Current Affairs of Assam Questions and Answers 2021Assam Current Affairs Questions and Answers 2021

Current Affairs of Assam Questions and Answers

Current Affairs of Assam Questions and Answers

Current Affairs of Assam 2021 in Assamese languageCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language 

Current Affairs of Assam Questions and Answers 2021

প্ৰশ্ন ১। উত্তৰ প্ৰদেশত, চৰকাৰে পঞ্চায়ত ব’ৰ্ডৰ বৈঠকত কোনখন চহৰৰ নাম হৰিগড় বুলি নামাকৰণ কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে?
ক) কানপুৰ
খ) আলিগড়
গ) বিজয়গড়
ঘ) মোগলচৰাই

উত্তৰ:- খ) আলিগড় – উত্তৰ প্ৰদেশত চৰকাৰে আলিগড় জিলা পঞ্চায়ত ব’ৰ্ডৰ বৈঠকত আলিগড় চহৰৰ নাম হৰিগড়লৈ সলনি কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে। একে সময়তে, জিলা পঞ্চায়তৰ সদস্যসকলে প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী কল্যাণ সিঙৰ নামেৰে ধনীপুৰ মিনি বিমান বন্দৰৰ নাম ৰখাৰ প্ৰস্তাৱত মোহৰ মাৰিছে।

প্ৰশ্ন ২। ১৯ আগষ্টত বিশ্বজুৰি কি দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়?
ক) বিশ্ব বিজ্ঞান দিৱস
খ) বিশ্ব ফটোগ্ৰাফী দিৱস
গ) বিশ্ব গ্ৰাফ দিৱস
গ) বিশ্ব জ্ঞান দিৱস

উত্তৰ:- খ) বিশ্ব ফটোগ্ৰাফী দিৱস – ১৯ আগষ্ট বিশ্ব ফটোগ্ৰাফী দিৱস হিচাপে বিশ্বব্যাপী উদযাপন কৰা হয়। এই দিনটো সেই সকল লোকৰ বাবে বিশেষ গুৰুত্বপূৰ্ণ যিসকলে যিকোনো সুন্দৰ বস্তু ধৰিব বিচাৰে বা তেওঁলোকৰ কেমেৰাত বন্দী কৰিব বিচাৰে।

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনখন ৰাজ্য চৰকাৰে “ৰাজীৱ গান্ধী গ্ৰামীণ ভূমিহীন মজদুৰ ন্যায় যোজনা” আৰম্ভ কৰিছে?
ক) গুজৰাট চৰকাৰ
খ) মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰ
গ) কেৰালা চৰকাৰ
ঘ) ছত্তীশগড় চৰকাৰ

উত্তৰ:- ঘ) ছত্তীশগড় চৰকাৰ – ছত্তীশগড় চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ “ৰাজীৱ গান্ধী গ্ৰামীণ ভূমিহীন মজদুৰ ন্যায় যোজনা” আৰম্ভ কৰিছে। ১২ লাখ ভূমিহীন শ্ৰমিকক ৬০০০/- টকা প্ৰদান কৰা হ’ব। আঁচনিখন ২০০ কোটি টকাৰ ব্যৱস্থাৰে আৰম্ভ কৰা হৈছে। আঁচনিখনে ১২ লাখ ভূমিহীন পৰিয়ালক লাভান্বিত কৰিব।

প্ৰশ্ন ৪। শেহতীয়াকৈ কোনে মেইটয়-নাছকম (MeitY-NASSCOM) ষ্টাৰ্ট-আপ মহিলা উদ্যোগী বঁটা ২০২০-২১ ঘোষণা কৰিছে?
ক) ভাৰত চৰকাৰ
খ) পাকিস্তান চৰকাৰ
গ) আফগানিস্তান চৰকাৰ
ঘ) কানাডা চৰকাৰ

উত্তৰ:- ক) ভাৰত চৰকাৰ – ভাৰত চৰকাৰে শেহতীয়াকৈ মহিলাসকলৰ মাজত উদ্যোগৰ মনোভাৱক স্বীকৃতি আৰু বিকাশৰ বাবে মেইটৱাই-নাছকম (MeitY-NASSCOM) ষ্টাৰ্ট-আপ মহিলা উদ্যোগী বঁটা ২০২০-২১ ঘোষণা কৰিছে। এই বঁটাটোৱে পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ মহিলাসকলক পথ প্ৰদৰ্শক আদৰ্শ হিচাপে কাম কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিব।

প্ৰশ্ন ৫। সুডোকুৰ গডফাদাৰ মাকি কাজীৰ অলপতে কিমান বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল?
ক) ৫২ বছৰ
খ) ৬৯ বছৰ
গ) ৭২ বছৰ
ঘ) ৮২ বছৰ

উত্তৰ:- খ) ৬৯ বছৰ – সুডোকুৰ গডফাদাৰ মাকি কাজীৰ অলপতে পিত্ত নলীৰ কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ ৬৯ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছে। তেওঁ এটা জনপ্ৰিয় সংখ্যাৰ ধাঁধা সুডোকুৰ সৃষ্টিকৰ্তা আছিল। মাকি কাজী নিকোলাই কোম্পানী লিমিটেডৰ অধ্যক্ষ আছিল। এইটো এটা জাপানী পাজল নিৰ্মাতা

প্ৰশ্ন ৬। টিচিএছ শেহতীয়াকৈ এটা কিমান নম্বৰৰ ভাৰতীয় কোম্পানী হৈ পৰিছে যিয়ে ১৩ লাখ কোটি টকাৰ বজাৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিছে?
ক) প্ৰথম
খ) দ্বিতীয়
গ) তৃতীয়
ঘ) চতুৰ্থ

উত্তৰ:- খ) দ্বিতীয় – টিচিএছ শেহতীয়াকৈ ৰিলায়েন্সৰ পিছত ১৩ লাখ কোটি টকাৰ বজাৰ সীমা অতিক্ৰম কৰা দ্বিতীয় ভাৰতীয় কোম্পানী হৈ পৰিছে। টিচিএছৰ শ্বেয়াৰ ২.৩২% বৃদ্ধিহৈ ৩,৫৫২.৪ টকাত বন্ধ হৈছে। ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ মূল্য বৰ্তমান ১৩.৭ লাখ কোটি টকা।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোনে শেহতীয়াকৈ মহিলাসকলক ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী “এন ডি এ” (NDA) ত অৱতীৰ্ণ হ’বলৈ অনুমতি দিছে?
ক) শিক্ষা বিভাগ
খ) নিযুক্তি বিভাগ
গ) উচ্চতম ন্যায়ালয়
ঘ) দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়

উত্তৰ:- গ) উচ্চতম ন্যায়ালয় – উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ মহিলাসকলক ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী “এন ডি এ” ত উপস্থিত হ’বলৈ অনুমতি দিছে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সেনাৰ নীতিগত সিদ্ধান্তক লিংগ বৈষম্য বুলি অভিহিত কৰিছে। ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী (NDA) হৈছে বিশ্বৰ প্ৰথম ত্ৰি-সেৱা একাডেমী। ১৯৫৪ চনৰ ৭ ডিচেম্বৰত এক উদ্বোধনী অনুষ্ঠানৰ সৈতে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমী আৰম্ভ কৰা হৈছিল।

প্ৰশ্ন ৮। কোন খন দেশৰ বিজ্ঞানীসকলে পৃথিৱীৰ পৰা ডাইনোচৰ আঁতৰ কৰা গ্ৰহাণু আৱিষ্কাৰ কৰিছে?
ক) জাপান
খ) মেক্সিকো
গ) ইংলেণ্ড
ঘ) ফিলিপাইনচ

উত্তৰ:- খ) মেক্সিকোকম্পিউটাৰ মডেল ব্যৱহাৰ কৰা বিজ্ঞানীসকলে শেহতীয়াকৈ মেক্সিকোত পৃথিৱীৰ পৰা ডাইনোচৰ আঁতৰ কৰা গ্ৰহাণু আৱিষ্কাৰ কৰিছে, ১৩০,০০০ আৰ্হিৰ গ্ৰহাণু অধ্যয়ন কৰি। এই গ্ৰহাণুটোৱে এটা গহ্বৰ সৃষ্টি কৰিছিল যি প্ৰায় ৯০ মাইল এলেকা আৱৰি আছে। গ্ৰহাণুটোক কেৱল ডাইনোচৰেই নহয়, সেই সময়ৰ মুঠ প্ৰজাতিৰ প্ৰায় ৭৫% আঁতৰ কৰাৰ কৃতিত্ব দিয়া হৈছে।

• Current Affairs of Assam Questions and Answers – 18 August, 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here