Current Affairs Of Assam in Assamese language

নমস্কাৰ বন্ধু-বান্ধৱীসকল, আশা কৰোঁ আপোনালোকে আজিৰ আমাৰ এই “Current Affairs Of Assam 2021” প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰৰ তথ্য ৰাজিৰ পৰা সামান্য হ’লেও উপকৃত হ’ব। বিশেষভাৱে এই প্ৰশ্নোত্তৰবোৰ সকলো প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বিশেষভাৱে লাভজনক। যদি আমাৰ আজিৰ এই সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নোত্তৰ কেইটা পঢ়ি আপোনাৰ সঁচাকৈয়ে ভাল লাগে তেন্তে আপুনি যিমান পাৰে সিমানেই শ্বেয়াৰ কৰক, যাতে অইন লোকসকলেও এই তথ্য ৰাজিৰ পৰা কিবা এটা নজনা কথা জানি উপকৃত হ’ব পাৰে। লগতে আপোনাৰ সাধাৰণ জ্ঞানৰ ফলাফল যদি বৃদ্ধি কৰিবলৈ বিচাৰিছে, তেনেহ’লে এদিনত কমেও এবাৰ হ’লেও আপোনাক আমাৰ ৱেবছাইটলৈ আহিবলৈ অনুৰোধ জনাইছোঁ। তলত আমাৰ টেলিগ্ৰাম গ্ৰুপৰ লিংকো শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে। তাতো নিতৌ কুইজ প্ৰচাৰ কৰি থকা হয়, আগ্ৰহী হ’ল যোগদান কৰিব পাৰে।

প্ৰতিদিনে Free Online Mock Tezt দিবলৈ দিবলৈ এতিয়াই কাৰক:-  JOIN NOW

Current Affairs Of Assam in Assamese language

Today Current Affairs 2021 in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি অৰ্থাৎ ২৫ নবেম্বৰত নয়ডাৰ কোনটো বিমান বন্দৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল?

উত্তৰ:- প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আজি অৰ্থাৎ ২৫ নবেম্বৰত নয়ডাৰ জেৱাৰ নামৰ বিমান বন্দৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ২। ভাৰতীয় নৌবাহিনীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা চতুৰ্থ চাবমেৰিনটোৰ নাম কি?

উত্তৰ:- ভাৰতীয় নৌবাহিনীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা চতুৰ্থ চাবমেৰিনটোৰ নাম হৈছে INS VELA।

প্ৰশ্ন ৩। NFHS-5 Sex Ratio Data ৰ অনুসৰি, ২০১৫-১৬ বৰ্ষৰ মতে দেশত বৰ্তমান প্ৰতি ১,০০০ পুৰুষত কিমান গৰাকী মহিলা আছে?

উত্তৰ:- NFHS-5 Sex Ratio Data ৰ অনুসৰি, ২০১৫-১৬ বৰ্ষৰ মতে দেশত বৰ্তমান প্ৰতি ১,০০০ পুৰুষত ১,০২০ গৰাকী মহিলা আছে।

প্ৰশ্ন ৪। খেলো ইণ্ডিয়া য়ুথ গেমছত দেশৰ শীৰ্ষ স্থানপ্ৰাপ্ত মহিলা স্কেট শ্বুটাৰ গণেমত চেখোনক পৰাস্ত কৰি কোনে ৰাষ্ট্ৰীয় স্কেট চেম্পিয়নশ্বিপ জিকিছে?

উত্তৰ:- খেলো ইণ্ডিয়া য়ুথ গেমছত দেশৰ শীৰ্ষ স্থানপ্ৰাপ্ত মহিলা স্কেট শ্বুটাৰ গণেমত চেখোনক পৰাস্ত কৰি দৰ্শনা ৰাঠৌৰে ৰাষ্ট্ৰীয় স্কেট চেম্পিয়নশ্বিপ জিকিছে।

প্ৰশ্ন ৫। চুইডিছ সংসদৰ দ্বাৰা নিৰ্বাচিত দেশৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীৰ নাম কি?

উত্তৰ:- চুইডিছ সংসদৰ দ্বাৰা নিৰ্বাচিত দেশৰ প্ৰথম মহিলা প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীৰ নাম হৈছে মেগডেলনা এণ্ডাৰচন।

প্ৰশ্ন ৬। কোন খন ৰাজ্যই তিনিখন মূলধন বিধেয়ক বাতিল কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে?

উত্তৰ:- অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যই তিনিখন মূলধন বিধেয়ক বাতিল কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। শেহতীয়াকৈ দেশৰ আটাইতকৈ ওখ এয়াৰ পিউৰিফায়াৰ টাৱাৰ ক’ত মুকলি কৰা হৈছে?

উত্তৰ:- শেহতীয়াকৈ দেশৰ আটাইতকৈ ওখ এয়াৰ পিউৰিফায়াৰ টাৱাৰ চণ্ডিগড়ত মুকলি কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৮। কোন খন দেশক লেজেণ্ডছ ক্ৰিকেট লীগ চিজন 2 আয়োজনৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে?

উত্তৰ:- ওমান দেশক লেজেণ্ডছ ক্ৰিকেট লীগ চিজন 2 আয়োজনৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৯। বিশ্বৰ আটাইতকৈ সংগঠিত বেংক হিচাপে বিত্তীয় স্থিৰতা বোৰ্ড (Financial Stability Board) য়ে কাক বাছনি কৰিছে?

উত্তৰ:- বিশ্বৰ আটাইতকৈ সংগঠিত বেংক হিচাপে বিত্তীয় স্থিৰতা বোৰ্ড (Financial Stability Board) য়ে জে পি মৰ্গানক বাছনি কৰিছে।

প্ৰশ্ন ১০। অসম ৰাজ্যৰ কোনটো পশু অভয়াৰণ্যক ৰাজ্যখনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে?

উত্তৰ:- অসম ৰাজ্যৰ দিহিং পাটকাই বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যক ৰাজ্যখনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ১১। ২৫ নৱেম্বৰত বিশ্বজুৰি কি দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়?

উত্তৰ:- ২৫ নৱেম্বৰত বিশ্বজুৰি বিশ্ব মাংস নিষিদ্ধকৰণ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়।

লগতে পঢ়ক:- Assamese Quiz 2021 (24 November 2021)

 

অস্বীকাৰ: আমি আপোনালোকৰলৈ প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰসমূহ বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰি প্ৰদান কৰোঁ। কেতিয়াবা যিকোনো প্ৰশ্নোত্তৰৰ ত্ৰুটি দেখা যাব পাৰে, সেই পৰিস্থিতিত আপোনালোকক আমাক অৱগত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হ’ল।

গগতে