Current Affairs 2021 in Assamese language 26 August – Assamese Current Affairs 2021

Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language -26 August – Current Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language – 26 August

প্ৰশ্ন ১। কোন ভাৰতীয় শিল্পীক দাদাচাহেব ফালকে বঁটাৰে সন্মানিত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে, যি হৈছে চলচ্চিত্ৰ জগতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বঁটা?
ক) গোবিন্দ
খ) ৰজনীকান্ত
গ) অক্ষয় কুমাৰ
ঘ) ৰণবীৰ সিং

উত্তৰ:- খ) ৰজনীকান্ত – ৰজনীকান্তক দাদাচাহেব ফালকে বঁটাৰে সন্মানিত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে, যি হৈছে চলচ্চিত্ৰ জগতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বঁটা। অৰ্থাৎ ৰজনীকান্তক চলচ্চিত্ৰ (Current Affairs 2021 in Assamese language – 26 August) জগতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বঁটা দাদাচাহেব ফালকে বঁটা প্ৰদান কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ২। ২৬ আগষ্টত কি দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়?
ক) মহিলা একতা দিৱস
খ) মহিলা শিক্ষক দিৱস
গ) নাৰী সজাগতা দিৱস
ঘ) নাৰী সমতা দিৱস

উত্তৰ:- ক) মহিলা সমতা দিৱস – মহিলা সমতা দিৱস যিটো আজি অৰ্থাৎ ২৬ আগষ্টত উদযাপন কৰা হয়। এই ক্ষেত্ৰত আজিৰ দিনটোত আইনৰ দৃষ্টিত, কিছু কৰ্মত এগৰাকী মহিলাৰ আৰু পুৰুষৰ সমান অধিকাৰ থাকে।

প্ৰশ্ন ৩। তথ্য প্ৰযুক্তি কোম্পানী ইনফোচিছ শেহতীয়াকৈ কিমান বিলিয়ন ডলাৰৰ বজাৰ মূলধনৰ স্তৰ স্পৰ্শ কৰা দেশৰ চতুৰ্থ কোম্পানী হৈ পৰিছে?
ক) ১০০ বিলিয়ন ডলাৰ
খ) ৬০০ বিলিয়ন ডলাৰ
গ) ২০০ বিলিয়ন ডলাৰ
ঘ) ১৩০ বিলিয়ন ডলাৰ

উত্তৰ:- ক) ১০০ বিলিয়ন ডলাৰ – তথ্য প্ৰযুক্তি কোম্পানী ইনফোচিছ শেহতীয়াকৈ ১০০ বিলিয়ন ডলাৰৰ বজাৰ মূলধন স্তৰ স্পৰ্শ কৰা দেশৰ চতুৰ্থ কোম্পানী হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। টিচিএছ, ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ (Current Affairs 2021 in Assamese language – 26 August) আৰু এইচডিএফচি বেঙ্কৰ পিছত ইনফোচিছ হৈছে চতুৰ্থ কোম্পানী।

প্ৰশ্ন ৪। ৰাজস্থানৰ ডিজিটেল মাৰ্কেটিং গুৰু উপাধি কাক প্ৰদান কৰা হৈছিল?
ক) মোহিত পেটেল
খ) নীল পেটেল
গ) হৰ্ষ আগৰৱালা
ঘ) নেহা সিং

উত্তৰ:- ক) মোহিত পেটেলউদয়পুৰ চহৰৰ এজন উদীয়মান উদ্যোগী মোহিত পেটেলক ৰাজস্থানৰ ডিজিটেল মাৰ্কেটিং গুৰু উপাধি প্ৰদান কৰা হৈছিল। মোহিত পেটেলে কম বয়সতে ডাঙৰ চেলিব্ৰিটি আৰু শিল্পীসকলৰ বাবে ডিজিটেল মাৰ্কেটিং আৰু প্ৰমোচনৰ কাম কৰাৰ বাবে খিতাপ জিকিছিল।

প্ৰশ্ন ৫। কোন বিধ খেলত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ পেইজ গ্ৰেকোৱে টকিঅ’ পেৰালিম্পিক গেমছৰ প্ৰথমটো স্বৰ্ণ পদক জিকিছিল?
ক) বক্সিং
খ) চুইমিং
গ) চাইক্লিং
ঘ) ৪০০ মিটাৰ দৌৰ

উত্তৰ: গ) চাইক্লিংটকিঅ’ পেৰালিম্পিক ২০২০ গেমছপ্ৰথমটো সোণৰ পদক বুধবাৰে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ চাইকেল চালক পিজ গ্ৰেকোৱে জিকিছিল। গ্ৰেকোৱে ভেলোড্ৰম ট্ৰেকত মহিলাৰ ৩০০০ মিটাৰ পাৰ্চুটত প্ৰথম স্থান লাভ কৰিছিল। চীনৰ ৱাং ঝিওমীয়ে (Current Affairs 2021 in Assamese language – 26 August) ৰূপ আৰু জাৰ্মানীৰ ডেনিছ চেণ্ডলাৰে ব্ৰঞ্জ জিকিছিল।

প্ৰশ্ন ৬। ভাৰতে লাডাখত বিশ্বৰ আটাইতকৈ ওখ পথ নিৰ্মাণত সফল হৈছে। কোনটো প্ৰতিষ্ঠানে এই পথটো নিৰ্মাণ কৰিছে?
ক) বি আৰ অ’ (BRO)
খ) ডি আৰ ডি অ’ (DRDO)
গ) চি আৰ পি এফ (CRPF)
ঘ) আই বি (IB)

উত্তৰ:- ক) বি আৰ অ’ (BRO) – এই পথটো সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ১৯,৩০০ ফুট ওপৰেৰে পূৱ লাডাখৰ উমলিংলাৰ ওচৰত অৱস্থিত। পথটো বি আৰ অ’ অৰ্থাৎ সীমান্ত পথ সংগঠনে নিৰ্মাণ কৰিছে। এই ক্ষেত্ৰত ভাৰতে বলিভিয়াঅভিলেখ ভংগ কৰিছে। বলিভিয়াই পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওখ পথটোৰ গঢ়ি অভিলেখ গঢ়িছে। এই উটুৰুন্সু আগ্নেয়গিৰিৰ ওচৰৰ ৰাস্তাটো সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ১৮,৯৫৩ ফুট উচ্চতাত আছে। বুধবাৰে প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ে এইকথা প্ৰকাশ কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৭। যুটীয়া প্ৰশিক্ষণ অনুশীলন ‘কাজিন্দ-21’ ভাৰতৰ সৈন্যবাহিনী আৰু কোনখন দেশৰ মাজত অনুষ্ঠিত হ’ব?
ক) নেপাল
খ) ভূটান
গ) কাজাখস্তান
ঘ) চীন

উত্তৰ:- গ) কাজাখস্তান – কাজাখস্তানৰ সৈতে কৌশলগত সম্পৰ্ক অধিক শক্তিশালী কৰাৰ বাবে সামৰিক কূটনীতিৰ অধীনত ভাৰত আৰু কাজাখস্তানৰ সৈন্যবাহিনীৰ মাজত যুটীয়া প্ৰশিক্ষণ অনুশীলনৰ পঞ্চম সংস্কৰণ ৩০ আগষ্টৰ পৰা ১১ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ লৈ কাজাখস্তানত অনুষ্ঠিত হ’ব। (Current Affairs 2021 in Assamese language – 26 August)

প্ৰশ্ন ৮। জাতি অধ্যয়নৰ ওপৰত প্ৰসিদ্ধ কোন গৱেষকৰ ৮১ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল?
ক) ডা° গেইল ওমৱেট
খ) ডা° গোবিন্দ সিং
গ) ডা° অৰুণ ওমৱেট
ঘ) ডা° ৰাজীৱ অৰুণ

উত্তৰ:- ক) ডা° গেইল ওমৱেট – ওমৱেট এজন প্ৰসিদ্ধ লেখক আছিল আৰু তেওঁৰ বহুতো কিতাপ প্ৰকাশিত হৈছিল। তেওঁৰ পিএইচডি থিচিছে মহাত্মা ফুলেৰ ‘সত্যশোধক‘ আন্দোলন বিশ্বৰ আগত উপস্থাপন কৰে আৰু তেওঁৰ কিতাপ ‘দলিত আৰু গণতান্ত্ৰিক বিপ্লৱ‘ যুৱ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত জনপ্ৰিয় হৈ পৰে। ফুলে-আম্বেদকাৰবাদী আন্দোলনৰ এগৰাকী বিশিষ্ট ব্যক্তিত্ব, তেওঁ বহুতো আন্দোলনত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত আছিল। (Current Affairs 2021 in Assamese language – 26 August)

প্ৰশ্ন ৯। দেশৰ কোনখন ৰাজ্যই স্বাস্থ্য বিধেয়কৰ অধিকাৰ বিধেয়ক আনিব?
ক) মহাৰাষ্ট্ৰ
খ) গুজৰাট
গ) ৰাজস্থান
ঘ) উত্তৰ প্ৰদেশ

উত্তৰ:- গ) ৰাজস্থান – ৰাজস্থান চৰকাৰে শীঘ্ৰেই স্বাস্থ্যৰ অধিকাৰ বিধেয়ক আনিবলৈ গৈ আছে। ৰাজস্থান হ’ব স্বাস্থ্যৰ অধিকাৰ বিধেয়ক অনা দেশৰ প্ৰথমখন ৰাজ্য। Current Affairs 2021 in Assamese language – 26 August

প্ৰশ্ন ১০। শেহতীয়াকৈ তলৰ কোনজন বিখ্যাত তবলা বাদকৰ মৃত্যু হৈছে?
ক) পণ্ডিত শুভংকৰ
খ) অক্ষিত ৰাজীৱ
গ) ৰবি কুমাৰ
ঘ) পণ্ডিত জয়শংকৰ

উত্তৰ:- ঘ) পণ্ডিত শুভংকৰ – প্ৰসিদ্ধ তবলা বাদক পণ্ডিত শুভংকৰ বেনাৰ্জীৰ শেহতীয়াকৈ ৫৪ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে।

• Today Current Affairs 2021 in Assamese language – 25 August, 2021

 

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here