Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language – 4 September

প্ৰশ্ন ১। ভাৰতীয় নৌসেনাই কোনটো কোম্পানীৰ সৈতে স্বদেশীভাৱে বিকশিত নৌ-দ্ৰোণ বিৰোধী প্ৰণালী যোগান ধৰাৰ বাবে এক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) কোল ইণ্ডিয়া
খ) ইণ্ডিয়া ইলেক্ট্ৰনিক লিমিটেড
গ) ভাৰতীয় যোগাযোগ নিগম
ঘ) ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- খ) ভাৰত ইলেক্ট্ৰনিক লিমিটেড – ভাৰতীয় নৌসেনাই শেহতীয়াকৈ দেশীয়ভাৱে বিকশিত নৌ-ড্ৰোন বিৰোধী প্ৰণালী যোগান ধৰাৰ বাবে ৰাজহুৱা খণ্ডৰ প্ৰতিষ্ঠান ভাৰত ইলেক্ট্ৰনিক লিমিটেডৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ হৈছে। প্ৰতিৰক্ষা গৱেষণা আৰু উন্নয়ন সংস্থা (ডিআৰডিঅ’)ৰ দ্বাৰা ড্ৰোন বিৰোধী প্ৰণালীটো বিকশিত কৰা হৈছে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 4 September

প্ৰশ্ন ২। নতুন আম্ব্ৰেলা ইউনিট অনুজ্ঞাপত্ৰৰ বাবে প্ৰাপ্ত আৱেদনসমূহ পুনৰীক্ষণ কৰিবলৈ আৰবিআইয়ে কিমানজন সদস্য গঠন কৰিছে?
ক) ২ জন সদস্য
খ) ৩ জন সদস্য
গ) ৪ জন সদস্য
ঘ) ৫ জন সদস্য

উত্তৰ:- ঘ) জন সদস্য – আৰবিআইয়ে শেহতীয়াকৈ নতুন আম্ব্ৰেলা ইউনিট অনুজ্ঞাপত্ৰৰ বাবে প্ৰাপ্ত আৱেদনসমূহ পুনৰীক্ষণ কৰিবলৈ ৫ জনীয়া সমিতি গঠন কৰিছে। ইয়াৰ নেতৃত্ব দিব আৰবিআইৰ মুখ্য মহাপ্ৰৱন্ধক পি বাসুদেৱনে। এই নতুন ছাতি গোটবোৰ হৈছে লাভজনক একক যাক খুচুৰা খণ্ডত পৰিশোধ পৰিচালনা কৰিবলৈ স্থাপন কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৩। শেহতীয়াকৈ কোনে ১০০ তকৈও অধিক “স্কাইষ্ট্ৰাইকাৰ” ড্ৰোনৰ বাবে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) উচ্চতম ন্যায়ালয়
খ) নাবাৰ্ড
গ) ষ্টেট বেংক অফ ইণ্ডিয়া
ঘ) ভাৰতীয় সেনা

উত্তৰ:- ঘ) ভাৰতীয় সেনা – ভাৰতীয় সেনাই শেহতীয়াকৈ ১০০ তকৈও অধিক “স্কাইষ্ট্ৰাইকাৰ” ড্ৰোনৰ বাবে চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। এই ড্ৰোনৰ পৰিসৰ প্ৰায় ১০০ কিলোমিটাৰ হ’ব। ই ইয়াৰ সৈতে ৫ বা ১০ কিলোগ্ৰাম ( Current Affairs 2021 in Assamese language – 4 September) বিস্ফোৰকৰ সৈতে শত্ৰুৰ লক্ষ্য আঁতৰ কৰিব পাৰে। এই ড্ৰোনটো এটা মানৱবিহীন বিমান অস্ত্ৰ।

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনটো মন্ত্ৰালয়ে ডিজেলৰ সলনি LNG স্থাপন কৰিবলৈ এটা পাইলট প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে?
ক) পৰিবহন মন্ত্ৰালয়
খ) শিক্ষা মন্ত্ৰালয়
গ) ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়
ঘ) কয়লা মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- ঘ) কয়লা মন্ত্ৰালয় – কয়লা মন্ত্ৰালয়ে শেহতীয়াকৈ ডিজেলৰ সলনি LNG ৰ খাপ খোঁজ ৰখাৰ বাবে এটা পাইলট প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে। যাৰ অধীনত কয়লা পৰিবহনত নিয়োজিত ডাঙৰ ট্ৰাকৰ ডাম্পাৰত এলএনজি (LNG) কিট স্থাপনৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰা হৈছে যিবছৰি প্ৰায় ৫০০ কোটি টকা ৰাহি কৰাত সহায় কৰিব।

প্ৰশ্ন ৫। নিম্নলিখিত কোনজন ভাৰতীয় খেলুৱৈ শেহতীয়াকৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত ২৩,০০০ ৰাণ সম্পূৰ্ণ কৰা দ্ৰুততম বেটছমেন হৈছে?
ক) ৰোহিত শৰ্মা
খ) শিখৰ ধাৱান
গ) বিৰাট কোহলী
ঘ) আজিংক্য ৰাহানে

উত্তৰ:- গ) বিৰাট কোহলী – ভাৰতীয় ক্ৰিকেট অধিনায়ক বিৰাট কোহলীয়ে শেহতীয়াকৈ ইংলেণ্ডৰ বিৰুদ্ধে চতুৰ্থ টেষ্টত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত ২৩,০০০ ৰাণ সম্পূৰ্ণ কৰা দ্ৰুততম বেটছমেন হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। তেওঁ ৪৯০ টা ইনিংছত অভিলেখ টো দখল (Current Affairs 2021 in Assamese language – 4 September) কৰিছিল আৰু শচীন তেণ্ডুলকাৰে ৫২২ টা ইনিংছত এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৬। অষ্ট্ৰেলিয়া, ছিংগাপুৰ, মালয়েছিয়া আৰু কোন খন দেশে কেন্দ্ৰীয় বেংক ডিজিটেল মুদ্ৰা আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে?
ক) জাপান
খ) চীন
গ) দক্ষিণ আফ্ৰিকা
ঘ) ভাৰত

উত্তৰ:-গ) দক্ষিণ আফ্ৰিকা – দক্ষিণ আফ্ৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া, ছিংগাপুৰ আৰু মালয়েছিয়াৰ কেন্দ্ৰীয় বেংকসমূহে শেহতীয়াকৈ চিবিডিচি কেন্দ্ৰীয় বেংক ডিজিটেল মুদ্ৰা আঁচনি এখন আৰম্ভ কৰিছে। এইটো এটা সীমাপাৰ পৰিশোধ পৰীক্ষা যে বিভিন্ন কেন্দ্ৰীয় বেঙ্কে ডিজিটেল মুদ্ৰা ব্যৱহাৰ কৰি মূল্যাঙ্কন কৰে যে ই লেনদেনবোৰ সস্তীয়া আৰু সহজ উপায়েৰে নিষ্পত্তি কৰিব দিয়ে নেকি।

প্ৰশ্ন ৭। কোন খন দেশে শেহতীয়াকৈ ভৱিষ্যতে মঙ্গল অভিযান নিৰীক্ষণৰ উদ্দেশ্যৰে এখন সৰু হেলিকপ্টাৰ বিকশিত কৰিছে?
ক) ভাৰত
খ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
গ) চীন
ঘ) ফ্ৰান্স

উত্তৰ:- গ) চীন – চীনৰ মহাকাশ বিজ্ঞান সংস্থাই শেহতীয়াকৈ ভৱিষ্যতে মঙ্গল অভিযান নিৰীক্ষণৰ লক্ষ্যৰে এটা প্ৰটোটাইপ সৰু হেলিকপ্টাৰ বিকশিত কৰিছে। মঙ্গল গ্ৰহত এটা ৰবটিক ৰভাৰৰ ঐতিহাসিক অৱতৰণৰ পিছত হেলিকপ্টাৰখন বিকশিত কৰা হৈছে। চীনে ২০৩৩ চনত মঙ্গল গ্ৰহত ইয়াৰ প্ৰথম ক্ৰু মিছনৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 4 September – Current Affairs 2021 in Assamese language – Assamesegk.com

প্ৰশ্ন ৮। নিউ ডেভেলপমেণ্ট বেংকে শেহতীয়াকৈ ইউ.এ.ই., উৰুগুৱে আৰু কোনখন দেশক নতুন সদস্য হিচাপে যোগ দিছে?
ক) ইংলেণ্ড
খ) নিউজিলেণ্ড
গ) বাংলাদেশ
ঘ) ভূটান

উত্তৰ:- গ) বাংলাদেশ – ব্ৰিকছ গ্ৰুপ অৱ কাণ্ট্ৰিজৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা নিউ ডেভেলপমেণ্ট বেংকে শেহতীয়াকৈ সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাত, উৰুগুৱে আৰু বাংলাদেশক নতুন সদস্য হিচাপে যোগ দিছে। নতুন উন্নয়ন বেংকটো ২০১৫ চনত ব্ৰিক্স সদস্যসকলৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল – ব্ৰাজিল, ৰাছিয়া, ভাৰত, চীন আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকা। ইয়াৰ মুখ্য কাৰ্যালয় ছাংহাইত অৱস্থিত। ইয়াৰ প্ৰথম আঞ্চলিক কাৰ্যালয় দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ জোহান্সবাৰ্গত স্থাপন কৰা হৈছিল।

• Assam Current Affairs 2021 in Assamese language – 3rd September, 2021

• আমাৰ ফেচবুক :- ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ টেলিগ্ৰাম :- ক্লি’ক কৰক