Current Affairs in Assamese language

Current Affairs in Assamese language

Word GK Quiz in Assamese language – 14 October 2021 Current Affairs

প্ৰশ্ন ১।নতুন কৈ গঠন হোৱা ইণ্ডিয়ান স্পেচ এছ’চিয়েচন (Indian Space Association) ৰ প্ৰথম অধ্যক্ষ হিচাপে কাক নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) ৰাজেশ টোপে
খ) ৰাহুল ভাটচ
গ) জয়ন্ত পাটিল
ঘ) এ. কে. ভট্ট

উত্তৰ:- গ) জয়ন্ত পাটিল – প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিংৰ জৰিয়তে ১১ অক্টোবৰ, ২০২১ তাৰিখে ইণ্ডিয়ান স্পেচ এছ’চিয়েচন (Indian Space Association) মুকলি কৰে। ISpA হৈছে এটা ব্যক্তিগত উদ্যোগ সংস্থা যি দেশৰ মহাকাশ আৰু উপগ্ৰহ কোম্পানীৰ বাবে এক মুখ্য উদ্যোগ সংস্থা হিচাপে কাম কৰিব। প্ৰথম অধ্যক্ষ জয়ন্ত পাটিল, প্ৰতিৰক্ষাৰ বাবে এল এণ্ড টি-এনএক্সটি জ্যেষ্ঠ কাৰ্যবাহী উপ-সভাপতি

প্ৰশ্ন ২। ‘The Custodian of Trust – A Banker’s Memoir’ নামৰ কিতাপখনৰ লেখক কোন?
ক) অৰুন্ধতী ভট্টাচাৰ্য
খ) ৰজনীশ কুমাৰ
গ) আদিত্য পুৰী
ঘ) দিনেশ কুমাৰ খাৰা

উত্তৰ:- খ) ৰজনীশ কুমাৰভাৰতীয় ষ্টেট বেংক (SBI) ৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ ৰজনীশ কুমাৰে তেওঁৰ স্মৃতিগ্ৰন্থThe Custodian of Trust – A Banker’s Memoir‘ শীৰ্ষক প্ৰকাশ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৩। কোন খন ৰাজ্যই শেহতীয়াকৈ কন্যাকুমাৰী লবঙ্গৰ বাবে GI টেগ পাইছে?
ক) কেৰালা
খ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ
গ) কৰ্ণাটক
ঘ) তামিলনাডু

উত্তৰ:- ঘ) তামিলনাডু – তামিলনাডুৰ কন্যাকুমাৰী জিলাৰ পাহাৰত উৎপন্ন হোৱা অনন্য লং মচলাটোক ভৌগোলিক ইংগিত (GI) ‘কন্যাকুমাৰী লং (Kanyakumari Clove) হিচাপে প্ৰদান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৪। বহুমাত্ৰিক দৰিদ্ৰতা সূচক (Multidimensional Poverty Index) প্ৰতিবেদন কোন সংগঠনে প্ৰকাশ কৰিছে?
ক) ইউএনডিপি
খ) বিশ্ব বেংক
গ) বিশ্ব অৰ্থনৈতিক মঞ্চ
ঘ) আন্তৰ্জাতিক মুদ্ৰা নিধ

উত্তৰ:- ক) ইউএনডিপি – ২০২১ চনৰ বহুমাত্ৰিক দৰিদ্ৰতা সূচক (Multidimensional Poverty Index) প্ৰতিবেদন ৭ অক্টোবৰ ২০২১ তাৰিখে প্ৰকাশ কৰা হৈছিল। প্ৰতিবেদনখন ইউএনডিপি আৰু অক্সফৰ্ড দাৰিদ্ৰ্য আৰু মানৱ উন্নয়ন উদ্যোগ (Oxford Poverty and Human Development Initiative) ৰ দ্বাৰা যুটীয়াভাৱে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৫। ২০২১ চনৰ অৰ্থনৈতিক বিজ্ঞানৰ নবেল বঁটা বিজয়ীসকলৰ নাম কি?
ক) পল মিলগ্ৰোম আৰু ৰবাৰ্ট বি উইলচন
খ) মাইকেল ক্ৰেমাৰ, এষ্টাৰ ডুফ্লো আৰু অভিজিত বেনাৰ্জী
গ) ডেভিদ কাৰ্ড, যিহোচুৱা ডি. এংৰিষ্ট আৰু গুইডো ডব্লিউ. ইমবেন্স
ঘ) পল মাইকেল ৰোমাৰ আৰু ৰিচাৰ্ড থেলাৰ

উত্তৰ:- গ) ডেভিদ কাৰ্ড, যিহোচুৱা ডি. এংৰিষ্ট আৰু গুইডো ডব্লিউ. ইমবেন্স – ২০২১ চনৰ অৰ্থনৈতিক বিজ্ঞানৰ নবেল বঁটা দুটা ভাগত প্ৰদান কৰা হৈছে, প্ৰথমাৰ্ধটো ডেভিদ কাৰ্ডশ্ৰমিক অৰ্থনীতিত তেওঁৰ অভিজ্ঞতামূলক অৱদানৰ বাবে প্ৰদান কৰা হৈছে। দ্বিতীয়াৰ্ধটো যিহোচুৱা ডি. এংৰিষ্ট আৰু গুইডো ডব্লিউ. ইমবেন্সক কাৰণমূলক সম্পৰ্কৰ বিশ্লেষণত তেওঁলোকৰ পদ্ধতিগত অৱদানৰ বাবে যুটীয়াভাৱে প্ৰদান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। বিশ্ব আৰ্থ্ৰাইটিছ দিৱস কেতিয়া পালন কৰা হয়?
ক) ১০ অক্টোবৰ
খ) ১১ অক্টোবৰ
গ) ১২ অক্টোবৰ
ঘ) ১৩ অক্টোবৰ

উত্তৰ:- গ) ১২ অক্টোবৰ – আৰ্থ্ৰাইটিছৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে ১২ অক্টোবৰত বিশ্ব আৰ্থ্ৰাইটিছ দিৱস (World Arthritis Day) পালন কৰা হয়। এক প্ৰদাহজনক স্থিতি যাৰ ফলত গাঁঠিত বিষ আৰু জঠৰতা হয় যি বয়সৰ সৈতে অৱনতি হ’ব পাৰে।

প্ৰশ্ন ৭। ভাৰতীয় ৰে’লৱেই শেহতীয়াকৈ দক্ষিণ মধ্য ৰে’লৱে (South Central Railway) ৰ বাবে দুখন দীঘলীয়া ৰে’ল মুকলি কৰিছে, দুয়োখন ৰে’লৰ নাম কি?
ক) ত্ৰিশূল আৰু গৰুড়
খ) শিখৰ আৰু ধনুষ
গ) ত্ৰিশূল আৰু ধনুষ
ঘ) ৰুদ্ৰ আৰু গৰুড়

উত্তৰ:- ক) ত্ৰিশূল আৰু গৰুড় – প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাৰতীয় ৰে’লৱেই দক্ষিণ মধ্য ৰে’লৱে (South Central Railway) ৰ বাবে “ত্ৰিশূল” আৰু “গৰুড়” নামৰ দুখন দীঘলীয়া মালবাহী ৰে’ল মুকলি কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৮। অনুচ্ছেদ ২১৭ ৰ অনুসৰি উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ প্ৰতিজন ন্যায়াধীশক কোনে নিযুক্তি দিব?
ক) ৰাষ্ট্ৰপতি
খ) ৰাজ্যপাল
গ) ভাৰতৰ মুখ্য ন্যায়াধীশ
ঘ) উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি

উত্তৰ:- ক) ৰাষ্ট্ৰপতি – অনুচ্ছেদ ২১৭ ৰ অনুসৰি উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ প্ৰতিজন ন্যায়াধীশক ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে নিযুক্তি দিব।

প্ৰশ্ন ৯। নিম্নলিখিত কোনটো কোম্পানীয়ে জয়পুৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰৰ পৰিচালনাৰ দায়িত্ব লৈছে?
ক) টাটা গ্ৰুপ
খ) ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেড
গ) আদানি গ্ৰুপ
ঘ) মহিন্দ্ৰা গ্ৰুপ

উত্তৰ:- গ) আদানি গ্ৰুপগৌতম আদানি নেতৃত্বাধীন আদানি গ্ৰুপে ভাৰতীয় বিমানবন্দৰ প্ৰাধিকৰণ (Airports Authority of India) ৰ পৰা জয়পুৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে। বিমানবন্দৰটো ভাৰত চৰকাৰে ৫০ বছৰৰ বাবে কোম্পানীটোক লীজত দিছে।

প্ৰশ্ন ১০। কোনখন ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলই ‘দেশ কে মেন্টৰ’ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছিল?
ক) গুজৰাট
খ) দিল্লী
গ) চণ্ডিগড়
ঘ) উত্তৰাখণ্ড

উত্তৰ:- খ) দিল্লীমুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে এটা কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে যাৰ অধীনত দিল্লী চৰকাৰী বিদ্যালয়সমূহৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ ক্ষেত্ৰত সফল নাগৰিকৰ দ্বাৰা কেৰিয়াৰ পছন্দৰ ওপৰত নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰা হ’ব। কাৰ্যসূচীখনৰ নাম হৈছে ‘দেশ কে মেন্টৰ‘। এই কাৰ্যসূচীত এজনৰ পৰা ১০ জন চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীক গ্ৰহণ কৰা হ’ব, যিসকলক তেওঁলোকৰ নিজ নিজ ক্ষেত্ৰত সফল নাগৰিকসকলে পৰামৰ্শ দিব পাৰে।

লগতে পঢ়ক:- এটা অনুপ্ৰেৰণা মূলক কাহিনী, যিয়ে আপোনাক নিশ্চিতভাৱে সফলতা লাভ কৰাত সহায় কৰিব। 

• 13 October Current Affairs

• Assam Police Constable Mock Test 2021

• DAILY QUIZ COMPETITION IN OUR TELEGRAM GROUP – JOIN NOW

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰ লৈ সকলো প্ৰশ্ন আৰু প্ৰদান কৰা উত্তৰবোৰ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰা হৈছে। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনাকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল। লগতে, আমি ইয়াত প্ৰদান কৰা যিকোনো তথ্যৰ ওপৰত কোনো আইনী দায়িত্ব নলওঁ। ইয়াত, সকলো তথ্যসমূহ কোনো আইনী ব্যৱহাৰ অবিহনে শিক্ষাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰদান কৰা হৈছে।