Assamese Current Affairs 2021Current Affairs in Assamese language 

Assamese Current Affairs 2021

Assamese Current Affairs 2021 – 11 August 

প্ৰশ্ন ১। নিৰ্বাচনী প্ৰাৰ্থীৰ অপৰাধমূলক ৰেকৰ্ড ৰাজহুৱা নকৰাৰ বাবে বিজেপি আৰু কংগ্ৰেছকে ধৰি ৮ টা দলৰ ওপৰত কোনে জৰিমনা আৰোপ কৰিছে?
ক) কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ
খ) নীতি আয়োগ
গ) উচ্চতম ন্যায়ালয়
ঘ) দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়

উত্তৰ:- গ) উচ্চতম ন্যায়ালয় – উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ বিজেপি আৰু কংগ্ৰেছকে ধৰি ৮ টা দলৰ ওপৰত নিৰ্বাচনী প্ৰাৰ্থীৰ অপৰাধমূলক ৰেকৰ্ড ৰাজহুৱা নকৰাৰ বাবে জৰিমনা আৰোপ কৰিছে। আদালতে কৈছিল যে সকলো ৰাজনৈতিক দলে তেওঁলোকৰ প্ৰাৰ্থী বাছনি কৰাৰ ৪৮ ঘণ্টাৰ ভিতৰত সকলো ৮ টা দলে তেওঁলোকৰ অপৰাধৰ ৰেকৰ্ড প্ৰকাশ কৰিব লাগিব। Assamese Current Affairs 2021 – 11 August

প্ৰশ্ন ২। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ এখন উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠকত সভাপতিত্ব কৰা ভাৰতৰ কিমান তম প্ৰধানমন্ত্ৰী হৈছে?
ক) প্ৰথম
খ) তৃতীয়
গ) চতুৰ্থ
গ) পঞ্চম

উত্তৰ:- ক) প্ৰথম – শেহতীয়াকৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ নিৰাপত্তা পৰিষদৰ এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠকত সভাপতিত্ব কৰা ভাৰতৰ প্ৰথমগৰাকী প্ৰধানমন্ত্ৰী হৈছে। ইউএনএছচি ৰ মাত্ৰ ৫ জন স্থায়ী সদস্য আছে, তাৰে ভিতৰত আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, ইউ কে, চীন, ৰাছিয়া আৰু ফ্ৰান্স, আনহাতে ভাৰত বৰ্তমান ২ বছৰৰ বাবে নিৰাপত্তা পৰিষদৰ অস্থায়ী সদস্য

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে “কাকোৰী কান্দ” ক “কাকোৰী ৰেল কাৰ্য” বুলি নামাকৰণ কৰিছে?
ক) দিল্লী চৰকাৰ
খ) হাৰিয়ানা চৰকাৰ
গ) কেৰালা চৰকাৰ
ঘ) উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰ – উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ “কাকোৰী কান্দ“ক “কাকোৰী ৰেল কাৰ্য” বুলি নামাকৰণ কৰিছে। চৰকাৰে কৈছে যে “কেলেংকাৰী” শব্দটোৱে ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ অধীনত এই ঘটনাটোৰ অপমানৰ অনুভূতি প্ৰতিফলিত কৰে। ইয়াৰ বাবে, ইয়াক পুনৰ নামকৰণ কৰা হৈছে। Assamese Current Affairs 2021 – 11 August

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনটো মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতৰ প্ৰথম ইণ্টাৰনেট গভৰ্ণেন্স ফ’ৰাম অনুষ্ঠিত কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?
ক) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
খ) শিক্ষা মন্ত্ৰালয়
গ) বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়
ঘ) ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- ঘ) ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয় – শেহতীয়াকৈ ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে ঘোষণা কৰিছে যে ভাৰতৰ প্ৰথম ইণ্টাৰনেট গভৰ্ণেন্স ফ’ৰাম ২০ অক্টোবৰ, ২০২১ ৰ পৰা তিনিদিনৰ বাবে অনুষ্ঠিত হ’ব। অনুষ্ঠানটোত অংশ গ্ৰহণ কৰিবলৈ শিক্ষাৰ্থী আৰু যুৱসকলক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে প্ৰাক-অনুষ্ঠানবোৰ আয়োজন কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৫। আই পি চি চি (IPCC) য়ে শেহতীয়াকৈ ইয়াৰ কোনটো মূল্যাঙ্কন প্ৰতিবেদন “Climate Change 2021: The Physical Science Basis” শীৰ্ষক প্ৰকাশ কৰিছে?
ক) প্ৰথম
খ) তৃতীয়
গ) চতুৰ্থ
ঘ) ষষ্ঠ

উত্তৰ:- ঘ) ষষ্ঠ – জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত আন্তঃ চৰকাৰী পেনেলে (আইপিচিচি) শেহতীয়াকৈ “Climate Change 2021: The Physical Science Basis” শীৰ্ষক ইয়াৰ ষষ্ঠ মূল্যাঙ্কন প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰিছে। যাৰ মতে, ভাৰত মহাসাগৰ অন্যান্য মহাসাগৰৰ তুলনাত দ্ৰুত গতিত গৰম হৈ আছে, যাৰ ফলত সাগৰৰ স্তৰ বৃদ্ধি হৈছে। Assamese Current Affairs 2021 – 11 August

প্ৰশ্ন ৬। খোৱা তেলৰ ক্ষেত্ৰত দেশক স্বাৱলম্বী কৰি তুলিবলৈ শেহতীয়াকৈ কোনে “ৰাষ্ট্ৰীয় খাদ্য তেল মিছন অইল পাম” ঘোষণা কৰিছিল?
ক) ৰাজনাথ সিংহ
খ) হৰদীপ সিং পুৰি
গ) জিতেন্দ্ৰ সিং
ঘ) নৰেন্দ্ৰ মোডী

উত্তৰ:- ঘ) নৰেন্দ্ৰ মোদী – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ খোৱা তেলকে ধৰি ৰন্ধন তেলৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ আত্মনিৰ্ভৰশীলতা বৃদ্ধি কৰা আৰু আমদানি হ্ৰাস কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে “ৰাষ্ট্ৰীয় খাদ্য তেল মিছন অইল পাম” ঘোষণা কৰিছে। তেওঁ কয় যে খোৱা তেল খণ্ডত ১১,০০০ কোটি টকাৰ অধিক বিনিয়োগ কৰা হ’ব।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে তিব্বতৰ লাছা বিমান বন্দৰত এটা নতুন টাৰ্মিনেল খুলিছে?
ক) টাইৱান
খ) ভাৰত
গ) পাকিস্তান
ঘ) চীন

উত্তৰ:- ঘ) চীন – চীনে শেহতীয়াকৈ তিব্বতৰ লাছা বিমান বন্দৰত তিব্বতৰ সৰ্ববৃহৎ নতুন টাৰ্মিনেল মুকলি কৰিছে। যিটো কৌশলগত হিমালয় অঞ্চলত পৰিবহন আন্তঃগাঁথনি সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছে। ই তিব্বতক দক্ষিণ এছিয়াৰ বাবে গোলকীয় লজিষ্টিক কেন্দ্ৰ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰাত সহায় কৰিব। Assamese Current Affairs 2021 – 11 August

• Assamese Current Affairs 2021 – 10 August, 2021

• Assamese Current Affairs 2021 – 9 August, 2021

• Assamese Current Affairs – 8 August, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here