Current Affairs 2021 in Assamese language – 5 September (দৈনিক চলিত পৰিক্ৰমা 2021) চৰকাৰী চাকৰি প্ৰস্তুতিৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্ন

প্ৰতিদিনে ৰে’ল, বেংক, আৰক্ষী, সেনা আদি বিভিন্ন খণ্ডত চৰকাৰী চাকৰি (Current Affairs 2021 in Assamese language – 5 September) মুকলি হয়। যাৰ বাবে লাখ লাখ লোকে আবেদন কৰে আৰু পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি কৰে আৰু পৰীক্ষাও দিয়ে। কিন্তু মাত্ৰ কেইজনমান আছে যিয়ে পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হয় আৰু চৰকাৰী চাকৰিৰ বাবে নিৰ্বাচিত হয়। বহুলোকে চৰকাৰ চাকৰি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়, যাৰ ফলত তেওঁলোক হতাশ হয়। যিসকলে চৰকাৰী চাকৰি নাপায় তেওঁলোকৰ বাবে বহুতো কাৰণ থাকিব পাৰে। এটা কাৰণ হ’ল তেওঁলোকে হয় কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰা নাছিল বা তেওঁলোকৰ জ্ঞানকৰ কৰবাত অভাৱ আছিল।

চৰকাৰী চাকৰি এটা প্ৰাপ্ত কৰা আৰু পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱা, আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল আপোনাৰ সাধাৰণ জ্ঞানৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰা। চৰকাৰী চাকৰিৰ বাবে পৰীক্ষাত সোধা সকলো বিষয়ৰ ভিতৰত, GK (সাধাৰণ জ্ঞান) হৈছে এক বিষয় যি পৰীক্ষাত প্ৰাৰ্থীজনক বাদ দিব আৰু তুলি ল’ব পাৰে। যদি আপুনি আনক অতিক্ৰম কৰিব বিচাৰে, আপুনি সাধাৰণ জ্ঞানৰ বিষয়ত ভালদৰে ধৰি ৰাখিব লাগিব। আপোনালোকৰ সকলো প্ৰাৰ্থীক মনত ৰাখি, আমি এই প্ৰবন্ধটোত সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰৰ বিষয়ে আপোনাক কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্ন দিছোঁ। GK অৰ্থাৎ সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নবোৰ দৈনন্দিন সাম্প্ৰতিক বিষয়ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত যি আপোনাক পৰীক্ষাত সেইবোৰ পঢ়ি আৰু মনত ৰাখি যথেষ্ট সহায় কৰিব। আপুনি আমাৰ এই ৱেৱছাইটৰ পৰা দৈনিক সাম্প্ৰতিক বিষয়ৰ প্ৰশ্ন তথা অসমীয়াত Current Affairs 2021 in Assamese language – 5 Septemberপঢ়িব পাৰে।

দৈনিক চলিত পৰিক্ৰমা 2021 

আপুনি প্ৰতিদিনে সাম্প্ৰতিক বিষয়ৰ প্ৰশ্নোত্তৰ সমূহ পঢ়িব থাকিবলৈ আমাৰ ফেচবুক পে’জ আৰু টেলিগ্ৰাম চেনেলত আজিয়েই সংযোগ হৈ লওঁক।

• আমাৰ ফেচবুক :- ক্লি’ক কৰক
• আমাৰ টেলিগ্ৰাম :- ক্লি’ক কৰক

Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language – 5 September

প্ৰশ্ন ১। টকিঅ’ পেৰালিম্পিকৰ শ্বুটিংত কোন পেৰাচুটাৰে স্বৰ্ণ আৰু ৰূপৰ পদক জিকিছে?

উত্তৰ:- মনীষ নৰৱাল (স্বৰ্ণ পদক), সিংৰাজ (ৰূপৰ পদক)।

প্ৰশ্ন ২। শেহতীয়াকৈ হৈ যোৱা কোনখন সন্মিলনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ভাষণ দিছিল?

উত্তৰ:- আন্তৰ্জাতিক জলবায়ু সন্মিলন ২০২১।

প্ৰশ্ন ৩। ১৫০ নিযুত অনুসৰণকাৰীৰ সৈতে ইনষ্টাগ্ৰামত এছিয়াৰ প্ৰথম চেলিব্ৰিটি কোন হৈছে, আৰু বিশ্বৰ অনুসৰণকাৰীৰ ক্ষেত্ৰত চাৰি নম্বৰত উপনীত হৈছে? Current Affairs 2021 in Assamese language – 5 September

উত্তৰ:- বিৰাট কোহলী।

প্ৰশ্ন ৪। কাক ৱৰ্ল্ড ফটো গ্ৰাফাৰ অফ দা ইয়েৰ ২০২১ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে?

উত্তৰ:- আলেজান্দ্ৰো প্ৰিটো।

প্ৰশ্ন ৫। কোন খন দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী য়োশিহিদে চুগাই তেওঁৰ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?

উত্তৰ:- জাপান।

প্ৰশ্ন ৬। কয়লা মন্ত্ৰালয়ে ডিজেলক ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰা পাইলট প্ৰকল্পটোৰ নাম কি?

উত্তৰ:- এলএনজি (LNG)।

প্ৰশ্ন ৭। কোনজন খেলুৱৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰিকেটত ১৫,০০০ ৰাণ সংগ্ৰহ কৰা অষ্টম ভাৰতীয় খেলুৱৈ হৈছে?

উত্তৰ:- ৰোহিত শৰ্মা।

প্ৰশ্ন ৮। এইচ.ডি.এফ.চি. লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে ৬৬৮৭ কোটি টকাত এক্সিড ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডৰ কোনটো সহায়ক গোট অধিগ্ৰহণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?

উত্তৰ:- এক্সিড লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স।

প্ৰশ্ন ৯। সমগ্ৰ দেশত প্ৰতি বছৰে ৫ ছেপ্টেম্বৰত কোনটো দিন উদযাপন কৰা হয়?

উত্তৰ:- শিক্ষক দিৱস।

প্ৰশ্ন ১০। কোনজন বিখ্যাত ফুটবলাৰ ১১১ টা গ’লৰ সৈতে সৰ্বাধিক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় গ’ল কৰা বিশ্বৰ প্ৰথম জন খেলুৱৈ হৈ পৰিছে?

উত্তৰ:- ক্ৰিষ্টিয়ানো ৰোনাল্ডো।

• Current Affairs 2021 in Assamese language – 4 September, 2021

• Assam History GK in Assamese language