Current Affairs of Assam Questions and Answers – Current Affairs of Assam in Assamese language 

Current Affairs of Assam Questions and Answers

Current Affairs of Assam Questions and Answers – 18 August, 2021

প্ৰশ্ন ১। ভাৰতে শেহতীয়াকৈ বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ কোনটো জিন বেংকৰ স্থাপন কৰিছে?
ক) প্ৰথম
খ) দ্বিতীয়
গ) তৃতীয়
ঘ) চতুৰ্থ

উত্তৰ:- খ) দ্বিতীয় – ভাৰতে শেহতীয়াকৈ ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ জিন বেংক স্থাপন কৰিছে। ভাৰতৰ কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে পুচা চৌহদত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্ভিদ আনুবংশিক সম্পদ ব্যুৰো (এন বি পি জি আৰ) ত এখন অত্যাধুনিক ৰাষ্ট্ৰীয় জিন বেংক উদ্বোধন কৰিছে।

প্ৰশ্ন ২। তামিল তাৰকা অভিনেতা আনন্দ কান্ননৰ অলপতে কিমান বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল?
ক) ৪৮ বছৰ
খ) ৫৮ বছৰ
গ) ৬৮ বছৰ
ঘ) ৭৮ বছৰ

উত্তৰ:- ক) ৪৮ বছৰতামিল তাৰকা অভিনেতা আনন্দ কান্ননৰ শেহতীয়াকৈ ৪৮ বছৰ বয়সত পিত্ত নলীৰ কৰ্কট ৰোগত মৃত্যু হৈছে। তেওঁ দীৰ্ঘদিন ধৰি কৰ্কট ৰোগৰ সৈতে যুঁজি আছিল। আনন্দ ১৯৯০ ৰ দশকৰ এজন জনপ্ৰিয় অভিনেতা আছিল। তেওঁ বহুতো জনপ্ৰিয় তামিল অনুষ্ঠান পৰিচালনা কৰিছিল।Current Affairs of Assam Questions and Answers

প্ৰশ্ন ৩। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কোনখন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলে পেঞ্চিল লীড ব্যৱহাৰ কৰি এটা নতুন কোভিড পৰীক্ষা বিকশিত কৰিছে?
ক) কেলিফৰ্ণিয়া বিশ্ববিদ্যালয়
খ) হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়
গ) পেনচিলভেনিয়া বিশ্ববিদ্যালয়
ঘ) কলম্বিয়া বিশ্ববিদ্যালয়

উত্তৰ:- গ) পেনচিলভেনিয়া বিশ্ববিদ্যালয়আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পেনচিলভেনিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলে শেহতীয়াকৈ পেঞ্চিল লীড ব্যৱহাৰ কৰি এক নতুন সস্তা, দ্ৰুত আৰু অধিক সঠিক কোভিড পৰীক্ষা বিকশিত কৰিছে। গ্ৰেফাইট ইলেক্ট্ৰডৰ ব্যৱহাৰে প্ৰতিটো পৰীক্ষাত পৰীক্ষাৰ ব্যয় ১.৫০ ডলাৰ হ্ৰাস কৰে।

প্ৰশ্ন ৪। হিন্দুস্তান এৰোনটিক্স লিমিটেড, ভাৰত চৰকাৰ কোন মন্ত্ৰালয়ৰ এটা প্ৰতিশ্ৰুতি, যিয়ে “হিন্দুস্তান-২২৮” অসামৰিক বিমানপৰীক্ষা কৰিছে?
ক) পৰিবহন মন্ত্ৰালয়
খ) শিক্ষা মন্ত্ৰালয়
গ) প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়
ঘ) বিজ্ঞান মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- গ) প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয় হিন্দুস্তান এৰোনটিক্স লিমিটেডে শেহতীয়াকৈ “হিন্দুস্তান-২২৮অসামৰিক বিমান পৰীক্ষা কৰিছে। এই বিমানখন কানপুৰত গ্ৰাউণ্ড ৰান আৰু কম গতিৰ টেক্সি পৰীক্ষণ কৰা হৈছে। যি হৈছে ১৯ আসনৰ মাল্টিৰোল ইউটিলিটি বিমান

প্ৰশ্ন ৫। কোন বছৰলৈ ভাৰতৰ ৬ লাখ গাওঁক ইণ্টাৰনেট সংযোগ প্ৰদান কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে?
ক) ২০২২ চনত
খ)২০২৩ চনত
গ) ২০২৪ চনত
ঘ) ২০২৫ চনত

উত্তৰ:- গ) ২০২৪ চনতকেন্দ্ৰীয় দক্ষতা বিকাশ আৰু উদ্যোগ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী ৰাজীৱ চন্দ্ৰশেখৰে ভাৰত নেট কাৰ্যসূচীৰ অধীনত ২০২৪ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ ৬ লাখ গাওঁলৈ ইণ্টাৰনেট সংযোগৰ কথা ঘোষণা কৰিছে। বৰ্তমান, প্ৰায় ২.৮ লাখ গাঁৱত ইণ্টাৰনেট সুবিধা প্ৰদান কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। ইয়াৰ ভিতৰত, কোন মন্ত্ৰালয়ৰ “প্লেণ্টেচন ড্ৰাইভ-২০২১” ১৯ আগষ্ট, ২০২১ তাৰিখে আৰম্ভ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে?
ক) তথ্য আৰু সম্প্ৰচাৰ মন্ত্ৰালয়
খ) সংস্কৃতি মন্ত্ৰালয়
গ) কয়লা মন্ত্ৰালয়
ঘ) ক্ৰীড়া মন্ত্ৰালয়

উত্তৰ:- গ) কয়লা মন্ত্ৰালয়স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱৰ অংশ হিচাপে ১৯ আগষ্ট, ২০২১ তাৰিখে কয়লা মন্ত্ৰালয়ৰ “বৃক্ষৰোপণ অভিযান-২০২১” ঘোষণা কৰা হৈছে। এইটোৱে প্ৰচাৰৰ পৰা সেউজীয়া অভিযান বৃদ্ধি কৰিব। কেন্দ্ৰীয় কয়লা, খনি আৰু সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী শ্ৰী প্ৰহ্লাদ যোশীয়ে এই অভিযানআৰম্ভ কৰিব।

প্ৰশ্ন ৭। নিম্নলিখিত কোন খন দেশৰ উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি আমৰুল্লাহ চালেহে নিজকে দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে ঘোষণা কৰিছে?
ক) পাকিস্তান
খ) আফগানিস্তান
গ) ইৰাণ
ঘ) ভিয়েটনাম

উত্তৰ:- খ) আফগানিস্তানআফগান উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি আমৰুল্লাহ চালেহে শেহতীয়াকৈ নিজকে দেশখনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি ঘোষণা কৰিছে। তালিবানে আফগানিস্তানৰ ৰাজধানী কাবুল দখল কৰাৰ দুদিন আগতে ৰাষ্ট্ৰপতি আশ্ৰাফ ঘানিয়ে দেশ ত্যাগ কৰিছিল।

প্ৰশ্ন ৮। ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ মাজতে, কোন দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী মুহিদিন য়াছিনে তেওঁৰ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছে?
ক) জাপান
খ) আফগানিস্তান
গ) পাকিস্তান
ঘ) মালয়েছিয়া

উত্তৰ:- ঘ) মালয়েছিয়ামালয়েছিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী মুহিদিন য়াছিনে শেহতীয়াকৈ ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাৰ মাজতে তেওঁৰ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছে। তেওঁ ১৭ মাহৰ কাৰ্যকালৰ পিছত পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। এওঁয়ে হৈছে মালয়েছিয়াৰ নেতাজনৰ আটাইতকৈ কম সময়ৰ কাৰ্যকাল।

• Assam Current Affairs 2021 – 17 August, 2021

JOIN OUR TELEGRAM CHANNEL:- Click Here