Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language

Current Affairs 2021 in Assamese language – 28 August

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনটো নম্বৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় হেল্পলাইন টোল ফ্ৰী নম্বৰ জাৰী কৰিছে?
ক) ১৪৫৬৭
খ) ১৪৫৫৭
গ) ১৩৫৬৭
ঘ) ২৪৫৬৭

উত্তৰ:- ক) ১৪৫৬৭ – ভাৰত চৰকাৰ আৰু ৰাজস্থান চৰকাৰৰ সামাজিক ন্যায় আৰু সশক্তিকৰণ মন্ত্ৰালয়ৰ উদ্যোগত চলি থকা এল্ডাৰলাইন টোল ফ্ৰী নম্বৰ ১৪৫৬৭ ৰ ৰাজস্থান প্ৰকল্পৰ মুৰব্বী ৰাজীৱ ডুবে এই পোষ্টাৰখন উপস্থাপন কৰে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 28 August

প্ৰশ্ন ২। ডিজিচিআই য়ে কোন জেটৰ পৰা আঢ়ৈ বছৰৰ পিছত নিষেধাজ্ঞা প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল?
ক) বোয়িং ৭২৭
খ) বোয়িং ৭৩৬
গ) বোয়িং ৭৩৭
ঘ) বোয়িং ২৩৭

উত্তৰ:- গ) বোয়িং ৭৩৭অসামৰিক বিমান পৰিচালনা সঞ্চালকালয়ে (ডিজিচিএ) বৃহস্পতিবাৰে বোয়িং ৭৩৭ মেক্স জেট বিমানৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা উঠাই লোৱাৰ কথা ঘোষণা কৰে। উল্লেখ্য যে, ২০১৯ চনত ভাৰতে দুটা ডাঙৰ দুৰ্ঘটনাৰ পিছত বিমানখন নিষিদ্ধ কৰিছিল। ডিজিচিএ ৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াইও এই যুগান্তকাৰী সিদ্ধান্তটো নিশ্চিত কৰিছে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 28 August

প্ৰশ্ন ৩। ভাৰতৰ কোনখন চহৰত প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙে নীৰজ চোপ্ৰাৰ (অলিম্পিক স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী) নামেৰে এখন ষ্টেডিয়াম উদ্বোধন কৰিছিল?
ক) দিল্লী
খ) প্ৰয়াগৰাজ
গ) হাৰিয়ানা
ঘ) পুণে

উত্তৰ:- ঘ) পুণে – প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী ৰাজনাথ সিঙে পুনেত নীৰজ চোপ্ৰাৰ নামেৰে এখন ষ্টেডিয়াম উদ্বোধন কৰে। ষ্টেডিয়ামখনক আৰ্মি স্পৰ্টছ ইনষ্টিটিউটৰ চৌহদত ‘নীৰজ চোপ্ৰা আৰ্মি স্পৰ্টছ ইনষ্টিটিউট, পুনে কেণ্টনমেণ্ট‘ নাম দিয়া হৈছে। Current Affairs 2021 in Assamese language – 28 August

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনে ২৮ আগষ্ট ২০২১ তাৰিখে জালিয়ানৱালা বাগ মেম’ৰিয়েলৰ পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা কমপ্লেক্স উদ্বোধন কৰিব?
ক) অৰুণ জেটলী
খ) নৰেন্দ্ৰ মোডী
গ) যোগী আদিত্যনাথ
ঘ) ৰাজনাথ সিং

উত্তৰ:- খ) নৰেন্দ্ৰ মোদীপ্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২৮ আগষ্ট, শনিবাৰে জালিয়ানৱালা বাগ মেম’ৰিয়েলৰ পুনৰ্বিকাশ কমপ্লেক্স উদ্বোধন কৰিব। সন্ধিয়া ৬ বজাত ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে এই উদ্বোধনী অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হ’ব।

প্ৰশ্ন ৫। শেহতীয়াকৈ গুয়ামৰ অফশ্বৰ অঞ্চলত চাৰিদিনীয়া মালাবাৰ অনুশীলন ভাৰতৰ লগতে কোনবোৰ দেশত আৰম্ভ হৈছিল?
ক) আমেৰিকা, ইটালী আৰু জাপান
খ) কোৰিয়া, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু থাইলেণ্ড
গ) আমেৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপান
ঘ) চীন, ইণ্ডোনেছিয়া আৰু জাপান

উত্তৰ:- আমেৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপান :- আমেৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপানৰ নৌসেনাৰ মাজত চাৰিদিনীয়া মালাবাৰ অনুশীলন – কোৱাড – ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, অষ্ট্ৰেলিয়া আৰু জাপানৰ চাৰিখন দেশৰ নৌসেনাই বৃহস্পতিবাৰে গুয়াম অফশ্বৰ অঞ্চলত চাৰিদিনীয়া মালাবাৰ অনুশীলন আৰম্ভ কৰিছিল। Current Affairs 2021 in Assamese language – 28 August

প্ৰশ্ন ৬। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ কিমানজন ন্যায়াধীশ নিযুক্ত কৰিছিল?
ক) ৯ জন
খ) ৮ জন
গ) ২ জন
ঘ) ৬ জন

উত্তৰ:- ক) ৯ জনৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দৰ হৈ নিযুক্তি পত্ৰ স্বাক্ষৰৰ লগে লগে বৃহস্পতিবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত তিনিগৰাকী মহিলাসহ নজন নতুন ন্যায়াধীশক নিযুক্তি দিয়া হয়।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনে মণিপুৰৰ ৰাজ্যপাল হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল?
ক) শিবেন্দ্ৰ সিং সিদ্ধু
খ) শ্ৰী লা গণেশন
গ) বি কে নায়াৰ

উত্তৰ:- শ্ৰী লা গণেশন – শ্ৰী লা গণেশনে অলপতে ইয়াত ৰাজ ভৱনৰ আদালতমণিপুৰৰ ৰাজ্যপাল হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল। Current Affairs 2021 in Assamese language – 28 August

প্ৰশ্ন ৮। কুস্তি সম্প্ৰদায়ক সমৰ্থন কৰিবলৈ শেহতীয়াকৈ পেৰিছ অলিম্পিক ২০২৪ কাৰ্যসূচীত কোনে অনুসন্ধান আৰম্ভ কৰিছিল?
ক) ৰিলায়েন্স
খ) পেটিএম
গ) টেকনো
ঘ) টাটা মটৰ্চ

উত্তৰ:- ঘ) টাটা মটৰ্ছ – এই সামগ্ৰিক উন্নয়ন কাৰ্যসূচীৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য হৈছে খেলুৱৈসকলক পৰৱৰ্তী অলিম্পিক গেমছসোণৰ পদক জিকিবলৈ উৎসাহিত কৰা।

প্ৰশ্ন ৯। হাৰিয়ানাৰ কোন মন্ত্ৰীয়ে শেহতীয়াকৈ খেলো হাৰিয়ানাৰ অধীনত এখন ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতা আৰম্ভ কৰিছিল?
ক) সন্দীপ সিং
খ) হৰজিন্দৰ কৌৰ
গ) চৰ্দাৰ সিং
ঘ) ৰাজবীৰ সিং

উত্তৰ:- ক) সন্দীপ সিংহাৰিয়ানাৰ ক্ৰীড়া মন্ত্ৰী সন্দীপ সিঙে শেহতীয়াকৈ আম্বালা কেণ্টনমেণ্টত খেলো হাৰিয়ানাৰ অধীনত এখন ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতা আৰম্ভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১০। শেহতীয়াকৈ মালয়েছিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইছমাইল চাব্ৰীয়ে কেবিনেট গঠন কৰোঁতে কোনটো মন্ত্ৰীপদৰ নাম ইয়াত দিয়া হোৱা নাছিল?
ক) প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী
খ) বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী
গ) উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি
ঘ) উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী

উত্তৰ:- ঘ) উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী – শেহতীয়াকৈ মালয়েছিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইছমাইল চাব্ৰীয়ে তেওঁৰ পূৰ্বসূৰীক অনুসৰণ কৰি এখন কেবিনেট গঠন কৰোঁতে উপ-প্ৰধানমন্ত্ৰী মন্ত্ৰীপদৰ নাম ইয়াত দিয়া হোৱা নাছিল। Current Affairs 2021 in Assamese language – 28 August

• Current Affairs of India 2021 in Assamese language – 27 August, 2021 

আমাক ফেচবুকত লগ কৰিবলৈ ইয়াত :- ক্লি’ক কৰক

• আমাক টেলিগ্ৰামত লগ কৰিবলৈ ইয়াত :- ক্লি’ক কৰক