Current Affairs of Assam 2021Assam Current Affairs 2021

Current Affairs of Assam 2021 - Assam Current Affairs 2021

Current Affairs of Assam 2021 16 August, 2021 Assam Police Quiz – Assam Police GK Questions – Assam Police Constable Mock Test – Assam Police Important GK – Assam Police Question in Assamese language 

Current Affairs of Assam 2021 – 16 August, 2021

প্ৰশ্ন ১। নিম্নলিখিত কোনটো এপ্প বিশ্বৰ আটাইতকৈ সঘনাই ডাউনলোড কৰা এপ্প হৈ পৰিছে?
ক) ফেচবুক
খ) টিকটক
গ) টুইটাৰ
ঘ) গুগল

উত্তৰ:- খ) টিকটক – ব্যৱসায়িক আলোচনী নিক্কেই এছিয়াৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, টিকটক এপটো বিশ্বব্যাপী আটাইতকৈ সঘনাই ডাউনলোড কৰা এপ হৈ পৰিছে। টিকটকে ডাউনলোড কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ফেচবুক এপটো অতিক্ৰম কৰিছে। বৰ্তমান ফেচবুক তালিকাত দ্বিতীয় স্থানত আছে, হোৱাটছএপ তিনি নম্বৰ স্হানত আৰু ইষ্টাগ্ৰাম চতুৰ্থ নম্বৰ স্থানত আছে। Current Affairs of Assam 2021 – 16 August, 2021

প্ৰশ্ন ২। স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে কিমান জন আৰক্ষী কৰ্মীক পদক প্ৰদান কৰা হৈছে?
ক) ১,৩৮০ জন আৰক্ষী কৰ্মী
খ) ২,৩৮০ জন আৰক্ষী কৰ্মী
গ) ৩,৩৮০ জন আৰক্ষী কৰ্মী
ঘ) ৪,৩৮০ জন আৰক্ষী কৰ্মী

উত্তৰ:- ক) ১,৩৮০ জন আৰক্ষী কৰ্মী – স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে শেহতীয়াকৈ ১,৩৮০ জন আৰক্ষী কৰ্মীক পদক প্ৰদান কৰা হৈছে। যাৰ ভিতৰত, ৬২৮ টা বীৰত্ব বঁটাৰ পৰা জম্মু আৰু কাশ্মীৰ আৰক্ষীক ০১ পিপিএমজি (PPMG) প্ৰদান কৰা হৈছে আৰু চিআৰপিএফ (CRPF) ক মৰণোত্তৰভাৱে ০১ পিপিএমজি (PPMG) প্ৰদান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনটো এয়াৰলাইন্সে অলিম্পিক পদক বিজয়ীসকলক ৫ বছৰৰ বাবে বিনামূলীয়া বিমান ভ্ৰমণৰ ঘোষণা কৰিছে?
ক) এয়াৰ ইণ্ডিয়া এয়াৰলাইন
খ) গো ফাৰ্ষ্ট এয়াৰলাইন কোম্পানী
গ) এয়াৰ এছিয়া এয়াৰলাইনছ কোম্পানী
ঘ) ইণ্ডিয়ান এয়াৰলাইনচ

উত্তৰ:- খ) গো ফাৰ্ষ্ট এয়াৰলাইন কোম্পানী – গো ফাৰ্ষ্ট এয়াৰলাইন কোম্পানীয়ে শেহতীয়াকৈ অলিম্পিকত পদক অৰ্জন কৰা খেলুৱৈসকলক ৫ বছৰৰ বাবে বিনামূলীয়া বিমান ভ্ৰমণৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। ভাৰতে ২০২০ চনৰ টকিঅ’ অলিম্পিকত এটা সোণ পদক, দুটা ৰূপ আৰু ৪ টা ব্ৰঞ্জৰ পদকসহ মুঠ ৭ টা পদক জিকিছিল। Current Affairs of Assam 2021 – 16 August, 2021

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে বন্দনা কাটাৰিয়াক “বেটি বচাও বেটি পঢ়াও অভিযান”ৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে নিযুক্তি দিছে?
ক) কেৰালা চৰকাৰ
খ) হাৰিয়ানা চৰকাৰ
গ) মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ
ঘ) উত্তৰাখণ্ড চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) উত্তৰাখণ্ড চৰকাৰ – উত্তৰাখণ্ড চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ হকী খেলুৱৈ বন্দনা কাটাৰিয়াক উত্তৰাখণ্ড ৰাজ্যৰ “বেটি বচাও বেটি পঢ়াও অভিযান“ৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচেডৰ হিচাপে নিযুক্তি দিছে। প্ৰাক্তন কেন্দ্ৰীয় গৃহ সচিব গৌবাক ২০১৯ চনত দুবছৰৰ বাবে দেশৰ শীৰ্ষ আমোলা হিচাপে নিযুক্ত কৰা হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৫। অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৰাজ্যপাল ব্ৰিগেডিয়াৰ বি ডি মিশ্ৰক কোন খন ৰাজ্যৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব দিয়া হৈছে?
ক) গুজৰাট
খ) মহাৰাষ্ট্ৰ
গ) মিজোৰাম
ঘ) দিল্লী

উত্তৰ:- গ) মিজোৰাম – অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৰাজ্যপাল ব্ৰিগেডিয়াৰ বি ডি মিশ্ৰক শেহতীয়াকৈ মিজোৰাম ৰাজ্যৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব দিয়া হৈছে। ১৯৯৩ চনত, তেওঁ কোনো ক্ষতি নোহোৱাকৈ অমৃতসৰৰ পৰা অপহৃত বিমানৰ পৰা ১২৪ জন যাত্ৰীক উদ্ধাৰ কৰিছিল। Current Affairs of Assam 2021 – 16 August, 2021

প্ৰশ্ন ৬। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ লালকিল্লাৰ প্ৰাচীৰৰ পৰা একেৰাহে কিমানবাৰৰ বাবে পতাকা উত্তোলন কৰিছে?
ক) পঞ্চম বাৰ
খ) সপ্তম বাৰ
গ) অষ্টম বাৰ
ঘ) নৱম বাৰ

উত্তৰ:- গ) অষ্টম বাৰপ্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ একেৰাহে অষ্টমবাৰৰ বাবে লালকিল্লাৰ প্ৰাচীৰৰ পৰা পতাকা উত্তোলন কৰিছে। পতাকা উত্তোলনৰ সময়ত স্হল সেনা, বায়ু সেনা, নৌ সেনা আৰু দিল্লী আৰক্ষীৰ পৃথক সৈন্যই দেশবাসীক অভিবাদন জনায়। তেওঁ অনুষ্ঠানটোত ৰাষ্ট্ৰীয় হাইড্ৰজেন মিছনৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনটো ক্ৰিকেট দলৰ অলৰাউণ্ডাৰ চাকিব আলক আইচিচি প্লেয়াৰ অফ দা মান্থ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে?
ক) পাকিস্তান ক্ৰিকেট দল
খ) ইংলেণ্ড ক্ৰিকেট দল
গ) নিউজিলেণ্ড ক্ৰিকেট দল
ঘ) বাংলাদেশ ক্ৰিকেট দল

উত্তৰ:- ঘ) বাংলাদেশ ক্ৰিকেট দল – বাংলাদেশ ক্ৰিকেট দলৰ অলৰাউণ্ডাৰ চাকিব আল হাছানআইচিচি প্লেয়াৰ অফ দা মান্থ বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছে। তেওঁ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ মিচেল মাৰ্ছ আৰু ৱেষ্ট ইণ্ডিজৰ হেডেন ৱালছ জুনিয়ৰক পৰাস্ত কৰি প্লেয়াৰ অফ দ্য মান্থ বঁটা লাভ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৮। ব্ৰিটিছ কোম্পানী হাউচফ্ৰেছৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যি ২০২০ চনত বিশ্বৰ আটাইতকৈ প্ৰদূষিত দেশ কোনখন আছিল?
ক) নিউজিলেণ্ড
খ) ইংলেণ্ড
গ) অষ্ট্ৰেলিয়া
ঘ) বাংলাদেশ

উত্তৰ:- ঘ) বাংলাদেশব্ৰিটিছ কোম্পানী হাউচফ্ৰেছে প্ৰস্তুত কৰা এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ২০২০ চনত বাংলাদেশ বিশ্বৰ আটাইতকৈ প্ৰদূষিত দেশ আছিল। পাকিস্তান দ্বিতীয়, ভাৰত তৃতীয় আৰু মঙ্গোলিয়া চতুৰ্থ স্থানত আছে। প্ৰকাশিত প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আটাইতকৈ প্ৰদূষিত ৫০ খন চহৰৰ ভিতৰত ৪৯ খন কেৱল বাংলাদেশ, চীন, পাকিস্তান আৰু ভাৰতৰ।

• Assam Current Affairs 2021 – 15 August, 2021

• Assam Current Affairs 2021 – 14 August, 2021 

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here