Republic Day Essay in Assamese

নমস্কাৰ মৰমৰ পঢ়ুৱৈসকল, আমাৰ ভাৰতৰ Republic Day Essay in Assamese ৰ এই তথ্যৰাজিত আপোনালোকে গণতন্ত্ৰ দিৱস কেতিয়া, ক’ত, কেনেকৈ, কিয় পালন কৰা হয় আৰু লগতে ইয়াৰ তথা গণৰাজ্য দিৱসৰ তাৎপৰ্য আদিৰ ওপৰত সঠিকভাৱে পঢ়িবলৈ পাব। আশা কৰোঁ আমাৰ এই তথ্যৰাজি আপোনালোকৰ বাবে যথেষ্ট উপকৃত হ’ব।

ফেচবুক ইয়াত ক্লিক কৰক
টেলিগ্ৰাম ইয়াত ক্লিক কৰক
ইনষ্টাগ্ৰাম ইয়াত ক্লিক কৰক

Republic Day Essay in Assamese language - Class 5, 6, 7, 8

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ইতিহাস – Republic Day History

১৯৫০ চনৰ পৰা, প্ৰতি বছৰে ২৬ জানুৱাৰী ভাৰতত গণতন্ত্ৰ দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। বহুতে গণতন্ত্ৰ দিৱসক গণৰাজ্য দিৱস বুলিও কয়। ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰী দিনটোতে ভাৰতীয় সংবিধান অস্তিত্বত আহিছিল।

ইয়াত মন কৰিবলগীয়া এটা আকৰ্ষণীয় কথা হ’ল যে ভাৰতে ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল, যাক ভাৰতৰ স্বাধীনতা দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয়। অৱশ্যে, ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত প্ৰথমে ভাৰতীয় সংবিধান গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। কিন্তু এই ডাঙৰ ৰাষ্ট্ৰৰ একত্ৰীকৰণ আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্যক একত্ৰিত কৰা টো ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰী লৈকে অৰ্থাৎ ভাৰতীয় সংবিধান কাৰ্যকৰী হোৱালৈকে কৰা হোৱা নাছিল।

গণতন্ত্ৰ দিৱস কেতিয়া আৰু কিয় পালন কৰা হয়?

১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতীয় সংবিধান বলবৎ হয়। এই দিৱসটো সমগ্র দেশবাসীৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিয়নো সকলো জাতি, বৰ্ণ, ধৰ্ম নিৰ্বিশেষৰ বাবে সমতা, স্বাধীনতা ৰক্ষা কৰি এখন সংবিধান গৃহীত হৈছিল। সংবিধান খন প্ৰস্তুত কৰোঁতে প্ৰায় ২ বছৰ ১১ মাহ ১৮ দিন সময় লাগিছিল। ভাৰতৰ সংবিধানক বিশ্বৰ অন্যতম বৃহৎ সংবিধান হিচাপে গণ্য কৰা হয়। কিয়নো গণতান্ত্রিক সমাজ ব্যৱস্থাৰ বহু দিশ খুঁতি নাটি মাৰি সংবিধান প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। সেয়েহে প্ৰত্যেক বছৰে ২৬ জানুৱাৰীত গণতন্ত্র দিৱস উদযাপন কৰা হয়।

ভাৰতৰ গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ তাৎপৰ্য/ Republic Day Essay

ভাৰতৰ সংবিধান হৈছে এক বৃহৎ নথি য’ত ভাৰত চৰকাৰ আৰু ভাৰতীয় নাগৰিকৰ প্ৰক্ৰিয়া, ক্ষমতা, কৰ্তব্য, মৌলিক অধিকাৰ আৰু নিৰ্দেশনা মূলক নীতি নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। ভাৰতীয় সংবিধানৰ শাসন নীতি হৈছে “জনসাধাৰণৰ, জনসাধাৰণৰ বাবে আৰু জনসাধাৰণৰ দ্বাৰা”, যি সূচায় যে ক্ষমতা ভাৰতৰ নাগৰিকৰ হাতত ন্যস্ত। গণতন্ত্ৰ দিৱসত ভাৰতীয় নাগৰিকসকলক তেওঁলোকৰ নিজৰ চৰকাৰ বাছনি কৰাৰ সৱলীকৰণ উদযাপন কৰা হয়। এইটো এটা ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ, যি ভাৰতীয় সংবিধান স্থাপনৰ প্ৰক্ৰিয়াক স্মৰণ কৰে।

গণতন্ত্ৰ দিৱস ক’ত কি দৰে উদযাপন কৰা হয় আৰু এই দিৱসত কি কৰে?

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ কুচকাৱাজৰ দিনটোত মুখ্য আকৰ্ষণ। দিল্লীৰ লগতে সমগ্ৰ ভাৰতবাসী মানুহে ৰাজপথত পেৰেডত উপস্থিত থাকে। ঠাণ্ডা বতৰক পৰাস্ত কৰি, সকলোৱে বিশাল সংখ্যাত একত্ৰিত হয় আৰু সুন্দৰ দৃশ্যটো প্ৰত্যক্ষ কৰে।

ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা আয়োজন কৰে আৰু সাহসিকতা বঁটা প্ৰদান কৰি ভাৰতৰ বীৰ নাগৰিকসকলক সন্মানিত কৰে – পৰমবীৰ চক্ৰ, বীৰ চক্ৰ, অশোক চক্ৰ, কীৰ্তি চক্ৰ আৰু শিশু ৰাষ্ট্ৰীয় সাহসিকতা বঁটাৰে।

ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে যুদ্ধত প্ৰাণ হেৰুওৱা সাহসী আত্মাসকলক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জ্ঞাপন কৰে। শ্বহীদ সৈনিকসকলক সন্মান জনোঁৱাৰ বাবে তেওঁ দিল্লীৰ ইণ্ডিয়া গেটত অমৰ জোৱান জ্যোতিত পুষ্পস্তৱক অৰ্পণ কৰে।

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ কুচকাৱাজৰ নেতৃত্ব ভাৰতীয় সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ তিনিটা বিভাগৰ দ্বাৰা কৰা হয় – নৌসেনা, বায়ু সেনা আৰু ভাৰতীয় সেনা। ইয়াৰ উপৰিও, কেইবাটাও সাংস্কৃতিক ট্যাবলৌ, মাৰ্চিং সৈনিকৰ সমদল, সামৰিক বেণ্ড, বিমান প্ৰদৰ্শনী আৰু সামৰিক বাহনত চমৎকাৰ দক্ষতা আৰু সাহস প্ৰদৰ্শন আছে।

ভাৰতৰ বিদ্যালয়সমূহতো ২৬ জানুৱাৰী দিনটোত বন্ধ থাকে, কিন্তু তথাপিও শিক্ষাৰ্থীসকলে বিদ্যালয়লৈ যায় আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰি, নৃত্য, স্কিট প্ৰদৰ্শন কৰি আৰু মিঠাই, প্ৰসাদ খাই এই ৰাষ্ট্ৰীয় দিৱস অৰ্থাৎ গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপন কৰে।

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ কুচকাৱাজ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ দৰ্শনীয় কুচকাৱাজসমূহৰ ভিতৰত এটা। দিল্লীত গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপনৰ মহিমা চাবলৈ এই সময়ছোৱাত পৃথিৱীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ লোকসকলে বিশেষকৈ ভাৰত ভ্ৰমণ কৰে।

লগতে পঢ়ক –

অসমৰ চাহ খেতি বিষয়ে ৰচনা

ওৰাং ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ৰচনা