Current Affairs 2021 in Assamese languageAssam Current Affairs 2021 in Assamese language 

Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language – 31 August

প্ৰশ্ন ১। শেহতীয়াকৈ কোন বোৰ্ডে e-GOPALA এপৰ ৱেব সংস্কৰণ বিকশিত কৰিছে?
ক) সংস্কৃতি মন্ত্ৰালয়
খ) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
গ) ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব’ৰ্ড
ঘ) এনটিপিচি বোৰ্ড

উত্তৰ:- গ) ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব’ৰ্ড – শেহতীয়াকৈ ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ উন্নয়ন ব’ৰ্ডে বিকশিত কৰা ই-গোপালা (e-GOPALA) এপৰ এটা ৱেব সংস্কৰণ মুকলি কৰা হৈছে। এই পৰ্টেলটো দুগ্ধ খেতিয়কসকলৰ সহায়ৰ বাবে মুকলি কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও পৰ্টেলটোৱে দুগ্ধ জাত পশুৰ উন্নত উৎপাদনশীলতা (Current Affairs 2021 in Assamese language – 31 August) প্ৰদান কৰাৰ বাবে দুগ্ধজাত খেতিয়কসকলক বাস্তৱ-সময়ৰ তথ্য প্ৰদান কৰিব।

প্ৰশ্ন ২। নিম্নলিখিত কোনটো এৰোস্পেচ কোম্পানীয়ে মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ বাবে পিঁপড়ে, আভাকাডো আৰু ৰবটিক বাহু মুকলি কৰিছে?
ক) ইছৰো
খ) ডিআৰডিঅ
গ) স্পেচ এক্স
ঘ) নাছা

উত্তৰ:- গ) স্পেচ এক্সএৰোস্পেচ কোম্পানী স্পেচ এক্সে শেহতীয়াকৈ মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ বাবে পিঁপড়ে, আভাকাডো আৰু ৰবটিক বাহু মুকলি কৰিছে। এইটো এটা দশকত নাছালৈ স্পেচ এক্সৰ ২৩ তম অভিযান হ’ব। নাছাৰ কেনেডি স্পেচ চেণ্টাৰৰ পৰা পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰা ফালকন ৰকেটটো আকাশলৈ উৎক্ষেপণ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। শেহতীয়াকৈ ফিট ইণ্ডিয়া মোবাইল এপ্লিকেচন মুকলি কৰা ভাৰতৰ যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী জনৰ নাম কি?
ক) মনপ্ৰীত সিং
খ) ৰাজনাথ সিংহ
গ) হৰদীপ সিং পুৰি
ঘ) অনুৰাগ সিং ঠাকুৰ

উত্তৰ:- ঘ) অনুৰাগ সিং ঠাকুৰভাৰতৰ যুৱ পৰিক্ৰমা আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী অনুৰাগ সিং ঠাকুৰে শেহতীয়াকৈ ফিট ইণ্ডিয়া আন্দোলনৰ দ্বিতীয় বাৰ্ষিকীত ফিট ইণ্ডিয়া ম’বাইল এপ্লিকেচন মুকলি কৰিছে। এই এপ্লিকেচনটো এণ্ড্ৰইড আৰু আইঅএছ প্লেটফৰ্মত ইংৰাজী আৰু হিন্দীত বিনামূলীয়াকৈ উপলব্ধ।

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনটো মন্ত্ৰালয়ে বিজ্ঞান ভৱনৰ পৰা ৱাই-ব্ৰেক এপ মুকলি কৰিছে?
ক) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
খ) সংস্কৃতি মন্ত্ৰালয়ৰ
গ) ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়
ঘ) আয়ুষ মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- ঘ) আয়ুষ মন্ত্ৰালয়কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰালয়ৰ কেন্দ্ৰীয় আয়ুষ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে শেহতীয়াকৈ বিজ্ঞান ভৱনৰ পৰা এটা ৱাই-ব্ৰেক এপ মুকলি কৰিছে। লগতে, স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱ (Current Affairs 2021 in Assamese language – 31 August) উদযাপনৰ বাবে আয়ুষ মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা কেইবাটাও কাৰ্যকলাপ আৰু অভিযান আৰম্ভ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। শ্ৰীমতী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কোন খন ৰাজ্যত ১৩২/৩/১১ কিলোৱাটৰ মোহনপুৰ উপ কেন্দ্ৰ উদ্বোধন কৰি মুকলি কৰিছে?
ক) মেঘালয
খ) ত্ৰিপুৰা
গ) গুজৰাট
ঘ) কেৰালা

উত্তৰ:- খ) ত্ৰিপুৰাকেন্দ্ৰীয় বিত্ত আৰু কৰ্পোৰেট পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী শ্ৰীমতী নিৰ্মলা সীতাৰমণে শেহতীয়াকৈ ত্ৰিপুৰাত নৱনিৰ্মিত ১৩২/৩৩/১১ কিলোমিটাৰ (কেভি) মোহনপুৰ উপ-কেন্দ্ৰ উদ্বোধন কৰিছে যিটো পাৱাৰ গ্ৰিড কৰ্পোৰেচন অৱ ইণ্ডিয়া লিমিটেডে (পাৱাৰগ্ৰিড) নিৰ্মাণ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৬। ভাৰতীয় শ্বুটাৰ অৱনী লেখৰাই টকিঅ’ পেৰালিম্পিকত কিমান মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফলত সোণৰ পদক জিকিছে?
ক) ১০ মিটাৰ
খ) ২০ মিটাৰ
গ) ৩০ মিটাৰ
ঘ) ৪০ মিটাৰ

উত্তৰ:- ক) ১০ মিটাৰভাৰতীয় শ্বুটাৰ অৱনী লেখৰাই অলপতে টকিঅ’ পেৰালিম্পিকত মহিলাৰ ১০ মিটাৰ এয়াৰ ৰাইফলৰ এছ এইচ ১ শ্ৰেণীত সোণৰ পদক (Current Affairs 2021 in Assamese language – 31 August) জিকিছিল। তেওঁ ২৪৯.৬ নম্বৰৰ সৈতে পেৰালিম্পিক অভিলেখ গঢ়িছিল।

প্ৰশ্ন ৭। দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে কোন জন বলিউদ অভিনেতাক “দেশৰ মান্টৰ” অভিযানৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ কৰি তুলিছে?
ক) অক্ষয় কুমাৰ
খ) আয়ুষ্মান খুৰানা
গ) চনু সুদ
ঘ) চলমান খান

উত্তৰ:- গ) চনু সুদদিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে বলীউডৰ অভিনেতা চনু সুদক “দেশৰ মান্টৰ” অভিযানৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ কৰি তুলিছে। তেওঁ কৈছে যে অভিনেতা চনু সুদে শিশু সকলৰ বাবে এক উন্নত ভৱিষ্যতৰ বাবে পথ প্ৰদৰ্শন কৰিব।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্যৰ ৰাজ্যপাল বনৱাৰীলাল পুৰোহিতক পঞ্জাৱৰ নতুন ৰাজ্যপালৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব দিয়া হৈছে?
ক) কেৰালা
খ) গুজৰাট
গ) মহাৰাষ্ট্ৰ
ঘ) তামিলনাডু

উত্তৰ:- ঘ) তামিলনাডুতামিলনাডুৰ ৰাজ্যপাল বনৱাৰীলাল পুৰোহিতপঞ্জাৱৰ নতুন ৰাজ্যপালৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব দিয়া হৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বে, ভি পি সিং বদনোৰ পঞ্জাৱৰ ৰাজ্যপাল আৰু চণ্ডিগড়ৰ প্ৰশাসক আছিল। Current Affairs 2021 in Assamese language – 31 August

প্ৰশ্ন ৯। ভাৰতীয় কোম্পানী AFCONS এ কোন খন দেশত এতিয়ালৈকে সৰ্ববৃহৎ আন্তঃগাঁথনি প্ৰকল্পৰ বাবে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) জাপান
খ) চীন
গ) মালদ্বীপ
ঘ) ইণ্ডোনেছিয়া

উত্তৰ:- গ) মালদ্বীপভাৰতীয় কোম্পানী AFCONS এ শেহতীয়াকৈ মালদ্বীপৰ সৰ্ববৃহৎ আন্তঃগাঁথনি প্ৰকল্পৰ বাবে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। প্ৰকল্পটো বৃহত্তৰ পুৰুষ সংযোগ প্ৰকল্প (Greater Male Connectivity Project) হিচাপে চুক্তিবদ্ধ হৈছে। এই GCMP প্ৰকল্পটো চীনৰ সহায়ক ছিনামালে দলঙতকৈ ডাঙৰ প্ৰকল্প।

• Sports Current Affairs 2021 in Assamese language

টেলিগ্ৰামত আমাক লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক

ফেচবুকত আমাক লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক