Current Affairs of Assam 2021 in AssameseAssam Current Affairs 2021 in Assamese language 

Assam Current Affairs MCQ 2021

Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language 23 August Assamese Current AffairsCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese languageAssamese GK Current Affairs

Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 23 August

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্যৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু ৰাজ্যপাল কল্যাণ সিঙৰ শেহতীয়াকৈ ৮৯ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল?
ক) পঞ্জাৱ
খ) মহাৰাষ্ট্ৰ
গ) বিহাৰ
ঘ) উত্তৰ প্ৰদেশ

উত্তৰ:- ঘ) উত্তৰ প্ৰদেশ – উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী তথা ৰাজ্যপাল কল্যাণ সিঙৰ শেহতীয়াকৈ ৮৯ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে। মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথে (Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 23 August) তেওঁৰ মৃত্যুত শোক প্ৰকাশ কৰিছে। তেওঁ উত্তৰ প্ৰদেশৰ প্ৰথম বিজেপি মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। তেওঁ প্ৰথমবাৰৰ বাবে মুখ্যমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত মন্ত্ৰীসভাৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ অযোধ্যাত ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ শপত লৈছিল।

প্ৰশ্ন ২। ভাৰতৰ কোন খন ৰাজ্যৰ চামোলি জিলাৰ মানা গাঁৱত ভাৰতৰ আটাইতকৈ ওখ ভেষজ উদ্যান উদ্বোধন কৰা হৈছে?
ক) লাডাখ
খ) উত্তৰাখণ্ড
গ) গুজৰাট
ঘ) বাৰাণসী

উত্তৰ:- খ) উত্তৰাখণ্ড – উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যৰ চামোলি জিলামানা গাঁৱভাৰতৰ আটাইতকৈ ওখ ভেষজ উদ্যানখন ১১,০০০ ফুট উচ্চতাত উদ্বোধন কৰা হৈছে। বহুতো ঔষধি আৰু সাংস্কৃতিকভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ আলপাইন (Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 23 August) প্ৰজাতি সংৰক্ষণ কৰা আৰু এই প্ৰজাতিবোৰৰ বিস্তাৰ আৰু বাসস্থান পৰিস্থিতিবিজ্ঞানৰ ওপৰত গৱেষণা কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে ইয়াক উদ্বোধন কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। শ্ৰী লা গণেশনক কোন খন ৰাজ্যৰ ৰাজ্যপাল হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে?
ক) কেৰালা
খ) গুজৰাট
গ) কৰ্ণাটক
ঘ) মণিপুৰ

উত্তৰ:- ঘ) মণিপুৰশ্ৰী লা গণেশনক শেহতীয়াকৈ মণিপুৰ ৰাজ্যৰ ৰাজ্যপাল হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। তেওঁৰ নিযুক্তিক ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে অনুমোদন জনাইছে। নিযুক্তিটো তেওঁৰ দায়িত্ব লোৱাৰ তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ’ব।

প্ৰশ্ন ৪। এন টি পি চি লিমিটেডে কোন খন ৰাজ্যত দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ফ্লোটিং সৌৰ পিভি প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে?
ক) গুজৰাট
খ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ
গ) মধ্য প্ৰদেশ
ঘ) ঝাৰখণ্ড

উত্তৰ:- খ) অন্ধ্ৰ প্ৰদেশনেচনেল থাৰ্মাল পাৱাৰ কৰ্পোৰেচন (এন টি পি চি) লিমিটেডে ২০১৮ চনত ভাৰত চৰকাৰে জাননী দিয়া ফ্লেক্সিবিলাইজেচন আঁচনিৰ অধীনত অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ বিশাখাপত্তনমত দেশৰ সিংহদ্ৰী তাপ কেন্দ্ৰৰ জলাশয়ত ২৫ মেগাৱাটৰ সৰ্ববৃহৎ ফ্লোটিং সৌৰ পিভি প্ৰকল্প আৰম্ভ কৰিছে। এইটো আঁচনিখনৰ অধীনত স্থাপন কৰা প্ৰথম সৌৰ প্ৰকল্প। Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 23 August

প্ৰশ্ন ৫। “দাস ব্যৱসায় আৰু ইয়াৰ বিলুপ্তিৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক দিৱস” কেতিয়া পালন কৰা হয়?
ক) ২২ আগষ্ট
খ) ২৩ আগষ্ট
গ) ২৪ আগষ্ট
ঘ) ২৫ আগষ্ট

উত্তৰ:- খ) ২৩ আগষ্ট – ২৩ আগষ্টত বিশ্বজুৰি “দাস বাণিজ্য আৰু ইয়াৰ নিৰ্মূলৰ বাবে আন্তৰ্জাতিক দিৱস” হিচাপে পালন কৰা হয়। এই দিনটো সকলো মানুহৰ স্মৃতিত দাস ব্যৱসায়ৰ ট্ৰেজেডী দেখুৱাবলৈ উদযাপন কৰা হয়।

প্ৰশ্ন ৬। কিমান বছৰত ভাৰত চৰকাৰে হস্ততাঁত উৎপাদন দুগুণ কৰাৰ বাবে এখন সমিতি গঠন কৰিছে?
ক) ১ বছৰ
খ) ২ বছৰ
গ) ৩ বছৰ
ঘ) ৪ বছৰ

উত্তৰ:- গ) ৩ বছৰ – ভাৰত চৰকাৰে পৰৱৰ্তী ৩ বছৰত হস্ততাঁত উৎপাদন দুগুণ কৰা আৰু ৰপ্তানি ৪ গুণ দুগুণ কৰাৰ লক্ষ্যৰে এখন সমিতি গঠন কৰিছে। নতুন দিল্লীৰ ভাৰতীয় ফেশ্বন ডিজাইন পৰিষদৰ (এফ ডি চি আই) অধ্যক্ষ শ্ৰী সুনীল চেঠীৰ অধ্যক্ষতাত এই সমিতিখন গঠন কৰা হৈছে। সমিতিখনে ইয়াৰ গঠনৰ দিনৰ পৰা ৪৫ দিনৰ ভিতৰত চূড়ান্ত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিব।

প্ৰশ্ন ৭। ইউএছঅ’এফ আৰু কোনটো টেলিকম কোম্পানীয়ে ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্যবোৰত উচ্চ গতিৰ ইণ্টাৰনেট সেৱাৰ লোকসকলৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) ৰিলায়েন্স জিঅ’
খ) এয়াৰটেল
গ) ভোডাফোন আৰু আইডিয়া
ঘ) বিএছএনএল

উত্তৰ:- ঘ) বিএছএনএলইউনিভাৰ্চেল চাৰ্ভিচ অব্লিগেচন ফাণ্ডে (USOF) ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্যসমূহত উচ্চ গতিৰ ইণ্টাৰনেট সেৱাৰ লোকসকলৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ ভাৰত সঞ্চাৰ নিগম লিমিটেড (BSNL) ৰ সৈতে এক চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। যাৰ অধীনত আগৰতলা কক্সবজাৰৰ জৰিয়তে বাংলাদেশ চাবমেৰিন কেবল কোম্পানী লিমিটেডে ভাড়াত ১০ জিবিপিএছ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বেণ্ডউইথ ইণ্টাৰনেট সংযোগ লাভ কৰিব পাৰে। Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 23 August

প্ৰশ্ন ৮। ভাৰত আৰু কোন খন দেশে শেহতীয়াকৈ AK-103 ৰাইফল ক্ৰয় কৰাৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) আমেৰিকা
খ) ৰাছিয়া
গ) অষ্ট্ৰেলিয়া
ঘ) ইংলেণ্ড

উত্তৰ:- খ) ৰাছিয়াভাৰত আৰু ৰাছিয়াই শেহতীয়াকৈ AK-103 ৰাইফল ক্ৰয় কৰাৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছে। এই বৃহৎ পদাতিক আধুনিকীকৰণ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত, ভাৰতীয় সেনাৰ বাবে ৰাছিয়াৰ পৰা (Current Affairs of Assam 2021 in Assamese language – 23 August) কেইবাটাও AK-103 শৃংখলাৰ এছল্ট ৰাইফল ক্ৰয় কৰা হৈছে। এয়া হৈছে একে-47 (AK-103) ৰাইফলৰ শেহতীয়া আৰু আটাইতকৈ উন্নত সংস্কৰণ

• Assam Current Affairs 2021 MCQ in Assamese language – 22 August, 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here