Current Affairs in Assamese language7 August, 2021 Assamese Current Affairs 2021

আমাৰ Current Affairs in Assamese language – 7 August ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৭ আগষ্ট ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক। লিংক এই প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটাৰ একদম শেষৰ ফালে দিয়া হৈছে।

Current Affairs in Assamese language

Current Affairs in Assamese language – 7 August

প্ৰশ্ন ১। ভাৰতৰ কোন কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত মালদ্বীপ শৈলীৰ পানী ভিলা ঘোষণা কৰা হৈছে ?
ক) দিল্লী
খ) জয়পুৰ
গ) মুম্বাই
ঘ) লক্ষদ্বীপ

উত্তৰ:- ঘ) লক্ষদ্বীপ – ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল লক্ষদ্বীপত পৰ্যটকসকলক প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্যৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত কৰিবলৈ শীঘ্ৰেই মালদ্বীপ শৈলীৰ পানীভিলা ঘোষণা কৰা হৈছে। যাৰ নিৰ্মাণৰ বাবে ৮০০ কোটি টকা ব্যয় হ’ব। এইটো ভাৰতত এনে ধৰণৰ প্ৰথম প্ৰকল্প। এই ভিলাবোৰ লক্ষদ্বীপৰ মিনিকয়, চুহেলি আৰু কদমত দ্বীপপুঞ্জত স্থাপন কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ২। দিল্লী চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ বিধায়কসকলৰ দৰমহা কিমান শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে?
ক) ১২ শতাংশ
খ) ৩৫ শতাংশ
গ) ৫২ শতাংশ
ঘ) ৬৬ শতাংশ

উত্তৰ:- ঘ) ৬৬ শতাংশ – দিল্লীৰ কেবিনেটে শেহতীয়াকৈ বিধায়কসকলৰ দৰমহা ৬৬ শতাংশ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছে। বিধায়কসকলে তেওঁলোকৰ বিদ্যমান মাহিলী দৰমহা আৰু ভাট্টা ৫৪,০০০ টকাৰ পৰা ৯০,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিব। ইয়াক এক দশক পিছত বৃদ্ধি কৰা হৈছে। Current Affairs in Assamese language – 7 August

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনটো বিভাগে শেহতীয়াকৈ কৃষি-স্বয়ংক্ৰিয় বতৰ কেন্দ্ৰ স্থাপনৰ কাম আৰম্ভ কৰিছে?
ক) শিক্ষা বিভাগ
খ) তথ্য বিভাগ
গ) নিৰ্বাচন বিভাগ
ঘ) ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগ

উত্তৰ:- ঘ) ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগ – ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে শেহতীয়াকৈ কৃষকসকলৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিবলৈ কৃষি-স্বয়ংক্ৰিয় বতৰ কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰা আৰম্ভ কৰিছে। ই হৈছে এক কৃষি-স্বয়ংক্ৰিয় বতৰ কেন্দ্ৰ (Agro-Automatic Weather Stations – AWS)।

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনজন ৰাজনৈতিক দলৰ নেতা জৱাহৰ সৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ৰাজ্যসভাৰ সদস্য হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছে?
ক) ভাৰতীয় কংগ্ৰেছ
খ) বি জে পি
গ) আম আদমী
ঘ) তৃণমূল কংগ্ৰেছ (টিএমচি)

উত্তৰ:- ঘ) তৃণমূল কংগ্ৰেছ (টিএমচি) – সৰ্বভাৰতীয় তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ ৰাজনৈতিক দলৰ নেতা জৱাহৰ সৰকাৰে শেহতীয়াকৈ ৰাজ্যসভাৰ সদস্য হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছে। তেওঁ প্ৰসাৰ ভাৰতীৰ প্ৰাক্তন মুখ্য কাৰ্যবাহী। এই বছৰৰ আৰম্ভণিতে, টিএমচিৰ প্ৰাক্তন নেতা দিনশ ত্ৰিবেদীয়ে ৰাজ্যসভাৰ আসন খালী কৰিছিল আৰু জৱাহৰ চৰকাৰ তেওঁৰ ঠাইত নিৰ্বাচিত হৈছে। Current Affairs in Assamese language – 7 August

প্ৰশ্ন ৫। অলপতে মৃত্যু হোৱা লেখিকা পদ্ম সচদেৱ কোন ভাষাৰ এগৰাকী বিখ্যাত লেখিকা আছিল?
ক) উৰ্দু
খ) হিন্দী
গ) ব‍াংলা
ঘ) ডোগৰী

উত্তৰ:- ঘ) ডোগৰী – পদ্ম সচদেৱ, এগৰাকী বিখ্যাত ডোগৰী লেখক আছিল। তেওঁ ডোগৰী ভাষাৰ প্ৰথম আধুনিক কবি আছিল। তেওঁ ৮১ বছৰ বয়সত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। লতা মংগেশকাৰে টুইটাৰযোগে তেওঁৰ মৃত্যুত শোক প্ৰকাশ কৰিছিল। পদ্ম সচদেৱক ২০০১ চনত পদ্মশ্ৰী আৰু ১৯৭১ চনত সাহিত্য অকাডেমি বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল।

•  6 August Current Affairs

• 5 August Current Affairs

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Hare