Current Affairs in Assamese languageAssamese Current Affairs

আমাৰ Current Affairs in Assamese language ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৩১ জুলাই ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক।

Assamese Current Affairs

Current Affairs in Assamese languageGK Quiz in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কোন শিক্ষা খণ্ডত অ’ বি চি (OBC) ৰ বাবে ২৭ শতাংশ সংৰক্ষণ আৰু ই ডব্লিউ এছ (EWS) ৰ বাবে ১০ শতাংশ সংৰক্ষণ ঘোষণা কৰিছে?
ক) প্ৰযুক্তি শিক্ষা
খ) বিজ্ঞান শিক্ষা
গ) চিকিৎসা শিক্ষা
ঘ) মৌলিক শিক্ষা

উত্তৰ:- গ) চিকিৎসা শিক্ষা – কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ চিকিৎসা শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত অন্যান্য পিছপৰা শ্ৰেণীৰ OBC বাবে ২৭ শতাংশ সংৰক্ষণ আৰু অৰ্থনৈতিক ভাৱে পিছপৰা UWS শ্ৰেণীৰ বাবে ১০ শতাংশ সংৰক্ষণ ঘোষণা কৰিছে (Current Affairs in Assamese language)। চৰকাৰে স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ চিকিৎসা আৰু দন্ত পাঠ্যক্ৰমৰ বাবে সৰ্বভাৰতীয় কোটা আসন অনুমোদন জনাইছে। চৰকাৰৰ সিদ্ধান্তই প্ৰায় ৫,৫৫০ জন শিক্ষাৰ্থীক লাভান্বিত কৰিব।

প্ৰশ্ন ২। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ কিমানখন ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চলক স্বীকৃতি দিছে?

ক) ৭ খন ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল
খ) ১৪ খন ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল
গ) ২০ খন ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল
ঘ) ২৫ খন ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল

উত্তৰ:- খ) ১৪ খন ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল – কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ দেশৰ ১৪ টা বাঘ সংৰক্ষিত অঞ্চলক চি এ-টি এছ হিচাপে স্বীকৃতি দিছে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে মানস টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভ, কাজিৰঙা টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভ আৰু ওৰাং টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভ, মধ্য প্ৰদেশৰ সাতপুৰা ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল, কানহা টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভ আৰু পান্না টাইগাৰ ৰিজাৰ্ভ। ই চি.এ.-টি.এছ. বাঘ পৰিচালনাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতি আৰু চৰ্ত স্থাপন কৰে।

প্ৰশ্ন ৩। নাবাৰ্ডে কোন খন ৰাজ্যৰ জিলাত খোৱা পানীৰ প্ৰকল্পৰ বাবে ৪৪৫.৮৯ কোটি টকা অনুমোদন কৰিছে?
ক) কেৰালা
খ) গুজৰাট
গ) পাঞ্জাৱ
ঘ) বিহাৰ

উত্তৰ:- গ) পঞ্জাৱ – নেচনেল বেংক ফৰ এগ্ৰিকালচাৰ এণ্ড গ্ৰামোন্নয়ন (নাবাৰ্ড)য়ে শেহতীয়াকৈ পঞ্জাৱৰ ফিৰোজপুৰ, ফাজিলকা, হোচিয়াৰপুৰ আৰু ৰূপনগৰ জিলাৰ পুঁজি গ্ৰাম্য আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ অধীনত খোৱা পানী প্ৰকল্পৰ বাবে ৪৪৫.৮৯ কোটি টকা অনুমোদন জনাইছে। এই প্ৰকল্পবোৰৰ অধীনত, ঘৰুৱা কলৰ জৰিয়তে গ্ৰাহকক প্ৰতিদিনে ৭০ লিটাৰ খোৱা পানী প্ৰদান কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। ভাৰত চৰকাৰে কিমানখন চহৰক দেশৰ ১১ টা চাইক্লিং পাইওনিয়াৰৰ সন্মানীয় খিতাপ প্ৰদান কৰিছে?

ক) ৫ খন চহৰ
খ) ৭ খন চহৰ
গ) ১১ খন চহৰ
ঘ) ১৫ খন চহৰ

উত্তৰ:- গ) ১১ খন চহৰ – দেশৰ ১১ খন চহৰ (বেংগালুৰু, ভুৱনেশ্বৰ, চণ্ডিগড়, কহিমা, নাগপুৰ, নিউ টাউন কলকাতা, পিম্প্ৰি চিঞ্চৱাড, ৰাজকোট, চুৰাট, বদোদৰা আৰু ৱাৰাংগল) শেহতীয়াকৈ ভাৰত চৰকাৰে ১১ টা চাইক্লিং অগ্ৰগামীৰ সন্মানীয় খিতাপ প্ৰদান কৰিছে। দেশৰ ২৫ খন চহৰৰ ভিতৰত ১১ খন চহৰ বাছনি কৰা হৈছে। যাৰ প্ৰতিটোকে ১ কোটি টকাৰ পুৰস্কাৰ দিয়া হ’ব।

প্ৰশ্ন ৫। ভাৰতত কোন শাৰীৰিক মাপকাঠি নিৰীক্ষণ প্ৰণালীয়ে “কোভিড বিপ (Covid Beep” আৰম্ভ কৰিছে?
ক) প্ৰথম
খ) তৃতীয়
গ) চতুৰ্থ
ঘ) সপ্তম

উত্তৰ:- ক) প্ৰথম – শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ প্ৰথম শাৰীৰিক প্ৰাচল নিৰীক্ষণ প্ৰণালী “কোভিড বিপ (Covid Beep)” আৰম্ভ কৰিছে। এইটো স্বদেশীভাৱে নিৰ্মিত বেতাঁৰ শাৰীৰিক প্ৰাচল নিৰীক্ষণ প্ৰণালীৰ প্ৰথম ব্যয়সাধ্য প্ৰণালী।

প্ৰশ্ন ৬। ভাৰতৰ কোন খন ৰাজ্যৰ পৰা ৰজা জলকীয়া প্ৰথমবাৰৰ বাবে লণ্ডনলৈ ৰপ্তানি কৰা হৈছে?
ক) গোৱা
খ) নাগালেণ্ড
গ) উত্তৰাখণ্ড
ঘ) লাডাখ

উত্তৰ:- গ) নাগালেণ্ড – ভাৰতৰ নাগালেণ্ড ৰাজ্যৰ ৰজা জলকীয়া, যাক প্ৰথমবাৰৰ বাবে লণ্ডনলৈ ৰপ্তানি কৰা হৈছে। এই ৰজা জলকীয়াই ২০০৮ চনত ভৌগোলিক ইণ্ডিকেচন প্ৰমাণপত্ৰ লাভ কৰিছিল। স্কোভিল তাপ এককৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, এই জলকীয়া হৈছে বিশ্বৰ শীৰ্ষ ৫ টা দ্ৰুততম জলকীয়াৰ ভিতৰত এটা।

প্ৰশ্ন ৭। শেহতীয়াকৈ কোনে সুৰক্ষিত লজিষ্টিক ডকুমেণ্ট এক্সচেঞ্জ আৰম্ভ কৰিছে?

ক) নীতি আয়োগ
খ) পৰিকল্পনা আয়োগ
গ) কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ
ঘ) উচ্চতম ন্যায়ালয়

উত্তৰ:- গ) কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ – কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ লজিষ্টিক ব্যয় হ্ৰাস, লজিষ্টিক দক্ষতা আৰু স্থিৰতা উন্নত কৰা আৰু বৃহৎ পৰিমাণে বহু পদ্ধতিৰ প্ৰচাৰৰ বাবে সুৰক্ষিত লজিষ্টিক ডকুমেণ্ট এক্সচেঞ্জ আৰম্ভ কৰিছে। সেউজ গৃহ গেছ নিৰ্গমনৰ বাবে এটা কেলকুলেটৰও মুকলি কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে হঠাতে পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ তাৰকা নীলমণি গোট টো বিচাৰি পাইছে?
ক) বাংলাদেশ
খ) শ্ৰীলংকা
গ) ফিলিপাইনছ
ঘ) ভূটান

উত্তৰ:- খ) শ্ৰীলংকা – বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ তাৰকা নীলমণি গোটটো শেহতীয়াকৈ শ্ৰীলংকাৰ ৰত্নপুৰাৰ ৰত্নপুৰা অঞ্চলৰ এটা ঘৰৰ পিছফালে হঠাতে পোৱা গৈছে। পোৱা নতুন শিলটোৰ নাম ‘চেৰাডিপিট্টি নীলম’ ৰখা হৈছে। এই নাম ৰত্নপুৰ মানে ৰত্নৰ চহৰ আৰু ইয়াক শ্ৰীলংকাৰ ৰত্ন ৰাজধানী বুলিও জনা যায়।

প্ৰশ্ন ৯। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে হেপাটাইটিছ চি-ৰ বাবে বিশ্বৰ প্ৰথম সুলভ আৰু কাৰ্যকৰী নতুন ঔষধ পঞ্জীয়ন কৰিছে?
ক) আমেৰিকা
খ) জাপান
গ) চীন
ঘ) মালেছিয়া

উত্তৰ:- ঘ) মালেছিয়া – মালেছিয়া দেশখনে শেহতীয়াকৈ হেপাটাইটিছ চি-ৰ বাবে বিশ্বৰ প্ৰথমটো সুলভ আৰু কাৰ্যকৰী নতুন ঔষধ পঞ্জীয়ন কৰিছে। নতুন ঔষধটোৱে এই ৰোগত আক্ৰান্ত বিশ্বব্যাপী লাখ লাখ লোকৰ বাবে সুলভ চিকিৎসাৰ আশা প্ৰদান কৰে (Current Affairs in Assamese language)। হেপাটাইটিছ চি-ক নীৰৱ হত্যাকাৰী বুলিও কোৱা হয়। ৰবিদাসবীৰ নামৰ ঔষধটো জুন মাহত চফোচবুভিৰ নামৰ এটা বিদ্যমান ঔষধৰ সৈতে ব্যৱহাৰৰ বাবে অনুমোদিত হৈছে।

প্ৰশ্ন ১০। কিমান বছৰীয়া স্কেটবৰ্ডাৰ মোমিজি নিচিয়াই টকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০ ত জাপানৰ সৰ্বকনিষ্ঠ স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী হয়?
ক) ১১ বছৰীয়া
খ) ১৩ বছৰীয়া
গ) ১৫ বছৰীয়া
ঘ) ১৬ বছৰীয়া

উত্তৰ:- খ) ১৩ বছৰীয়া – শেহতীয়াকৈ টকিঅ’ অলিম্পিক ২০২০ ত ১৩ বছৰীয়া জাপানী স্কেটবৰ্ডাৰ মোমিজি নিচিয়াই সোণৰ পদক জিকি জাপানৰ সৰ্বকনিষ্ঠ স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী হয় (Current Affairs in Assamese language)। তেওঁ ২৬ জুলাইত মহিলাৰ প্ৰতিযোগিতাত সোণৰ পদক জিকিছিল। তেওঁ ১৩ বছৰ বয়সতো ব্ৰাজিলৰ ৰেচা লিলক পৰাস্ত কৰিছে।

• Current Affairs in Assamese language – 30 July, 2021

• আমাৰ Telegram Channel:- Click Here