Current Affairs in Assamese languageAssamese Current Affairs 2021 Current Affairs Assamese language

Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language Current Affairs in Assamese language 6th SeptemberCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language 

প্ৰশ্ন ১। কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে কৃষক সকলৰ বাবে উদ্যোগ বন্ধু সদৃশ সংস্থা সৃষ্টি কৰিবলৈ সাজু হৈছে যাতে শস্য চপোৱাৰ পিছত আন্তঃগাঁথনি ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে প্ৰকল্পত বিনিয়োগ কৰাত উদ্যোগী কৃষক উৎপাদক সংগঠনবোৰক (এফপিঅ’) সহায় কৰিব পাৰে?
ক) উত্তৰ প্ৰদেশ
খ) মধ্য প্ৰদেশ
গ) উত্তৰাখণ্ড
ঘ) হিমাচল প্ৰদেশ

উত্তৰ:- ক) উত্তৰ প্ৰদেশ – উত্তৰ প্ৰদেশৰ উদ্যোগ বন্ধুৰ দৰে এক সমৰ্পিত সংস্থা গঢ়ি তুলিবলৈ সাজু হৈছে, যাতে কেন্দ্ৰই আগষ্টত ঘোষণা কৰা কৃষি আন্তঃগাঁথনি পুঁজিৰ (এআইএফ) সহায়ত শস্য চপোৱাৰ পিছত আন্তঃগাঁথনি ব্যৱস্থাপনা আৰু সামূহিক কৃষি সম্পদৰ বাবে প্ৰকল্পত বিনিয়োগ কৰাত উদ্যোগী কৃষক উৎপাদক সংগঠনসমূহক (এফপিঅ’) সহায় কৰিব।
২০২৩-২৪ বৰ্ষৰ ভিতৰত দেশত এনে ১০,০০০ গোট গঠনৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত উত্তৰ প্ৰদেশ কেবিনেটে শীঘ্ৰেই এফপিঅ’ নীতি, ২০২০ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বেংকসমূহৰ বাবে ১ লাখ কোটি টকাৰ এআইএফ উপলব্ধ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিয়ে এই প্ৰকল্পবোৰৰ বাবে বিত্তীয় যোগান ধৰিব।

প্ৰশ্ন ২। খেলুৱৈসকলক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ শাখাত উৎকৃষ্ট হোৱাত সহায় কৰাৰ বাবে নিম্নলিখিত কোনটোক ‘ৰাষ্ট্ৰীয় খেল প্ৰোৎসাহন পুৰস্কাৰ 2020’ প্ৰদান কৰা হৈছে?
ক) নৌ সেনা ক্ৰীড়া নিয়ন্ত্ৰণ বোৰ্ড
খ) উইপ্ৰো যুৱ ক্ৰীড়া ফাউণ্ডেচন
গ) অনন্তপুৰ ক্ৰীড়া একাডেমী
ঘ) বায়ু সেনাৰ ক্ৰীড়া নিয়ন্ত্ৰণ বোৰ্ড

উত্তৰ:- ঘ) বায়ু সেনাৰ ক্ৰীড়া নিয়ন – খেলুৱৈসকলক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ শাখাত উৎকৃষ্ট তাৰিখ তৈয়াৰ কৰাত আৰু শক্তিশালী ক্ৰীড়া কল্যাণমূলক ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ কৰাত অসামান্য অৱদানৰ বাবে বায়ু সেনাৰ ক্ৰীড়া নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ডক ‘ৰাষ্ট্ৰীয় খেল প্ৰোৎসাহন পুৰস্কাৰ 2020’ প্ৰদান কৰা হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৩। কোন খন দেশত ভাৰতীয় চিকিৎসক দ্বাৰকানাথ কোটনিছৰ ব্ৰঞ্জৰ মূৰ্তি উন্মোচন কৰা হৈছে?
ক) চীন
খ) জাপান
গ) দক্ষিণ আফ্ৰিকা
ঘ) ৰাছিয়া

উত্তৰ:- ক) চীন – চীনে ১৯৩৮ চনত দ্বিতীয় চীন-জাপান যুদ্ধৰ সময়ত চিকিৎসা সহায়ৰ বাবে চীনলৈ প্ৰেৰণ কৰা পাঁচজন ভাৰতীয় চিকিৎসকৰ ভিতৰত এজন ভাৰতীয় চিকিৎসক দ্বাৰকানাথ কোটনিছৰ ব্ৰঞ্জৰ মূৰ্তি উন্মোচন কৰিবলৈ সাজু হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে ইয়াৰ প্ৰতিখন জিলাত একচেটিয়া বিদ্যুৎ চুৰি আৰক্ষী থানা স্থাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল?
ক) তেলেংগানা
খ) উত্তৰ প্ৰদেশ
গ) হাৰিয়ানা
ঘ) বিহাৰ

উত্তৰ:- খ) উত্তৰ প্ৰদেশ – উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে বিদ্যুৎ চুৰিৰ সঘনাই হোৱা ঘটনাৰ সমস্যা সমাধানৰ বাবে ৰাজ্যৰ প্ৰতিখন জিলাতে একচেটিয়া বিদ্যুৎ চুৰি আৰক্ষী থানা স্থাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। কোনটো প্ৰতিষ্ঠানৰ শিক্ষাৰ্থীয়ে এয়াৰ স্কেনাৰ বিকশিত কৰিছে, যি হৈছে কেমস্কেনাৰৰ বিকল্প, মুখ্যতঃ নথিপত্ৰ স্কেন কৰাৰ বাবে ব্যৱহৃত চীনা এপ?
ক) আইআইটি ৰুৰকী
খ) আইআইটি গান্ধীনগৰ
গ) আইআইটি বোম্বাই
ঘ) আইআইটি কানপুৰ

উত্তৰ:- গ) আইআইটি বোম্বাই – প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ‘আতমানিৰভৰ ভাৰত’ আহ্বানক জোৰ দি আইআইটি বোম্বাইয়ে কেমস্কেনাৰনামৰ এটা চীনা এপ মুকলি কৰিছে, যিটো মুখ্যতঃ নথিপত্ৰ স্কেনকৰাৰ বাবে ব্যৱহৃত হয়, যাক ভাৰত চৰকাৰে নিষিদ্ধ কৰিছিল।
আইআইটি বোম্বাইৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে মুকলি কৰা নতুন এপটোক এআইআৰ স্কেনাৰ বুলি কোৱা হয় আৰু বিনামূলীয়াকৈ উপলব্ধ।

প্ৰশ্ন ৬। কোনটো কোম্পানীয়ে ৪২ নিযুত ডলাৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সামগ্ৰী ডিজাইন আৰু বিকাশ প্ৰতিষ্ঠান কেলিডোস্কোপ ইনোভেচন অধিগ্ৰহণ কৰিছিল?
ক) ইনফোচিছ
খ) টিচিএছ
গ) উইপ্ৰো
ঘ) এইচচিএল

উত্তৰ:- ক) ইনফোচিছ – ইনফোচিছে ৪২ নিযুত ডলাৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সামগ্ৰী ডিজাইন আৰু বিকাশ প্ৰতিষ্ঠান কেলিডোস্কোপ ইনোভেচন অধিগ্ৰহণ কৰে।

প্ৰশ্ন ৭। কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলৰ বাবে ‘ৱাইএছআৰ সম্পূৰ্না পোষানা আৰু ৱাইএছআৰ সম্পূৰ্ণা’ নামৰ দুটা নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল?
ক) উৰিষ্যা
খ) তেলেংগানা
গ) তামিলনাডু
ঘ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ

উত্তৰ:- ঘ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ – অন্ধ্ৰ পাদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ৱাইএছ জগন মোহন ৰেড্ডীয়ে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলৰ বাবে দুটা নতুন আঁচনি ‘ৱাইএছআৰ সম্পূৰ্ণ পোষানা আৰু ৱাইএছআৰ সম্পূৰ্ণা’ মুকলি কৰিছিল।
আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্য হৈছে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলৰ বাবে পুষ্টিকৰ খাদ্য প্ৰদান কৰা আৰু লগতে শিশুৰ সৈতে স্তন্যপান কৰাই থকা মাতৃসকলৰ বাবে পুষ্টিকৰ খাদ্য প্ৰদান কৰা।

প্ৰশ্ন ৮। “হেৰুৱাবলৈ একো নহয়” (Nothing To Lose) শীৰ্ষক মা আনন্দ শীলাৰ জীৱনী কোনে ৰচনা কৰিছে?
ক) মানবীনা সান্ধু
খ) উৰ্বশী বুটালিয়া
গ) নমিতা গোখলে
ঘ) ইন্দু সুন্দৰেচন

উত্তৰ:- ক) মানবীনা সান্ধু – মা আনন্দ শীলা নামেৰে জনাজাত শীলা বিৰনষ্টিয়েলৰ ওপৰত দুখন কিতাপ প্ৰকাশ হ’বলৈ সাজু হৈছে।
কিতাপবোৰৰ ভিতৰত এখন হৈছে এক অনুমোদিত জীৱনী, মনবীনা সান্ধুৰ দ্বাৰা নথিং টু লজ যি য়ে পাঠকসকলক শক্তিশালী ব্যক্তিত্বৰ আঁৰৰ মহিলাগৰাকীৰ সৈতে পৰিচিত কৰিব। এইটো অক্টোবৰত ভাৰতৰ হাৰ্পাৰ কলিন্সে প্ৰকাশ কৰিব।

প্ৰশ্ন ৯। ‘ইনভাৰটোনোমিক্স’ (Invertonomics) শীৰ্ষক কিতাপখন কোনে ৰচনা কৰিছে?
ক) সুৰজিৎ পাটাৰ
খ) গুনমিত সিং
গ) অটমজিৎ সিং
ঘ) ৰাণা নায়াৰ

উত্তৰ:- খ) গুনমিত সিং – শ্ৰীযুত গুনমিত সিং চৌহানৰ দ্বাৰা ৰচিত আৰু হাৰ্পাৰকলিন্স পাব্লিচাৰ্ছ ইণ্ডিয়াৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ‘ইনভাৰ্টোনোমিক্স’ শীৰ্ষক কিতাপখন সমস্যা সমাধানৰ এক নতুন উপায়।
এই কিতাপখন হৈছে পদ্ধতিৰ এক সংকলন যিয়ে সমস্যাবোৰক অৰ্থনৈতিক সুযোগলৈ বিপৰীত কৰে।

প্ৰশ্ন ১০। বাজাজ এলিয়াঞ্জ লাইফে অফলাইন আৰু অনলাইন মাধ্যমত ইয়াৰ সামগ্ৰী আৰু ডিজিটেল সেৱাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে কোন বলিউড অভিনেতাক ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে বাছনি কৰিছে?
ক) আয়ুষ্মান খুৰানা
খ) শ্বাহিদ কাপুৰ
গ) বৰুণ ধাৱান
ঘ) টাইগাৰ শ্ৰফ

উত্তৰ:- ক) আয়ুষ্মান খুৰানা – ব্যক্তিগত জীৱন বীমাকৰ্তা, বাজাজ এলিয়াঞ্জ লাইফে অফলাইন আৰু অনলাইন মাধ্যমত ইয়াৰ সামগ্ৰী আৰু ডিজিটেল সেৱাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বলীউড অভিনেতা আয়ুষ্মান খুৰানাক ইয়াৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে নিযুক্তি দিয়াৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

• Current Affairs 2021 in Assamese language – 5 September, 2021

• আমাৰ ফেচবুক:- ক্লি’ক কৰক

• আমাৰ টেলিগ্ৰাম:- ক্লি’ক কৰক