Current Affairs in Assamese languageToday Current Affairs in Assamese language

আমাৰ Assamese GK Team ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৩ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Assamese Current Affairs

Current Affairs in Assamese languageAssamese Current Affairs MCQ

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনটো আই আই টি (IIT) য়ে প্ৰযুক্তিৰ বৰ্ধিত চাহিদা পূৰণ কৰিবলৈ ৭ টা নতুন শৈক্ষিক কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে?
ক) আই আই টি দিল্লী
খ) আই আই টি খড়গপুৰ
গ) আই আই টি ৰুড়কী
ঘ) আই আই টি গুৱাহাটী

উত্তৰ:- গ) আই আই টি ৰুড়কী – আই আই টি ৰুড়কীৰ নতুন পৰ্যায়ৰ প্ৰযুক্তিৰ বৰ্ধিত চাহিদা পূৰণৰ বাবে তথ্য বিজ্ঞান আৰু কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তাৰ বিশেষজ্ঞতা থকা ৭ টা নতুন শৈক্ষিক কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰা হৈছে। এই কাৰ্যসূচীত ৬ টা স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী কাৰ্যসূচী অন্তৰ্ভুক্ত আছে আৰু ইয়াত পাঁচ বছৰীয়া একত্ৰিত কাৰ্যসূচী আছে।

প্ৰশ্ন ২। ম্যানমাৰৰ সেনাই শেহতীয়াকৈ কিমান বছৰৰ বাবে জৰুৰীকালীন অৱস্থা বৃদ্ধি কৰিছে?
ক) ২ বছৰ
খ) ৩ বছৰ
গ) ৪ বছৰ
ঘ) ৫ বছৰ

উত্তৰ:- ক) ২ বছৰ – ম্যানমাৰৰ সেনাই শেহতীয়াকৈ ম্যানমাৰ চৰকাৰৰ পৰা ক্ষমতা দখল কৰাৰ পিছত জৰুৰীকালীন অৱস্থা ২ বছৰৰ বাবে বৃদ্ধি কৰিছে। ম্যানমাৰৰ সামৰিক চৰকাৰে নিজকে “কাৰ্যকৰী চৰকাৰ” আৰু মিন অং হালিংক প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে মনোনীত কৰিছে। ২০২১ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত সেনাই নিৰ্বাচিত চৰকাৰৰ পৰা ক্ষমতা দখল কৰে।

Read more about Assam MCQ

প্ৰশ্ন ৩। ডাটা গোপনীয়তা উলংঘনৰ বাবে ইউৰোপীয় ইউনিয়নে আমাজনৰ ওপৰত কিমান নিযুত ইউৰো আৰোপ কৰিছে?
ক) ২৪৬ নিযুত ইউৰো
খ) ৪৪৬ নিযুত ইউৰো
গ) ৭৪৬ নিযুত ইউৰো
ঘ) ৯৪৬ নিযুত ইউৰো

উত্তৰ:- ক) ৭৪৬ নিযুত ইউৰো – ইউৰোপীয় ইউনিয়নে শেহতীয়াকৈ ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ সাধাৰণ তথ্য সুৰক্ষা নিয়ন্ত্ৰণ উলংঘা কৰি ব্যক্তিগত তথ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰাৰ বাবে আমাজনে ৭৪৬ নিযুত ইউৰো জৰিমনা বিহিব লগীয়া হৈছে। আমাজন এই জৰিমনা ইউৰোপ কোৰত লাক্সেমবাৰ্গ ৰাষ্ট্ৰীয় তথ্য সুৰক্ষা আয়োগে আৰোপ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৪। পি ভি সিন্ধু অলিম্পিক গেমছত ব্যক্তিগত প্ৰতিযোগিতাত কিমানটা পদক জয় কৰা প্ৰথম গৰাকী ভাৰতীয় মহিলা খেলুৱৈ হৈ পৰিছে?
ক) ২ টা পদক
খ) ৩ টা পদক
গ) ৪ টা পদক
ঘ) ৫ টা পদক

উত্তৰ:- ক) ২ টা পদক – শেহতীয়াকৈ, অভিজ্ঞ বেডমিণ্টন খেলুৱৈ পি ভি সিন্ধুৱে টকিঅ’ অলিম্পিকত ব্ৰঞ্জৰ পদক জিকিছে। এই জয়ৰ সৈতে, পি ভি সিন্ধু অলিম্পিক গেমছত ব্যক্তিগত ইভেণ্টত 2 টা পদক জয় কৰা প্ৰথম গৰাকী ভাৰতীয় মহিলা হৈ পৰিছে। পি ভি সিন্ধুৱে চীনা শ্বাটলাৰ বিংজিয়াওক ২১-১৩ আৰু ২১-১৫ ত পৰাস্ত কৰি এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰে।

প্ৰশ্ন ৫। ভাৰত আৰু কোন দেশৰ বাহিনীয়ে শেহতীয়াকৈ উত্তৰ ছিকিম খণ্ডত হটলাইন স্থাপন কৰিছে?
ক) আমেৰিকা সেনা বাহিনী
খ) নেপাল সেনা বাহিনী
গ) ভূটান সেনা বাহিনী
ঘ) চীন সেনা বাহিনীবাধ্য

উত্তৰ:- ঘ) চীন সেনা বাহিনী – ভাৰত আৰু চীন বাহিনীয়ে শেহতীয়াকৈ উত্তৰ ছিকিম খণ্ডত এটা হটলাইন স্থাপন কৰিছে যাতে এল অ চি (LOC) ৰ ওপৰত আস্থা অধিক বৃদ্ধি হয়। এই হটলাইনটো উত্তৰ ছিকিমৰ কংৰা লাত ভাৰতীয় সেনা আৰু তিব্বতীয় স্বায়ত্তশাসিত অঞ্চলৰ খাম্বা ডজঙত চীনৰ পিপলছ লিবাৰেচন আৰ্মী (পি এল এ)ৰ মাজত স্থাপন কৰা হৈছে।

• 1st August, 2021 Current Affairs in Assamese language

প্ৰশ্ন ৬। ৩ আগষ্টত সমগ্ৰ ভাৰতত কি দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়?
ক) হৃদযন্ত্ৰ সংৰোপণ দিৱস
খ) ডাক সেৱা দিৱস
গ) জন সেৱা দিৱস
ঘ) মহিলা সুৰক্ষা দিৱস

উত্তৰ:- ক) হৃদযন্ত্ৰ সংৰোপণ দিৱস – ৩ আগষ্ট সমগ্ৰ ভাৰততে হৃদযন্ত্ৰ সংৰোপণ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। ১৯৯৪ চনৰ ৩ আগষ্টত দিল্লীৰ অখিল ভাৰতীয় চিকিৎসা বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানত শল্য চিকিৎসক পি বেণু গোপালে ভাৰতলৈ প্ৰথম হৃদযন্ত্ৰৰ প্ৰত্যাৰ্পণ কৰিছিল। এই অস্ত্ৰোপচাৰটো ২০ জন শল্য চিকিৎসকৰ দ্বাৰা অৰিহণা যোগোৱা হৈছিল আৰু ৫৯ মিনিটত ইয়াক সফলতাৰে সম্পন্ন কৰা হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৭। আমেৰিকাই শেহতীয়াকৈ কোনখন দেশৰ আৰক্ষী বাহিনী আৰু ইয়াৰ দুই নেতাক নিষিদ্ধ কৰিছে?
ক) কিউবা
খ) মেক্সিকো
গ) কানাডা
ঘ) ইজৰাইল

উত্তৰ:- ক) কিউবা – কিউবাত হোৱা প্ৰতিবাদৰ পিছত আমেৰিকাই শেহতীয়াকৈ আৰক্ষী বাহিনী আৰু ইয়াৰ দুই নেতাক নিষিদ্ধ কৰিছে। কিউবাৰ আৰক্ষী প্ৰধান অস্কাৰ কেলেজাছ ভালকাৰছ আৰু ডেপুটি এডি চিয়েৰা আৰিয়াছক দ্বীপটোৰ আৰক্ষী বাহিনীৰ সৈতে নিষিদ্ধ কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে শেহতীয়াকৈ ৩ ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে কোভিড ভেকছিন মুকলি কৰিছে?
ক) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ
খ) ইউ.এ.ই.
গ) চীন
ঘ) নেপাল

উত্তৰ:- খ) ইউ.এ.ই. – UAE য়ে শেহতীয়াকৈ ৩ ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে কোভিড ভেকছিন মুকলি কৰিছে। ইউ.এ.ই.-য়ে শিশুসকলক চীনৰ চাইনোফৰ্ম কোভিড-19 ভেকছিন প্ৰদান কৰিব। এই ঘোষণাটো নিদানিক পৰীক্ষণ আৰু ব্যাপক মূল্যায়নৰ পিছত লোৱা হৈছে। এই চাইনোফৰ্ম ভেকছিনটো বেইজিং ইনষ্টিটিউট অফ বায়োলজিকেল প্ৰডাক্টছৰ দ্বাৰা বিকশিত কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৯। ভাৰতৰ আটাইতকৈ পাতল মেট্ৰ’ ৰেলখন কোন দেশৰ পৰা পুনে মেট্ৰ’লৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে?
ক) জাপান
খ) ইটালি
গ) ইউ.এছ.এ
ঘ) কানাডা

উত্তৰ:- খ) ইটালী – তিতাগড় ৱাগনছ লিমিটেডৰ মতে, ভাৰতৰ আটাইতকৈ পাতল মেট্ৰ’ ৰেলখন ইটালীৰ পৰা পুনে মেট্ৰ’লৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। ইটালীৰ পৰা মুঠ ৩৪ খন ৰেল প্ৰেৰণ কৰা হ’ব, য’ত প্ৰতিখন ৰেলত ৩ টা ডবা থাকিব। এই সকলো বোৰ প্ৰশিক্ষক ২০২১ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত পুনেত উপস্থিত হ’ব। পুনে মেট্ৰ’ৰ বাবে ১০২ টা মেট্ৰ’ ডবা যোগানৰ বাবে এটা নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল।

• আজিৰ দিনটোৰ ইতিহাস – ৩ আগষ্ট, ২০২১

• Current Affairs in Assamese language – 2nd August, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here