Current Affairs in Assamese languageToday Current Affairs in Assamese language

আমাৰ Assamese GK Team ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ১ আগষ্ট, ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক।

Current Affairs in Assamese language

Assamese Current AffairsAssamese Current Affairs 2021

প্ৰশ্ন ১। উৰণ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় আঁচনিৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰে কিমানটা নতুন বিমান যাতায়ত পথ অনুমোদিত কৰিছে?
ক) ৩৮০ টা
খ) ৫৮০ টা
গ) ৭৮০ টা
ঘ) ৯৮০ টা

উত্তৰ:- গ) ৭৮০ টা – ভাৰত চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ উদয়ন আঁচনিৰ অধীনত ৭৮০ টা নতুন বিমান যাতায়ত পথত অনুমোদন জনাইছে। আঁচনিখন আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত দেশত ৩৫৯ টা পথ মুকলি কৰা হৈছে। এই আঁচনিৰ অধীনত ৫৯ টা নতুন বিমানবন্দৰ স্থাপন কৰা হৈছে। আঁচনিখন ২০১৭ চনত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। উৰণ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় আঁচনি হৈছে এক আঞ্চলিক সংযোগ আৰু আঞ্চলিক বিমানবন্দৰ উন্নয়ন পৰিকল্পনা।

প্ৰশ্ন ২। ইন্দ্ৰ নৌ অনুশীলনৰ দ্বাদশ সংস্কৰণ শেহতীয়াকৈ ভাৰতীয় নৌ সেনা আৰু কোন নৌ সেনাৰ মাজত অনুষ্ঠিত হৈছে?
ক) জাপানী নৌ সেনা
খ) আমেৰিকা নৌ সেনা
গ) অষ্ট্ৰেলিয়ান নৌ সেনা
ঘ) ৰুচ নৌ সেনা

উত্তৰ:- ঘ) ৰুচ নৌ সেনা – ভাৰতীয় নৌ সেনা আৰু ৰুচ নৌ সেনাৰ মাজত শেহতীয়াকৈ ইন্দ্ৰ নৌ অনুশীলনৰ দ্বাদশ সংস্কৰণ অনুষ্ঠিত হৈছে। এইটো বাল্টিক সাগৰত আয়োজিত দ্বিবাৰ্ষিক দ্বিপাক্ষিক সামুদ্ৰিক অনুশীলন। নৌ মহড়াৰ লক্ষ্য হৈছে দুয়োখন দেশৰ নৌ সেনাৰ মাজত দীৰ্ঘম্যাদী কৌশলগত সম্পৰ্ক অধিক শক্তিশালী কৰা।

প্ৰশ্ন ৩। আৰ বি আই (RBI) য়ে শেহতীয়াকৈ কোনটো বেংকৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ বাতিল কৰিছে?
ক) কেনৰা বেংক
খ) আৰ্যভট্ট বেংক
গ) মদগাম অৰ্বন কো-অপাৰেটিভ বেংক লিমিটেড
ঘ)পাঞ্জাৱ আৰু সিন্ধু বেংক

উত্তৰ:- গ) মদগাম অৰ্বন কো-অপাৰেটিভ বেংক লিমিটেড – ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে শেহতীয়াকৈ মদগাম অৰ্বন কো-অপাৰেটিভ বেংক লিমিটেডৰ অনুজ্ঞাপত্ৰ বাতিল কৰিছে। সাম্প্ৰতিক বিত্তীয় পৰিস্থিতিৰ বাবে, বেঙ্কবোৰে তেওঁলোকৰ বৰ্তমানৰ জমাকৰ্তা সকলক সম্পূৰ্ণ পৰিশোধ কৰিব নোৱাৰিব। বেংকৰ মূলধন আৰু উপাৰ্জনৰ বাবে পৰ্যাপ্ত সম্ভাৱনা নাছিল।

প্ৰশ্ন ৪। কোন বছৰত নাছাৰ যুটীয়া অভিযান নিছাৰ উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰা হ’ব?
ক) ২০২১ চনত
খ) ২০২২ চনত
গ) ২০২৩ চনত
ঘ) ২০২৪ চনত

উত্তৰ:- গ) ২০২৩ চনত – ইছৰো-নাছাযুটীয়া মিছন নিছাৰ উপগ্ৰহ ২০২৩ চনত উৎক্ষেপণ কৰা হ’ব। এই অভিযানৰ লক্ষ্য হৈছে উন্নত ৰাডাৰ ছবি ব্যৱহাৰ কৰি বিশ্ব ব্যাপী পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠৰ পৰিৱৰ্তন জোখা। মিছন নিছাৰ উপগ্ৰহটো সমগ্ৰ পৃথিৱীৰ বিশ্ব ব্যাপী পৰ্যৱেক্ষণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব, যাৰ ভিতৰত আছে মেৰু ক্ৰিয়াস্ফিয়াৰ আৰু ভাৰত মহাসাগৰ অঞ্চল।

প্ৰশ্ন ৫। কোন লেফটেনেণ্ট জেনেৰেলে শেহতীয়াকৈ আৰ্টিলাৰীৰ মহানিৰ্দেশক হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে?
ক) সঞ্জয় কুমাৰ মেহতা
খ) তৰুণ কুমাৰ চাওলা
গ) সুমিত কুমাৰ মেহতা
ঘ) সনজিৎ কুমাৰ শৰ্মা

উত্তৰ:- খ) তৰুণ কুমাৰ চাওলা – লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল তৰুণ কুমাৰ চাওলাই শেহতীয়াকৈ আৰ্টিলাৰীৰ সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ ভি এছ এমৰ পি ভি এছ এম লেফ্ট জেনেৰেল কে ৰবি প্ৰসাদৰ পৰা এই কামটো গ্ৰহণ কৰিছে। যিসকলে ২৯ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত অৱসৰ লৈছে। লেফটেনেণ্ট জেনেৰেল তৰুণ কুমাৰ চাওলা ডেৰাডুনৰ ছেইণ্ট থমাছ হাই স্কুল আৰু খাদকৱাছলাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমীৰ প্ৰাক্তন ছাত্ৰ।

প্ৰশ্ন ৬। ১ আগষ্টত সমগ্ৰ বিশ্বতে কোনটো দিৱস উদযাপন কৰা হয়?
ক) বিশ্ব বিজ্ঞান দিৱস
খ) বিশ্ব জ্ঞান দিৱস
গ) বিশ্ব স্তন্যপান দিৱস
ঘ) বিশ্ব ডাক দিৱস

উত্তৰ:- গ) বিশ্ব স্তন্যপান দিৱস – ১ আগষ্ট বিশ্ব ব্যাপী স্তন্যপান দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। বিশ্ব স্তন্যপান দিৱস প্ৰতি বছৰে চিকিৎসালয়ত এসপ্তাহৰ বাবে চলোৱা হয়, মহিলা সকলক স্তন্যপান কৰোৱাৰ বিষয়ে অৱগত কৰা হয়। চিকিৎসকৰ মতে, বেছিভাগ মাতৃয়ে কেইদিনমানৰ ভিতৰত কেঁচুৱাটোক খুৱাই দিয়া বন্ধ কৰে, আনহাতে কেঁচুৱাটোক জন্মৰ পিছত ৬ মাহৰ বাবে স্তন্যপান কৰাব লাগে।

প্ৰশ্ন ৭। ১ আগষ্টত সমগ্ৰ ভাৰতত কোনটো দিৱস উদযাপন কৰা হয়?
ক) মুছলিম মহিলা অধিকাৰ দিৱস
খ) মহিলা সুৰক্ষা দিৱস
গ) বিজ্ঞান উন্নতি দিৱস
ঘ) ডাক দিৱস

উত্তৰ:- ক) মুছলমান মহিলা অধিকাৰ দিৱস – ১ আগষ্টত সমগ্ৰ ভাৰতত মুছলমান মহিলা অধিকাৰ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। তিনি তালাকৰ বিৰুদ্ধে আইন ৰূপায়ণৰ স্মৃতিত এই দিৱস উদযাপন কৰা হয়। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ১ আগষ্ট, ২০১৯ তালাকৰ বিৰুদ্ধে এখন আইন প্ৰণয়ন কৰে, যাৰ ফলত তিনি তালাকৰ সামাজিক অসদাচৰণ শাস্তিযোগ্য অপৰাধ হিচাপে পৰিগণিত হয়।

প্ৰশ্ন ৮। ভাৰত আৰু কোন খন দেশে শেহতীয়াকৈ বিশ্ব উন্নয়নৰ বাবে ত্ৰিভুজাকাৰ সহযোগিতাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ চুক্তি সম্প্ৰসাৰিত কৰিছে?
ক) জাপান
খ) চীন
গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
ঘ) অষ্ট্ৰেলিয়া

উত্তৰ:- গ) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ – ভাৰত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই শেহতীয়াকৈ বিশ্ব উন্নয়নৰ বাবে ত্ৰিকোণীয়া সহযোগিতাৰ ওপৰত নিৰ্দেশনা মূলক নীতিৰ এক বিবৃতিত তেওঁলোকৰ চুক্তি সম্প্ৰসাৰিত কৰিছে। এই দ্বিতীয় সংশোধনীটো ২০২৬ বৰ্ষলৈ ম্যাদ বৃদ্ধি কৰিবলৈ এছ জি পি চুক্তিৰ বাবে স্বাক্ষৰিত হৈছিল। চুক্তিখন আগতে ২০১৪ চনৰ নৱেম্বৰত স্বাক্ষৰিত হৈছিল।

• Current Affairs in Assamese language – 31 July, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here