Current Affairs Questions in Assamese language

Current Affairs Questions in Assamese language

Current Affairs Questions in Assamese language Assamese Current AffairsCurrent Affairs of Assam 2021 in Assamese languageCurrent Affairs of Assam MCQCurrent Affairs of Assam 2020Current Affairs of Assam in Assamese languageAssam Current Affairs 2020 to 2021Current Affairs of Assam 2020 to 2021Assam Current Affairs 2021Current Affairs of Assam August 2021Assam Police Current Affairs 2021Current Affairs of Assam 2021 PDFCurrent  Affairs of Assam WebsiteAssam Current Affairs 2021 MCQToday Current Affairs of Assam in Assamese languageCurrent Affairs 2021 in Assamese languageAssam GK Current Affairs in Assamese languageCurrent Affairs MCQ in Assamese language 

Current Affairs Questions in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। নবেল বঁটাৰ এছিয়ান সংস্কৰণ হিচাপে বিবেচিত ৰমন মেগছেছে বঁটা শেহতীয়াকৈ কিমান জন লোকক সন্মান জনোৱাৰ বাবে ঘোষণা কৰা হৈছে।
ক) ২ জন
খ) ৩ জন
গ) ৪ জন
ঘ) ৫ জন

উত্তৰ:- ঘ) ৫ জন – নবেল বঁটাৰ এছিয়ান সংস্কৰণ হিচাপে বিবেচিত ৰমন মেগছেছে বঁটা শেহতীয়াকৈ ৫ জন লোকক সন্মান জনোৱাৰ বাবে ঘোষণা কৰা হৈছে। এই ৫ জন লোক হৈছে বাংলাদেশৰ ভেকছিন বিজ্ঞানী ড০ ফিৰদাউচি কাদৰী, পাকিস্তানৰ এজন মাইক্ৰ’ ফাইনেন্সাৰ মুহাম্মাদ আমজাদ চাকিব, ফিলিপাইনছৰ ৰবেৰ্টো বালান, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ষ্টিভেন মুনচি আৰু ইণ্ডোনেছিয়াৰ প্ৰহৰী পোষ্টাৰ।

প্ৰশ্ন ২। ভাৰতৰ কোনখন ৰাজ্যই ১০০% কোভিড-19 টিকাকৰণ কৰা দেশৰ প্ৰথম খন ৰাজ্য হৈ পৰিছে?
ক) কেৰালা
খ) হিমাচল প্ৰদেশ
গ) বিহাৰ
ঘ) পাঞ্জাৱ

উত্তৰ:- খ) হিমাচল প্ৰদেশ – হিমাচল প্ৰদেশ দেশৰ প্ৰথমখন ৰাজ্য যিয়ে ১০০% কোভিড-19 টিকাকৰণ লাভ কৰিছে। ৰাজ্যখনৰ ৫৪.৩২ লাখ লোকক কমেও এটা পালি দিয়া হৈছে। হিমাচল প্ৰদেশত, ১৭ লাখৰো অধিক লোকক কৰোনা ভেকছিনৰ দুটা পালি দিয়া হৈছে।

প্ৰশ্ন ৩। শেহতীয়াকৈ কাক বিএছএফৰ নতুন সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিছে?
ক) সন্দীপ কুমাৰ অধৱানী
খ) পংকজ কুমাৰ সিং
গ) সঞ্জয় মাথুৰ বিজয়
ঘ) বিজয় ৰাজ সিং

উত্তৰ:- খ) পংকজ কুমাৰ সিং- ১৯৮৮ বেচৰ আইপিএছ বিষয়া পংকজ কুমাৰ সিঙক শেহতীয়াকৈ বিএছএফৰ নতুন সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। আনহাতে, তেওঁৰ বেচৰ সহকৰ্মী সঞ্জয় অৰোৰাক ইণ্ডো-টিবেটান সীমান্ত আৰক্ষীৰ (আইটিবিপি) নতুন সঞ্চালক প্ৰধান হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে। তেওঁলোক দুয়োজনে ১৯৮৪ বেচৰ আইপিএছ বিষয়া এছ এছ দেশৱালৰ পৰা দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৪। নিম্নলিখিত কোনটো আইআইটিয়ে ইলেক্ট্ৰনিক আৱৰ্জনাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ ই-উৎস নামৰ এটা অনলাইন প্লেটফৰ্ম বিকশিত কৰি আছে?
ক) আইআইটি মাদ্ৰাজ
খ) আইআইটি খড়গপুৰী
গ) আইআইটি দিল্লী
ঘ) আইআইটি মুম্বাই

উত্তৰ:- ক) আইআইটি মাদ্ৰাজ – আইআইটি মাদ্ৰাজে ইলেক্ট্ৰনিক আৱৰ্জনাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ ই-উৎস নামৰ এটা অনলাইন প্লেটফৰ্ম বিকশিত কৰি আছে। ই বৈদ্যুতিক আৰু বৈদ্যুতিক সঁজুলিৰ বাবে অনলাইন বজাৰ হিচাপে কাম কৰিবলৈ ই-উৎস আৱৰ্জনাৰ বাবে এক বিনিময় মঞ্চ হিচাপে কাম কৰিব।

প্ৰশ্ন ৫। শেহতীয়াকৈ সংসদীয় প্ৰচাৰ কাৰ্যসূচী উদ্বোধন কৰা লোকসভাৰ অধ্যক্ষ জনৰ নাম কি?
ক) হৰদীপ সিং পুৰি
খ) ওম বিৰলা
গ) ৰাজনাথ সিং
ঘ) সঞ্জয় কুমাৰ মাথুৰ

উত্তৰ:- খ) ওম বিৰলা – লোকসভাৰ অধ্যক্ষ ওম বিৰলাই শেহতীয়াকৈ কাশ্মীৰৰ পঞ্চায়তি ৰাজ প্ৰতিষ্ঠানসমূহক শক্তিশালী কৰাৰ লক্ষ্যৰে এখন সংসদীয় প্ৰচাৰ কাৰ্যসূচী উদ্বোধন কৰিছে। এই কাৰ্যসূচী শ্ৰীনগৰৰ শ্বেৰ-ই-কাশ্মীৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সন্মিলন কেন্দ্ৰত উদ্বোধন কৰা হৈছে।

প্ৰশ্ন ৬। লাডাখত লেহৰ কোনটো হ্ৰদৰ সৈতে সংযোগ কৰা পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওখ মটৰ যোগ্য পথটো উদ্বোধন কৰা হৈছে?
ক) ডল হ্ৰদ
খ) পাংগং হ্ৰদ
গ) পুলিকট হ্ৰদ
ঘ) কোলেৰু হ্ৰদ

উত্তৰ:- খ) পাংগং হ্ৰদ – লেহৰ পাংগং হ্ৰদৰ সৈতে সংযোগ কৰা পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওখ মটৰ যোগ্য পথটো শেহতীয়াকৈ লাডাখৰ সাংসদ জাময়াং চেৰিং নামগিয়ালে উদ্বোধন কৰিছে। ১৮,৬০০ ফুট উচ্চতাত কলা পাছৰ মাজেৰে যোৱা পথটোৰ এই অংশটো হৈছে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওখ মটৰৱে। ইয়াক ভাৰতীয় সেনাৰ ৫৮ জন অভিযন্তা ৰেজিমেণ্টে নিৰ্মাণ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৭। ২ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্বজুৰি কি দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰা হয়?
ক) বিশ্ব আপেল দিৱস
খ) বিশ্ব নাৰিকল দিৱস
গ) বিশ্ব হাতী দিৱস
ঘ) বিশ্ব সিংহ দিৱস

উত্তৰ:- খ) বিশ্ব নাৰিকল দিৱস – বিশ্ব নাৰিকল দিৱস ২ ছেপ্টেম্বৰত বিশ্বব্যাপী পালন কৰা হয়। এই দিৱসটো নাৰিকলৰ গুৰুত্ব, ইয়াৰ ব্যৱহাৰ আৰু বিশ্বব্যাপী ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰাৰ উদ্দেশ্যৰে উদযাপন কৰা হয়। নাৰিকলে আমাক বহুতো স্বাস্হ্যৰ সমস্যা সমাধান কৰিব পাৰে। হাইড্ৰেচনৰ সৈতে ছালৰ বাবে নাৰিকল যথেষ্ট উপকাৰী।

প্ৰশ্ন ৮। ভাৰতীয় নৌসেনা আৰু কোন নৌসেনাই আলজেৰিয়াৰ উপকূলত তেওঁলোকৰ প্ৰথম নৌ-অনুশীলন চলাইছে?
ক) আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নৌসেনা
খ) অষ্ট্ৰেলিয়ান নৌসেনা
গ) আলজেৰিয়ান নৌসেনা
ঘ) আফ্ৰিকা নৌসেনা

উত্তৰ:- গ) আলজেৰিয়াৰ নৌসেনা – ভাৰতীয় নৌসেনা আৰু আলজেৰিয়াৰ নৌসেনাই শেহতীয়াকৈ আলজেৰিয়াৰ উপকূলত তেওঁলোকৰ প্ৰথম নৌ-অনুশীলন অনুষ্ঠিত কৰিছে। ষ্টিল্থ জাহাজ আইএনএছ তাবাৰে দেশখনক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছে আনহাতে আলজেৰিয়াক ইয়াৰ নৌ-জাহাজ এএনএছ এচগাৰে প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৯। ভাৰতৰ কোনখন চুবুৰীয়া দেশে শেহতীয়াকৈ খাদ্যৰ অভাৱৰ বাবে জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰিছে?
ক) ভূটান
খ) শ্ৰীলংকা
গ) ম্যানমাৰ
ঘ) আফগানিস্তান

উত্তৰ:- খ) শ্ৰীলংকা – শ্ৰীলংকাই শেহতীয়াকৈ খাদ্যৰ অভাৱৰ বাবে জৰুৰীকালীন অৱস্থা ঘোষণা কৰিছে। যিহেতু শ্ৰীলংকাৰ ব্যক্তিগত বেংকে বৈদেশিক মুদ্ৰা হেৰুৱাইছে, শ্ৰীলংকাই আমদানি পৰিশোধ কৰিবলৈ অক্ষম হৈছে। একে সময়তে, শ্ৰীলংকা চৰকাৰেও খাদ্য জমা কৰাৰ জৰিমনা বৃদ্ধি কৰিছে।

• Today Current Affairs in Assamese language – 1 September, 2021

টেলিগ্ৰামত আমাক লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক

ফেচবুকত আমাক লগ কৰিবলৈ ইয়াত:- ক্লি’ক কৰক