Daily Current Affairs in Assamese language 

Daily Current Affairs in Assamese language

Daily Current Affairs in Assamese language

প্ৰশ্ন ১। মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰে ‘ভাৰত ৰত্ন ৰাজীৱ গান্ধী বিজ্ঞান নগৰ’ ক’ত স্থাপন কৰিব?
ক) নান্দেদ
খ) নাছিক
গ) পুনে
ঘ) মুম্বাই

উত্তৰ:- গ) পুনে – মহাৰাষ্ট্ৰ কেবিনেটে পুনেত এখন বিজ্ঞান নগৰ স্থাপন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। এই কমপ্লেক্সটো পুনেৰ পিম্প্ৰী-চিঞ্চৱাড পৌৰ নিগমত ‘ভাৰত ৰত্ন ৰাজীৱ গান্ধী বিজ্ঞান নগৰ’ বুলি জনা যাব।

প্ৰশ্ন ২। কোন খন দেশে আন্তৰ্জাতিক জলবায়ু সন্মিলন (আইচিএছ) ২০২১ আয়োজন কৰিছিল?
ক) ভাৰত
খ) কানাডা
গ) ৰাছিয়া
ঘ) চীন

উত্তৰ:- ক) ভাৰত – ভাৰতে আন্তৰ্জাতিক জলবায়ু সন্মিলন (আইচিএছ) ২০২১ ৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সন্মিলন আয়োজন কৰিব, যি হৈছে পিএইচডি চেম্বাৰ অফ কমাৰ্চ আৰু উদ্যোগৰ পৰিৱেশ (Daily Current Affairs in Assamese) সমিতিৰ এক পদক্ষেপ। আইচিএছে অনুষ্ঠানটোৰ বাবে ইনভেষ্ট ইণ্ডিয়াৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰিছে। সন্মিলনখনৰ বিশেষ গুৰুত্ব হ’ব ভাৰতৰ হাইড্ৰজেন পৰিস্থিতিতন্ত্ৰক শক্তি প্ৰদান কৰা।

প্ৰশ্ন ৩। নিম্নলিখিত কোনটোৰ সৈতে নেচনেল মিছন ফৰ ক্লিন গংগা (এনএমচিজি)য়ে সমন্বিত নদী অৱবাহিকা ব্যৱস্থাপনাত ক্ষমতা নিৰ্মাণ আৰু বৃদ্ধিৰ বাবে এক বুজাবুজি চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছিল? Daily Current Affairs in Assamese
ক) সংকলচান্দ পেটেল গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান
খ) স্বৰ্নিম গুজৰাট ক্ৰীড়া বিশ্ববিদ্যালয়
গ) বিৰচা মুণ্ডা জনজাতীয় বিশ্ববিদ্যালয়
ঘ) দক্ষিণ এছিয়াৰ উন্নত গৱেষণা আৰু বিকাশ প্ৰতিষ্ঠান

উত্তৰ:- ঘ) দক্ষিণ এছিয়াৰ উন্নত গৱেষণা আৰু বিকাশ প্ৰতিষ্ঠান – আঠটা মুখ্য বেংকে একাউণ্ট এগ্ৰিগেটৰ নেটৱৰ্কত যোগদান কৰিছে যিয়ে গ্ৰাহকসকলক তেওঁলোকৰ বিত্তীয় তথ্য সহজে প্ৰৱেশ আৰু ভাগ বতৰা কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব। এই ঋণদাতাসকলৰ ভিতৰত আছে ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক, আইচিআইচিআই বেংক (Daily Current Affairs in Assamese) , এক্সিছ বেংক, আইডিএফচি ফাৰ্ষ্ট বেংক, কোটাক মহিন্দ্ৰা বেংক, এইচডিএফচি বেংক, ইণ্ডাচইণ্ড বেংক, আৰু ফেডাৰেল বেংক।
নিও বেংক ফাইয়েও একাউণ্ট এগ্ৰিগেটৰ নেটৱৰ্কত যোগদান কৰিছে আৰু পৰিৱেশ তন্ত্ৰত যোগদান কৰা প্ৰথম ফিনটেকসমূহৰ ভিতৰত এটা।

প্ৰশ্ন ৪। গুজৰাটৰ আন্তৰ্জাতিক বিত্তীয় সেৱা কেন্দ্ৰত (আইএফএছচি) ৩.৭%, মূল্যৰ ১ বিলিয়ন ডলাৰ বিদেশী মুদ্ৰা অতিৰিক্ত টায়াৰ-১) বণ্ড তালিকা ভুক্ত কৰা কোনটো বেংক প্ৰথম ভাৰতীয় ঋণদাতা হৈছিল?
ক) এক্সিছ বেংক
খ) এইচডিএফচি বেংক
গ) আইডিবিআই বেংক
ঘ) আইডিএফচি ফাৰ্ষ্ট বেংক

উত্তৰ:- খ) এইচডিএফচি বেংক – গুজৰাটৰ আন্তৰ্জাতিক বিত্তীয় সেৱা কেন্দ্ৰত (আইএফএছচি) ৩.৭%, মূল্যৰ ১ বিলিয়ন ডলাৰ বিদেশী মুদ্ৰা অতিৰিক্ত টায়াৰ-১) বণ্ড তালিকাভুক্ত কৰা এইচডিএফচি বেঙ্ক প্ৰথম ভাৰতীয় ঋণদাতা হয়।

প্ৰশ্ন ৫। নেচকম চেণ্টাৰ অফ এক্সেলেন্স ফৰ ইণ্টাৰনেট অফ থিংছ (CoE-IoT) য়ে কোন খন দেশৰ কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা প্ৰযুক্তি উদ্ভাৱন গৱেষণা কেন্দ্ৰৰ সৈতে ইনকিউবেচন সমৰ্থন, পৰামৰ্শ আৰু বজাৰৰ প্ৰৱেশাধিকাৰৰ বাবে সহযোগিতাৰ অভিপ্ৰায় স্বাক্ষৰ কৰিছে?
ক) আলবেনিয়া
খ) মৰক্কো
গ) কম্বোডিয়া
ঘ) টাইৱান

উত্তৰ:- ঘ) টাইৱান – নাছকম চেণ্টাৰ অৱ এক্সেলেন্স ফৰ ইণ্টাৰনেট অৱ থিংছ (CoE-IoT) য়ে কয় যে ই টাইৱান-ভাৰত কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা প্ৰযুক্তি উদ্ভাৱন গৱেষণা কেন্দ্ৰ, টাইৱানৰ সৰ্ববৃহৎ বিশ্ববিদ্যালয় আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় চুং চেং বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনত ষ্টাৰ্টআপৰ ইনকিউবেটৰৰ সৈতে সহযোগিতাৰ অভিপ্ৰায়ত স্বাক্ষৰ কৰিছে।

প্ৰশ্ন ৬। ASBC এছিয়ান য়ুথ এণ্ড জুনিয়ৰ বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপ ২০২১ ক’ত অনুষ্ঠিত হৈছিল?
ক) বেইজিং
খ) বেংকক
গ) ডুবাই
ঘ) ছিংগাপুৰ

উত্তৰ:- গ) ডুবাই – ভাৰতীয় বক্সাৰসকলে শেহতীয়াকৈ অনুষ্ঠিত ASBC এছিয়ান যুৱ আৰু জুনিয়ৰ বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰি মুঠ ৩৯ টা পদক লাভ কৰে, যি ডুবাইত ১৪ টা স্বৰ্ণসহ ৩৯ টা পদকৰ সৈতে ২০২১ ASBC এছিয়ান যুৱ আৰু জুনিয়ৰ বক্সিং চেম্পিয়নশ্বিপত দেশৰ বাবে এক নতুন উচ্চতা।

প্ৰশ্ন ৭। ‘হাৰিয়ানা পৰিৱেশ আৰু প্ৰদূষণ সংহিতা’ (Haryana Environment and Pollution Code) কিতাপখন কোনে সংকলন কৰিছে?
ক) সিদ্ধাৰ্থ শৰ্মা
খ) ধিৰা খাণ্ডেলৱাল
গ) সুভাষ বনচাল
ঘ) বিবেক ঘাই

উত্তৰ:- খ) ধিৰা খাণ্ডেলৱাল – হাৰিয়ানাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মনোহৰ লাল খট্টৰে প্ৰাক্তন আইএএছ বিষয়া আৰু বিখ্যাত কবি ধিৰা খাণ্ডেলৱালৰ দ্বাৰা সংকলিত ‘হাৰিয়ানা পৰিৱেশ আৰু প্ৰদূষণ সংহিতা’ নামৰ কিতাপখন মুকলি কৰে।

প্ৰশ্ন ৮। ৱৰ্ল্ড ইউনিভাৰ্চিটি ৰেংকিং ২০২২ অনুসৰি কোনখন বিশ্ববিদ্যালয় বিশ্বৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ৪০০ খন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ তালিকাত শীৰ্ষস্থানত আছে?
ক) কেলিফৰ্ণিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ টেকনলজী
খ) মেচাচুচেটছ ইনষ্টিটিউট অৱ টেকনলজী
গ) অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়
ঘ) হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়

উত্তৰ:- গ) অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয় – তিনিখন ভাৰতীয় শিক্ষাপ্ৰতিষ্ঠানে বিশ্বৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ৪০০ খন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ তালিকাত স্থান লাভ কৰিছে। ভাৰতীয় সংখ্যা আইআইএছচি বাংগালোৰৰ দ্বাৰা নেতৃত্ব দিয়া হৈছে ভাৰতীয় প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ভিতৰত এক ধাৰাবাহিক প্ৰথম। বিশ্বব্যাপী, অক্সফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয় একেৰাহে ষষ্ঠ বছৰৰ বাবে শীৰ্ষস্থানত আছে। ইয়াৰ পিছত আছিল কেলিফৰ্ণিয়া ইনষ্টিটিউট অৱ টেকনলজী আৰু হাৰ্ভাৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়।

• Assam Police Current Affairs 2021 in Assamese language – 7 September 2021

• আমাৰ ফেচবুক:- Facebook

• আমাৰ টেলিগ্ৰাম:- Telegram