Current Affairs in Assamese language – 30 July 2021 Assamese Current Affairs

আমাৰ Current Affairs in Assamese language – 30 July 2021 ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত ৩০ জুলাই ২০২১ ৰ চলিত বিষয়ৰ কুইজসমূহ এই পোষ্টটোত উল্লেখ কৰিলোঁ। এইবোৰ আগন্তুক SSC Exam, APSC, UPSC, Assam Police, Bank, Railway, PO ইত্যাদি পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে সহায়ক হ’ব। এই সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰে দৈনিক বিশ্লেষণ আৰু সম্পৰ্কিত ভাৰত, বিশ্ব, প্ৰযুক্তি আৰু সকলো চৰকাৰী বাতৰি প্ৰস্তুত কৰে। নিতৌ এনেধৰণৰ কুইজ পাই থাকিবলৈ তলত দিয়া আমাৰ Telegram Channel ত আজিয়েই যোগ হৈ লওঁক।

Current Affairs in Assamese language

Current Affairs in Assamese language – 30 July 2021GK in Assamese language 

প্ৰশ্ন ১। শেহতীয়াকৈ দেউলিয়া আৰু দেউলিয়া সংহিতা (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২১ কোনে অনুমোদন জনাইছে?
ক) ৰাজ্য সভা
খ) লোক সভা
গ) নীতি আয়োগ
ঘ) পৰিকল্পনা আয়োগ

উত্তৰ:- খ) লোক সভা – লোকসভা, সংসদৰ নিম্ন সদনে শেহতীয়াকৈ দেউলিয়া আৰু দেউলিয়া সংহিতা (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২১ অনুমোদন জনাইছে। এই বিধেয়কখন ৪ এপ্ৰিল ২০২১ ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হৈছিল। যাৰ অধীনত সৰু আৰু মজলীয়া গোটৰ অধীনলৈ অহা ঋণদাতা ব্যৱসায়ীসকলে ইতিমধ্যে প্ৰস্তুত কৰা প্ৰণালীৰ অধীনত দেউলিয়া নিষ্পত্তি প্ৰক্ৰিয়াৰ সুবিধা লাভ কৰিছে। Current Affairs in Assamese language – 30 July 2021

প্ৰশ্ন ২। বিজ্ঞানীসকলে হাবল স্পেচ টেলিস্কোপৰ সহায়ত কোন গ্ৰহৰ বৰফ যুক্ত চন্দ্ৰ গানিমেডত জলীয় বাষ্পৰ প্ৰথম প্ৰমাণ আৱিষ্কাৰ কৰিছে?
ক) বুধ
খ) শনি
গ) পৃথিৱী
ঘ) বৃহস্পতি

উত্তৰ:- ঘ) বৃহস্পতি – বিজ্ঞানীসকলে শেহতীয়াকৈ হাবল স্পেচ টেলিস্কোপৰ সহায়ত বৃহস্পতিৰ বৰফযুক্ত চন্দ্ৰ গানিমেডত জলীয় বাষ্পৰ প্ৰথম প্ৰমাণ আৱিষ্কাৰ কৰিছে। গৱেষকসকলে চন্দ্ৰৰ বৰফৰ পৃষ্ঠৰ পৰা জলীয় বাষ্পৰ তাপীয় পলায়ন আৱিষ্কাৰ কৰিছে। বৃহস্পতিৰ চন্দ্ৰ গানিমেড হৈছে আমাৰ সৌৰজগতৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ চন্দ্ৰ আৰু ৯ম সৰ্ববৃহৎ মহাকাশীয় শৰীৰ।

প্ৰশ্ন ৩। ভাৰতৰ কোন খন ৰাজ্যত অৱস্থিত হৰপ্পা চহৰ ঢোলাভিৰাক ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে?

ক) অসম
খ) গুজৰাট
গ) মহাৰাষ্ট্ৰ
ঘ) কেৰালা

উত্তৰ:- খ) গুজৰাট– গুজৰাট ৰাজ্যৰ কচ্ছ জিলাত অৱস্থিত হৰপ্পা চহৰ ঢোলাভিৰাক ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰৰ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱা এইটো ভাৰতৰ ৪০ তম স্থান। ইয়াক সন্মানীয় তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ সিদ্ধান্ত চীনৰ ফুঝৌত অনুষ্ঠিত ৪৪ তম ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্য সমিতিৰ অধিৱেশনত লোৱা হৈছে। Current Affairs in Assamese language – 30 July 2021

প্ৰশ্ন ৪। তলৰ কোনটোৰ ১৫ তম প্ৰতিষ্ঠা দিৱসত, কোন মন্ত্ৰালয়ে শেহতীয়াকৈ পৃথিৱী প্ৰণালী বিজ্ঞান ডাটা পৰ্টেল মুকলি কৰিছে?
ক) শিক্ষা মন্ত্ৰালয়
খ) মহিলা আৰু উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়
গ) পৃথিৱী বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়ৰ
ঘ) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- গ) পৃথিৱী বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয় – পৃথিৱী বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়ে শেহতীয়াকৈ ইয়াৰ ১৫ তম প্ৰতিষ্ঠা দিৱসত পৃথিৱী প্ৰণালী বিজ্ঞান ডাটা পৰ্টেল মুকলি কৰিছে। যিটো বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠান মন্ত্ৰালয়ৰ এক সংহত ডিজিটেল ৱেব পৰ্টেল। এই ৱেব পৰ্টেলটোৱে পৃথিৱী প্ৰণালী বিজ্ঞানৰ বিভিন্ন শাখাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত তথ্য সমূহ ৰাজহুৱা ব্যৱহাৰৰ বাবে উপলব্ধ কৰিব।

প্ৰশ্ন ৫। চৰকাৰৰ শক্তি সুৰক্ষা পৰিকল্পনাৰ অংশ হিচাপে শেহতীয়াকৈ লিথিয়ামৰ অন্বেষণৰ ওপৰত কোনে এটা প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে?
ক) নীতি আয়োগ
খ) কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ
গ) পৰিকল্পনা আয়োগ
ঘ) ভাৰতীয় ভূতাত্ত্বিক জৰীপ

উত্তৰ:- ঘ) ভাৰতীয় ভূতাত্ত্বিক জৰীপ – ভাৰতীয় ভূতাত্ত্বিক জৰীপে শেহতীয়াকৈ চৰকাৰৰ শক্তি সুৰক্ষা আঁচনিৰ অধীনত লিথিয়ামৰ অন্বেষণৰ প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে। জিএছআইয়ে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, অৰুণাচল প্ৰদেশ, ঝাৰখণ্ড, ছত্তীশগড়, ৰাজস্থান আৰু জম্মু-কাশ্মীৰ ৰাজ্যত এই প্ৰকল্পটো আৰম্ভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৬। নিম্নলিখিত কোনখন দেশে ভাৰতলৈ ১৪ টা শিল্পকলা ঘূৰাই দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছে?
ক) জাপান
খ) আমেৰিকা
গ) অষ্ট্ৰেলিয়া
ঘ) চীন

উত্তৰ:- গ) অষ্ট্ৰেলিয়া – অষ্ট্ৰেলিয়াই শেহতীয়াকৈ ভাৰতলৈ ১৪ টা শিল্পকলা ঘূৰাই দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছে, যাৰ ভিতৰত ৬ টা চুৰি বা অবৈধভাৱে ৰপ্তানি কৰা হৈছে বা যাৰ অস্তিত্ব মই নাজানো বুলি জনা যায়। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ভাস্কৰ্য, আলোকচিত্ৰ আৰু এখন স্ক্ৰল। ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক শিল্পকলাৰ এই সংগ্ৰহৰ বাবে ২.২ নিযুত ডলাৰ ব্যয় হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৭। চৌদি আৰৱ চৰকাৰে ভাৰতকে ধৰি ‘ৰঙা তালিকা’ত অন্তৰ্ভুক্ত দেশবোৰৰ বাবে কিমান বছৰৰ ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা ঘোষণা কৰিছে?
ক) ২ বছৰ
খ) ৩ বছৰ
গ) ৪ বছৰ
ঘ) ৫ বছৰ
উত্তৰ:- খ) ৩ বছৰ – চৌদি আৰৱ চৰকাৰে কৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ভাৰতকে ধৰি ৰঙা তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত দেশসমূহৰ বাবে ৩ বছৰৰ ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা ঘোষণা কৰিছে। এই “ৰেড লিষ্ট”ত অন্তৰ্ভুক্ত তালিকাখনত আফগানিস্তান, আৰ্জেণ্টিনা, ব্ৰাজিল, ইজিপ্ত, ভাৰত, ইণ্ডোনেছিয়া, লেবানন, পাকিস্তান, দক্ষিণ আফ্ৰিকা, তুৰস্ক আৰু সংযুক্ত আৰৱ আমিৰাতকে ধৰি আন বহুতো দেশ অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

প্ৰশ্ন ৮। নিম্নলিখিত কোনখন দেশৰ বুয়েন ৰিটাৰ্টো পাৰ্ক আৰু পাচিও ডেল প্ৰাডোক ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে?
ক) ইটালী
খ) আমেৰিকা
গ) ইজৰাইল
ঘ) স্পেইন

উত্তৰ:- গ) স্পেইন – স্পেইনৰ মাদ্ৰিদৰ বুয়েন ৰিটাৰ্টো পাৰ্ক আৰু পাচেও ডেল প্ৰাডোক ইউনেস্কো বিশ্ব ঐতিহ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। ইয়াৰ সৈতে স্পেইনত মুঠ বিশ্ব ঐতিহ্যক্ষেত্ৰৰ সংখ্যা ৪৯ লৈ বৃদ্ধি হৈছে, যি হৈছে ইটালী আৰু চীনৰ পিছত বিশ্বব্যাপী তৃতীয় সৰ্বাধিক সংখ্যা। এই দুটা স্থান যোগ দিয়াৰ আগতে, স্পেইনৰ ৰাজধানী মাদ্ৰিদত কোনো ঐতিহ্যবাহী স্থান অৱস্থিত নাছিল। Current Affairs in Assamese language – 30 July 2021

• Assamese Current Affairs 2021

• আমাৰ Telegram Channel :- Click Here