৰকাৰ

উত্তৰ:- ক) উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰকুস্তি ফেডাৰেচন অৱ ইণ্ডিয়াৰ (ডব্লিউএফআই) সভাপতি ব্ৰজভূষণ শৰণ সিঙে কয় যে কুস্তি গ্ৰহণ কৰা উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ২০৩২ চনৰ অলিম্পিকৰ ভিতৰত মল্লযোদ্ধাসকলৰ সমৰ্থন আৰু আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে ১৭০ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰিব বুলি আশা দিছে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 29 August

প্ৰশ্ন ৫। টকিঅ’ পেৰালিম্পিকত পদক অৰ্জন কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় খেলুৱৈ কোন যিয়ে টেবুল টেনিছত ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল?
ক) ভাবিনাবেন পেটেল
খ) মণিকা বত্ৰা
গ) মোমা দাস
ঘ) মান ঠক্কৰ

উত্তৰ:- ক) অৱিনাবেন পেটেল – ভাবিনাবেনে টকিঅ’ গেমছৰ মহিলা একক চাৰি শ্ৰেণীত পদক সুৰক্ষিত কৰে। তেওঁ কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত বিশ্বৰ পঞ্চম স্থানত থকা বৰিস্লাভা পেৰিচ ৰাঙ্কোভিচৰ বিৰুদ্ধে আকৰ্ষণীয় বিজয়েৰে ছেমিফাইনেললৈ প্ৰৱেশ কৰে।

প্ৰশ্ন ৬। ১৬ আন্তৰ্জাতিক চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ – 16IFF 2021-ত ‘শ্ৰেষ্ঠ ফিচাৰ ফিকচন ফিল্ম’ সন্মান লাভ কৰা হিন্দী বোলছবিখনৰ নাম কি?
ক) দ্য গাৰ্ল উইথ দ্য গট
খ) চোপমেন
গ) গেংষ্টাৰ
ঘ) লাইনচ অফ এক্সাইল

উত্তৰ:- ক) দ্য গাৰ্ল উইথ দ্য গট – ভাৰতৰ ৰোহিত জেইলৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হিন্দী বোলছবি ‘দ্য গাৰ্ল উইথ দ্য গট’ ১৬ আন্তৰ্জাতিক চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ16IFF 2021-ত ‘শ্ৰেষ্ঠ ফিচাৰ ফিকচন ফিল্ম’ সন্মান লাভ কৰা হিন্দী বোলছবি। Current Affairs 2021 in Assamese language – 29 August

প্ৰশ্ন ৭। কোন খন দেশে আফগানিস্তানত স্থানান্তৰ অভিযান সমাপ্ত কৰিছিল?
ক) জাৰ্মানী
খ) ৰাছিয়া
গ) ফ্ৰান্স
ঘ) ইণ্ডিয়া

উত্তৰ:- গ) ফ্ৰান্স – ফ্ৰান্সে শুকুৰবাৰে আফগানিস্তানৰ পৰা লোকসকলক স্থানান্তৰ কৰাৰ অভিযান সমাপ্ত কৰে আৰু কাবুল বিমানবন্দৰত ফ্ৰান্সৰ অস্থায়ী দূতাবাসও বন্ধ কৰে।

প্ৰশ্ন ৮। বিশ্বামিত্ৰা চোংথাম নিম্নলিখিত কোনটো ক্ৰীড়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত?
ক) বক্সিং
খ) আৰ্চাৰী
গ) চুইমিং
ঘ) শ্বুটিং

উত্তৰ:- ক) বক্সিং – বিশ্বামিত্ৰা চোংথাম বক্সিংৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ২০২১ বিশ্ব যুৱ চেম্পিয়নশ্বিপৰ ব্ৰঞ্জ পদক বিজয়ী বিশ্বমিত্ৰা চোংথাম (৫১ কিলোগ্ৰাম)ৰ নেতৃত্বত তিনিজন ভাৰতীয় যুৱ বক্সাৰে ডুবাইত চলি থকা এএছবিচি এছিয়ান যুৱ আৰু জুনিয়ৰ বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেললৈ প্ৰৱেশ কৰিছে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 29 August

প্ৰশ্ন ৯। ১৬ আন্তৰ্জাতিক চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ 16IFF 2021 ত কোনে ‘শ্ৰেষ্ঠ চুটি কল্পকাহিনী চলচ্চিত্ৰ’ বঁটা লাভ কৰিছিল?
ক) দ্য গাৰ্ল উইথ দা গট
খ) চোপমেন
গ) ৰেচ অফ চানচাইন
ঘ) এক্সে মেটাৰ

উত্তৰ:- ঘ) এক্সে মেটাৰইটালীৰ ভেলেণ্টিনা টোমাদাৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ইটালিয়ান ভাষাত ‘এক্সে মেটাৰ’ ৰে ১৬ আন্তৰ্জাতিক চলচ্চিত্ৰ মহোৎসৱ 16IFF 2021 ত ‘শ্ৰেষ্ঠ চুটি কল্পকাহিনী চলচ্চিত্ৰ’ বঁটা লাভ কৰিছিল।

• Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 28 August, 2021

• আমাক টেলিগ্ৰামত লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক

• আমাক ফেচবুকত লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক